Nova EMMs και CCcam attack;

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Εδώ και μερικές ώρες το CCcam έχει σοβαρό πρόβλημα να κάνει update την κάρτα της Nova.

Ξεκινάει να κάνει EMM updates:
02:02:42.072 CCcam: EMM: start filter on irdeto emmpid: 0x500 caid: 0x604 id: 0x0

Και μετά από λίγα δευτερόλεπτα αποτυγχάνει:
02:02:42.189 CCcam: EMM: demux device failure, stop filter on irdeto caid: 0x604 id: 0x0

Αυτό γίνεται συνέχεια, είναι ουσιαστικά αδύνατο να πάρει η κάρτα τα entitlements από το CCcam.

Επειδή ο συνδυασμός newcs - mgcamd δουλεύει ακόμα σωστά, εκτιμώ πως είτε είναι κάποιο συγκεκριμένο attack στο CCcam, είτε έγινε κάποια αλλαγή nano που μπερδεύει το CCcam και το κάνει να κολλάει στο EMM.
 

fchef

Senior Member
14 February 2008
470
Ποια version newcs σου δουλευει σωστα φιλε malakudi? Στο mg_cfg το U το εχεις στο 02?
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
μπορεί να μου στείλει κάποιος ενημέρωση για το τι ακριβώς κάνει το newcs;
Το χρησιμοποιείτε με τον DM800 για να παίζει η original κάρτα nova;
 

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Παντως το προβλημα παραμενει .
Καθε περιπου μια με 2 ωρες η καρτα σταματαει να κανει update. Αν καποιος φιλος εχει βρει λυση ασ μου πει με pm.
Ευχαριστω
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Αρχίσανε τις βλακίες μου φαίνεται.
Οπότε τι κάνουμε; Αρχίζουμε τα τηλέφωνα και τα μπινελίκια;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Το πρόβλημα αφορά αποκλειστικά το CCcam. Μου φαίνεται απίθανο να έκανε κάτι ειδικά η Nova για να εμποδίσει τα CCcam να κάνουν update την κάρτα. Πιο πιθανό βλέπω να άλλαξε κάτι στα EMM και το CCcam να έχει κάποιο bug που το κάνει να κολλάει.

Μερικές φορές πριν κολλήσει καταφέρνει και περνάει 4-5 EMM και έτσι η κάρτα σπάνια καταφέρνει να κάνει update.

Για σιγουριά πάντως, πλέον μόνο ο συνδυασμός mgcamd/newcs παίζει καλά.
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Το πρόβλημα αφορά αποκλειστικά το CCcam. Μου φαίνεται απίθανο να έκανε κάτι ειδικά η Nova για να εμποδίσει τα CCcam να κάνουν update την κάρτα. Πιο πιθανό βλέπω να άλλαξε κάτι στα EMM και το CCcam να έχει κάποιο bug που το κάνει να κολλάει.

Μερικές φορές πριν κολλήσει καταφέρνει και περνάει 4-5 EMM και έτσι η κάρτα σπάνια καταφέρνει να κάνει update.

Για σιγουριά πάντως, πλέον μόνο ο συνδυασμός mgcamd/newcs παίζει καλά.

Το πρόβλημα είναι γενικό και υπάρχει 3 βδομάδες τώρα. Ισχύει παντού είτε έχεις cccam είτε newcs. Μειώνεται λίγο με κόψιμο των GA (04) και πάντως 1-2 φορές τη μέρα ανατινάζει το newcs ενώ το cccam κομπλάρει και απλά δεν παίρνει ΕΜΜ.

Η καλύτερη λύση που έχω βρει ειναι να διαβάζει την κάρτα το NewCS και λόγο του ότι αυτό ανατινάζετε από αυτά τα πονηρά ΕΜΜ και μπορούμε να τσεκάρουμε αν λειτουργεί με ένα script τσεκάρουμε κάθε 5 λεπτά (όσο θέλει το κάνει ο καθείς) και αν βρει το newcs να μην απαντά τότε το κάνει restart.

Το script είναι το ίδιο script που υπάρχει σε όλα τα site για debian και cccam που ελέγχει το cccam αν λειτουργεί.... και επαναλαμβάνω το cccam δεν ανατινάζετε απλά δεν παίρνει εμμ για αυτό δεν μπορεί να λειτουργήσει το script με cccam αλλά με newcs μόνο.
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Το πρόβλημα αφορά αποκλειστικά το CCcam. Μου φαίνεται απίθανο να έκανε κάτι ειδικά η Nova για να εμποδίσει τα CCcam να κάνουν update την κάρτα. Πιο πιθανό βλέπω να άλλαξε κάτι στα EMM και το CCcam να έχει κάποιο bug που το κάνει να κολλάει.

Μερικές φορές πριν κολλήσει καταφέρνει και περνάει 4-5 EMM και έτσι η κάρτα σπάνια καταφέρνει να κάνει update.

Για σιγουριά πάντως, πλέον μόνο ο συνδυασμός mgcamd/newcs παίζει καλά.

μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις πως θα βάλουμε και εμείς mgcamd/newcs και τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να παίζει normal η κάρτα;
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Το πρόβλημα είναι γενικό και υπάρχει 3 βδομάδες τώρα. Ισχύει παντού είτε έχεις cccam είτε newcs. Μειώνεται λίγο με κόψιμο των GA (04) και πάντως 1-2 φορές τη μέρα ανατινάζει το newcs ενώ το cccam κομπλάρει και απλά δεν παίρνει ΕΜΜ.

Η καλύτερη λύση που έχω βρει ειναι να διαβάζει την κάρτα το NewCS και λόγο του ότι αυτό ανατινάζετε από αυτά τα πονηρά ΕΜΜ και μπορούμε να τσεκάρουμε αν λειτουργεί με ένα script τσεκάρουμε κάθε 5 λεπτά (όσο θέλει το κάνει ο καθείς) και αν βρει το newcs να μην απαντά τότε το κάνει restart.

Το script είναι το ίδιο script που υπάρχει σε όλα τα site για debian και cccam που ελέγχει το cccam αν λειτουργεί.... και επαναλαμβάνω το cccam δεν ανατινάζετε απλά δεν παίρνει εμμ για αυτό δεν μπορεί να λειτουργήσει το script με cccam αλλά με newcs μόνο.

θεωρώ πως και πάλι δεν είναι λύση αυτό.
εκτός αν γίνεται μόνο μια - δύο φορές την ημέρα.

Αν αυτό αυξηθεί σε κάθε μια ώρα δεν μπορείς να παρακολουθήσεις έτσι.
 

kokolino

Established Member
25 June 2007
159
ΜΟΛΙΣ ΠΕΤΑΞΑ ΣΤΑ ΣΟΥΠΙΔΙΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΛΟΚΑΡΤΑ ΤΟΥΣ.....
 

stsalkit

Established Member
11 December 2008
160
από χθες δεν παίζει η´ακατανόμαστη σε εμένα - τι κάνουμε? υπάρχει λύση? (αν είναι δυνατόν με απλά λόγια για τους όχι τόσο σχετικούς όπως εγώ).
 

maphymm

New member
3 April 2008
2
TΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΝΕΤΑΙ ΑΝ ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΕΚΤΗ ΠΧ 7020 ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ CCCAM.
 

stsalkit

Established Member
11 December 2008
160
TΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΝΕΤΑΙ ΑΝ ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΕΚΤΗ ΠΧ 7020 ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ CCCAM.

Δεν σε κατάλαβα... η κάρτα μου είναι μέσα στον δέκτη (800) και έχω cccam - αλλά από χθές δεν βλέπω καθόλου nova. Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλυτερα?