Παρουσίαση και αγορά εξοπλισμού flash - studio lights και αξεσουάρ φωτισμού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Re: Ερωτηση για external Flash

Και εάν κάθε 80 φλασιές θες μπαταρίες. Tα υπόλοιπα που γλιτώνεις από ένα άλλο φλας θα τα φας στις μπαταρίες.
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Απάντηση: Re: Ερωτηση για external Flash

Κώνσταντινος Μυλωνάς said:
Και εάν κάθε 80 φλασιές θες μπαταρίες. Tα υπόλοιπα που γλιτώνεις από ένα άλλο φλας θα τα φας στις μπαταρίες.

Re-chargeable...:cool:
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Re: Απάντηση: Re: Ερωτηση για external Flash

Νίκος Μπαβιόλης said:
Re-chargeable...:cool:

O.k έχεις δίκιο δεν το είδα.Ναι γιατί αλλιώς δεν λέει με τίποτα.
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Απάντηση: Ερωτηση για external Flash

Το θεμα ειναι αν αξιζει στο πρωτο λινκ αυτο το διπλο φλας. Τα λεφτα που πωλειται ειναι λιωμα γιαυτο και ρωταο
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Φωτα

Τελευταία μου ´χει μπει στο μυαλό να πάρω ένα,
αλλά αφού τα ενσωματωμένα φωτόμετρα ανακλώμενου φωτισμού των σύγχρονων φωτογραφικών μηχανών έχουν γίνει τόσο καλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
Είναι και το raw αρχείο που δίνει δυνατότητα βελτίωσης εκ των υστέρων…

Έχει κανένας δουλέψει εξωτερικό φωτόμετρο; Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Φωτα

Εξαρτάται απ' τα θέματά σου. Βολεύει κυρίως για κοντινά θέματα που φωτομετρείς ακριβώς αυτό που σε ενδιαφέρει, όπως το πρόσωπο του μοντέλου σου. Αν τραβάς τοπία και θέλεις να φωτομετρήσεις το ξέφωτο του απέναντι βουνού τότε τσάμπα κόπος.
Αν ξέρεις να δουλεύεις την φωτομέτρηση σημείου της μηχανής σου, τότε η όποια διαφορά με το εξωτερικό φωτόμετρο θα σου είναι μάλλον αδιάφορη. Και φυσικά το εξωτερικό φωτόμετρο δεν μπορεί να σου συνυπολογίσει και τα όποια φίλτρα φοράς στους φακούς σου...
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

Είναι προτιμότερο να σπρώξεις τα λεφτά σου σε ένα spotmeter παρά σε ένα φωτόμετρο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

Δεν νομίζω να χρειάζεται και ιδιαίτερα.
Δεν θα μπορούσες μήπως, με τη D300 και τις επιδόσεις της στο θόρυβο, να υποφωτίζεις σταθερά κατά ένα στοπ (απόσταση ασφαλείας, πόσο πια να λαθέψει το φωτόμετρο μιας τέτοιας μηχανής?), και να πουσάρεις μετά κατά την κρίση σου το αρχείο?
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

H αλήθεια είναι ότι δεν είναι απαραίτητο, έτσι πιστεύω και εγώ.
Απλά στο ebay μπορείς να βρείς μεταχειρισμένα σε καλή τιμή,
ε, λίγο και ο καταναλωτικός οίστρος που με πιάνει κάπου κάπου... :smile:

Έψαχνα για ένα έρεισμα και έκανα την ερώτηση. Δε μου το δώσατε οπότε μάλλον το ξεχνάω. ;)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

δεν εχεις κανενα λογο να μπλεχτεις με εξωτερικο φωτομετρο αν δεν εισαι επαγγελματιας η δεν τραβας με φιλμ πια.....

αν επιμενεις ομως πες το να σου προτεινω 2-3 κομματια αναλογα το μπατζετ σου.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

Επαγγελματίας δεν είμαι αλλά τραβάω φιλμ,
αν ξέρεις ρίξε καμιά πρόταση.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

για προσπιπτων φωτισμο προτιμησε τα αειθαλη Minolta V ,IV,III και IIIF.

Οσο παλιοτερο μοντελο τοσο φτηνοτερο το βρισκεις.

Για σποτομετρο θα σου προτεινα παρεις ενα Sekonic που εχει καποια μοντελα combo με προσπιπτων.Πολυ πρακτικα.
Υπαρχει κα ιεκδοση κινηματογραφικη αλλα δεν αξιζει να δωσεις τα παραπανω χρηματα.
Ποσα θες να διαθεσεις περιπου?
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

Ta minolta είχα και εγώ στο μυαλό μου.
Για τα gossen τί λες;

Τώρα για σποτόμετρο μάλλον θα πάει ακριβά.
Δεν έχω αποφασίσει πόσο θα δώσω,
θα δω τί μπορώ να πάρω και με πόσο και βλέπουμε.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

αυτα που διαβαζω οτι χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι (Kelby, McNally etc) ειναι

Gossen digiflash light meter (aprx 225$)

sekonik L-358 flash master light meter (aprx 259$)

sekonik L-758DR digital master flash meter (aprx 499$).

Βεβαια οταν τραβανε σε studio, ή τελος παντων ανθρωπων σε εξωτερικο χωρο οπου εχουν στησει ενα συστημα φωτισμου.

Παντως αυτο που λεει ο Τασος νομιζω μας καλυπτει στο 90% των περιπτωσεων.




ΥΓ. Εκτος αν ετοιμαζεις φωτογραφιση με μοντελα οποτε να ερθουμε ολοι να σε βοηθησουμε:ADFADF1: (...στην φωτομετρηση ρε παιδι μου)
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

Στη σύγχρονη εποχή τα εξωτερικά φωτόμετρα είναι χρήσιμα κυρίως όταν θέλουμε να μετρήσουμε το προσπίπτον φως (δηλ. την ποσότητα του φωτός που πέφτει σε ένα είδος) και όχι το ανακλώμενο φως (δηλ. πόσο φως ανακλάται από το είδος και αυτό μετρά η μηχανή. Συνήθως τα δυο είναι ίσα. Όμως όταν έχουμε ένα μεταλλικό είδος ή είδος με έντονες ανακλάσεις, ή μεγάλες λευκές επιφάνειες (π.χ. χιόνι) τότε οι διαφορές είναι μεγάλες και μπορούν να μπερδέψουν το φωτόμετρο της μηχανής μας. Η μηχανή συνήθως υποεκθέτει. Εκεί το εξωτερικό φωτόμετρο θα δώσει πιο ακριβή φωτομέτρηση. Όμως σε αυτή την περίπτωση η χρήση του Live View ουσιαστικά αχρηστεύει το εξωτερικό φωτόμετρο, αφού βλέπεις από πριν τη φωτομέτρηση και υπερεκθέτεις ή υποεκθέτεις αναλόγως.

Σε ένα ακόμα είδος φωτογράφησης έχουν αξία τα εξωτερικά φωτόμετρα. Αυτό είναι η φωτογράφηση σε στούντιο με πολλά στούντιο φλας. Εκεί χρειαζόμαστε να μετρήσουμε επί τόπου το συνολικό φως που πέφτει στο μοντέλο μας ή στο αντικείμενό μας και όχι στο φωτόμετρο της μηχανής μας.ΟΙ αποκλίσεις μπορεί να είναι μεγάλες (και 4ev). Επομένως αν θέλουμε να κάνουμε αρκετές λήψεις με σταθερό φωτισμό, τότε κάνουμε μια αρχική μέτρηση σποτ σε μικρή απόσταση από το αντικείμεν, βάζουμε τις ενδείξεις στη μηχανή μας και τραβούμε συνέχεια.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Εξωτερικά φωτόμετρα

Ta minolta είχα και εγώ στο μυαλό μου.
Για τα gossen τί λες;

Τώρα για σποτόμετρο μάλλον θα πάει ακριβά.
Δεν έχω αποφασίσει πόσο θα δώσω,
θα δω τί μπορώ να πάρω και με πόσο και βλέπουμε.

Oτι και να παρεις κοιταξε να εχει υποστηριξη στην ελληνικη αγορα....

το κινηματογραφικο Sekonic που εχω χρειαστηκε να παει 2 φορες Ιαπωνια για ελεγχο οταν αγοραστηκε και με βοηθησε παρα πολυ ο εδω αντιπροσωπος στην Θεσσαλονικη.

Εξαιρετικος επαγγελματιας.