Εγκατάσταση combiner

mour76

New member
1 October 2008
62
καλημερα,
θελω να εγκαταστησω ενα πιατο αλλα θελω να χρησιμοποιησω το καλωδιο της επιγειας κεραιας που υπαρχει ηδη.
Συνδεω στο combiner στην μια εισοδο το δορυφορικο στην αλλη το επιγειο, και κατεβαινουν κατω μαζι, και μετα απο την μπριζα βγαζω 2 καλωδια και το ενα παει στο δορυφορικο δεκτη και το αλλο στην ΤV ?
Ειναι τοσο απλό? Ή θελει και αλλο εξοπλισμο?
Επισης αυτο επηρεαζει αρνητικα το σημα? Ειτε το δορυφορικο , ειτο το επιγειο?

Ευχαριστω
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Εγκατασταση combiner

Στο τέλος χρειάζεσαι μία πρίζα TV/SAT, εκεί καταλήγει το ένα καλώδιο που κατεβαίνει από την ταράτσα....ο διαχωρισμός του σήματος γίνεται από την ίδια την πρίζα.

Υπάρχουν καλές και κακές πρίζες στην αγορά, διαλέγεις αυτή που έχει τις μικρότερες απώλειες σε db
 
18 June 2006
2,225
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Εγκατασταση combiner

Aν στο καλώδιο σου δεν υπάρχει διέλευση ρεύματος από ενισχυτή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον καλώδιο της επίγειας λήψης.
Δεν ξέρω τι ποιότητα καλώδιο έχεις αλλά καλό είναι όταν βάζουμε κ δορυφορικό σήμα να είναι μιας κάποιας ποιότητας.
Θα βάλεις πάνω στην ταράτσα ένα compiner tv+sat εξωτερικού χώρου και κάτω μία πρίζα ή ένα απλό compiner (απόπλεξης σήματος)!
Η όποιες απώλεις σήματος που θα έχεις, θα είναι λόγω διελεύσεως από τους διακόπτες.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Εγκατασταση combiner

Σωστός, ξέχασα το θέμα του ενισχυτή.....:D
 

nelgar00

New member
27 November 2008
8
Re: Απάντηση: Εγκατασταση combiner

Aν στο καλώδιο σου δεν υπάρχει διέλευση ρεύματος από ενισχυτή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον καλώδιο της επίγειας λήψης.
Δεν ξέρω τι ποιότητα καλώδιο έχεις αλλά καλό είναι όταν βάζουμε κ δορυφορικό σήμα να είναι μιας κάποιας ποιότητας.
Θα βάλεις πάνω στην ταράτσα ένα compiner tv+sat εξωτερικού χώρου και κάτω μία πρίζα ή ένα απλό compiner (απόπλεξης σήματος)!
Η όποιες απώλεις σήματος που θα έχεις, θα είναι λόγω διελεύσεως από τους διακόπτες.

Καλημέρααααα,
Μετακομίζω και θα μεταφέρω και τη NOVA που ήδη έχω.
Στο καινούριο σπίτι λοιπόν υπάρχουν σε όλους τους χώρους 3πλές μπρίζες TV/SAT/RD. Απο την ταράτσα κατεβαίνει ένα καλώδιο TV (καλής ποιότητας απο ότι μου έιπε ο ιδιοκτήτς). Απο ότι κατάλαβα απο αυτά που διάβασα εδώ λοιπόν το μόνο που έχω να κάνω είναι να βάλω ένα combiner στη ταράτσα που θα συνδέονται πάνω τα καλώδια που ξεκινούν απο την κεραία και το πιάτο της NOVA, απο εκέι θα φέυγει προς το σπίτι το καλώδιο που ήδη κατεβαίνει και ο διαχωρισμός θα γίνει απο τις ίδιες τις 3πλές μπρίζες??
 

nelgar00

New member
27 November 2008
8
Απο ότι μου έδωσε ο ιδιοκτήτης να καταλάβω ναι, γιατι μου είπε οτι απλά πρέπει να διαχωρίσω το καλώδιο και θα είμαι οκ...

Thanks Λευτέρη
Αν χρειαστεί θα ξαναενοχλήσω :D
 
Last edited by a moderator:

ant21

Senior Member
13 July 2008
360
WEST MACEDONIA
Re: Εγκατασταση combiner

Θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας στο εξής πρόβλημα.

Σε κεντρική εγκατάσταση με ενισχυτή, έχω τοποθετήσει combiner όπου συνδέω το καλώδιο της δορυφόρικης κεραίας με αυτό της επίγειας το οποίο προέρχεται απο έξοδο του ενισχυτή.

Επίσης τοποθέτησα πρίζα διελεύσεως tv-sat.

Το επίγειο σήμα φτάνει κανονικά. Το δορυφορικό όμως όχι.

Αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα είναι η υπαρξη ρευματος απο το κεντρικο ενισχυτή.

Τι μου προτείνεται να κάνω.
 

vasilik

Senior Member
1 September 2009
369
Athens, Vironas
Re: Εγκατασταση combiner

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο ερώτημα αλλά επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, μπορείτε να πείτε κάποιους καλούς compiners και σε τι τιμές κυμαίνονται?
 

ant21

Senior Member
13 July 2008
360
WEST MACEDONIA
Re: Εγκατασταση combiner

Θα ήθελα να σας πληροφορίσω ότι το πρόβλημα μου λύθηκε με την αποσύνδεση του καλωδίου που συνεχίζει στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού μου.

Απο τεχνικό μου ειπώθηκε ότι απο τη στιγμή που αλλάξει μια πρίζα απο απλή TV, σε πρίζα TV-SAΤ, πρέπει να αλλάχθουν όλες οι πρίζες σε TV-SAΤ...
 

vasilik

Senior Member
1 September 2009
369
Athens, Vironas
Συνεπώς δουλεύει πλέον μία πρίζα μέχρι να αντικαταστήσεις τις υπόλοιπες... ?

Υ.Γ. Η τιμή για τους combiners δεν είναι μεγάλη όπως είδα. Τι θα πρέπει να προσέξω όμως κατά την αγορά του ?


Επεξεργασία
:
Άκυρη η παραπάνω ερώτηση μιας και η συνδεσμολογία της πολυκατοικίας είναι τραγική... :-(
 
Last edited by a moderator:

satmatrix

Senior Member
17 June 2010
470
XANIA
Re: Εγκατασταση combiner

Εκτος του οτι ολες οι πριζες πρεπει να αλλαχτουν η τελευταια πρεπει να ειναι
τερματικη αλλιως δεν θα δουλεψει
Οπως και αν μια μια πριζα τα παιξει κοβεται και σε ολες τις αλλες που ειναι στην ιδια γραμμη
 

ee4649

Senior Member
3 January 2010
300
Απάντηση: Εγκατασταση combiner

Έχω ένα combo αποκωδικοποιητή όπου συνδέω το δορυφορικό σήμα που έρχεται κ το επίγειο
Στο επίγειο καλώδιο χρησιμοποιώ ενισχυτή ιστού και το καλώδιο που φτάνει μέσα στο σπίτι καταλήγει σε τροφοδοτικό και στην συνέχεια από το τροφοδοτικό πηγαίνει στην είσοδο του αποκωδικοποιητή

και στην περίπτωση του δορυφορικού σήματος,αλλά και στην περίπτωση του επίγειου,δεν χρησιμοποιώ πρίζα αλλά έρχονται απευθείας μέσα στο σπίτι τα καλώδια...
Από το aerial out του αποκωδικοποιητή στέλνω το επίγειο σήμα σε άλλο δωμάτιο

Όλα καλά μέχρι εδώ

αυτό όμως που θέλω να κάνω,είναι να στείλω και το δορυφορικό σήμα στο άλλο δωμάτιο,γνωρίζω ότι γίνεται τοποθετώντας ένα καλώδιο από το Lnb out του 1ου αποκωδικοποιητή στον 2ο,αλλά θέλω να αποφύγω να στείλω και άλλο καλώδιο στο 2ο δωμάτιο,ρωτάω λοιπόν το εξής,υπάρχει η δυνατότητα χωρίς να χρησιμοποιήσω άλλο καλώδιο με έναν combiner να στείλω το σήμα μέσα στον 2ο αποκωδικοποιητή?

Σκεφτόμουν αν γίνεται συνδέοντας το lbn out-aerial out του 1ου αποκωδικοποιητή σε έναν combiner και να φύγει ένα καλώδιο(το υπάρχον από το επίγειο που έχω)στον άλλον αποκωδικοποιητή

Είναι εφικτό αυτό?
 

agnostos

Established Member
18 April 2012
173
Χαιρετώ το forum,
και προχωράω στο ερώτημα...
Υπάρχει εγκατάσταση(εξωτερική) με επίγεια κεραία, καλώδιο και splitter(για να μοιράζει το σήμα στα δωμάτια).
Γίνεται πάνω σε αυτήν την εγκατάσταση να περάσω και σήμα από δορυφορική κεραία μέσα από το ίδιο καλώδιο(με ένα ακόμη splitter ενδεχομένως που θα ενώνει το σήμα από την επίγεια κεραία και το lnb σε ένα που θα κατεβαίνει από την ταράτσα και μετά άλλο ένα splitter στο τέλος που θα σπάει το σήμα για να πάει στην τηλεόραση και τον αποκωδικοποιητή)?
Αν γίνεται θα έχω προβλήματα παρεμβολών λόγω των διπλών σημάτων ή δεν υπάρχει τέτοιος φόβος?
 
Last edited by a moderator:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Γίνεται πάνω σε αυτήν την εγκατάσταση να περάσω και σήμα από δορυφορική κεραία μέσα από το ίδιο καλώδιο(με ένα ακόμη splitter ενδεχομένως που θα ενώνει το σήμα από την επίγεια κεραία και το lnb σε ένα που θα κατεβαίνει από την ταράτσα και μετά άλλο ένα splitter στο τέλος που θα σπάει το σήμα για να πάει στην τηλεόραση και τον αποκωδικοποιητή)?
Υποθέτοντας πως το καλώδιο είναι κάποιας ποιότητας ή δορυφορικό, χωρίς κοψίματα, χωρίς φαγώματα, κλπ... ΝΑΙ γίνεται.
Μπορεί να έχεις κάποιες απώλειες λόγω του τύπου καλωδίου, αλλά η δουλειά σου θα γίνει.
Ένα combiner μπαίνει στην ταράτσα... και ένα splitter (το ίδιο εξάρτημα αλλά το βάζουμε "ανάποδα"), μπαίνει στο σπίτι.

Για παρεμβολές, αν μιλάμε για ψηφιακή λήψη επίγειων καναλιών, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Παρεμβολές (χιονάκια περισσότερο) βλέπουμε κάποιες φορές σε αναλογικά κανάλια σε συχνότητες VHF ή και μετά την 60UHF.

Για πόσα μέτρα καλώδιο μιλάμε?
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Χαιρετω ολα τα παιδια.
Τη βοηθεια σας και τις γνωσεις σας επικαλουμαι.
Θελησα να παρω ενα εξτρα καλωδιο για δορυφορικο σημα και αφου πηρα ενα διπλο LNB και για να μην κατεβαζω καλωδιο ειπα να εκμεταλευτω την κατεβασια της επιγειας κεραιας.
Αγορασα και δυο combiner - διαχωριστες τηλεοπτικου σηματος - επιγειας κεραιας και αρχισα το μονταρισμα οπως μου ειπε τεχνικος του καταστηματος που τα αγορασα.
Να σας πω οτι στην επιγεια εγκατασταση μου ειχω και ενισχυτη (ενισχυτης επανω στην ταρατσα και τροφοδοτικο κατω στο σπιτι).
Η διαδικασια λοιπον ειχε ως εξης δοκιμαστικα χωιρς να εχω τοποθετησει το twin LNB.
Το καλωδιο εξοδου του ενισχυτη στην ταρατσα ηρθε στην επιγεια εισοδο του combiner. Οπως ειπα δεν τοποθετησα τιποτα στη θεση SAT.
ΣΤην εξοδο του combiner εβαλα την κατεβασια που προηγουμενα ηταν το output του ενισχυτη.
Παμε τωρα κατω.
To καλωδιο που κατεβηκε το πηρα και το εβαλα στην εισιδο του διαχωριστη (combiner εδω να σημειωσω οτι χρησιμοποιησα δυο ιδια combiners , ο τεχνικος μου ειπε οτι κανουν την ιδια δουλεια και συνθετουν και διαχωριζουν. Χλωμο το βλεπω αλλα λεμε τι μου ειπαν). Την εξοδο τωρα απο το επιγειο τμημα του combiner την πηγα στην εισοδο αντ του τροφοδοτικου του ενισχυτη και την εξοδο σατ στον δορυφορικο δεκτη που θελω να οδηγησω.
Αποτελεσμα?
Σημα τουλαχιστο επιγειο δεν περναει με τιποτα.
Εκανα κατι λαθος?
Για βοηθατε Χριστιανοι να δω που εκανα την πατατα.
Επισης μια ερωτηση. Παρατηρω σημερα πολλα σπασιματα και στις δυο συχνοτητες του RIK (Θεσσαλονικη) παρολο που η ποιοτητα σηματος και η ισχυς ειναι 90 και 100% αντιστοιχα.
Παρατηρησε κανεις κατι παρομοιο?
Ευχαριστω,
Νικος
 
Last edited by a moderator:

tsec1

New member
19 August 2010
73
Γεια σου Νικο

βαλτα χωρισ τον ενισχυτη δηλαδη απο επιγεια κεραια στο combiner ταρατσα και απο combiner στο σπιτι στην τv
 
Last edited by a moderator: