Bασικές Ρυθμίσεις Αρχαρίων. 1) sharpness

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,135
Bratislava
Σε συνέχεια του θέματος που ξεκίνησε ο Μανώλης Καστρουνής το οποίο εξηγεί το θέμα των ρυθμίσεων με βάση πατερνς αναφοράς αλλά και την πρόταση για θέματα στα οποία θα μπορεί κάποιος να ανατρέχει για πληροφορίες / ενημέρωση θα ήθελα να έχουμε και μια ανάλυση για τους αρχάριους με βάση σκηνές έργων μια και οι περισσότεροι δεν έχουμε τα dve/avia κτλ ώστε να γίνονται αντιληπτές οι διαφορές στην εικόνα και το μάτι μας είναι ακόμα άπειρο.

Για το sharpness που αναφέρω και στον τίτλο.

Μεταβάλλοντας από το - στο + τι ακριβώς αλλάζει στην εικόνα μας? Και σε τι σκηνή θα διακρίνω αυτή την αλλαγή? Σε κάποια κορυφογραμμή στο βάθος (θα ξεχωρίσουν τα όριά της)? Στο διαχωρισμό των χρωμάτων μεταξύ τους (θα ξεχωρίζει που τελειώνει το πουκάμισο και που αρχίζει το σακάκι)? Σε ένα κοντινό πλάνο προσώπου (θα φαίνεται αν έχει σπυράκια)? Σε ένα δάσος θα φαίνονται καθαρότερα τα φύλλα?

Και τι αλλάζει / επηρεάζεται αν το έχω - ή + από το σωστό όριο? Δηλαδή αν το έχω πιο χαμηλά δε θα φαίνονται τα φύλλα καθαρά και αν το έχω πιο ψηλά θα χαλάει το χρώμα ? :confused:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,607
Αθήνα
ilias βλέπω έχεις μπεί με τις πάντες στο χώρο της εικόνας....;)
Το sharpness υποτίθετε οτι προσθέτει ευκρίνεια στην εικόνα αλλά στην πραγματικότητα προσθέτει οξύτητα, πράγμα τελείως διαφορετικό.
Επειδή είναι ψηφιακή διόρθωση κι όχι πραγματική αύξηση της ευκρίνειας, όπως θα μπορούσαμε να έχουμε πχ αλλάζοντας τον φακό του προβολέα μας με έναν πολύ πιο καλό, χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή στη χρήση του.
Αν το κατεβάσεις (-) θα θολώσεις την εικόνα, αν το ανεβάζεις θα δημιουργήσεις άλλου είδους προβλήματα, έντονη ψηφιακίλα, περιγράμματα στα αντικείμενα κλπ.
Γι αυτό το λόγο υπάρχουν τα ειδικά πατερνάκια που σε καθοδηγούν. Χωρίς αυτά , και παίζοντας με το μάτι, στην αρχή θα σου αρέσει κάπως ψηλά το sharpness και όσο το μάτι σου εκπαιδεύεται θα το χαμηλώνεις πλησιάζοντας στα σωστά επίπεδα.
Κι επειδή μι εικόνα ίσον χίλιες λέξεις, δες εδώ την ίδια εικόνα χωρίς sharpness και με ανεβασμένο sharpness.
Δες τα προβλήματα που δημιουργούνται.
 

Attachments

  • 65.jpg
    65.jpg
    50.7 KB · Views: 278

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,135
Bratislava
Αυτά τα πατερνάκια Μπάμπη από πιό dvd είναι....? :rolleyes:

Κατατοπιστικότατος.... case closed!!!!
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,607
Αθήνα
Και στο DVE υπάρχουν τέτοια πάτερνς αλλά ότι έχει σχέση με πατερνάκια θα απαντήσει, όταν διαβάσει το θέμα σου, ο master των πάτερνς Π.Βογιατζάκης. ;)
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,135
Bratislava
Διαβάζοντας το μανιουαλ του προβολέα μου, είδα ότι αναφέρεται σε ρύθμιση sharpness σε low band (λεπτομέρειες όπως μαλλιά, τρίχες κτλ) και high band (backgrounds, μεγαλύτερα αντικείμενα) και ότι η μια ρύθμιση "αποσυντονίζει" , (γίνεται εις βάρος) την άλλη.

Άρα φαντάζομαι θα πρέπει να βρίσκεται η χρυσή τομή μεταξυ των δυο.

Γράφει όμως και για vertical/horizontal ρύθμιση του sharpness η οποία δεν πολυκατάλαβα που αναφέρεται και τι επηρεάζει.

Επίσης με βάση αυτό που είπε ο Μπάμπης παραπάνω ότι μείωση του sharpness προκαλεί θόλωμα της εικόνας και με βάση (όπως έχω ακούσει) ότι κάποιοι κανουν defocous για να μειώσουν την ορατότητα των πιξελ, συνδυασμός defocous και υψηλού sharpness θα είχε αποτέλεσμα ή το focus του φακού θα πρεπει να είναι κανονικό?
 
17 June 2006
1,235
Περί sharpness...

Μια χαρά το κάλυψες το θέμα στρατηγέ μου... :)

Λοιπόν τα σχετικά πατερνάκια στο DVE είναι κυρίως τα chapters 17, 18, 19 του title 12.

Σχετικά σημεία προσοχής: Οι κάθετες λευκές γραμμές στο γκρίζο φόντο πρέπει να μας φαίνονται όσο το δυνατόν «μονές» από τη θέση θέασης. Ένα ελαφρά ορατό διπλό είδωλο της γραμμής στο μέσο της απόστασης θέασης και κοντύτερα προς την οθόνη είναι επιτρεπτό κατά την άποψή μου, όχι όμως και κατά την άποψη του δασκάλου μου Κώστα Κεφάλα, που απαιτεί το κάδρο πεντακάθαρο από οτιδήποτε ξεφεύγει από την αναφορά.

Άλλο εύκολο σημείο ελέγχου, ο μαύρος σταυρός στο κέντρο της οθόνης. Για τα δικά μου δεδομένα (BenQ 8700, 96 ιντσών κάδρο, απόσταση θέασης περιπου 4,20 μέτρα), είναι επιτρεπτή μέχρι μια σειρά από λευκά πίξελς γύρω από το σταυρό. Αν όμως τείνει να δημιουργηθεί και δεύτερη σειρά, τότε η οξύτητα αρχίζει να ξεφεύγει.

Γενικά, το θέμα της οξύτητας είναι πολύ δαιδαλώδες, κατά τη γνώμη μου εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα μάτια που κουβαλάει ο καθένας μας (αστιγματισμός, κτλ.)
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Να σημειωσουμε εδω οτι το θεμα του sharpness εχει να κανει και με τα ματια του καθενος, οπως ολα βεβαια. Καποιος που εχει για παραδειγμα λιγο αστυγματισμο και δεν το γνωριζει, θα θελει λιγο πιο sharp την εικονα για να δει το ιδιο πραγμα με καποιον αλλον. Οχι βεβαια οτι η πραγματικη εικονα που θα προβαλετε δεν θα αλλαξει.
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
ilias said:
Σε συνέχεια του θέματος που ξεκίνησε ο Μανώλης Καστρουνής το οποίο εξηγεί το θέμα των ρυθμίσεων με βάση πατερνς αναφοράς αλλά και την πρόταση για θέματα στα οποία θα μπορεί κάποιος να ανατρέχει για πληροφορίες / ενημέρωση θα ήθελα να έχουμε και μια ανάλυση για τους αρχάριους με βάση σκηνές έργων μια και οι περισσότεροι δεν έχουμε τα dve/avia κτλ ώστε να γίνονται αντιληπτές οι διαφορές στην εικόνα και το μάτι μας είναι ακόμα άπειρο.

Για το sharpness που αναφέρω και στον τίτλο.

Μεταβάλλοντας από το - στο + τι ακριβώς αλλάζει στην εικόνα μας? Και σε τι σκηνή θα διακρίνω αυτή την αλλαγή? Σε κάποια κορυφογραμμή στο βάθος (θα ξεχωρίσουν τα όριά της)? Στο διαχωρισμό των χρωμάτων μεταξύ τους (θα ξεχωρίζει που τελειώνει το πουκάμισο και που αρχίζει το σακάκι)? Σε ένα κοντινό πλάνο προσώπου (θα φαίνεται αν έχει σπυράκια)? Σε ένα δάσος θα φαίνονται καθαρότερα τα φύλλα?

