Πρόβλημα internet@tv - Samsung PS50B650

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dryianni

New member
9 January 2009
43
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 5 μήνες, περίπου, έχω μία τηλεόραση Samsung plasma, η οποία -μεταξύ άλλων- συνδέεται σε δίκτυο και στο internet, ενσύρματα και ασύρματα. Στο σπίτι έχω Tellas εδώ και 3 μήνες. Στην αρχή, η υπηρεσία λειτουργούσε. Εδώ και ένα μήνα, η τηλεόραση, ενώ βλέπει δίκτυο, δε συνδέεται στο internet.
Έκανα έλεγχο δικτύου, έχει και ping κ.λ.π., όλα εντάξει. Αναφέρει "Παρεμβολή δικτύου-επικοινωνήστε με τον internet provider". Από τη Samsung λένε -και σωστά, μάλλον- πως εφ' όσον λειτουργούν dns, subnet mask, ping, κ.λ.π., πρέπει να παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα στη συμβατότητα με το router.
Έκανα λοιπόν reset/reboot στο router, τίποτε. Καμμιά ιδέα;:confused:
 

blakis73

New member
9 April 2007
67
χαλανδρι
φιλε αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα με την c8000 που εχω tellas με router netgear.Εχω δοκιμασει τα παντα εχω μιλησει με tellas αλλα λυση δεν καταφερα να βρω και απο forum που εχω διαβασει αρκετοι εχουν το ιδιο ακριβος προβλημα και δεν εχουν βρει πως να το λυσουν
 

dryianni

New member
9 January 2009
43
Δυστυχώς έχω κι εγώ Tellas. Με τον τεχνικό της Samsung, που μίλησα, είπε πως αν το βάλει σε άλλο router & δουλέψει, δεν υφίσταται -γι αυτούς- βλάβη. Βέβαια θεωρώ απαράδεκτο, τόσο για την Tellas όσο και για το Φουρλή, να μη γνωρίζουν τη λύση. Έψαξα και σε διεθνή fora, καμμιά ουσιαστική λύση.

  1. http://forums.cnet.com/5208-13973_102-0.html?threadID=349936 (δε γίνεται αυτό που προτείνει)
  2. http://forums.cnet.com/5208-13973_102-0.html?threadID=400165 (τα ίδια)
Ακούει κανείς από το Φουρλή;:help:
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Λογικά αφού πλέον έχουν ενημερωθεί, θα πρέπει να υπάρχει ένδειξη επάνω στα κουτιά της τηλεόρασης
και στα χαρακτηριστικά της που υπάρχουν στα καταστήματα, πως "Το Internet@TV δεν είναι συμβατό με τον πάροχο ίντερνετ Tellas".

Πιθανολογώ φίλε μου πως αν βάλεις ένα repeater και συνδέσεις την TV εκεί, θα σου δουλέψει.
 

dryianni

New member
9 January 2009
43
Re: Απάντηση: Πρόβλημα internet@tv - Samsung PS50B650

Λογικά αφού πλέον έχουν ενημερωθεί, θα πρέπει να υπάρχει ένδειξη επάνω στα κουτιά της τηλεόρασης
και στα χαρακτηριστικά της που υπάρχουν στα καταστήματα, πως "Το Internet@TV δεν είναι συμβατό με τον πάροχο ίντερνετ Tellas".

Πιθανολογώ φίλε μου πως αν βάλεις ένα repeater και συνδέσεις την TV εκεί, θα σου δουλέψει.

Τι είναι το repeater;
 

arisarts

New member
1 December 2006
9
Δυστυχώς έχω κι εγώ Tellas. Με τον τεχνικό της Samsung, που μίλησα, είπε πως αν το βάλει σε άλλο router & δουλέψει, δεν υφίσταται -γι αυτούς- βλάβη. Βέβαια θεωρώ απαράδεκτο, τόσο για την Tellas όσο και για το Φουρλή, να μη γνωρίζουν τη λύση. Έψαξα και σε διεθνή fora, καμμιά ουσιαστική λύση.

  1. http://forums.cnet.com/5208-13973_102-0.html?threadID=349936 (δε γίνεται αυτό που προτείνει)
  2. http://forums.cnet.com/5208-13973_102-0.html?threadID=400165 (τα ίδια)
Ακούει κανείς από το Φουρλή;:help:

Αδέλφια και εγώ μία από τα ίδια...(ΕΣΚΙΣΑ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΜΟΥ!)

LE46B650TXW2 Η τηλεόραση μου.

Αφού έκανα
1. στο service menu ΟΤΙ ακριβώς πρέπει (για να είναι η τηλεόραση σε Infolink MODE ΟΝ και Greece) χωρίς αποτελέσματα.
2. Upgrade στο τελευταίο Firmware 3000.2
3. Downgrade (Μετά από Hacking Telnet για να μπορέσω μιας και η Τελευταία Firmware κλειδώνει αυτό το option)
4.Manual IP Με GOOGLE DNS
5.Τηλέφωνα στο service Samsung στο γαλάτσι (Εξυπηρετικότατοι!!!Μπράβο)

Αποφάσισα να φτιάξω ένα καλώδιο 50 μέτρα για να πάρω απο την HOL του γείτονα..(από να αποσυνδέσω ένα σκασμό καλώδια και να την ξεκρεμάσω απο τον τοίχο για να την πάω στο service έτσι για να μου φύγει απο το μυαλό..) και ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ Η ΡΟΥΦΙΑΝΑ...!!!

?

ΝΑ πάρω την tellas (Wind) και να τους πώ τί???
ΝΑ πάρω την Samsung (Wind) και να τους πώ τί???

(Τα ξέρουμε τα γνωστά όπως μηδενίστε τον router σας , κάτι δεν έχετε κάνει σωστά....κτλ από γλυκόφωνες τηλεφωνήτριες )
Πρέπει να κάνω ένα καλό capture με wireshark και να αναλύσω το πρόβλημα για να ξεκινήσουν οι τεχνικοί από κάπου...

Αλλα αξίζει το κόπο ? γυρνάω ΨΟΦΙΟΣ απο την δουλεία κάθε βράδυ....Και που της αφιέρωσα 2 μέρες για μένα ΥΠΕΡΒΟΛΗ ήταν...

Συμπέρασμα....

Τελλας και Samsung Internet@TV ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ (τουλάχιστον μέχρι και σήμερα που γράφω).

Ας δούμε μέχρι πότε θα πρέπει να το παίζουμε ξερόλες για να ευχαριστηθούμε/απολαύσουμε κάτι που οι ξένοι το απολαμβάνουν ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ....

Επιτέλους οι καταναλωτές πληρώνουν ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ.....

Τα πήρα τώρα...:furious3::furious3::furious3:

Καλό απόγευμα σε όλους....


P.S. Μόνο σε αυτό το φόρουμ υπάρχει αναφορά στο πρόβλημα αυτό .
Μπράβο Παίδες :a0210:
 

dryianni

New member
9 January 2009
43
Έστειλα mail στη Wind, με link στη σελίδα αυτή που γράφουμε....μήπως και ξεστραβωθούν!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ρε παιδια συγνωμη δεν ξερετε οτι Tellas-Wind-HOL-Forthnet κτλ. ειναι εταιρειες της πλακας?

Τωρα το μαθατε?

Παλια που ειχα Tellas στο σπιτι (τηλεφωνο οχι internet) υπηρχαν φορες που σηκωνα το ακουστικο και δεν μπορουσα να παρω τηλ. ασε που 6 μηνες αφοτου την εκοψα (πρωτα εξοφλωντας ολους τους λογαριασμους) με πηραν και μου ζητουσαν ακομη 50 ευρω χρωστουμενα. Βεβαια οταν τους ετριψα στην μουρη τις αποδειξεις ζητησαν και συγνωμη.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα internet@tv - Samsung PS50B650

Τι είναι το repeater;
Repeater, Access Point, ή στα Ελληνικά ο Δρομολογητής...
παίρνει το σήμα μέσω θύρας LAN και ανάλογα τον Δρομολογητή, ξαναδίνει το σήμα ή ασύρματα ή μέσω καλωδίου.
Αυτό είναι πιθανό να "αφαιρέσει" την ασυμβατότητα που υπάρχει μεταξύ της τηλεόρασης και της Tellas.

Οι συσκευές αυτές είναι κανονικά για να αναμεταδίδουν το ίντερνετ σε άλλο σημείο.
Αλλά σε αυτήν την περίπτωση πιθανόν να διορθώσουν και το παραπάνω πρόβλημα.
 

dryianni

New member
9 January 2009
43
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις φίλε sakis.kom. Δε θα ήταν όμως προτιμότερο να μας ενημερώνουν είτε από τον πάροχο είτε από τον κατασκευαστή, έτσι ώστε να λαμβάνουμε κι εμείς τα μέτρα μας; Γιατί να πληρώσω, έστω κι 1, για κάτι που θεωρείται δεδομένο και να ψάχνω για συμβατότητες, repeaters και άλλα τέτοια ...κουλά!(;)
Θα μπορούσαμε λοιπόν είτε οι κάτοχοι Samsung να μη γινόμαστε συνδρομητές της Tellas είτε όσοι είναι συνδρομητές της Tellas, να μην αγοράζουν Samsung. Πιστεύω πως αυτό θα ήταν το σωστό και δίκαιο.
 
Last edited:

arisarts

New member
1 December 2006
9
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις φίλε sakis.kom. Δε θα ήταν όμως προτιμότερο να μας ενημερώνουν είτε από τον πάροχο είτε από τον κατασκευαστή, έτσι ώστε να λαμβάνουμε κι εμείς τα μέτρα μας; Γιατί να πληρώσω, έστω κι 1, για κάτι που θεωρείται δεδομένο και να ψάχνω για συμβατότητες, repeaters και άλλα τέτοια ...κουλά!(;)
Θα μπορούσαμε λοιπόν είτε οι κάτοχοι Samsung να μη γινόμαστε συνδρομητές της Tellas είτε όσοι είναι συνδρομητές της Tellas, να μην αγοράζουν Samsung. Πιστεύω πως αυτό θα ήταν το σωστό και δίκαιο.


Καλημέρα.

Φίλε dryianni με τον repeater δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα.
Άσε τον εξοπλισμό σου ως έχει, δεν χρειάζεσαι τίποτε παραπάνω από μια απλή σύνδεση Internet ασύρματα ή ενσύρματα με την τηλεόραση σου.
Αν έχεις λαπτοπ συνδεδεμένο όπως και η τηλεόραση σου και παίζει κανονικά στο Internet είσαι οκ.

Να διευκρινίσω τι συμβαίνει.

Η τηλεόραση θέλει να συνδεθεί σε κάποιον server της samsung για να πάρει τα data που χρειάζεται.

Με την tellas λοιπόν το πρόβλημα είναι ότι η τηλεόραση

ή ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στον server που θέλει

ή ότι συνδέεται αλλά τα data κόβονται από την tellas για κάποιο λόγο (firewall,routing etc.)

Έχουμε 2 μηνύματα στην τηλεόραση.

Το 1ο είναι "Service Not Supported" / " Η Υπηρεσία δεν υποστηρίζεται" που σημαίνει ότι η τηλεόραση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΠΟΤΕ στο Internet και δεν μπορεί να επικοινωνήσει εκεί που θέλει

Το 2ο είναι "Παρεμβολή δικτύου-επικοινωνήστε με τον Internet provider" που σημαίνει ότι η τηλεόραση είχε συνδεθεί στο παρελθόν και έχει εγκαταστήσει τα απαραίτητα αρχεία/προγράμματα που χρειάζεται αλλά δεν μπορεί να επικοινωνήσει εκεί που θέλει.

Όσον αφορά την επιλογή παροχέα internet ή την επιλογή μάρκας τηλεόρασης
η προσωπική μου άποψη είναι ότι μια χαρά είναι η Tellas (οι άλλοι έχουν άλλα προβλήματα) και ΚΟΡΥΦΑΙΑ τηλεόραση η samsung.

Το Internet@TV είναι ωραίο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας...

Καιρό και youtube έχουμε όλοι στο σπίτι με το iphone, Windows, Symbian κινητό μας και είναι και πιο εύχρηστο να το δουλέψουμε (Με το TV control φρίκαρα για να βάλω τα στοιχεία μου και το password στην τηλεόραση!:furious3:)

Απλά πρέπει κάποιος να αναλύσει τι ψάχνει η τηλεόραση για να συνδεθεί και δεν μπορεί και να το πει στην Tellas να βρει με την σειρά της που κόβεται..
Αυτό για μένα πρέπει να το κάνουν οι τεχνικοί της "Service One" (Ομιλος Φουρλή) μιας και δεν είναι δουλειά του καταναλωτή.

:fahne90:

Φιλικά


Άρης Τ.
 

dryianni

New member
9 January 2009
43
Η τηλεόραση θέλει να συνδεθεί σε κάποιον server της samsung για να πάρει τα data που χρειάζεται.

Με την tellas λοιπόν το πρόβλημα είναι ότι η τηλεόραση

ή ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στον server που θέλει

ή ότι συνδέεται αλλά τα data κόβονται από την tellas για κάποιο λόγο (firewall,routing etc.)

Έχουμε 2 μηνύματα στην τηλεόραση.

Το 1ο είναι "Service Not Supported" / " Η Υπηρεσία δεν υποστηρίζεται" που σημαίνει ότι η τηλεόραση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΠΟΤΕ στο Internet και δεν μπορεί να επικοινωνήσει εκεί που θέλει

Το 2ο είναι "Παρεμβολή δικτύου-επικοινωνήστε με τον Internet provider" που σημαίνει ότι η τηλεόραση είχε συνδεθεί στο παρελθόν και έχει εγκαταστήσει τα απαραίτητα αρχεία/προγράμματα που χρειάζεται αλλά δεν μπορεί να επικοινωνήσει εκεί που θέλει.

Συμβαίνει το 2ο
 

dryianni

New member
9 January 2009
43
Απλά πρέπει κάποιος να αναλύσει τι ψάχνει η τηλεόραση για να συνδεθεί και δεν μπορεί και να το πει στην Tellas να βρει με την σειρά της που κόβεται..
Αυτό για μένα πρέπει να το κάνουν οι τεχνικοί της "Service One" (Ομιλος Φουρλή) μιας και δεν είναι δουλειά του καταναλωτή.

:fahne90:

Φιλικά


Άρης Τ.


Αυτό ψάχνουμε κι εμείς Άρη μου. Μα καλά, δε φιλοτιμείται κανείς εκεί πάνω;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Όσον αφορά την επιλογή παροχέα internet ή την επιλογή μάρκας τηλεόρασης
η προσωπική μου άποψη είναι ότι μια χαρά είναι η Tellas (οι άλλοι έχουν άλλα προβλήματα) και ΚΟΡΥΦΑΙΑ τηλεόραση η samsung.

Συγνωμη αλλα εισαι αξιος της τυχης σου οταν αθωωνεις αυτους που σου κοβουν με το ετσι θελω την υπηρεσια της τηλεορασης.
 

arisarts

New member
1 December 2006
9
Συγνωμη αλλα εισαι αξιος της τυχης σου οταν αθωωνεις αυτους που σου κοβουν με το ετσι θελω την υπηρεσια της τηλεορασης.

Δεν θέλω να ξεφύγουμε απο το θέμα φίλε hyperion αλλά το να πληρώνω 166 ευρώ στον ΝΤΑΗ ΟΤΕ το δίμηνο, Το να συγχρονίζω στα 6 αντί για >12mbps με forthnet και να με πρήζουν να γυρίσω σε VF η HOL τα κινητά μου τότε οκ είμαι άξιος της τύχης μου.

Έχω και έκπτωση στο Wind κινητό μου και παίζει μια χαρά (στα 13+ συγχρονισμός)..

Να μην ξεχάσουμε ότι η Tellas άνηκε στην ΔΕΗ και πήγε στην Wind ...
ΕΧΕΤΕ καμιά ιδέα για το τι βρήκαν και τι χρειάζεται να αλλάξουν για να σταθεί ΓΕΡΑ στα πόδια της ?


Όπως προείπα "Προσωπική μου άποψη"...

Έχω ότι χρειάζομαι (εκτός από Internet@TV sofar) και ΦΤΗΝΑ...

Τώρα αδελφέ με τα έξοδα του πρώτου μου γιου που μπήκα (έρχεται τέλος Σεπτέβρη :ADFAD2:) και θα συνεχίσω να μπαίνω...το τελευταίο που θέλω είναι να έχω περιττά πάγια έξοδα και πρήξιμο από πωλητές μεσημέρια και βράδια για να αλλάξω κινητό,σταθερό εσώρουχα κτλ...

Πάντα φιλικά

Αρης Τ.

P.S. Δεν μου κόβουν και την τηλεόραση!!! Το internet στην τηλεόραση μου κόβουν....
Αφού έχω Youtube και τα πάντα όλα στο ΤΟΥΜΠΑΝΑΚΙ μου 27'' iMac δεν τρελαίνομαι...:)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δικαιωμα σου να εχεις οτι provider θελεις.

Και ο μπατζανακης μου πηγε προσφατα και εβαλε Forthnet με ενα πακετο σχεδον τζαμπα.

Αλλο αν εχει 10 αποσυνδεσεις την ημερα και ταχυτητες που μεταβαλλονται απο 8 Mbps εως 12 mbps (σταθεροτητα γραμμης μηδεν).

Τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.:2thumb22sup:
 

dryianni

New member
9 January 2009
43
Έχω την εντύπωση πως ξεφύγαμε από το θέμα. Η Wind/Tellas δεν έχει μπει στον κόπο να απαντήσει. Πριν λίγο έστειλα mail με link στη συζήτησή μας και στον τοπικό service agent της Samsung, καθώς και στη Sevice One (Φουρλής). Ρε, κανένας καλοοοοοοοοοοοός;:AFADF0:
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Πρόβλημα internet@tv - Samsung PS50B650

Δε θα ήταν όμως προτιμότερο να μας ενημερώνουν είτε από τον πάροχο είτε από τον κατασκευαστή, έτσι ώστε να λαμβάνουμε κι εμείς τα μέτρα μας; Γιατί να πληρώσω, έστω κι 1, για κάτι που θεωρείται δεδομένο και να ψάχνω για συμβατότητες, repeaters και άλλα τέτοια ...κουλά!(;)
Αυτό δεν είπα και εγώ σε προηγούμενο μήνυμα? Σιγά όμως που θα το κάνουν... δεν τους συμφέρει να χάσουν τα λεφτά σου και τα λεφτά μου.
Πήγαινε βρες άκρη με τον εξοπλισμό σου θα σου πουν. Οι μεν Tellas λέει πως δεν έχει κανένα πρόβλημα και η δε Samsung τα ίδια!
Άντε κόψε το κεφάλι σου να βρεις το δίκιο σου... λένε από μέσα τους.:violent-smiley-030:
 

dryianni

New member
9 January 2009
43
Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα internet@tv - Samsung PS50B650

Αυτό δεν είπα και εγώ σε προηγούμενο μήνυμα? Σιγά όμως που θα το κάνουν... δεν τους συμφέρει να χάσουν τα λεφτά σου και τα λεφτά μου.
Πήγαινε βρες άκρη με τον εξοπλισμό σου θα σου πουν. Οι μεν Tellas λέει πως δεν έχει κανένα πρόβλημα και η δε Samsung τα ίδια!
Άντε κόψε το κεφάλι σου να βρεις το δίκιο σου... λένε από μέσα τους.:violent-smiley-030:

Έχω προσπαθήσει ήδη μέσω της ήπιας οδού, δηλαδή στο να επαφίεμαι στην καλή τους προαίρεση. Χωρίς να θέλω να φανώ απειλητικός ή εκβιαστής, η υπομονή κάποτε τελειώνει. Κάτι τέτοια μου έκαναν και από την εταιρεία του laptop μου, πήγα Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και ...ήρθαν στα "ίσια" τους. Χωρίς να αναφέρω ότι εργάζομαι για ημερήσιο ΔΩΡΕΑΝ έντυπο, το οποίο έχει εδώ και χρόνια τους περισσότερους αναγνώστες στην Αττική (ο νοών νοείτω!). Δε θέλω όμως να φτάσουμε εκεί. Θέλω να μας βλέπουν ως πελάτες κι όχι ως αρνιά...:a0210: