Κανείς εμπειρία από ηχεία pioneer S-31B-LR?

spbervag

New member
11 August 2010
92
Θεσσαλονίκη
Σκέφτομαι να πάρω τα εξής ηχεία, για να χρησιμοποιήσω αρχικά για μπροστά, με την προοπτική κάποια στιγμή να αντικατασταθούν από floorstanding και να πάνε πίσω.
Το μόνο που με βάζει σε σκέψεις είναι η μικρή ευαισθησία (83 dB) σε συνδυασμό με τον ενισχυτή μου (pioneer VSX-420) που είναι λίγο ψόφιος.

Βλέπω μόνο pioneer γιατί έχω ένα πιστωτικό υπόλοιπο και πρέπει να το αξιοποιήσω. (για να σας προλάβω να μην μου προτείνετε άλλες εταιρίες).
 

spbervag

New member
11 August 2010
92
Θεσσαλονίκη
Θα μπορούσε κανείς, με μεγαλύτερη εμπειρία, να μου πει την γνώμη του, έστω κοιτάζοντας μόνο τα χαρακτηριστικά;
Θα το εκτιμούσα γιατί πρέπει πρέπει να προχωρήσω στην αγορά.
Ευχαριστώ
 

spbervag

New member
11 August 2010
92
Θεσσαλονίκη
Όχι ακόμα, ο "έμπορος" λείπει διακοπές.
Τελικά ίσος βρήκα κάποια "άκρη" και μπορώ να δω και σε άλλες εταιρίες.
Είμαι μεταξύ των Pioneer που έχω προαναφέρει
και των roister emphasis 5.
Τα pioneer έχουν μεγάλο εύρος συχνοτήτων κάτι το οποίο μου αρέσει γιατί κατά 80% ακούω μουσική και επίσης έχουν πολύ ωραία εμφάνιση κάτι επίσης σημαντικό αν είσαι παντρεμένος :furious3:. Από την άλλη βέβαια έχουν μικρή ευαισθησία.
Τα roister έχουν πολύ καλή ευαισθησία αλλά μικρότερο εύρος συχνοτήτων και είναι μεγαλύτερα σε όγκο και θα δεν ταιριάζουν καθόλου με το υπόλοιπο σπίτι.

Η βασική μου απορία είναι η εξής: Με τα pionner, με αυτήν την ευαισθησία, θα ζορίσω πολύ τον ενισχυτή για να ακούω αξιοπρεπώς?
 
Last edited:

spbervag

New member
11 August 2010
92
Θεσσαλονίκη
Επίσης βλέπω και τα KEF C1 τα οποία είναι αρκετά ελκυστικά. Κρίμα που δεν τα βγάζουν σε καμία πιο ανοιχτή απόχρωση.
Το ότι τα δίνει ο κατασκευαστής 8Ω σημαίνει ότι θα παίζουν χαμηλότερα από τι τα άλλα τα οποία είναι 6Ω???
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Είμαι μεταξύ των Pioneer που έχω προαναφέρει και των roister emphasis 5.
Τα pioneer έχουν μεγάλο εύρος συχνοτήτων κάτι το οποίο μου αρέσει γιατί κατά 80% ακούω μουσική.....

Τις ίδιες συχνότητες θα ακούς και με τα δύο. Το ανθρώπινο αυτί δεν αντιλαμβάνεται ήχους με συχνότητα > 20KHz. Και όσο μεγαλώνεις σε ηλικία, το όριο αυτό μικραίνει. Συνεπώς μην προβληματίζεσαι.

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1084842&postcount=13



Η βασική μου απορία είναι η εξής: Με τα pionner, με αυτήν την ευαισθησία, θα ζορίσω πολύ τον ενισχυτή για να ακούω αξιοπρεπώς?

Λόγω του ότι ο ενισχυτής σου είναι αρκετά μικρός, ίσως θα πρέπει να προτιμήσεις τα Roister. Και επειδή συνεχώς λέω να μην αγοράζετε ηχεία αν πρώτα δεν τα ακούσετε, πάρε τον ενισχυτή σου ανά χείρας και πήγαινε σε κάποιο κατάστημα για να ακούσεις και τα μεν και τα δε.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

spbervag

New member
11 August 2010
92
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ πολύ Κώστα με κατατόπισες πλήρως.
Οπότε τα KEF που είναι στα 8Ω θα είναι καλύτερα για την "υγεία" του ενισχυτή μου, αφού οδηγούνται ευκολότερα. Με δεδομένο ότι ο ενισχυτής μου λέει στις εξόδους των ηχείων 6-16Ω, ένα ηχείο με ονομαστική αντίσταση 6Ω μπορεί να πέσει μέχρι τα 4,8Ω, άρα σε υψηλές στάθμες θα υπάρξει πρόβλημα.
Παίρνω σήμερα τον ενισχυτή στην μασχάλη και πάω "βόλτα".
Τα pioneer τα ξεχνάω και βλέπω για τα άλλα δύο.
Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Nekalah

AVClub Enthusiast
15 September 2009
1,063
Πολλα λενε 8 αλλα πεφτουν ως τα 4. Τα 31 λενε 6 ενω κατεβαινουν ως τα 6.3! Ευαισθησια λενε 83 ενω εχουν 85 μετρημενα.