Al Pacino Vs. Robert de Niro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ποιών απ τους δυο προτιμάτε?


  • Total voters
    80

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά


~ Al Pacino VS Robert de Niro ~

Ψηφίστε εδώ τον καλύτερο κατά τη γνώμη σας ηθοποιό


Και οι δύο πάντως είναι υπέροχοι αν και προτιμώ λίγο πιο πολύ τον Robert de Niro!


Al Pacino VS Robert de Niro.jpg
 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Δύσκολο... Ο μεν ρόλοι του Πατσίνο είναι πιο έντονα χαραγμένοι στην μνήμη μου, ήταν πάντα πιο δυναμικοί, ο δε ΝτεΝίρο έχει σίγουρα δείξει μεγαλύτερη γκάμα.
Έχω και στους δύο τρομερή αδυναμία όμως, όπως θεωρώ και κάθε σινεφιλ.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Ο Πατσίνο για ´μένα είναι από τους λίγους-ελάχιστους ηθοποιούς που μπορούν να παίξουν τα πάντα και να είναι εξίσου άριστοι.

Δύο θα πω μόνο που είναι κλασικές για 'μένα, όσα χρόνια και να περάσουν, όσες φορές και να τις δω: Άρωμα Γυναίκας & Νονός

Τι να πει κανείς....

(περιττό να σας πω ότι τις έχω δει όλες φυσικά)
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΣΩΣΤΑ! ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ.

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ ΘΑΛΕΓΑ ΤΟΝ ΝΟΡΤΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΤΕΙΜΟΝ.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Βρίσκω πολύ καλό και τον Χιού Γκράντ.

Επίσης, θα τολμούσα να πω ότι αν ο Καφετζόπουλος έπαιζε στο εξωτερικό θα έκανε μεγάλη καριέρα. Και αυτός είναι από τους λίγους ηθοποιούς που μπορούν και παίζουν τα πάντα με περισσή φυσικότητα.
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Έλεος ρε συ, στο ίδιο τόπικ με ΝτεΝίρο και Αλ, ο Καφετζό?
Να βάλουμε και τον Γεωγούλη :D :D :D
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Γούστα είναι αυτά...

Μην ξεχνάς ότι οι μεν έχουν ένα στρατό από μαρκετίστες και συμβούλους να τους υποστηρίζουν και κάθε ταινία τους στοιχίζει όσο 200 του Καφετζόπουλου....

Βάλε όποιον ηθοποιό θέλεις να παίξει τον ακάλυπτο και βάλ' τον μετά να παίξει και μια σοβαρή ταινία. Αν τα καταφέρει εξίσου καλά και στα δύο, εμένα να με φτύσεις. anyway, τέλος το off topic και sorry
 
Last edited:

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Τους υποστηρίζουν άδικα?
Άσε που πιο πολύ μου φαίνεται ότι οι μαρκτίστες κλπ κονομάνε εξ αιτίας το μεγέθους των 2 ιερών τεράτων.
Για τα γούστα συμφωνώ, μέχρι ένα σημείο. ΠΧ Μπορεί να πω (λέμε τώρα) ότι ο Στάθης Ψάλτης είναι επιπέδου Τζακ Λέμον, αλλά αν με αρχίσετε στις ντομάτες, δεν θα έχετε άδικο :D
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Nτε Νιρο .Μπορει να κινεται με ανεση απο την κωμωδια μεχρι το δραμα.

(Και ο Καφετζοπουλος το δικο μας δυνατο χαρτι.Τον παω με χιλια :grinning-smiley-043)
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Απάντηση: Al Pacino Vs. Robert de Niro

Τους υποστηρίζουν άδικα?
Άσε που πιο πολύ μου φαίνεται ότι οι μαρκτίστες κλπ κονομάνε εξ αιτίας το μεγέθους των 2 ιερών τεράτων.
Για τα γούστα συμφωνώ, μέχρι ένα σημείο. ΠΧ Μπορεί να πω (λέμε τώρα) ότι ο Στάθης Ψάλτης είναι επιπέδου Τζακ Λέμον, αλλά αν με αρχίσετε στις ντομάτες, δεν θα έχετε άδικο :D

Ναι, με τη διαφορά ότι στους μαρκετίστες και τους συμβούλους οφείλουν πολύ μεγάλο μέρος της εικόνας τους, ιδιαίτερα οι "ατάλαντοι". Χωρίς αυτούς, δε θα τους ήξερε ούτε η μάνα τους.

Τώρα αν βάζεις τον Καφετζόπουλο δίπλα στον Ψάλτη και τον Γεωργούλη, είναι προφανές ότι υπάρχει πολύ μεγάλη διάσταση απόψεων, οπότε και άσκοπο να συζητάμε -bye-
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Απάντηση: Re: Al Pacino Vs. Robert de Niro

Συμπαθής ο Καφετζόπουλος αλλά όχι και στα ίδια επίπεδα με ΝτεΝίρο και Πατσίνο... Ιεροσυλία
+1000
rolleyesz.gif
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
το θεμα με τους αμερικανους ηθοποιους ειναι οτι απο καποια στιγμη και μετα παιζουν τον ιδιο χαρακτηρα.Γιατι ειχε επιτυχια.Παραδειγμα ο Τζακ Νικολσον ο οποιος μετα τη Λαμψη επαιζε το ιδιο πραγμα.Ο Χοφμαν εχει να παιξει καλα σε ταινια απο το 80,μπορει και πιο πριν.
Ο ΝτεΝιρο το ιδιο.Εξαρτηθηκε τοσο πολυ απο τον Σκορτσεζε που επαιζε με το ιδιο στυλ παντα.Τελευταια μεγαλη ταινια του ηταν η Ενταση.
Δικαιολογημενα γιατι βρεθηκε ο Μαικλ Μαν να του βαλει χαλιναρι και να του κοψει τις μανιερες.Απο εκει και περα 2 ρολοι ολοι κι ολοι που ηταν κατι διαφορετικο.
Το Μad Dog & Gloria του Τζον Μακνοτον και το Τζακι Μπραουν του Ταραντινο που ηταν κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.Μετα το χαος.Βολευτηκε στα τετριμμενα και το ριξε στις αρπαχτες...
Ο Πατσινο ηταν πιο εξυπνος.Μετα το Σημαδεμενο εξαφανιστηκε ακριβως γιατι εβλεπε οτι αρχισε να τυποποιειται και το'ριξε στο θεατρο.Δεκα χρονια μετα ξαναεμφανιστηκε με το Sea of Love.Την εψαξε πολυ περισσοτερο με τα σεναρια και απεφυγε οσο μπορουσε την τυποποιηση.Αν εξαιρεσεις την Ενταση,οπου ερμηνευτικα ηταν μια μινι επιστροφη στα παλια,απο εκει και περα προσπαθησε να παιξει οσο το δυνατον κοντρα ρολους και αποφευγει τις συχνες εμφανισεις.Τελευταια μεγαλη του ερμηνεια το Οι Ανθρωποι που Ξερω.
Καλοι ηθοποιοι ειναι και οι δυο.Αλλα θεωρω την καριερα του Πατσινο μακραν πολυ καλυτερη και ενδιαφερουσα.
 
Last edited:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Θα συμφωνήσω μαζί σου Πάνο, ακόμα και το σκηνοθετικό εγχείρημα του Pacino, το "Loοking for Richard" μου άρεσε.
Πιστεύω ότι η τελυταία μεγάλη ταινία του De Niro είναι το "King of Comedy", από εκεί και μετά είχε μόνο λίγες αναλαμπές.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Μα μεχρι το heat ειχε 25-30 χρονια καριερας ηδη με πολυ σημαντικες ταινιες..
Μετα αρχισε να ξεπεφτει λιγο ειναι η αληθεια αλλα ειχε κανει ηδη πολλα και σημαντικα.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Φίλε μου ο καθένας μας διατυπώνε ιτις προσωπικές του απόψεις σε αυτό το νήμα. Εννοείται ότι δεν αναιρείται η καριέρα του απλά πιστεύω ότι μετά την ταινία που προανέφερα "έπεσε" σε μανιέρες τύπου Σκορσέζε (Cape Fear, Good Fellas), τύπου Rainman (Awakenings) για να μην αναφέρω τα "meet the parents". Λίγα πράγματα (όπως το Heat που ανέφερες) βλέπονται από εκεί και μετά κατά τη γνώμη μου.