[ Mini Σειρά ] Sherlock [BBC]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη

Sherlock_avclub_gr.jpg


| BBC | Imdb | Wikipedia | Facebook | Twitter |




Καινούργια σειρά του bbc με τον γνωστό μας και αγαπημένο Sherlock Holmes, αλλά αυτή την φορά, στην εποχή μας.

Ξεχάστε τις άμαξες και τα άλογα, τώρα για μετακινήσεις υπάρχουν τα ταξί.

Έχουν παιχτεί 2 μόνο επεισόδια και έχοντας δει το πρώτο μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα.

Παντός οι φαν του Σερλοκ Χολμς ας την έχουν στα υπόψιν.





 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Απάντηση: SHERLOCK (BBC 2010)

Δεν έχω δει ακόμα κανένα επεισόδιο αλλά με προδιαθέτει......αρνητικά.
Sherlock και σημερινή εποχή μου κάθεται κάπως....

Το όνομα sherlock είναι μια ζωή συνυφασμένο με ομιχλώδες-"μαύρο"-μουντό-μυστυριώδες-γοτθικό Λονδίνο, χωρίς τεχνολογια αλλά με εφευρέσεις-γκατζετιές έξυπνες φτιαγμένες με τα τότε μέσα της εποχής κλπ.

Αν είναι να δω sherlock της σημερινής εποχής βλέπω και Macyver αλλά και ένα σωρό αστυνομικές τηλεοπτικές σειρές που έχουμε πήξει...
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Απάντηση: SHERLOCK (BBC 2010)

Τι διπλό; Μιάμιση ώρα τα βλέπω και τα τρία να είναι.

Αλλά υπάρχει και το Ε00 το οποίο είναι 55 λεπτά. Πόσα είναι τελικά έως τώρα; τρία ή τέσσερα;
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Sherlock (BBC 2010)

Ξεκινησε ο δευτερος κυκλος με "διπλο" επεισοδιο,που προσωπικα, το βρηκα εξαιρετικο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Sherlock_sherlock_on_bbc_one.jpg



Ειναι περιεργο αλλα τις ημερες των γιορτων βλεπω τα πιο ενδιαφεροντα πραγματα.

Βλεπω και παρατηρω σημεια που δεν ειχα ξαναδει.

Προσεχω λεπτομερειες που δεν μου κινησαν ποτε την προσοχη μου.

Το πιο ενδιαφερον ομως ειναι ....η τηλεοπτικη μυθολογια. Η οτι τελος παντων βλεπω στην τηλεοραση μου ταινια ή σειρα.

Αυτην την χρονια σειρα ειχε ο.....παλιοφιλος ο Σερλοκ. Eιναι να τρελαινεσαι πως μια διασκευη των ιστοριων του Doyle
και μαλιστα γραμμενη απο τον "οικογενειακο μας φιλο" -απο τον Δοκτωρ- Steven Moffat αλλα και τον Mark Gatiss μου
διεφυγε τοσο σθεναρα. Καταραμενη Αμερικανικη τηλεοραση.

Ειναι να απορει κανεις γιατι παρολο που ειναι μια σειρα μονο τριων επεισοδιων ειναι τοσο εθιστικη που απορει κανεις γιατι
δεν.... μας δινουν και αλλο. Μαλλον .....θα απορουσαμε γιατι πριν μια εβδομαδα ξεκινησε ο δευτερος κυκλος της σειρας.


Εχοντας δει μερος της υπεροχης σειρας του 80 με τιτλο The Adventures of Sherlock Holmes και πολυ προσφατα το
the Hound of Baskervilles
και παραβλεποντας τον Σερλοκ του Νταουνι που τοσο εκτιμω σαν ηθοποιο αλλα αδιαφορω
να δω σαν Σερλοκ........αυτη η μικρη σειρα ειναι οτι πιο κοντινο θα ειχα φανταστει για τους δυο ηρωες του Doyle.

Nα μην την χασετε με τιποτα.




http://en.wikipedia.org/wiki/Sherlock_(TV_series)


http://www.imdb.com/title/tt1475582/


http://www.bbc.co.uk/programmes/b00t4pgh





http://www.youtube.com/watch?v=cSQq_bC5kIw
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Sherlock

Αν και δεν μου αρέσουν οι "μεταχρονολογημένες" σειρές και δεν με εμπνέουν και πολύ οι φάτσες των πρωταγωνιστών, το Σκυλί θα το δω. Αν καταφέρω να ξεπεράσω την εικόνα του Sherlock με laptop... :p
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Sherlock

τι σύμπτωση είναι αυτή. τώρα την κοίταζα από υποτιτλικής άποψης. είναι αυτή που είχε 3 επεισόδια το 2010 και ξεκινάει με άλλα 3 το 2012???
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Re: Sherlock

Το δευτερο επεισοδιο του δευτερου κυκλου που παιζεται σημερα τιτλοφορειται


"The Hounds of Baskerville"


Φορος τιμης στην γνωστη ιστορια με αλλαγμενους τους χρονους απο το original "The Hound of the Baskervilles"


Aυτη θα ειναι η 12η !!! μεταφορα του σε ταινια ἠ τηλεοπτικο επεισοδιο.
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Re: Sherlock

Ακου λεει δεν σε εμπνεουν οι φατσες .

O Martin Freeman που υποδυεται τον Dr.Watson ειναι και ο Bilbo Baggins ο πρωταγωνιστης δηλαδη στο επερχομενο Hobbit του Peter Jackson.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Sherlock

Ακου λεει δεν σε εμπνεουν οι φατσες .

O Martin Freeman που υποδυεται τον Dr.Watson ειναι και ο Bilbo Baggins ο πρωταγωνιστης δηλαδη στο επερχομενο Hobbit του Peter Jackson.

Ακόμα και τον Ριχάρδο τον 3ο να παίζει στο Old Vic, η εμφάνιση τους δεν κολλάει με το όνομα Sherlock. Θέλω βικτωριανά με άμαξες, γκαζόλαμπες και ομίχλη ;)

Βλέπω τώρα οτι και οι δύο θα παίξουν στις ταινίες του Jackson.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Re: Sherlock

Και εσαρπα καρω και καπελο ασορτι μετα πιπας φυσικα !!
Κι εγω μωρε τα νοσταλγω αλλα γουσταρω καλες προσπαθειες μεταφορας στην συγχρονη εποχη.


Ο νεος Σερλοκ κολλαει αυτοκολλητα στικερ νικοτινης πανω του για να σκεφθει ....σε υποκαταστατο της .....πιπας του και φυσικα αφηνονται υπονοιες μην πω βεβαιοτητα οτι ειναι ναρκομανης οπως και ο ηρωας του Doyle.

Brilliant !!
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Re: Sherlock

Εγω δεν το συνιστω παντως να δεις το πεμπτο επεισοδιο απευθειας. Στο πρωτο εχει το πως γνωριστηκαν και κολλησανε.

20:30 αρα στις στις 22:30 δικη μας ωρα παιζονται τα σκυλια αποψε.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Sherlock

Ξενύχτι προβλέπεται δηλαδή. Είναι και 90λεπτα τα επεισόδια, βλέπω να τελειώνει κατά τις 2:30, αν κυκλοφορήσει στην ώρα του.

Νομίζω είχα δει το πρώτο, ή την αρχή του τουλάχιστον. Την γνωριμία την είδα αν και δεν θυμάμαι πολλά.
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Απάντηση: Sherlock

Εγώ πάντως αρνούμαι να δω σέρλοκ χολμς με laptop και κινητό, όσο και καλογυρισμένο να είναι. Ας το ονομάσουν αλλιώς στην τελική. CSI, MFI, CBI κλπ κλπ

Κάποια πράγματα πρέπει να μένουν με το "άρωμα" της εποχής που έχουν διαδραματιστεί τα γεγονότα και όχι στο βωμό του κέρδους να τα ισιώνουμε όλα.

Αν είναι έτσι, να δούμε και Camelot να διαδραματίζεται σε ουρανοξύστη της Νέας Υόρκης.... :tdown: