Onkyo TX-SR608 AV Receiver (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews....)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

scooterlord

Established Member
9 December 2007
236
..καθότι καινούριος.. πρέπει να μάθω! Μπαίνω στο ψητό:

Η συνδεσμολογία μου είναι με hdmi από Pc σε Onkyo, εικόνα pass-through, ήχος με decode και από τον Onkyo out σε τηλεόραση Samsung.

Επίσης έχω δεύτερο Monitor συνδεμένο απευθείας στο pc με dvi.

-Παίζω μουσική με την τηλεόραση ανοιχτή. Όταν σβήσω την τηλεόραση, σβήνει στιγμιαία και η οθόνη (!) ενώ ακούγεται ένας ήχος ρελέ από τον ενισχυτή, σα να ψάχνει να ξαναβρεί σήμα και επανέρχεται αλλά με το winamp κολλημένο να βουίζει. Είναι φυσιολογικό αυτό;

-Γενικά είναι φυσιολογικό να σβήνει η οθόνη του pc όταν σβήνω την τηλεόραση; Έχω windows 7 και έχω οθόνη-monitor σε duplicate.

-Τέλος με αγχώνει αυτός ο ήχος του ρελέ. Είμαι στον windows explorer. Βάζω ταινία σε dts, ακούω από τον ονκυο ρελε.. κλακ-κλακ... σβήνω ταινία... κλακ κλακ πάλι για να γυρίσει σε μη-dts. Είναι normal?

Επιπλέον απορίες... προσεχώς! :singer:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
ONKYO TX-SR608 REVIEW


onkyo-txsr608.jpg
 

scooterlord

Established Member
9 December 2007
236
Κώστα καλημέρα, δε με βοηθάει πολύ το λινκ στο πρόβλημά μου. Καμιά άμεση ιδέα; Διάβασα ένα σχετικό νήμα σε άλλο φόρουμ που συνιστά να αλλάξεις τα listening modes ώστε να έχεις όλα τα κανάλια ανοιχτά... αλλά δεν κατάφερα να το ρυθμίσω σωστά ακόμα..

Επιπλέον... με την τηλεόραση καμιά ίδεα;
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
..καθότι καινούριος.. πρέπει να μάθω! Μπαίνω στο ψητό:

Η συνδεσμολογία μου είναι με hdmi από Pc σε Onkyo, εικόνα pass-through, ήχος με decode και από τον Onkyo out σε τηλεόραση Samsung.

Επίσης έχω δεύτερο Monitor συνδεμένο απευθείας στο pc με dvi.

-Παίζω μουσική με την τηλεόραση ανοιχτή. Όταν σβήσω την τηλεόραση, σβήνει στιγμιαία και η οθόνη (!) ενώ ακούγεται ένας ήχος ρελέ από τον ενισχυτή, σα να ψάχνει να ξαναβρεί σήμα και επανέρχεται αλλά με το winamp κολλημένο να βουίζει. Είναι φυσιολογικό αυτό;

-Γενικά είναι φυσιολογικό να σβήνει η οθόνη του pc όταν σβήνω την τηλεόραση; Έχω windows 7 και έχω οθόνη-monitor σε duplicate.

-Τέλος με αγχώνει αυτός ο ήχος του ρελέ. Είμαι στον windows explorer. Βάζω ταινία σε dts, ακούω από τον ονκυο ρελε.. κλακ-κλακ... σβήνω ταινία... κλακ κλακ πάλι για να γυρίσει σε μη-dts. Είναι normal?

Επιπλέον απορίες... προσεχώς! :singer:

Τον ήχο το κάνει και σε μένα (507) για το ανοιγοκλείσιμο της οθόνης , δες το hdmi control on/of
 

scooterlord

Established Member
9 December 2007
236
Όχι, δεν κάνει τίποτα αυτό.. είτε on είτε off, το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο. Δηλαδή... θέλω να ανάψω το pc, την οθόνη, τον ενισχυτή και την τηλεόραση και γίνεται το εξής....

Ανάβω pc, ανάβω οθόνη....ακούω κλακ...
ανάβω ενισχυτή... ακούω κλακ....
ανάβω τηλεόραση.. ακούω κλακ (τα δύο τελευταία με όποια σειρά το αποτέλεσμα το ίδιο)...

Σε κάθε ήχο του ρελέ, χάνεται η εικόνα στην οθόνη του pc και κολλάει οτιδήποτε πρόγραμμα έχω και παίζει ήχο (media player, winamp, κτλ)...

Μπορώ να το ανεχτώ.. μόνο εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να το αποφύγω... στο μεταξύ απορώ γιατί όταν ανάψω τηλεόραση με ΚΛΕΙΣΤΟ τον ενισχυτη, παλι ακουω κλακ-κλουκ και χάνεται η εικόνα (video το έχω στο passthrough, audio στην τηλεόραση στο off)..
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
δλδ ακούς θόρυβο από τον κλειστό ενισχυτή όσο ανάβεις τα συνδεδεμένα με αυτόν μηχανήματα ?

έχεις δοκιμάσει χωρίς το monitor ?
 

scooterlord

Established Member
9 December 2007
236
Μόλις το ξαναδοκίμασα και διαπιστώνω ότι απλά κανουν reset τα monitor. Αλλά και πάλι... αναβοντας την τηλεόραση γιατί να κόβεται και ο ήχος από τον ενισχυτή;
 

scooterlord

Established Member
9 December 2007
236
Το Hdmi control είναι ήδη στο off. :/

Το hdmi να το βγάλω από την τηλεόραση τι θα με εξυπηρετήσει; Αν εννοείς να στέλνω σήμα με άλλη καλωδίωση, δε γίνεται, το χρειάζομαι το hdmi, και για το pc και για το ps3.
 

scooterlord

Established Member
9 December 2007
236
Εχμ, δεν ειμαι σπιτι τωρα... Ποιο ειναι αυτο; Αν θυμαμαι καλα ποια επιλογη ειναι την εχω through... Που βρισκεται, και τι να τη βαλω; Αυριο πρωι ομως δουλευω ολονυκτιο :(
 

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
Επειδη αφου πηρα τον 608 τοτε καταλαβα οτι δεν μπορεις να παιζουν ταυτοχρονα τα 9.1 και ας σε αφηνει να τα συνδεσεις. Για να εχω και surround back και front height μπορω τα front height να τα συνδεσω σε ξεχωριστο ενισχυτη?
 

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
Επειδη αφου πηρα τον 608 τοτε καταλαβα οτι δεν μπορεις να παιζουν ταυτοχρονα τα 9.1 και ας σε αφηνει να τα συνδεσεις. Για να εχω και surround back και front height μπορω τα front height να τα συνδεσω σε ξεχωριστο ενισχυτη?

Αν και δεν το εχω επιβεβαιωσει αυτο, απο φορουμς το διαβασα. Αλλα το πιστευω γιατι εχει 7 καναλια ενισχυσης οποτε πως θα δουλεψει 9?
 

dloger

Senior Member
27 December 2007
549
Αθήνα
Επειδη αφου πηρα τον 608 τοτε καταλαβα οτι δεν μπορεις να παιζουν ταυτοχρονα τα 9.1 και ας σε αφηνει να τα συνδεσεις. Για να εχω και surround back και front height μπορω τα front height να τα συνδεσω σε ξεχωριστο ενισχυτη?

Το ότι μπορείς να συνδέσεις 9 ηχεία δεν σημαίνει ότι θα ακούγονται ταυτόχρονα αφού ο ενισχυτής είναι επτακάναλος. Ανάλογα το surround mode ακούγονται τα back ή τα front height ή front wide.
Δεν μπορείς τα front height να τα συνδέσεις σε ξεχωριστό ενισχυτή μιας και ο 608 δεν έχει έξοδο προενίσχυσης για αυτά τα κανάλια.
 

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
μμμμμ.....! Οποτε λεω να επιλεξω τα surround back! Εχει δοκιμασει κανεις τα υπολοιπα?