Νέο : iPod Touch

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Κ νέο iPod touch σήμερα στην παρουσίαση της 1-9-2010.

overview_hero1_20100901.jpg


overview_hero2_20100901.jpg


overview_hero4_20100901.jpg


overview_hero5_20100901.jpg


Τα νέα του χαρακτηριστικά περιλαμβάνουν :
  • facetime -> video κλήσεις με τα iphone 4 & ipod touch μέσω wifi
  • retina οθόνη όπως του νέου iphone 4
  • hd video εγγραφή @ 720p
  • game center
  • λεπτότερη σχεδίαση του σασί, όπου το πάχος του είναι μόλις 7.2 χιλιοστά
  • επεξεργαστή Α4
  • γυροσκόπιο
  • χωρητικότητες 8gb, 32gb & 64gb

Διαστάσεις :

specs_dimensions20100901.jpg


Αναλυτικά εδώ : http://www.apple.com/ipodtouch/
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Το περιμενα αρκετο καιρο λογο της καμερας και των εφαρμογων μουσικης που εχουν βγει.
Ποτε ερχεται εδω ;
 

tazz

Senior Member
23 February 2008
319
Νομίζω ότι το καινούργιο touch θα "σκοτώσει" οριστικά τις φτηνές hd κάμερες τύπου sanyo, flip κ.λπ., αφού με τα ίδια λεφτά θα μπορείς να αγοράζεις παιχνιδομηχανή, ipod και hd κάμερα, όλα-σε-ένα.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Σαν συνολο ειναι άριστη πρόταση αν εξαιρεσουμε το ανεκδιηγητο facetime (και εφοσον αντεχει κανεις το itunes)

Η οθόνη αλήθεια τι ανάλυση θα έχει?

Οσο για την ληψη 720p απο τον πλαστικο φακο, καλυτερα να δουμε δειγματα πρωτα πριν σκοτωσουμε τα dedicated camcorders...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Το itunes "αντεχετε" απο οσους ειναι εξοικειωμενοι με αυτο, και απο οσους εχουν προθεση να εξοικειωθουν.
Για τους λοιπους, ειναι τραγικο...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Νέο : iPod Touch

Το itunes "αντεχετε" απο οσους ειναι εξοικειωμενοι με αυτο, και απο οσους εχουν προθεση να εξοικειωθουν.
Για τους λοιπους, ειναι τραγικο...

Δυστυχως οποιος ασχετος αγορασει την συσκευη θα περασει πολλες ωρες για να βγαλει ακρη (αν βγαλει) με το itunes.
Ειναι σημαντικο και πρεπει να αναφερεται αυτη η δευσμευση της συσκευης με το software σαν κυριο χαρακτηριστικο...

Κατα τα αλλα οπως ειπα και πριν η συσκευη ειναι super ειδικα για καποιον που δεν εχει φυσικα iphone...
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Υπαρχουν και προγραμματα που κανεις πανευκολα drag n drop.....
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Μια χαρά βγάζεις άκρη με το iTunes.

Φτάνει να θες να μάθεις κάτι διαφορετικό, να είσαι δλδ ανοιχτός στην διαφορετική σκέψη.

Μόλις καταλάβεις πως δουλεύει, τότε θα κάνεις τα πάντα κ καλύτερα από πριν.
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πουλήσω το παλιό Touch και να πάρω αυτό.
Πολύ καλό μου φαίνεται. Και το facetime που προσθέσανε είναι μια χαρά. Θα κάνεις βιντεοκλήση με το iphone τσάμπα!!
Αν βάζανε και FM Radio θα ήταν κορυφαίο!
 
Last edited:

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
το ipad πιστευω ειναι καλο πλεον με το file sharing ...


το ipod touch παλι ... δεν εχει λογο υπαρξης ... εχει ιδια αναλυση με το iphone 4 αλλα δεν εχει IPS στη οθονη . δεν εχει gps ... ειναι πολυ πιο φτηνο αλλα ειναι ενα iphone χωρις τηλεφωνο /gps/ εχει κακη καμερα πισω ... κ.λ.π.

καλυτερα καποιος να μαζεψει τα 660 που ζηταει το iphone και αν εχει και συνδεση θα βγει και πιο φτηνα ...
 
Last edited:

lazgr

Senior Member
28 March 2008
313
Το ipod touch έχει "κακή κάμερα πίσω"? Δεν είναι ίδια με του iphone? Η ποιότητα εγγραφής βίντεο είναι χειρότερη από αυτή του iphone?
 

Tek_Killa

AVClub Enthusiast
5 February 2008
1,028
Το ipod touch έχει "κακή κάμερα πίσω"? Δεν είναι ίδια με του iphone? Η ποιότητα εγγραφής βίντεο είναι χειρότερη από αυτή του iphone?

