προενισχυτης απο το ελεκτορ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Για να δούμε….έχει κατασκευάσει κανένας τον προενησχητη αυτόν ? είναι από το ελεκτορ καμία δεκαριά χρόνια πίσω και βαλε …
 

Attachments

  • elektor_ulti-preamp.jpg
    elektor_ulti-preamp.jpg
    45.1 KB · Views: 575

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Όχι δεν είναι με τις μπαταρίες ,αυτός είναι και ποιο απλός στο σχέδιο . Αυτόν εδώ τον είχα κατασκευάσει πριν μερικά χρόνια και των ακούω .άπλα θέλω να δω αν τον έχει φτιάξει και κανένας άλλος για να πάρω γνώμες για το αν είναι ευχαριστημένοι . ο συγκεκριμένος προ είναι σε τάξη Α και χρησιμοποίει στην είσοδο τα mat2 mat3
 

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Έχω βάλει α αντίστοιχα των mat , αυτά που έχω τοποθετήσει είναι τα SSM2210 & SSM2220. απλά εδώ δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν ακουστικές διαφορές ανάμεσα στα πανάκριβα mat και των οικονομικών ssm...... πάντως το αποτέλεσμα με τις αντιστοιχίες είναι αρκετά ικανοποιητικό
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Τον είχα υλοποιήσει στα νιάτα μου (μιλάμε για δημοσίευση του 1994 σε σχέδιο τυπικό T. Giesberts με μια συμμετρία που σκοτώνει και με αρκετά ακριβά υλικά).
Είχα χρησιμοποιήσει μια γενική πλακέτα με ταιριασμένα BC 550/560C (η έτσι νόμιζα, άλλωστε δεν είχα curve tracer, απ’ την άλλη δεν υπήρχαν χρήματα για ΜΑΤ 02/03 ή έστω SSM2210/2220).
Παρ’ όλα αυτά η προχειροκατασκευή έπαιζε πολύ καλά. Υπήρχε όμως ένα θέμα με τη θερμοκρασιακή ισορροπία των διαφορικών βαθμίδων, και εκεί κατάλαβα πως τα διπλά τρανζίστορ είναι μάλλον μονόδρομος ενώ τα ταιριάσματα ήσαν λαχείο…..
Αργότερα άκουσα και κανονική - σωστή κατασκευή ενός φίλου με SSM2210/2220.
Η εντύπωση μου είναι πολύ θετική και νομίζω πως πρόκειται για μια πολύ καλή σχεδίαση, η οποία ακούγεται ……..χωρίς να ακούγεται. Αν υλοποιηθεί σωστά τότε μιλάμε για ένα απόλυτα διαφανές στοιχείο στην αλυσίδα της αναπαραγωγής. Αυτό ίσως απογοητεύσει όσους περιμένουν από το προενισχυτή ιδιαίτερο χαρακτήρα. Κατόρθωσα να έχω 4 αυθεντικές πλακέτες του Elector και σκοπός μου είναι πλέον η απόλυτη υλοποίηση (τώρα έχω τα χρήματα για τα τρανζίστορ αλλά δεν έχω το χρόνο). Από αυτό φαίνεται πόσο με είχε επηρεάσει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Υπήρχε στην ίδια δημοσίευση και πρόταση για συζευγμένες πήγες ίσων ρευμάτων με στόχο τη ακόμα καλύτερη συμμετρία των διαφορικών (με ποινή …. ένα ακόμα ζευγάρι MAT02/03 επισυνάπτω το σχέδιο).
Όσο για τον ιδιαίτερο χαρακτήρα χρησιμοποιώ και κάτι σε λυχνία (πάντα diy)…οπότε…
Να τονιστεί πως πρόκειται για βαθμίδα που λειτουργεί σε τάξη Α με φορτίο εξόδου από 950 ohm και πάνω (οδηγεί πρακτικά κάθε τελικό παραμένοντας σε τάξη Α μέχρι τι μέγιστο της τάσης εξόδου). Νομίζω πως το μεγάλο ρεύμα εξόδου είναι και ο βασικός λόγος για να τον προτιμήσει κάποιος και να μη καταφύγει σε εξίσου καλές σχεδιάσεις με τελεστικούς.
Τα τρανζίστορ υπάρχουν και θα υπάρχουν (είναι πλέον industry standard και τα βλέπω συχνά σε εισόδους ενισχυτών σύγχρονων ιατρικών οργάνων, ειδικά όπου απαιτείται χαμηλός θόρυβος).

Y.Γ. τη δεκαετία του 90 υπήρχαν στα γραφεία του Ελληνικού Ελέκτορ δυο χρυσά παιδιά που εξυπηρετούσαν πάντα με το χαμόγελο και με πολύ ευγένεια. Ο ένας νομίζω λεγόταν Σπύρος. Άραγε ξέρει κανείς τι κάνουν αυτά τα φιλαράκια.
 

Attachments

  • imp.jpg
    imp.jpg
    49.1 KB · Views: 362

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Σηκώνω και μια φωτογραφία για το πως είναι κατασκευασμένος ο προ Στην είσοδο έχω βάλει πυκνωτή μάρκας ΙΝΟΧ 24Κ.... στο σημείο το οποίο χρησιμοποίει τα 1mf έχω βάλει AURICAP και οι υπόλοιποι ηλεκτρολυτικοί που χρησιμοποιώ είναι elna silmic ii .Το τροφοδοτικό είναι διπλό σταθεροποιημένο , ένα για το κάθε κανάλι .η καλωδίωση του ήχου έχει γίνει με καλώδιο upt..............κάτσε καλά…Πάντως ένα συγκριτικό που έγινε με ένα παθητικό με πολύ καλά υλικά ο παθητικός έμμηνε πολύ πίσω σε όλα ακόμα και στην καθαρότητα .η δοκιμή έγινε με τον τελικό της bryston 4st και τα ηχεία είναι τα jairo x mtz . Aν δεν έχεις χρόνο ταχυδρόμησε μου ένα δέμα με τα υλικά να σου τις μοντάρω .όσο για το προσωπικό του ελεκτορ δεν ξέρω τι έχει γίνει . όντος αρκετά εξυπηρετικοί και πάντα πρόθυμοι για να βοηθήσουν ,όπως και να έχει το πράγμα το ελεκτορ ήταν μακρά το καλύτερο περιοδικό στην ελληνική αγορά έχω σχεδόν όλα τα τεύχη σε έντυπη μορφή και το τελευταίο διάστημα τα έχω και σε ηλεκτρονική μορφή .αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ αυτός ο προ δες προσεκτικά τη φώτο έχει και κάποιες αλλαγές και στο ολοκληρωμένο και στο σημείο που αντί για στιροφλεξ έχω βάλει silver mica
 

Attachments

  • 102_0540.jpg
    102_0540.jpg
    81.4 KB · Views: 445

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: προενησχητης απο το ελεκτορ

ο αλλος ηταν ο Γιαννης και αυτος ειχε φυγει απο ελεκτορ πολυ πριν κλειση και ειχε παει στην intracom και οι δυο ηταν πολυ καλοι σε αυτο που εκαναν οσο για την κατασκευη ηταν μια πολυ καλη οπως και αρκετα αλλα κιτ που εβγαζε το ελεκτορ
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Φίλε sv9gph
Μπράβο για την κατασκευή σου και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που ενδιαφέρονται για πράγματα παλιά μεν κλασικά δε.
Σου στέλνω μια φωτό με τις πλακέτες. Το όλο σχέδιο είναι στα σκαριά και περιλαμβάνει balanced σχεδίαση (γι’ αυτό και οι 4 πλακέτες) με το προενισχυτή να αποτελεί τη βαθμίδα εξόδου. Επίσης σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω ένα επιλογέα εισόδων με buffer εισόδου (πιθανότατα με χρήση ενός καλού τελεστικού) ώστε να υπάρχει προσαρμογή με την αντίσταση του attenuator – volume. Ο πυκνωτής C1 των 2,2 μF στην είσοδο, μπορεί να αφαιρεθεί αν υπάρχει απουσία DC στο εισερχόμενο σήμα. Άλλωστε και η πλακέτα έχει πολύ μικρό χώρο για την τοποθέτηση ενός ογκώδους καλής ποιότητας πυκνωτή και μάλλον προς τα εκεί πορεύομαι. Πολύ καλή είναι επιλογή των multi turn trimmer ενώ και ο C8, αν και όχι ιδιαίτερα κρίσιμος, καλό είναι να έχει μια κάποια ποιότητα. Επίσης συμφωνώ με τον C3 (silver mica). Οι λοιποί ηλεκτρολυτικοί επίσης είναι καλό να έχουν ποιοτικές προδιαγραφές. Αν έχεις άκρη σε κάποιους ELNA θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα σετάκι (επί τέσσερα). Υπάρχει και η περίπτωση να πειραματιστώ με μια add on πλακέτα για βελτίωση των πηγών ρεύματος (σύμφωνα με το σχηματικό που χω ανεβάσει) ενώ μεγάλη σημασία έχει και η επιλογή συμπληρωματικών Τ6 και Τ7 καθώς και των D1, D2 (πρέπει να ταιριάζουν τα forward bias στα 1,76V, ίσως πιο κατάλληλα να είναι τα πλακέ κόκκινου χρώματος, αν υπάρχει κάποια πληροφόρηση πάνω στο θέμα ευπρόσδεκτη).

Υ.Γ φίλε takis ευχαριστώ για τη πληροφορία. Πιστεύω να είναι καλά και τα δύο παιδιά, νομίζω πως του αξίζουν τα καλύτερα. Δυστυχώς άξια περιοδικά όπως το Ελέκτορ, φαίνεται πως δεν έχουν τη κρίσιμη μάζα στο περιορισμένο κοινό της Ελλάδας.
 

Attachments

  • elector-pcb-01.jpg
    elector-pcb-01.jpg
    193.7 KB · Views: 381

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Πιο μεσημέρι που θα είμαι σπίτι θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες από το τροφοδοτικό και με τα λεντακια , άλλη μια αλλαγή η οποία ακούγεται είναι η αντικατάσταση του op77 με opa 627 , βελτιώνει όλο το ακουστικό φάσμα παρόλο που η δαυλιά του είναι να μην αφήνει τον προ να εμφανίζει dc στην έξοδο , για περισσότερες λεπτομέρειες ποιο απόγευμα μετά το μπάνιο ……
 

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Πανέμορφες οι πλακέτες του ελεκτορ με φιλμ στις γραμμές και επιμεταλλωμένες οπές , έργο τέχνης για εκείνη την εποχή που όταν ανοίγαμε διάφορα αγορασμένα μηχανήματα και τα χαζεύαμε με το ζόρι βλεπόντουσαν …….Πάμε για Φώτο !! εδώ στην πρώτη φαίνονται τα λεντακια τα οποία πρέπει να χρησιμοποιηθούν για την σωστή λειτουργία των πηγών το χρώμα των λεντ είναι κόκκινο μετά πιο δεξιά είναι οι silver mica που έχουν χρησιμοποιηθεί σε όλα τα σημεία που οι τιμές της χωρητικότητας είναι σε pf ( 150 33 10 ) σειρά έχουν οι ELNA silmic 2 .Οι διαφορές που πήρα ήταν μικρές από την κάθε αλλαγή αλλά στο σύνολο σε σχέση όπως ήταν αρκετά καλύτερο , μην ξεχνάμε και την αλλαγή του τελεστικού που είχα αναφέρει ποιο πάνω . το τροφοδοτικό είναι διπλά σταθεροποιημένο οι πλακετες έχουν αγοραστεί από τον Μανώλη mtz audio σε πάρα πολύ καλή τιμή και είναι πόλη καλής ποιότητας !!! υπάρχουν και τα απαραίτητα υλικά που στολίζουν την πλακέτα !να πω ακόμα ότι όλα τα τρανζίστορ ( bc ) ταιριάστηκαν προσεκτικά ,οσο γινόταν δηλαδή ….και μετά κολληθήκαν στην πλακέτα , όταν κολλάμε σε τέτοιου τύπου πλακέτας δεν έχουμε και πολλά περιθώρια κόλα ξεκολλά γιατί τις παίρνει και τις σηκώνει τις γραμμές .οι μετασχηματιστές είναι στα 2*22v 250va που μου έμειναν προίκα από παλιότερη κατασκευή . για ποτ έχω βάλει το μπλε alps .πάντως ενδιαφέρον είναι και αυτό το λινκ που μπορι οποιοσδήποτε να κάνει τον προ τηλεχειριζόμενο http://electronics.dantimax.dk/Kits/Selectors_-_attenuators/index.html
 

Attachments

  • 102_0536.jpg
    102_0536.jpg
    90.8 KB · Views: 277
  • 102_0546.jpg
    102_0546.jpg
    25.8 KB · Views: 192

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Re: προενησχητης απο το ελεκτορ

οι μετασχηματιστές είναι στα 2*22v 250va δεν ειναι Too Much και μάλιστα 2 ????
 

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Ναι είναι υπερβολικοί για μια τέτοια κατασκευή Τους συγκεκριμένους τους είχα σε ένα ενισχυτή που του είχα κάνει αναβάθμιση στο τροφοδοτικό του , ο ενισχυτής πήγε για ανακύκλωση και μου μηναν οι μετασχηματιστές .όταν λέω ανακύκλωση τα υλικά του χρησιμοποιήθηκαν σε άλλες κατασκευές όπως τροφοδοτικό πάγκου και διάφορα άλλα τέτοια . η ταση των μετασχηματιστών είναι μια χαρά γιατί η τάση υποβιβάζεται δυο φορές και τα lm317 για να δουλέψουν σωστά θέλουν τάση 3 volt παραπάνω είσοδο σε σχέση με την έξοδο για να δουλέψουν σωστά .οπότε έχουμε 22v από το δευτερεύον του μετασχηματιστή που μετά την ανόρθωση πάμε στα 30v και κάτι ψηλά ,προχωρώντας στο πρώτο στάδιο σταθεροποίησης το κατεβάζω στα 22v και μετά στην δεύτερη σταθεροποίηση στα 15v .Η τάση είναι συμμετρική οπότε έχουμε lm317 & lm337 η ισχύς των μετασχηματιστών είναι μεγάλη αλλά όσο χονδρό σύρμα έχει τόσο χαμηλότερη εσωτερική αντίσταση παρουσιάζει .όπως είχα πει τους είχα γιατί να αγοράσω άλλους ?
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Φίλε sv9gph,
ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά. Η τροφοδοσία είναι μια χαρά και αξιοποίησες και τους δυο μετασχηματιστές (too much αλλά τσάμπα). Αλήθεια μέτρησες τα led (τα ταίριαξες) ή έκατσαν με τη πρώτη. Ακόμα θυμάμαι τη παλιά μου προσπάθεια με στρογγυλά led και τις μετρήσεις ρεύματος να μην έρχονται με τίποτα. Τελικά τα επίπεδα κόκκινα led είναι τα σωστά (ακόμα καλύτερα να τα μετρήσουμε πριν τα χρησιμοποιήσουμε).
Ο Μανώλης είναι πολύτιμος και έχει πάντα τις λύσεις για όλα αυτά τα εδικά υλικά που συχνά είναι δυσεύρετα.
Με εξέπληξε η επιλογή του ΟΡΑ 627 αντί του ΟΡ 77, καθώς και το ότι υπήρξε ανιχνεύσιμη και βελτιωμένη ηχητική συμπεριφορά υπέρ του πρώτου. Ο στόχος των δυο ανωτέρω τελεστικών είναι πολύ διαφορετικός και νομίζω πως οι αρετές του ΟΡ 77 είναι πλησιέστερα στο ζητούμενο (την ενεργή ακύρωση της συνεχούς τάσης εκτροπής). Ουσιαστικά η λειτουργία του κυκλώματος δεν σχετίζεται με το σήμα AC (μουσική) αλλά με το σημείο ισορροπίας τάσης, αθροιστικά της βαθμίδας οδήγησης και εξόδου (DC ή πιο σωστά για κάθε σήμα στην έξοδο που έχει συχνότητα κάτω από 1Hz). Έχω μερικούς ΟΡ 627 οπότε όταν αξιωθώ να το υλοποιήσω θα κάνω μια δοκιμή, έτσι από περιέργεια (δυστυχώς αυτό σημαίνει βάσεις ολοκληρωμένων, κάτι που θα ήθελα να αποφύγω τουλάχιστον στη θέση αυτή του κυκλώματος).
 

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Dinos το μόνο ταίριασμα που έκανα ήταν τον τρανζίστορ bc550-560 & 337-327 , στα λεντ δεν έκανα απολύτως τίποτα και ούτε το είχα σκεφτεί για ταίριασμα των λεντ , εκείνη την εποχή που τον έφτιαξα δεν είχα και την απαραίτητη εμπειρία ώστε να ξέρω περισσότερα για να πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα , φυσικά και τώρα ρωτώ για πολλά πράγματα για το πώς φτιάχνονται διάφορα πράγματα .Για τις μετρήσεις αν θέλεις κάνε λίγο υπομονή να τον ανοίξω και να σου πω για τις τάσεις που γράφει στο σχέδιο επαληθεύονται και στην πράξη ,εννοείται φυσικά ότι οι μετρήσεις που έχω κάνει για την σωστή λιτουργεια ένια για το dc και την πόλωση του προ στα 15ma . Το να βάλεις βάσεις δεν είναι καταστροφικό νομίζω , είναι και ο μόνος τρόπος για περεταίρω δοκιμές και αποφύγεις και την καταπόνηση της πλακέτας , για φαντάσου μια αλλαγή στο op77 πόση ώρα θα σου πάρει ? και αν το ξεκολλήσεις σωστά και χωρίς να καταστρέψεις και την πλακέτα ….Λοιπόν τώρα αρχίζω να σε ρωτώ και γω διαφορά πραγματάκια…..χε χε σειρά μου !για πες μου τι έχεις σκεφτεί για μπαφερ στην είσοδο ?εγώ θα προτιμούσα κάτι σε τρανζιστορατη σχεδίαση για να μη χαλάμε την φιλοσοφία του υπολοίπου κυκλώματος , ο προ με τις μπαταρίες είχε μπαφερ με διακριτά , ένα επιπρόσθετο κύκλωμα που ταιριάζει σε μένα περισσότερο αλλά όχι σε εσένα που θέλεις να το κάνεις xlr . από ότι έχω καταλάβει όλα μηχανήματα σου cd & τελικός είναι μπαλανς ? το λινκ που ανέβασα το είδες ? έχει μέσα και πλακέτα για xlr ......
 

sv9gph

New member
5 August 2006
32
Pakistan
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Κάτι άλλο και σημαντικό για το τροφοδοτικό , πρέπει να φτιαχτεί με διπλή σταθεροποίηση δηλ δυο lm 317 & δυο lm337 στο κανάλι , οι δίοδοι πρέπει να ένιαι γρήγορες και όχι οι απλές του τύποι 1n....αυτά θα τα βρεις στου Μανώλη. Δόκιμη που είχα κάνει με μονή σταθεροποίηση τα αποτελέσματα δεν ήταν τα καλύτερα , και αυτά γινόταν έντονα ακουστά όταν ζητούσα παραπάνω γκαζια από τον προ , ο ήχος γινόταν σκληρός και άλλαζε χροιές , ένα παράξενο παίξιμο ..τώρα με την διπλή σταθεροποίηση δεν υπάρχει αυτό το φαινόμενο . Αν χρησιμοποιήσεις αυτήν την πλακέτα για τροφοδοσία δοκίμασε να προσθέσεις και μετά να αφαιρέσεις τους τελευταίους πυκνωτές που είναι στην έξοδο ,είναι οι πλαστικοί , ο λόγος είναι ότι ο προ έχει ήδη πυκνωτές μπαϊπάς και εκεί θέλει τεστ για να δεις που θα σου κάτσει καλύτερα
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Το κύκλωμα όπως είχα πει και παλιότερα, το είχα υλοποιήσει με διακριτά τρανζίστορ (λόγω ελλείψεως χρημάτων, φοιτητικό μου βαλάντιο γαρ). Έτσι είχα αντιμετωπίσεις όλες τις δυσκολίες που συνεπάγεται η κατασκευή, τουλάχιστον όσο αφορά το ταίριασμα των ημιαγωγών. Φυσικά να πούμε και για όποιον ενδιαφέρεται πως όταν ταιριάξουν τα υλικά η σταθερότητα του προενισχυτή είναι υποδειγματική. Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω πως έπαιξε ρόλο και η τύχη. Ακόμα και με τα φτηνά υλικά (BC550/ BC560) που είχα ταιριάξει μόνο με το πολύμετρο, είχε προκύψει ένα κανάλι που μέτραγε και έπαιζε θαυμάσια και ένα άλλο κανάλι που με βασάνιζε επί δυο μήνες, μέχρι να βρω πως υπεύθυνο ήταν το ένα led (για να καταλάβεις φώτιζε και περισσότερο, αλλά δεν είχα δώσει σημασία). Γενικότερα θα έλεγα πως είναι μια κατασκευή ακριβείας που υλοποιείται με αρκετή προσπάθεια και έξοδα (αν χρησιμοποιηθούν τα optimum υλικά).
Η εντύπωση που μου είχε δώσει, ήταν πως γενικά ήταν εύκολο στη τροφοδοσία (είχε μάλλον καλή απόρριψη θορύβου τροφοδοσίας) όμως έχουν περάσει χρόνια και έχω ξεχάσει λεπτομέρειες και φυσικά τότε δεν είχα τη δυνατότητα να κάνω έστω στοιχειώδεις μετρήσεις. Από την άλλη το τέχνασμα των διπλών σε σειρά 337/ 317 το έχω δοκιμάσει και κάθε φορά με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Χωρίς περιττά σχόλια αυτά τα ολοκληρωμένα αποτελούν κορυφαίες σχεδιάσεις ενός από τους καλύτερους μηχανικούς αναλογικών σχεδιάσεων όλων των εποχών του…. Bob Pease.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Pease
Ανοίγω μια μικρή παρένθεση που νομίζω πως ενδιαφέρει του νεώτερους DIYουηδες. Ο άνθρωπος αυτός αποτελεί ένα πρότυπο για πολλούς από εμάς ερασιτέχνες και επαγγελματίες. Έχει ένα ιδιαίτερο γράψιμο και σε γενικότερα θέματα πέρα από τις σχεδιάσεις του.
http://www.national.com/rap/Story/Index/0,1563,0,00.html
http://www.national.com/rap/
Πλήθος ολοκληρωμένων που τα προσπερνάμε με επιπολαιότητα οφείλουν τη ύπαρξη τους σ´αυτόν. Όταν τον δεις νομίζεις πως βλέπεις κάποιον από τους ΖΖtop που αντί κιθάρα κρατά ένα παλμογράφο.
Για να δείτε δε τι σημαίνει DIY αξίζει να παρατηρήσετε πως πιστοποιούσε τις σχεδιάσεις του, με ένα απίθανο κανταΐφι που δούλευε (όχι πλακέτα…… στον αέρα παρακαλώ!!!!).
Το σχόλιο τα λέει όλα:
THIS was actually the breadboard for the LM131 V-to-F converter - which I designed in 1977, and which is still being designed in, today, and is still in production. Yes, it can be used to convert voltages to F - and then you use a counter, to make a very linear digital conversion - or for F-to-V."
...and of course his famous, "I really do like SOLDERING as my programming language."
 

Attachments

  • BobPeaseArtist.jpg
    BobPeaseArtist.jpg
    65.9 KB · Views: 192
  • Bob Pease Breadboard.jpg
    Bob Pease Breadboard.jpg
    83.4 KB · Views: 214

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Πίσω πάλι στο προενισχυτή. Δεν είμαι υποχρεωτικά φανατικός των διακριτών σχεδιάσεων. Τις υποστηρίζω μόνο αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος (π.χ σχεδιαστική ιδιαιτερότητα με σημαντικό αποτέλεσμα, ειδικές ανάγκες όπως μεγάλα ρεύματα – ισχύς ή παιχνίδι). Ειδικά στη θέση του buffer νομίζω πως έχει θέση ο OPA627 έστω και σαν εξεζητημένη λύση. Το πολύ καλό Buffer είναι απαραίτητο, ειδικά αν ακολουθήσει ένας εξασθενητής με rele και με σχετικά χαμηλές τιμές αντιστάσεων (να κρατηθεί χαμηλός ο θόρυβος ώστε να αξιοποιηθούν στο μέγιστο οι αρετές του κυκλώματος). Το απλό σχέδιο του Ελέκτορ, από το προενισχυτή μπαταρίας μπορεί να δοκιμαστεί. Δεν γνωρίζω αν κάποιος φίλος το έχει υλοποιήσει και αν έχει κάποιες εντυπώσεις να μας μεταφέρει.
 
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Αυτές τις πλακέτες τις είχες βρεί ή τις κατασκεύασες? Γιατί με ενδιαφέρει και εμένα...
Εγώ έχω κατασκευάσει τον προενισχυτή υψηλών επιδόσεων του Ελέκτορ... και κατασκευάζω κατά καιρούς διάφορα (μόνο περι ηχητικών).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Απάντηση: προενησχητης απο το ελεκτορ

Να προσθέσω οτι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, σαφώς και ο ΟΡ627 στη θέση του 77 είναι καλύτερο αν και μερικοί θα το θεωρήσουν πλεονασμό!
Άλλωστε γιατί χρησιμοποιούμε "καλούς " ηλεκτρολυτικούς? θα έλεγε κάποιος την ίδια δουλειά δεν κάνει?... (!)
Εγώ θα χρησιμοποιούσα για τροφοδοτικό αυτό των υψηλών επιδόσεων! Φοβερό.
Μιά απορία όμως : Στον προενισχυτή που έβαλες ποτενσιόμετρο ?
Μια αιτία που δεν τον κατασκεύασα τον προενισχυτή ήταν αυτό το πράγμα!