Καλή WiFi IP Camera?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Σκεφτομαι να αγορασω μια wifi ip camera να την βαλω καπου στο σαλονι σαν extra συστημα ασφαλειας η οποια να ειναι συμβατη με το καταπληκτικο icam για το iphone.
Δεν θελω να ξεπερασω τα 300 ευρω και δεν θελω οπωσδηποτε zoom tilt pan.
Θελω ομως καλη σχετικα ποιοτητα εικονας στο φως και στο σκοταδι.
Εχει κανεις εμπειρια απο ip cameras?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Καλη wifi IP Camera?

dld δια να καταλαβω.

Τοποθετεις τετοιου ειδους καμερες, και βλεπεις απο το iphone ??
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Καλη wifi IP Camera?

Και σου στελνει και μηνυμα μολις "δει" κινηση με φωτο της κινησης!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Καλη wifi IP Camera?

Και γραφει Τασο και σου στελνει ειδοποιηση με φωτογραφια οποτε βλεπει κινηση...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Καλη wifi IP Camera?

Του οριζεις ενα computer του δικτυου σου. Υπαρχει και τροπος να αποθηκευονται στο internet μεσω dropbox.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Καλη wifi IP Camera?

Καλά καλά, αυτά είναι για αμερικανιές ξύλινα σπίτια που τα διαπερνάει από την μια άκρη στην άλλη το σήμα καθέτως, οριζοντίως και διαγωνίως...
Δοκιμάστε wifi στα ελληνικά μπετά και ειδικά κάμερα και τα λέμε....
Αν μεσολαβεί ένας όροφος πάει το μισό wifi υπέρ πίστεως....

Εγώ αν θα κάνω τέτοια φάση μόνο καλωδιάκι και όπου δεν φτάνει utp, θα βάλω power links.

Εκτός της κατασκευής των σπιτιών, κάτι τέτοια βλέπω και λέω καλωδιάκι και άγιος ο θεός...
http://cgi.ebay.co.uk/Signal-Blocke...K_Computing_Networking_SM&hash=item27b499e742
 
Last edited:

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Καλη wifi IP Camera?

Το wifi μου παντως πιανει (απο τον πρωτο οροφο) στον κηπο για το οποιο το σκεφτομαι . Φανταζομαι οτι δεν θα εχει προβλημα να παιζει η καμερα.
Καλα, ειδωμεν. Ουτως ή αλλιως ο Τακης επιγεται τωρα :D
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Καλη wifi IP Camera?

Παιδιά συγνώμη αλλά αν μιλάμε για ασφάλεια το wifi δεν νοείται. Τουλάχιστον όπως το έχω συλλάβει εγώ στο μυαλό μου. Αν μιλάμε για ασφάλεια και όχι να παίζουμε να βλέπουμε από το iphone τι γίνεται σπίτι. Αλλο το wifi για να μπαίνουμε στο internet που στην τελική κι άλλος να μπει σκασίλα μας, κι άλλο κάμερες ασφαλείας με wifi...
Επίσης χρειάζεται σοβαρό καταγραφικό (αν όχι dedicated) και όχι pcάκι και εννοείται πάνω σε UPS.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Καλη wifi IP Camera?

Τάσο τραβάς ένα καλό κλείδωμα και τελειώνεις, υπάρχει κάμερα με wpa ή psk....

Δεν μιλάμε για την απλή ασύρματη στα 2.4ghz
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Καλη wifi IP Camera?

Παιδιά συγνώμη αλλά αν μιλάμε για ασφάλεια το wifi δεν νοείται. Τουλάχιστον όπως το έχω συλλάβει εγώ στο μυαλό μου. Αν μιλάμε για ασφάλεια και όχι να παίζουμε να βλέπουμε από το iphone τι γίνεται σπίτι. Αλλο το wifi για να μπαίνουμε στο internet που στην τελική κι άλλος να μπει σκασίλα μας, κι άλλο κάμερες ασφαλείας με wifi...
Επίσης χρειάζεται σοβαρό καταγραφικό (αν όχι dedicated) και όχι pcάκι και εννοείται πάνω σε UPS.

Και ομως.. Ειναι μεγαλη υποθεση να σου ερθει push μηνυμα στο κινητο, την ωρα που αντιληφθει κινηση και μαλιστα με φωτο του συμβαντος.
Επισης, τα δεδομενα σου ειναι ασφαλη μεσω αυτοματου backup στο internet μεσω dropbox (και να σου σβησει ο κλεφτης τον σκληρο, εσυ τα εχεις ηδη backup σε επιπεδο cloud...