Ενώ τραβάει βίντεο 720p, βγάζει φωτογραφίες στην ανάλυση της οθόνης του.


το ipad πιστευω ειναι καλο πλεον με το file sharing ...


το ipod touch παλι ... δεν εχει λογο υπαρξης ... εχει ιδια αναλυση με το iphone 4 αλλα δεν εχει IPS στη οθονη . δεν εχει gps ... ειναι πολυ πιο φτηνο αλλα ειναι ενα iphone χωρις τηλεφωνο /gps/ εχει κακη καμερα πισω ... κ.λ.π.

καλυτερα καποιος να μαζεψει τα 660 που ζηταει το iphone και αν εχει και συνδεση θα βγει και πιο φτηνα ...

Το ipod touch έχει ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ! Είναι ένας αξιόλογος υπολογιστής τσέπης που άνετα δικαιολογεί την ύπαρξη του χωρίς τηλέφωνο. Το ipad δεν είναι τσέπης. Αν και μικρό χρειάζεσαι τσάντα για να το κουβαλάς. Και είναι από τα προϊόντα της Apple που αγοράζουν άνθρωποι που δεν είναι Apple fans και δεν έχουν οποιοδήποτε άλλο προϊόν της εταιρείας (όπως εγώ). Για τσέκαρε τις πωλήσεις που κάνει παγκοσμίως!
Και όπως έχω ξαναπει, εφόσον κάποιος έχει κινητό, έχει ένα υποτυπώδες gps στο αυτοκίνητο και δεν του καίγεται καρφί να έχει μια συσκευή όλα-σε-ένα, δίνει ένα 350άρι-400αρι και καθάρισε.
Τα 660 του iphone4 είναι ένα μηνιάτικο για κάποιον. Ναι μεν μπορεί να μαζευτούν αλλά είναι στην προσωπική κρίση του καθενός αν αξίζει τον κόπο και τις θυσίες ... Σωστή λοιπόν η κίνηση της Αpple να έχει ένα τέτοιο μηχάνημα στη σειρά προϊόντων της. :)
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
με 350 αγοραζεις ενα μετ/μενο 3gs και κανεις τα ιδια και ακομα περισσότερα αφου ειναι τηλεφωνο/gps και δε χρειαζεται να κουβαλας 2 παντοφλακια μαζι σου ολη την ωρα...

ΜΟυ φαινεται πολυ δυσκολα καποιος να δωσει τοσα χρηματα για μια συσκευή μονο media/games εκτος αν η τηλεφωνικη του συσκευη ειναι μια απλη NOKIA....

Λογος υπαρξης υπαρχει κατα την γνωμη μου αλλα διαφορετικα προιοντα της ιδια εταιρειας το υπερκαλυπτουν.
 
Last edited:

Tek_Killa

AVClub Enthusiast
5 February 2008
1,028
Re: Απάντηση: Νέο : iPod Touch

με 350 αγοραζεις ενα μετ/μενο 3gs και κανεις τα ιδια και ακομα περισσότερα αφου ειναι τηλεφωνο/gps και δε χρειαζεται να κουβαλας 2 παντοφλακια μαζι σου ολη την ωρα...

ΜΟυ φαινεται πολυ δυσκολα καποιος να δωσει τοσα χρηματα για μια συσκευή μονο media/games εκτος αν η τηλεφωνικη του συσκευη ειναι μια απλη NOKIA....

Λογος υπαρξης υπαρχει κατα την γνωμη μου αλλα διαφορετικα προιοντα της ιδια εταιρειας το υπερκαλυπτουν.

Σίγουρα! Kαι με 250 αγοράζεις. Αλλά δεν έχεις τα καλούδια της τελευταίας γενιάς όπως οθόνη ρετσίνα, 720p video, Facetime.
Εγώ πχ είμαι σε ένα τρίλημμα αυτόν τον καιρο: Καλοδιατηρημένο 3GS 16GB με 250, iphone4 με 660 ή το νέο iPod Touch 16GB με 340; Μάλλον κλείνω στην τελευταία λύση γιατί κινητό με καλή κάμερα έχω. Συμβόλαιο με καμία κ*λοεταιρεία δε θέλω γιατί με 15 ευρώ το μήνα με καρτοκινητό κάνω τη δουλειά μου άνετα, οπότε... ;)
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Αποψη μου χτυπα ενα καλοδιατηρημενο 3gs... θα συνεχίσεις ως εχεις την συνδεση σου, θα εχεις μια συσκευη μονο, θα κανεις αριστα την δουλεια σου σαν ipod, οσο για την ρετσινα δε χαλασε και ο κοσμος, μια χαρα ειναι και η οθονη του 3gs. Αν παλι σε νοιαζει περισσοτερο η καμερα και οχι το gps του 3gs τοτε παρε το ipod... το ανέκδοτο-facetime ασχολιαστο!