Βιδες βασης στηριξης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Καλησπερα στη παρεα!!

Εχω μια απορια και ηθελα λιγο τα φωτα σας. Οταν αγοραζουμε καινουργια επιπεδη τηλεοραση οι βιδες σε περιπτωση που θες να τη βαλεις στο τοιχο υπαρχουν ειδη στη τηλεοραση ή περιλαμβανονται στο κουτι της βασης που θα αγορασεις???

Το προβλημα μου ειναι οτι εχοντας αγοραση ειδη 3 samsung 32αρες δε καταλαβαινω αν θα επρεπε να ερχονται οι βιδες μαζι με τη τηλεοραση η οχι... Στις 2 πρωτες υπηρχαν ειδη βιδωμενες στο πισω μερος της τηλεορασης. Στη 3η που αγορασε η πεθερα και πηγα να κανω την εγκατασταση βιδες γιοκ πουθενα!! Περνω το μαγαζι μου λενε οχι μιλα με samsung.... περνω samsung μου λενε να στειλουν τεχνικο να την εγκαταστησει αυτος που θα εχει και βιδες!!! μιλαω με το τεχνικο τμημα μου λενε αναλογα με το μοντελο και τις inches.... κανονικα ερχονται με τη βαση μου λενε. Στο κουτι της βασης παντως στα περιεχομενα του κουτιου δεν αναφερει οτι περιλαμβανει βιδες!!!

Γ@μω τις βιδες μου και εχω αρχισει να βιδωνω τι στην ευχη ισχυει τελικα??? Η εχουν αρχισει πλεον να κανουν οικονομια και στις βιδες ???? :furious3::furious3::furious3:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Οι τηλεοράσεις ΔΕΝ περιλαμβάνουν βίδες, εκτός αν έχουν κανένα ιδιαίτερο σύστημα στήριξης, και χρειάζονται κάτι μη τυποποιημένο.
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
μαζι σου αλλα οι πρωτες δυο που ειχα μαρει samsung ub6000 της ειχαν ειδη πανω..... ισως επειδη ηταν σουπερ φλατ????? τι να πω.....
ασχετο εγω τωρα που μπορω να τις παρω αν θελω?? πως τις ζηταμε και που πανω απ ολα???
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
H πανυ που έχω είχε μέσα στη συσκευασία βίδες στήριξης.....
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
o τεχνικος που μιλησα παντως μου ειπε αναλογα με το μοντελο παιζει να εχει βιδες ή οχι... συνηθως λεει στις πολλες ιντσες υπαρχουν οι βιδες!!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
2 ετών πλέον Γιώργο, η 46 pz85.

Από όσες έχω δει το 70% είχε βίδες μέσα.

Μάλλον αποφάσισαν ότι και οι βίδες ήταν παραπάνω κόστους
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
ασχετο αλλα προχτες που περναγα απο public κοιταξα απο πισω την ιδια 32αρα και οντως δεν ειχε. Αλλα στις μεγαλες 42+ ειχαν....

να ρωτησω κατι τωρα ασχετο??? Πειτε οτι φτιαχνω δικια μου αυτοσχεδια βαση και βαζω βιδες εμποριου.... αμα σπασουν οι βιδες πηρα τα 3 μου σωστα??? γιατι θα ερθει η καθε σαμσουνγκ μετα κ θα σου πει ασ προσεχες!!

του τη φυτευεις μετα στον..... οπισθιο γωφο ή οχι???? :BDGBGDB55:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Αλέφαντε θυμάσαι η kuro να είχε βίδες για στήριξη στον τοίχο; Οχι βέβαια. Οι βίδες βρίσκονται στην συσκευασία της βάσης που θα πάρεις.... -bye-
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Αλέφαντε θυμάσαι η kuro να είχε βίδες για στήριξη στον τοίχο; Οχι βέβαια. Οι βίδες βρίσκονται στην συσκευασία της βάσης που θα πάρεις.... -bye-

πηγα να το κοιταξω αλλα μετα θυμηθηκα οτι ειχαν ερθει οι τεχνικοι της pioneer και της εγκατεστησαν στη βαση του τραπεζιου οποτε δεν ειχα τη ευκαιρια να το δουλεψω καθολου..... ασε που οταν ειχαμε ανοιξει τη κουκλα το τελευταιο που θα κοιταγα ηταν οι βιδες της χαχαχααα... μου χαν φυγει οι δικες μου τοτε!!! :BDGBGDB55::BDGBGDB55:
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Ό,τι και να κάνεις Αλέφαντε, πρόσεξε οι βίδες να είναι σωστές. Πρόσφατα αγόρασα μια βάση Vogel's, πολύ καλή κατασκευή, αλλά οι βίδες της για τον τοίχο ήταν κοντές. Η βάση τοποθετήθηκε από άνθρωπο άπειρο σε τέτοιες εγκαταστάσεις, με αποτέλεσμα την πτώση της βάσης μετά από λίγη ώρα. Όσο για την TV... @#$%#.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Eίσαι σίγουρος ότι ο εγκαταστάτης έβαλε τις σωστές βίδες; Οι βάσεις της Vogels για τηλεοράσεις 50" έχουν στην συσκευασία τους 5 βίδες (10mm) με μήκος 10cm για την στήριξή τους στον τοίχο. Επίσης έχουν και σωρεία βιδών για την στήριξη της TV στην βάση, ώστε να ταιριάζουν με οποιαδήποτε τηλεόραση.
 

SOSTIS

New member
5 December 2009
62
Καλημέρα,

Οι καινούργιες συσκευές δεν περιλαμβάνουν βίδες για επιτοίχια στήριξη με εξαίρεση εάν ο κατασκευαστής δίνει και την βάση τοίχου εντός,είτε πρόκειται για κάτι διαφορετικό (πολύ πιθανόν στις super flat).
Οι βίδες στήριξης έχουν συγκεκριμμένες διαστάσεις και έχουν διεθνή κωδικό.
Στις 32'' είναι συνήθως τύπου Μ4 ή Μ6. Σίγουρα κάπου θα αναφέρεται στις οδηγίες.
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,578
Πάντως η δική μου s20 δεν είχε βίδες στήριξης. Στο manual όμως γράφει τι πάχος και τι μήκος χρειάζεται να έχουν.
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
ουφφ τελικα εχθες πηγα στη πεθερα και της τη καρφωσα !!! (τη τηλεοραση στο τοιχο εε το νου σας!!! ) :BDGBGDB55:

Βρηκα βιδες αλλα δε θυμαμαι απο ποια τηλεοραση ή βαση μου ειχαν ξεμεινει... Παντως μεχρι τωρα η τηλεοραση ειναι ακομα στο τοιχο οποτε θελω να πιστευω καναμε καλη δουλεια χαχαχαχαααα :grinning-smiley-043

ελπιζω να μη ξαναχρειαστει να ψαξω για βιδες γιατι δεν εχω αλλες ..... :grandpa:
 

CASPER

AVClub Enthusiast
25 August 2009
783
Αθήνα
Μην αγχώνεσαι....
Βλέπω την πεθερά στο ...ΚΑΤ,κι εσένα
στο practiker για τις "σωστές" βίδες-ούπα ....:flipout:
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,578
δεν είναι μόνο η βίδα που θα μπει στον τοίχο αλλα κ η βίδα που θα μπει στην τηλεόραση, λίγο πιο μακριά κ θα βιδωθεί στην πλακέρα της τηλεόρασης, προσοχή λοιπόν.
 

Lafas1987

Senior Member
13 April 2008
331
Τελικά κάτι κατάφερα με τις βάσεις των ηχείων. Με ένα φιλαράκι κοιτάξαμε διάφορες περιπτώσεις βάσεων στο Internet και κάναμε το παρακάτω:

Αγόρασα τις παρακάτω βάσεις. Όπως βλέπετε η τιμή τους είναι πολύ χαμηλή.
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19963&cat=324&page=1
Αλλάζει βέβαια λίγο το πάνω μέρος.

Βιδώθηκε άσπρο πλεξιγκλάς, όπως μπορείτε να δείτε σαν τη βάση των ηχείων.
005.jpg

004.jpg


Κάπως έτσι είναι το τελικό αποτέλεσμα της βάσης.
007.jpg

006.jpg


Έτσι βιδώνονται τα ηχεία πάνω στις βάσεις.
Φυσικά τα ποδαράκια των ηχείων έχουν γυρίσει ανάποδα για να μπει σωστά η βάση.
012.jpg

013.jpg

014.jpg

Με μία βίδα και ένα παξιμάδι το τα ποδαράκια του ηχείου στηρίζονται στο άσπρο πλέξι, το οποίο στηρίζεται στις γκρι πλαστικές βάσεις των ηχείων.

Επίσης τα καλώδια περνάνε μέσα από τις βάσεις.
0159.jpg

0160.jpg