Nagaoka JT555

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Nagaoka JT555/Tonar 555 ΜΜ
πηρα μια για την πλακα και επαθα την πλακα μου
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Giant Killers!!!!

Nagaoka JT555/Tonar 555 ΜΜ
πηρα μια για την πλακα και επαθα την πλακα μου

Καλωσήρθες και καλοάκουστη!

Σε σύγκριση με ποιά κεφαλή σου άφησε τόσο θετικές εντυπώσεις?
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Re: Giant Killers!!!!

H nagaoka πριν καμμία 25ριά χρόνια απο οτι θυμάμαι πουλούσε καθαριστικά δίσκων εν Ελλάδι
Βέβαια απο οτι βλέπω στο δίκτυο υπάρχει ακόμα και βγάζει κεφαλές στην χαμηλή κατηγορία
κάτι λέει αυτό
Τώρα αν είναι giant killer μπά δεν νομίζω

θα ηθελα να ρωτήσω τον φίλο που έβαλε το νήμα
είναι giant killer σε σχέση με ποιά????
 
Last edited by a moderator:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Re: Giant Killers!!!!

Καλωσήρθες και καλοάκουστη!

Σε σύγκριση με ποιά κεφαλή σου άφησε τόσο θετικές εντυπώσεις?


Καλως σας βρηκα.Απολογιες για την καθυστερημενη απαντηση αλλα ελειπα για λιγες μερες.Την συγκρινα με μερικες αλλες κινητου μαγνητη που ειχα στην διαθεση μου οπως ΑΤ120Ε,Nagaoka MP150,sHURE v15III,αλλα και κινητου πηνιου οπως ortofon MC15SUPER κλπ παρομοιας τιμης.Στοιχισε περιπου 95 ευρω,και εχει carbon fiber cantilever & shibata tip.Αρχισε να δειχνει τα ορια της στην συγκριση με την ΒΕΝΖ ACE SL και GLIDER SL.!!!!! Καθολου ασχημα κατα την γνωμη μου για την τιμη.......
Εχει εξαιρετικο τρακινγκ,διαυγεια και resolution που βρισκει κανεις σε κεφαλες της κατηγοριας των 500+ ευρω.Στο συστημα μου ηταν λιγο ισχνη στα upper μπασα αλλα κατα τα αλλα παρα πολυ καλη,εμεινε σαν εφεδρικη σε περιπτωσεις εκτακτης αναγκης αλλα και για οικονομια στην ζωη των αλλων κεφαλων που χρησιμοποιω.
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Re: Giant Killers!!!!

H nagaoka πριν καμμία 25ριά χρόνια απο οτι θυμάμαι πουλούσε καθαριστικά δίσκων εν Ελλάδι
Βέβαια απο οτι βλέπω στο δίκτυο υπάρχει ακόμα και βγάζει κεφαλές στην χαμηλή κατηγορία
κάτι λέει αυτό
Τώρα αν είναι giant killer μπά δεν νομίζω

θα ηθελα να ρωτήσω τον φίλο που έβαλε το νήμα
είναι giant killer σε σχέση με ποιά????


H Nagaoka σημερα βγαζει ολοκληρη σειρα κεφαλων.ΜΡ 100,110,150,200,300,500 μεχρι τα 600 ευρω περιπου.Η 555 στην οποια αναφερομαι ανηκει σε παλαιοτερες σειρες αλλα υπαρχουν ακομη αρκετες ΝΟS απο την TONAR η οποια διαθετει τις Nagaoka στην Ευρωπη.Αξιζει τον κοπο να ακουσει καποιος τις καινουργιες αυτες κεφαλες.
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Re: Giant Killers!!!!

H Nagaoka σημερα βγαζει ολοκληρη σειρα κεφαλων.ΜΡ 100,110,150,200,300,500 μεχρι τα 600 ευρω περιπου.Η 555 στην οποια αναφερομαι ανηκει σε παλαιοτερες σειρες αλλα υπαρχουν ακομη αρκετες ΝΟS απο την TONAR η οποια διαθετει τις Nagaoka στην Ευρωπη.Αξιζει τον κοπο να ακουσει καποιος τις καινουργιες αυτες κεφαλες.

Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αλλά το giant killer στα 600 ευρά δεν μου λέει κάτι....
μάλλον το giant γιά εσένα είναι nano γιά εμένα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Giant Killers!!!!

Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αλλά το giant killer στα 600 ευρά δεν μου λέει κάτι....
μάλλον το giant γιά εσένα είναι nano γιά εμένα

εξαρτάται ποιός είναι ο giant και ποιός ο killer....:furious3:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Re: Giant Killers!!!!

Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αλλά το giant killer στα 600 ευρά δεν μου λέει κάτι....
μάλλον το giant γιά εσένα είναι nano γιά εμένα

Ειναι μαλλον γιατι δεν τολμας ισως να δοκιμασεις ποσο ψηλα μπορουν να φτασουν τα "giant" σου.Ισως καλυτερα ετσι,γιατι μπορει να πληγωθεις.Εδω μιλαμε για κατι που αν εγραφε κανενα "giant" ονομα επανω και ειχε την αναλογη giant τιμη,τωρα ισως και να το ειχες στο πικ-απ σου.Αυτο μου διδαξαν τα 30 χρονια πειρας στο ειδος.Απλα πληροφοριακα,η Nagaoka ειναι απο τους μετρημενους στα δακτυλα του ενος χεριου στο συγκεκριμενο ειδος.Που ξερεις,ισως μερικες large κεφαλες να εχουν stylus tips που εφτιαξε η NAGAOKA.Λεω........ισως.......

Και δεν μιλαμε για 600 "ευρα" αλλα για 120.......................τολμας ???????? Αμφιβαλλω
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Re: Giant Killers!!!!

Ειναι μαλλον γιατι δεν τολμας ισως να δοκιμασεις ποσο ψηλα μπορουν να φτασουν τα "giant" σου.Ισως καλυτερα ετσι,γιατι μπορει να πληγωθεις.Εδω μιλαμε για κατι που αν εγραφε κανενα "giant" ονομα επανω και ειχε την αναλογη giant τιμη,τωρα ισως και να το ειχες στο πικ-απ σου.Αυτο μου διδαξαν τα 30 χρονια πειρας στο ειδος.Απλα πληροφοριακα,η Nagaoka ειναι απο τους μετρημενους στα δακτυλα του ενος χεριου στο συγκεκριμενο ειδος.Που ξερεις,ισως μερικες large κεφαλες να εχουν stylus tips που εφτιαξε η NAGAOKA.Λεω........ισως.......

Και δεν μιλαμε για 600 "ευρα" αλλα για 120.......................τολμας ???????? Αμφιβαλλω


Καλο θα ηταν να κανω και καμια ανακεφαλαιωση τωρα που η 555 εχει παιξει πανω απο 60 ωρες.Βελτιωθηκε σημαντικα οσον αφορα το μπασο,εχοντας τωρα πολυ καλο βαθος και εκταση.Το soundstage μεγαλωσε σε ολες τις διαστασεις.Και τελος αφου στο συστημα ενος φιλου προτιμηθηκε απο την large XXX του,του εκανα μια δωρο :)
Η τιμη των 120 ευρω συμπεριλαμβανει ταχυδρομικα και φορους.Γι'αυτο η διαφορα στην τιμη αποτο πρωτο μου ποστ.
 
Last edited:

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Re: Giant Killers!!!!

Ειναι μαλλον γιατι δεν τολμας ισως να δοκιμασεις ποσο ψηλα μπορουν να φτασουν τα "giant" σου.Ισως καλυτερα ετσι,γιατι μπορει να πληγωθεις.Εδω μιλαμε για κατι που αν εγραφε κανενα "giant" ονομα επανω και ειχε την αναλογη giant τιμη,τωρα ισως και να το ειχες στο πικ-απ σου.Αυτο μου διδαξαν τα 30 χρονια πειρας στο ειδος.Απλα πληροφοριακα,η Nagaoka ειναι απο τους μετρημενους στα δακτυλα του ενος χεριου στο συγκεκριμενο ειδος.Που ξερεις,ισως μερικες large κεφαλες να εχουν stylus tips που εφτιαξε η NAGAOKA.Λεω........ισως.......

Και δεν μιλαμε για 600 "ευρα" αλλα για 120.......................τολμας ???????? Αμφιβαλλω


Μάλλον δεν διάβασες οταν έγραψα οτι την εταιρεία την ξέρω απο τότε που έβγαζε καθαριστικά...
αλλά τότε υπήρχαν και εταιρείες που εβγαζαν κεφαλές
σαν την koetsu και την supex που μάλλον δεν τις πήρες πρέφα
αν μετά απο 30 χρόνια πείρας στον χώρο διδάχθηκες οτι η Nagaoka είναι η καλύτερη μάλλον εχασες τον χρόνο σου

ΥΓ Μετά απο τόσα χρόνια ενασχόλησης με τον χώρο
δεν θεωρώ βλάκα αυτόν που πουλάει μία βελόνα 1000 ευρά

και έξυπνο οποιον αγοράζει βελόνα με 600 ευρά

ΥΓ2 Πάνω απο όλα δεν ξέρω αν εισαι σε θέση να καταλάβεις τις διαφορές διαφορές που θελει μεγάλη συζήτηση και δυστυχώς βαριέμαι να σου εξηγήσω.
 
Last edited by a moderator:

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Re: Giant Killers!!!!

ε κ γω λεω οποιος δινει 1000ε για μια βελονα ειναι για δεσιμο..
Ρε φίλε τα πάντα έχουν ενα κόστος.....
και εγώ λέω οτι οποιος θέλει να έχει άποψη για τα περί ηχου θα πρέπει να τα σκάσει πρώτα
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Giant Killers!!!!

Ρε φίλε τα πάντα έχουν ενα κόστος.....
και εγώ λέω οτι οποιος θέλει να έχει άποψη για τα περί ηχου θα πρέπει να τα σκάσει πρώτα

εδω και αν εισαι φαουλ φιλε... και φαουλ και οφσαιντ μαζι.. αυτο που λες ειναι μια εντελως τεχνοκρατικη αποψη περι ηχου, και οχι περι μουσικης..
Αν ακους μηχανηματα τοτε παω πασο..αν σ αρεσει η μουσικη ομως αλλαζει το πραμα...
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Giant Killers!!!!

ε κ γω λεω οποιος δινει 1000ε για μια βελονα ειναι για δεσιμο..

Σιφη δε θα λεγα οτι εχεις κ πολυ δικιο..:2thumb22sup:

Δηλαδη εννοεις οτι ειναι παααραρα πολλα λεφτα για μια βελονα και οτι δεν υπαρχει λογος?

Δεβ θα παιζουν καλυτερα δηλαδη.Η οτι ολες οι καλες κεφαλες τελιεωνουν στα 1000 ευρω?

αρα το αντιστοιχο μπορει να συμβαινει κ στα ηχεια και στους ενισχυτες κοκ.
Αυτο εινα προσωπικο γουστο του καθενος.

Ετσι δε θα υπηρχαν αυτοκινητα με 60.000 ευρω και σπιτια με 1.000.000 ευρω...:fahne90:
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Giant Killers!!!!

οχι οχι δε με πιασες...δε ενοω σε καμια περιπτωση κατι τετοιο φιλε..αλοιμονο.. σατηριζω την διαθεση του να πληρωσει καποιος ενα σκασμο λεφτα για να παρει κατι πολυ ακριβοτερο, ενω και με κατι φθηνοτερο ισως καλυπτονταν οι ακουστικες του αναγκες..πως να το πω λιανα.. κατι σαν χαιεντιτιδα ενα πραμα.. δε λεω οτι δεν εχουν ακουστικες διαφορες..
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Giant Killers!!!!

ok δε καταλαβα πως εκανες χαβαλε..
Αλλα μακαρι να διναμε παντα λιγα κ να παιρναμε πολλα...σε καποια χαμηλα budget ισως ισχυει αλλα γενικα...
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Giant Killers!!!!

μωρε δικιο εχεις.. ξερεις ομως πως πανε τα ψυχολογικα μας καμπανακια ομως.. δε σου χει τυχει να ακους κατι που ξερεις οτι ειναι ακριβοτερο και να νομιζεις οτι παιζει καλυτερα , κατα βαθος επειδη ειναι ακριβοτερο?.. σ αυτο αναφερομαι.. και βασικα και αυτο ειναι το νοημα του συγκεκριμενου Thread ε.. giant killers... -bye-
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Re: Giant Killers!!!!

Ρε φίλε τα πάντα έχουν ενα κόστος.....
και εγώ λέω οτι οποιος θέλει να έχει άποψη για τα περί ηχου θα πρέπει να τα σκάσει πρώτα

Δηλαδη το ΤΗΟRENS 350/SME 309/BENZ LP-S ,Linn LP12/Alphason HR-100/Benz REF3,Garrard 401/SME series2/SHURE V15 III SAS,Leben RS28CX,Leben CS-660(x2),Acoustic Preference Gracioso 2.0,Acrolink+Acoustic Revive cables & accessories,Lukaschek PP1/T9
δεν μου διδουν το δικαιωμα να εχω αποψη?
Ποιος ειπε οτι η Nagaoka ειναι η καλυτερη?Απλα ειπα οτι την θεωρω killer.Αλλα για να εχεις αποψη για κατι πρεπει νομιζω να το ακουσεις.Την ακουσες η μηπως δεν την βρισκεις αρκετα large?Θα εκπλαγεις ακομη και εσυ.
Πληροφοριακα το 1980 αντιπροσωπευα την Nagaoka,audiocraft,osawa etc.....Τις θυμασαι τις υπολοιπες;Εξαγοντο ολες απο την OSAWA.
Για τις ιδιοκατασκευες μου πικ απ,tube MC/MM phono stage & tube amplifier να τα πουμε σε αλλη ευκαιρια.
Ειχα μεχρι πριν δυο χρονια μια Koetsu Onyx και την πουλησα.Πολυ καλη.Κατι κολλησε αυτα τα 30 χρονια.
Ξεχασα την Nagaoka.Αυτη ειναι σε ενα Thorens TD160 με Linn Basik Plus.Αλλες 5-6 κεφαλες αλλα ασ το τωρα.Ενας JELCO 750D περιμενει πικ απ.
 
Last edited:

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Giant Killers!!!!

Για τις ιδιοκατασκευες μου πικ απ,tube MC/MM phono stage & tube amplifier να τα πουμε σε αλλη ευκαιρια.

Δε παρουσιαζεις καμια στο τμημα diy να χαζεψουμε κ μεις οι αδαεις φιλε μου!?:a0210: