Όποιος βρεί τι είναι αυτό θα δεί το όνομά του στο app

ironsienna

Established Member
21 June 2009
104
Cardiff Wales
Εδω και κανα μήνα φτιάχνω ενα app που έχει σχέση με τσάι και καφέ. Παραθέτω ένα screenshot απο το theme grandma's kitchen. Η εφαρμογή θα είναι έτοιμη σε κανα δίμηνο. Όποιος βρει τι ακριβώς είναι (σε τι θα χρησιμεύει η εφαρμογή), θα βάλω το όνομά του στο about ευχαριστώντας τον για το contribution! Λοιπον!! Ακουω γνώμες!!

(hint: Αφηστε την φαντασια ελευθερη, δεν υπαρχει κατι παρόμοιο μέχρι στιγμης στο iTunes store)..

main2x.png
 
Last edited:

ironsienna

Established Member
21 June 2009
104
Cardiff Wales
Re: Απάντηση: Όποιος βρεί τι είναι αυτό θα δεί το όνομά του στο app

Ποιό; Το πετρογκάζ ή το ράφι;:D

Χαχα! Παντως όχι η ταπετσαρία!! Γενικά σε τι μπορει να χρησιμευει η εφαρμογή!
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,135
127.0.0.1
Συνταγολόγιο για καφέ και τσάι;
Ή λίστα προϊόντων σε μαγαζιά που τα πουλάνε; :ADFADF1:
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Τρόπους παρασκευής καφέ για π.χ φραπέ, γαλλικό, τούρκικο, φρέντο, irish , δοσολογίες κλπ
Το ράφι μάλλον θα περιλαμβάνει ζάχαρη, γάλα και δοχεία από διάφορους καφέδες από τα οποία δοχεία θα μπαίνει το κουταλάκι για να παίρνουμε την κατάλληλη δόση.

Υ.Γ. Βρήκα τίποτα ή οργιάζει η φαντασία μου; :flipout:
 

ironsienna

Established Member
21 June 2009
104
Cardiff Wales
Re: Απάντηση: Όποιος βρεί τι είναι αυτό θα δεί το όνομά του στο app

Τρόπους παρασκευής καφέ για π.χ φραπέ, γαλλικό, τούρκικο, φρέντο, irish , δοσολογίες κλπ
Το ράφι μάλλον θα περιλαμβάνει ζάχαρη, γάλα και δοχεία από διάφορους καφέδες από τα οποία δοχεία θα μπαίνει το κουταλάκι για να παίρνουμε την κατάλληλη δόση.

Υ.Γ. Βρήκα τίποτα ή οργιάζει η φαντασία μου; :flipout:

Δεν θα απαντήσω αμέσως στο ποιός μάντεψε σωστα εννοείται!!! Μου αρεσει παντως ο τρόπος σκέψης σου!!
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Επίσης θα μπορεί να είναι μια μικρογραφία (καταγραφή) της πραγματικής κατάστασης των καφέδων που έχουμε στην κουζίνα μας.

ετσι π.χ. μπορεί να μας ειδοποιεί αν μας τελειώνει ο γαλλικός (όπως έκανε το ψυγείο στο The 6th Day (2000) με τον Arnold).
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Re: Απάντηση: Όποιος βρεί τι είναι αυτό θα δεί το όνομά του στο app

Επίσης θα μπορεί να είναι μια μικρογραφία (καταγραφή) της πραγματικής κατάστασης των καφέδων που έχουμε στην κουζίνα μας.

ετσι π.χ. μπορεί να μας ειδοποιεί αν μας τελειώνει ο γαλλικός (όπως έκανε το ψυγείο στο The 6th Day (2000) με τον Arnold).

:flipout::flipout::flipout:
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Καλά γελάτε εσείς , εγώ έχω βάλει στόχο να δω το όνομα μου με χρυσά γράμματα στο appstore, να ολοκληρωθώ σαν άνθρωπος ρε παιδί μου.... :flipout:

@ironsienna , επίσης θα σου πρότεινα εκτός από το πετρογκάζ να βάλεις και κανά shaker ή κανά μίξερ/χτυπητήρι διότι δεν είναι όλοι οι καφέδες ζεστοί.
Ευκαιρία είναι να μάθουν οι (ξενέρωτοι) ξένοι τι εστί καπουτσίνο φρέντο φραπές. -bye-
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Re: Απάντηση: Όποιος βρεί τι είναι αυτό θα δεί το όνομά του στο app

@ironsienna , επίσης θα σου πρότεινα εκτός από το πετρογκάζ να βάλεις και κανά shaker ή κανά μίξερ/χτυπητήρι διότι δεν είναι όλοι οι καφέδες ζεστοί.
Ευκαιρία είναι να μάθουν οι (ξενέρωτοι) ξένοι τι εστί καπουτσίνο φρέντο φραπές. -bye-

Δε χωράει, πρέπει να το φτιάξει στο landscape...
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Όποιος βρεί τι είναι αυτό θα δεί το όνομά του στο app

Δε χωράει, πρέπει να το φτιάξει στο landscape...

Σιγά το πρόβλημα. Για να μην σου πω ότι μπορεί να το συνδυάσει το χτύπημα του φραπέ με το "κούνημα" του τηλεφώνου για να έχει περισσότερο εφφέ το φτιάξιμο του καφέ.
Ετσι θα τους μένει στο μυαλό των ξένων το χτύπημα κάτι που δεν ισχύει με άλλον καφέ.
 

ironsienna

Established Member
21 June 2009
104
Cardiff Wales
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Όποιος βρεί τι είναι αυτό θα δεί το όνομά του στο app

Σιγά το πρόβλημα. Για να μην σου πω ότι μπορεί να το συνδυάσει το χτύπημα του φραπέ με το "κούνημα" του τηλεφώνου για να έχει περισσότερο εφφέ το φτιάξιμο του καφέ.
Ετσι θα τους μένει στο μυαλό των ξένων το χτύπημα κάτι που δεν ισχύει με άλλον καφέ.

Βασικα αυτο το τελευταιο δεν ειναι κακη ιδέα για μια mini app.. Υπάρχει κάτι παρόμοιο στο iTunes store?
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Πω πω μ' έφτιαξες τώρα. Κάτσε να φτιάξω έναν, αλλά μου λείπει ο καναπές στην δουλειά.... :frown:
αλλά έχει ανάκλιση η πλάτη της καρέκλας :idea:
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Όποιος βρεί τι είναι αυτό θα δεί το όνομά του σ

Βασικα αυτο το τελευταιο δεν ειναι κακη ιδέα για μια mini app.. Υπάρχει κάτι παρόμοιο στο iTunes store?

Μπα δεν βλέπω κάτι.

Επεσα όμως πάνω σε μια παρόμοια, λέγεται Coffee Shake για τσέκαρέ το.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Είναι προφητικό app, και έχει σχέση με την οικονομία της Ελλάδας! Δείχνει πως θα είναι η τυπική κουζίνα ενός ελληνικού σπιτιού σε 2-3 χρόνια με την συνέχιση της κρίσης! Πετρογκάζ του 1960 και άδεια ράφια! :blink:
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Game με 5 παιχτες max (wi-fi) με σκοπο ποιος θα φτιαχνει το σωστό καφε/τσαι ποιο γρηγορα με υλικα που θα παιρνει απο το ράφι...