Dreambox 7020

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xanthos

New member
2 August 2010
24
κατ αρχην καλησπερα και συγνωμη που κανω κατ ευθειαν θεμα αλλα αντιμετοπιζω ενα προβλημα με τον dreambox 7020 που εχω.ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να τον κανω φορματ για να γινει οπως τον αγορασα???
και το αλλο ειναι πως δεν μπορω να βαλω αλλο image μολις παταω το flash φορτωνει και στο τελοσ μετα απο 10 λεπτα μου βγαζει προβλημα σελιδας.
σας παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθηση.
ευχαριστω εκ τον προτερων
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 7020 si

Κατ' αρχήν, καλώς ήρθες.
Προκειμένου να σε βοηθήσει κάποιος, διευκρίνισε τι ακριβώς θέλεις:

Θέλεις να κάνεις format το δίσκο του, ή να του flash-άρεις το original image (της Dream multimedia) που είχε όταν τον αγόρασες? (Το τελευταίο μπορεί να χρειάζεται άν θέλεις να τον στείλεις για service και ανυσηχείς ότι δεν θα τον δεχτούν με άλλο απ' το original image).

Στη 2η ερώτηση, με ποιό τρόπο προσπαθείς να κάνεις flash το άλλο image?
Ο δοκιμασμένος τρόπος είναι το DreamUp και ένα null-modem (μπορεί να το βρείς και σαν lap-link) καλώδιο.
 

xanthos

New member
2 August 2010
24
Απάντηση: dreambox 7020 si

παταω την IP του dreambox και μου βγαζει το web interface παταω sto firmware upgrade kai μου ζηταει το nfi file για να κανει εγκατασταση το καινουργιο image και παταω flash.παλιοτερα το εκανε κατ ευθειαν τωρα κατι επαθε και δεν το κανει.μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησης πως δουλευει το dream up γιατι δεν το ξερω καθολου.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 7020 si

Τον ξεκινάς από σβηστό?
Δηλαδή, βάλε το διακόπτη του power στο Ο.
Μετά κρατάς πατημένο το κουμπάκι που δείχνει προς τα κάτω, και τον ανάβεις (Power On).
Θα πρέπει να γράψει στην οθόνη του stop και να δείχνει την IP του.

Στο PC δίνεις στον browser αυτή την IP και βλέπεις απ' το PC τον Dream.
Πατάς Firmware upgrade.
Διαλέγεις το nfi που θα του στείλεις και πατάς το Flash.
 

xanthos

New member
2 August 2010
24
ετσι ακριβως το κανω και δεν γινεται τιποτα πλεον.ποιο παλια που ειχα ξανααλαξει το πηρε κανονικα.πλεον δεν συνδεετε και με το ιντερνετ.δεν κατεβαζει addons και δεν εμρφανιζει καθολου τον καταλογο.
 
Last edited by a moderator:

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
Re: dreambox 7020 si

τοτε χρησιμοποίησε το dreamup, την σειριακη του δεκτη,την σειριακη του pc και ενα nul-modem καλωδιο ειναι ο πιο σιγουρος τροπος
 

soulmob

New member
14 February 2010
13
Καλημέρα σε όλους,

έπεσε στα χέρια μου ένας DM7020 original και είπα ότι ευκαιρία είναι να αντικαταστήσω αυτόν τον απαίσιο κλώνο DM500 που έχω βάλει. Τον πήρα του πέρασα το OpenPLI και ξεκίνησα να κάνω scan. Έχω ένα wave frontier με 4 LNB σε αυτό τον αποκωδικοποιήτη (13,19,26,28.2).

Και εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα. Τα services που κατεβάζει είναι πολύ λίγα στις 13,19 και 26 ενώ στις 28.2 δεν κατεβάζει τίποτα. Με το ίδιο setup και βάζοντας το 500αράκι κατεβαίνουν παραπάνω οπότε συμπεραίνω ότι δεν είχε πρόβλημα το setup μου. Δοκίμασα να του αντικαταστήσω το satellites.xml (http://satellites-xml.eu/) και να κάνω rescan αλλά και πάλι τίποτα. Μήπως έχει πρόβλημα ο δέκτης; Είναι κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

tjetri

Established Member
25 February 2009
215
Βαλε το original img και τσεκαρε ξανα! (Αν και δεν νομηζω να φταιει το pli)
 
Last edited by a moderator:

fragol

AVClub Enthusiast
26 December 2008
807
Σε μια συχνοτητα που κατεβαζει ο 7020 και ο 500 συγκρινε την ποιοτητα του σηματος (db).
Θα πρεπει να ειναι ιδιοι περιπου.
 
Last edited by a moderator:

kozadin

Senior Member
28 July 2006
662
Βόλος
μου μοιάζει για το κλασικό πρόβλημα του 7020 με τα πυκνωτάκια της μητρικής.
Μια επίσκεψη σε ηλεκτρονικό θα σε διαφωτίσει. Η αντικατάσταση είναι πολύ φθηνή.
 
Last edited by a moderator:

soulmob

New member
14 February 2010
13
Re: Απάντηση: Dreambox 7020

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα δοκιμάσω να περάσω το original firmware να δω.

μου μοιάζει για το κλασικό πρόβλημα του 7020 με τα πυκνωτάκια της μητρικής.
Μια επίσκεψη σε ηλεκτρονικό θα σε διαφωτίσει. Η αντικατάσταση είναι πολύ φθηνή.

Τι ακριβώς πρόβλημα είναι αυτό; Ξέρουμε κανέναν στην Αθήνα που να κάνει τέτοια πράγματα;
 

kozadin

Senior Member
28 July 2006
662
Βόλος
Χαλάνε οι πυκνωτες της μητρικής. Οποιοσδηποτε ηλεκτρονικός κοντά σου μπορεί να τους μετρήσει και να τους αντικαταστήσει, αν όντως είναι αυτό.
 

altofili

New member
6 September 2012
5
Γειά σας.
Ο 7020S μου εδω και αρκετό καιρό μου κάνει νερά στο streaming, δηλαδή κάθε 2 δευτερόλεπτα κολλά.
Το κάνει και σε g και σε n wifi.
Έχω το openPLi και στην αρχή υποπτεύτηκα το λειτουργικό αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα όταν γύρισα πίσω στο Jade.
Τι μπορεί να φταίει;
Κατα τα άλλα λειτουργεί μια χαρά!

Και κάτι τελευταίο... υπάρχει κάρτα για επίγεια ψηφιακή να την περάσω ως δευτερο tuner? εαν θυμάμαι καλά έχει slot και για δεύτερο tuner.
 
Last edited by a moderator:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
τα επίγεια εκπέμπουν σε mpeg4 ενώ ο 7020 λαμβάνει μόνο mpeg2 όποτε και να υπάρχει θα σου είναι άχρηστο
 

Giannis20vt

New member
19 January 2010
41
Καλημερα,
εχω χασει το τηλεχειριστήριο του dreambox, υπάρχει κανεις που να το εχει διαθεσιμο;