Ποιές Λαμπίτσες E88CC / ECC88 / 6922 / 6DJ8 ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Παρά τους διαφορετικούς κωδικούς πρόκειται για την ίδια προενισχύτρια λάμπα. Έφθασε ο καιρός να πειραματισθώ λίγο με αλλαγή των JJ e88cc που φοράει στο προενισχυτικό τμήμα ο υβριδικός ενισχυτής μου (xindak 6200) ...

Προτάσεις από τους εμπειρότερους ; Με ενδιαφέρει η ησυχία και ο ισορροπημένος σε όλο το φάσμα ήχος ... είμαι ψιλοάσχετος και από (διαδυκτιακά) καταστήματα, ενώ θυμάμαι και κάτι συζητήσεις για μούφες καταστάσεις με ψευδεπίγραφες λάμπες, κλπ.

Ψιλοέβαλα, ας πούμε στο μάτι αυτές : http://thetubestore.com/janphilips6922.html Ξέρουμε κάτι για το μοντέλο και το μαγαζί ;

Ευχαριστώ
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Ρωσίδες, φίλε μου. :grinning-smiley-043
Τις "ψωνίζεις" πιο φτηνά απο τις Ευρωπαίες - Αμερικανίδες , και τις ευχαριστιέσαι περισσότερο.
Εχω μια φίλη που τη λένε 6Ν23.
Άμα θες, στη γνωρίζω ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
γκλουπ !

τι μάρκα είναι αυτή ; και αυτός ο κωδικός ανταποκρίνεται στην ίδια λάμπα ; πόσο στοιχίζει ;
 
Last edited:

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
γκλουπ !

τι μάρκα είναι αυτή ; και αυτός ο κωδικός ανταποκρίνεται στην ίδια λάμπα ; πόσο στοιχίζει ;

... ebay, search 6N23P (6Η23Π στα Ρώσικα), βρωμάει ο τόπος απο δαύτες.
Εχω δυο τύπους, Reflector και Voskhod, έβαλα τις δεύτερες στον προενισχυτή για να δοκιμάσω και απο τότε μείνανε...

Αν βρεθούμε στην έκθεση, σου δίνω να δοκιμάσεις ....
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Και η Philips που ειδες ειναι πολυ καλη.Η πιο διαδεδομενη απο τις NOS συνηθως απο το 1985/1986.Ψαξε και την PCC88(7DJ8) η μονη διαφορα οτι ειναι μεχρι 7.2 βολτ κατα τα αλλα οι ιδιες.Πολλοι την ''προτιμουν'' απο την 6DJ8/6922/ECC88/E88CC........και φθηνοτερες.Μην αποκλεισεις τις Ρωσσικες ειναι πολυ καλες και αξιοπιστες.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Εγω χρησιμοποιω τις Siemens,αγορασμενες πριν 2 χρονια περι τα 60 ευρω,αν θυμαμαι καλα.
Εχω επισης και περι τις 10 ρωσσικες,καινουργιες στρατιωτικων προδιαγραφων,αγορασμενες απο Ουκρανια,με τα στοιχεια 6Η1Π-ΒΝ.Με αυτες πρεπει να παιζει ο Guybrush.
Kορυφες στην κατηγορια ειναι Telefunken PCC 88,Siemens,αλλα οι τιμες τους τις περισσοτερες φορες αστρονομικες,ενδεικτικα καπου σαν να ειδα 500 usd
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Για να ξυπνήσουμε το νήμα να μην ανοίγω άλλο.

Ποιος έχει αντίστοιχες e88cc να μου στείλει-προτείνει?

Τι ώρες λειτουργίας έχουν?
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Επειδή έχω το dac5 της Xindac ,που φοράει τις ίδιες λάμπες καί έχω δοκιμάσει κάμποσες, θα σου πρότεινα σαν πρώτη επιλογή τις Amperex ,έστω καί μεταχειρισμένες (ήχος τρισδιάστατος καί live) καί τις Mullard ,έστω καί καινούργιας παραγωγής (ήχος ευγενικός ,ακριβείας).Αντίθετα απογοητεύθηκα απο τις jan Philips & Sylvania.Ισως νάθελαν κιάλλο στρώσιμο.Οι HA αξιοπρεπέστατες.Εχεις ΡΠ.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Υπάρχει εύκολος τρόπος να δω αν το κύκλωμα "μοιράζει" την κάθε λάμπα στα 2 κανάλια?

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να παίξω και με διαφορετικές λάμπες?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: Ποιές Λαμπίτσες E88CC / ECC88 / 6922 / 6DJ8 ;

Υπάρχει εύκολος τρόπος να δω αν το κύκλωμα "μοιράζει" την κάθε λάμπα στα 2 κανάλια?

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να παίξω και με διαφορετικές λάμπες?
Δεν βλεπω κανενα λογο γιατι να παιξεις με διαφορετικες λαμπες,εστω κι αν τις μοιραζει.Να ριξω μια γρηγορη ματια τι εχω και θα σου στειλω ΠΜ σε λιγο.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Γιανα μην ανοιγω αλλο νημα... μπας κ εχει κανεις ενα ζευγαρακι απο δαυτες;.. τις θελω για ενα musical fidelity x-can v2 που μου ρχεται τις επομενες μερες,,, να χω να παιζω...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Παλιο το νημα αλλα παντα ενδιαφερον για πολλους.
Επειδη τον τελευταιο καιρο εψαξα για μια δουλεια μου τις λαμπες αυτες , πετυχα μια μικρη ποσοτητα που τουλαχιστον στις δικες μου δοκιμες αποδεικτηκαν εξαιρετικες και πολυ αξιοπιστες αλλα δυστυχως καπως ακριβες.
Προκειται για τις mullard cv2492 (E88CC) & CV2493 (E88CC-01).
Θα συνεστηνα το ψαξιμο,δεν θα απογοητευτει κανενας.Εδω μια CV2492.
 

Attachments

  • CV2492-3.jpg
    CV2492-3.jpg
    106.3 KB · Views: 126

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Και μια CV2493 που δυστυχως δεν τα καταφερε στον χρονο λογω κακης φυλαξης :frown: Ευτυχως υπηρχαν κι αλλες .
 

Attachments

  • CV2493-5.jpg
    CV2493-5.jpg
    111.4 KB · Views: 119

mellodos

New member
17 March 2009
82
Καλημέρα Audiolytic ,

μιας που έχεις εκτεταμένη εμπειρία , αν μπορείς γράψε 2 λόγια για τις εν λογω mullard , κυρίως πως συγκρίνονται με άλλες 6922/e88cc που έχεις ακούσει.
Χρωματίζουν ή έιναι ουδέτερες? Επίσης ποια η διαφορά μεταξύ cv2492 και cv2493?

Δύσκολες εποχές για πειραματισμούς των 100+ ...


Ευχαριστώ
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Ποιές Λαμπίτσες E88CC / ECC88 / 6922 / 6DJ8 ;

Καλημέρα Audiolytic ,

μιας που έχεις εκτεταμένη εμπειρία , αν μπορείς γράψε 2 λόγια για τις εν λογω mullard , κυρίως πως συγκρίνονται με άλλες 6922/e88cc που έχεις ακούσει.
Χρωματίζουν ή έιναι ουδέτερες? Επίσης ποια η διαφορά μεταξύ cv2492 και cv2493?

Δύσκολες εποχές για πειραματισμούς των 100+ ...


Ευχαριστώ

Ναι να πω την γνωμη μου γι αυτες.
Κατ'αρχην να πω οτι μαλλον δικαιολογημενα αυτη η "οικογενεια" λυχνιων συχνα κατηγορειται για αναξιοπιστια κυριως σε θεμα ηχου,ακουγονται χαρακτηρισμοι οπως "ισχνα μπασα,ενοχλητικες μεσαιες ...." κλπ.Συγκρινοντας αρκετες μεταξυ τους, πολλες φορες λες και δεν ειναι οι ιδιες λυχνιες . Ενας πιθανος λογος ειναι οτι η χρηση της 6dj8/ecc88 στην θεση της 6922/E88CC δεν ειναι απολυτα σωστη, δεν ειναι 100% ιδιες λυχνιες.Αντιθετα, η χρηση της 6922/E88CC στην θεση των 6dj8/ecc88 ειναι μια χαρα,ισως και προτιμοτερη.
Επισης μια αλλη που απο αρκετους προτιμαται απο την 6dj8 ,ειναι η 7dj8/pcc88.Δοκιμασα και αυτες σε κυκλωματα μου αλλα θα ελεγα οτι το θεμα αξιοπιστιας και σταθεροτητας η ομοιογενειας μεταξυ τους, καλα κρατει.Π.χ μια miniwatt 7dj8 ακουγεται πραγματικα χαλια συγκρινομενη με μια matsushita (η οποια παρεμπιπτοντως ειναι η καλυτερη 7dj8 που δοκιμασα) ...και παει λεγοντας.

Πισω στις mullard CV τωρα (που μαλλον ισχυει και για αντιστοιχες E88CC απο Philips ολλανδιας,telefunken,siemens).

CV2492/E88CC: Με το που μπαινει στο κυκλωμα εχει σχεδον τα παντα.Ευρυ συχνοτικο φασμα, λεπτομερεια και αναλυση,δυναμικες ,ταχυτητα και resolution.Aπλα ακουγεται ως πιο ακριβη λυχνια αμεσως,κατα τον ιδιο ακριβως τροπο που ακουγεται μια ακριβη κεφαλη πικαπ συγκριτικα με μια κατα πολυ φθηνοτερη.
Ελαχιστοι και μικροι περιορισμοι της 2492 γινονται αντιληπτοι μονο σε συγκριση με την CV2493/E88CC-01. Η 2493 εχει πιο συμπαγη,λεπτομερη,γρηγορο ηχο με εκπληκτικα δυναμικα και πιο φλατ αποκριση.
Και οι δυο εχουν εξαιρετικα χαμηλα και δυνατα μπασα σαν καμια 6922 που ξερω.Εν ολιγοις αυτα,τα οποια βεβαιως εκτιμουνται πολυ περισοτερο οταν πας πισω σε καποια αλλη 6922.

Η τιμη για την mullard cv2492 δεν ειναι 100 ευρω.Μπορεις να βρεις κυριως απο Αγγλια γυρω στις 55-60 λιρες Αγγλιας.Παλι δεν ειναι φθηνη αλλα για μενα τουλαχιστον αξιζει καθε λεπτο.

Εχω μετρησει γυρω στις 30 2492/2493 και ειναι σαν να μετρας την ιδια λυχνια.

Λεγεται οτι 2492 & 2493 ειναι/ηταν οι ιδιες απλα η 2493 ηταν επιλεγμενες.Η διαφορα στον ηχο αλλα και οι σχεδον πανομοιοτυπες μετρησεις για μενα δειχνουν οτι η 2493 ηταν αλλη λυχνια,πιθανον η αντιστοιχη της siemens CCA (αν θυμαμαι καλα τον τυπο),της αφροκρεμας δηλαδη των E88CC/6922