Ηχεία για Pioneer VSX-920

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

George35

Established Member
27 August 2010
223
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για ηχοσύστημα, κυρίως για να ακούω μουσική, και κατά δεύτερο λόγο για home-cinema με μια Panasonic plasma 50' διαθέτω.

Δεν είναι και πολύ σχετικός, αλλά μετά από μια συζήτηση με φίλο κατέληξα στον ενισχυτή Panasonic VSX-920. Φαίνεται αρκετά καλός και για τα λεφτά (μέχρι 500) που διαθέτω.

Όσον αφορά τα ηχεία όμως έχω μαύρα μεσάνυχτα. Μπορώ να διαθέσω από 500-1000 ανά ηχείο, για να πάρω -σχετικά καλά- 2 ηχεία για την ώρα να καλύψω το κομμάτι της μουσικής, και αργότερα σκέφτομαι να πάρω τα υπόλοιπα για ένα πλήρες home-cinema.

Εχει κάποιος κάτι καλό να προτείνει σε αυτά περίπου τα λεφτά;

Ευχαριστώ πολύ
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μπορώ να διαθέσω από 500-1000 ανά ηχείο, για να πάρω -σχετικά καλά- 2 ηχεία για την ώρα να καλύψω το κομμάτι της μουσικής, και αργότερα σκέφτομαι να πάρω τα υπόλοιπα για ένα πλήρες home-cinema.

Αν κατάλαβα καλά τα χρήματα που διαθέτεις, 2000 ευρώ για ζεύγος ηχείων με ενισχυτή τον VSX-920, είναι σαν να δίνεις στην μάνα μου να οδηγήσει Audi S6..... :D
 

George35

Established Member
27 August 2010
223
Αν κατάλαβα καλά τα χρήματα που διαθέτεις, 2000 ευρώ για ζεύγος ηχείων με ενισχυτή τον VSX-920, είναι σαν να δίνεις στην μάνα μου να οδηγήσει Audi S6..... :D

Εδώ που τα λέμε θα προτιμούσα να μην ξεφύγω πολύ από τα 500 ανά ηχείο, αλλά αν βρεθεί κάτι που να αξίζει τον κόπο το συζητάμε...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Εδώ που τα λέμε θα προτιμούσα να μην ξεφύγω πολύ από τα 500 ανά ηχείο, αλλά αν βρεθεί κάτι που να αξίζει τον κόπο το συζητάμε...

Κατ´αρχάς η επιλογή ενισχυτή A/V και ειδικά φθηνού μοντέλου για αναπαραγωγή μουσικής δεν είναι ενδεδειγμένη λύση. Συνεπώς θα έπρεπε να στραφείς σε μοντέλο A/V υψηλής κατηγορίας τιμής εφόσον σε ενδιαφέρει και το home cinema, είτε σε κάποιον A/V με pre-outs (ώστε να μπορείς να συνδέσεις τελικό αργότερα) είτε σε δικάναλο ενισχυτή.

Κατά δεύτερον, μου φάνηκε περίεργο που πήρες ενισχυτή των 500 ευρώ για να οδηγήσεις ηχεία των 2.000 ευρώ. Αφού διευκρίνισες ότι ενδιαφέρεσαι πρωτίστως για φθηνότερα ηχεία, έχει καλώς.

Ανέμενε προτάσεις.....
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Κώστα μπορεί να πάρει έναν 5κάναλο rotel για παράδειγμα τελικό και να έχει τον pioneer σαν ενισχυτή και να κάνει δουλειά. Κάπου έχει πέσει το μάτι μου στις αγγελίες να πωλείται ένας...

Ετσι αν πάρει πχ ηχεία των 1000ΕΥΡΩ και τον rotel θα του βγεί εξτρα 150 ευρώ στο ηχείο (χοντρικά χοντρικά) οπότε πάλι μέσα θα ναι στο budget του....

Βεβαια εξαρτάται τί απαιτήσεις έχει ο φίλος μας από μουσική....


Γνώμη μου πάντα....
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Κώστα μπορεί να πάρει έναν 5κάναλο rotel για παράδειγμα τελικό και να έχει τον pioneer σαν ενισχυτή και να κάνει δουλειά.....

Ναι, αλλά ο 920 δεν έχει pre-outs για να συνδέσεις τελικό...... αυτό έγραψα και στο προηγούμενο post.
 

George35

Established Member
27 August 2010
223
Κατ´αρχάς η επιλογή ενισχυτή A/V και ειδικά φθηνού μοντέλου για αναπαραγωγή μουσικής δεν είναι ενδεδειγμένη λύση. Συνεπώς θα έπρεπε να στραφείς σε μοντέλο A/V υψηλής κατηγορίας τιμής εφόσον σε ενδιαφέρει και το home cinema, είτε σε κάποιον A/V με pre-outs (ώστε να μπορείς να συνδέσεις τελικό αργότερα) είτε σε δικάναλο ενισχυτή.

Κατά δεύτερον, μου φάνηκε περίεργο που πήρες ενισχυτή των 500 ευρώ για να οδηγήσεις ηχεία των 2.000 ευρώ. Αφού διευκρίνισες ότι ενδιαφέρεσαι πρωτίστως για φθηνότερα ηχεία, έχει καλώς.

Ανέμενε προτάσεις.....

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάρει ακόμα τον ενισχυτή. Απλά έχω -σχεδόν-καταλήξει εκεί μετά από συζητήσεις με φίλο που ξέρει λίγο καλύτερα από μένα.

Με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο η μουσική Θα ήθελα ένα "σπαστό" σύστημα και όχι λύσεις τύπου ηχόμπαρας. Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να ψάξω για αξιοπρεπή λύση με 1500 ευρω περίπου (500 ενισχυτής, και 1000 τα ηχεία).

Τόσο μέτριος είναι ο VSX-920 τελικά;
 

George35

Established Member
27 August 2010
223
Ναι, αλλά ο 920 δεν έχει pre-outs για να συνδέσεις τελικό...... αυτό έγραψα και στο προηγούμενο post.

Τι σημαίνει αυτό με τα pre-outs για να συνδέσεις τελικό?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τόσο μέτριος είναι ο VSX-920 τελικά;

Μια χαρά είναι ο VSX-920 για χρήση Home Cinema. Για δικάναλη ακρόαση μουσικής όμως, όχι. Αν δεν τον έχεις πάρει ακόμη, κοίταξε τον VSX-2020 ή τον VSX-LX53 που έχουν εξόδους προενίσχυσης. Βέβαια έχουν διπλάσια τιμή...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Φίλε δεν είναι μέτριος ενισχυτής. Είναι ένα καλό εισαγωγικό κομμάτι για πολυκάναλη παρακολούθηση ταινιών. Με ένα σύστημα ηχείων όπως αυτό

http://www.odes.gr/index.php?page=s...ategory_id=521&option=com_virtuemart&Itemid=5

θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος σε ταινίες.

Απλά θα υστερούν τα ηχεία σε απόδοση μουσικής. Εχω ένα σύστημα παρόμοιου budget και ξέρω τι σου λέω. Για ακρόαση μουσικής αποφάσισα να στήσω ένα δεύτερο ξεχωριστό σύστημα.

Το πρόβλημα είναι ότι τα ενισχυτικά/τελικά στάδια των πολυκάναλων είναι υποδεέστερα τον δικάναλων ενισχυτών.

Στην θέση σου θα επέλεγα πρώτα τα ηχεία που μου αρέσουν ακουστικά, θα επέλεγα έναν πολυκάναλο ενισχυτή που θα μπορούσε να τα οδηγήσει αξιοπρεπώς τουλάχιστον (μίλάμε για γύρω στο χιλιάρικο), θα ξεκίναγα με τα L-C-R ηχεία της σειράς και αργότερα σιγά σιγά θα αγόραζα και τα υπόλοιπα ηχεία της σειράς και θα έστηνα το συστηματάκι μου.

Από την στιγμή ποθυ δεν έχεις τα λεφτά και για να μην χρεωθείς σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς its the only way to go in my opinion....
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τι σημαίνει αυτό με τα pre-outs για να συνδέσεις τελικό?

attachment.php



Εξοδοι προενίσχυσης είναι αυτά που σου έχω σημειώσει στον κύκλο (pre-out). Αν έχει τέτοιες εξόδους ο ενισχυτής, μπορείς αργότερα να συνδέσεις πάνω του εξωτερικό δικάναλο ή πολυκάναλο ενισχυτή (τελικό) με τεράστια διαφορά τόσο στην απόδοση, όσο και στην ποιότητα του ήχου.
 

Attachments

  • 53.jpg
    53.jpg
    144.3 KB · Views: 191

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Κώστα, γιατί θεωρείς την έξοδο προ-ενίσχυσης σημαντική;
Ο George35 δεν έχει σκοπό να αγοράσει ποτέ τελικό ενισχυτή...
Οι ενστάσεις για τον VSX-920 οφείλονται στην παροχή ρεύματος που δεν θα μπορεί να δώσει;
 

George35

Established Member
27 August 2010
223
Ευχαριστώ kblachos, fragoulisnaval και petasis για τη βοήθειά σας. Νομίζω ότι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω σιγά σιγά τι γίνεται.

Όντως με τα pre outs ενός πιο ακριβού ενισχυτή θα επιτυχω μεγάλη διαφορά όσον αφορά την ποιότητα του ήχου, αλλά ξεφεύγει πολύ το μπάτζετ. Μιλάμε για μίνιμουμ 4000 ευρώ (ενισχυτής + τελικός + καλά ηχεία).

Αν υποθέσουμε ότι το homecinema με ενδιαφέρει από ελάχιστα εως καθόλου, θα μπορούσα με 1500 ευρώ (υπό προυποθέσεις 2000) να πάρω ενισχυτή και ΔΥΟ ηχεία (αντί για τα 5 του homecinema) και να πετύχω κάτι πιο αξιοπρεπές στην ποιότητα του ήχου;
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Κώστα, γιατί θεωρείς την έξοδο προ-ενίσχυσης σημαντική;
Ο George35 δεν έχει σκοπό να αγοράσει ποτέ τελικό ενισχυτή...
Οι ενστάσεις για τον VSX-920 οφείλονται στην παροχή ρεύματος που δεν θα μπορεί να δώσει;

Σωστά κατάλαβες τις ενστάσεις για τον VSX-920. Η έξοδος είναι σημαντική γιατί σου δίνει ένα σημαντικό avantage. Αυτό της αναβάθμισης του υπάρχοντος μηχανήματός σου με κάποιον τελικό ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ το ήδη μηχάνημά σου να παίζει το ρόλο του προενισχυτή. Ετσι έχεις και την αποκωδικοποίηση των νέων Formats αλλά και την δύναμη του τελικού...

Και δεν χάνεις και χρήματα από αλλαγές μηχανημάτων!! :2thumb22sup:
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ευχαριστώ kblachos, fragoulisnaval και petasis για τη βοήθειά σας. Νομίζω ότι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω σιγά σιγά τι γίνεται.

Όντως με τα pre outs ενός πιο ακριβού ενισχυτή θα επιτυχω μεγάλη διαφορά όσον αφορά την ποιότητα του ήχου, αλλά ξεφεύγει πολύ το μπάτζετ. Μιλάμε για μίνιμουμ 4000 ευρώ (ενισχυτής + τελικός + καλά ηχεία).

Αν υποθέσουμε ότι το homecinema με ενδιαφέρει από ελάχιστα εως καθόλου, θα μπορούσα με 1500 ευρώ (υπό προυποθέσεις 2000) να πάρω ενισχυτή και ΔΥΟ ηχεία (αντί για τα 5 του homecinema) και να πετύχω κάτι πιο αξιοπρεπές στην ποιότητα του ήχου;

Αποψή μου ότι με αυτά

http://www.odes.gr/index.php?page=s...ategory_id=288&option=com_virtuemart&Itemid=5

και αυτόν

http://ihoseikona.gr/index.php?show=1&id=1215

θα είσαι ταμάμ..... -bye-