Και τι αλλάζει / επηρεάζεται αν το έχω - ή + από το σωστό όριο? Δηλαδή αν το έχω πιο χαμηλά δε θα φαίνονται τα φύλλα καθαρά και αν το έχω πιο ψηλά θα χαλάει το χρώμα ? :confused:


Ilia στην ερώτησή σου απάντησαν αρκετά κατατοπιστικά οι προλαλήσαντες αλλά αν θέλεις συμβουλευτικά θα πρότεινα τα εξής :

Όσο πολύ και αν ασχοληθείς με τις ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας τυχαία DVD δεν θα καταφέρεις να έχεις ποτέ το αποτέλεσμα που θα είχες αν χρησιμοποιούσες ένα DVE σε συνδυασμό με τις άκρως λεπτομερείς επεξηγήσεις του Thread που άνοιξε ο κύριος Καστρουνής.
Το DVE μπορείς να το προμηθευτείς εύκολα και σε κόστος που δεν ξεπερνά τα 30 ευρώ.

Πιστεύω λοιπόν ότι αξίζει πέρα ως πέρα να το αποκτήσει κάποιος, ειδικά σαν εσένα ;), που θέλει να ασχοληθεί επισταμένα με τις ρυθμίσεις του προβολικού του.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Κώστα, θα ήθελα κι εγώ να σε ρωτήσω κάτι, όσο αφορά τα δισκάκια αναφοράς. Από ότι φαίνεται τα καλύτερα (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, αυτό εννοείται) είναι το DVE και της AVIA. Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να επενδύσω ένα μικρό μέρος χρημάτων πάνω στον τομέα των ρυθμίσεων, ποιο είναι το καλύτερο για αρχή?
Ευχαριστω.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Πανο, και με τα δυο θα κανεις την ιδια ακριβως δουλεια. Απλα το dve το εχουμε πολλοι εδω μεσα και θα μπορεσουμε να σου δωσουμε απειρες πληροφοριες οταν θα τις χρειαστεις..!!!
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Να υποθέσω ότι έχουν μέσα και επεξηγήσεις, ώστε να καταλαβαίνεις κάθε φορά τι κάνεις? Δηλαδή εννοώ ότι δεν είναι μόνο τα patterns μόνα τους "ξεκάρφωτα", έχει μέσα και οδηγίες?
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Οδηγιες δεν εχει , αλλα μπορεις να κατεβασεις απο το σαιτ της εταιριας το pdf με αυτες.

Ασε που για αρχη θα σου φτασουν αυτες που εχει βαλει ο Καστρουνης σε στικι θρεντ !!!!
 
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Σ'ευχαριστώ Browser.
Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι τα patterns για το sharpness. Για τα υπόλοιπα (contrast, brightness, color, tint και temperature) έχω αγοράσει από την datacolor έναν calibrator, το "SpyderTV". Αλλά επειδή δεν έχει ρύθμιση για sharpness, για αυτό θέλω να αγοράσω και έναν οδηγό αναφοράς όπως είναι αυτά τα δισκάκια, για να μάθω και λεπτομερέστατα τι γίνεται περίπου.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
panosxgr said:
Σ'ευχαριστώ Browser.
Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι τα patterns για το sharpness. Για τα υπόλοιπα (contrast, brightness, color, tint και temperature) έχω αγοράσει από την datacolor έναν calibrator, το "SpyderTV". Αλλά επειδή δεν έχει ρύθμιση για sharpness, για αυτό θέλω να αγοράσω και έναν οδηγό αναφοράς όπως είναι αυτά τα δισκάκια, για να μάθω και λεπτομερέστατα τι γίνεται περίπου.


Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον.

Αν θελεις ανοιξε ενα αλλο θεματακι να μας πεις δυο λογια γι'αυτο !!
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Εννοείται αυτό ότι θα γίνει, αλλά προς το παρόν είναι αδύνατον, γιατί είμαι UK τώρα και θα επιστρέψω Ελλάδα (όπου έχω και την LCD) τέλος Αυγούστου. Θα προσπαθήσω να κάνω μια λεπτομερέστατη αναφορά της όλης διαδικασίας και των αποτελεσμάτων.
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Bασικές Ρυθμίσεις Αρχαρίων. 1) sharpness

Browser said:
Πανο, και με τα δυο θα κανεις την ιδια ακριβως δουλεια. Απλα το dve το εχουμε πολλοι εδω μεσα και θα μπορεσουμε να σου δωσουμε απειρες πληροφοριες οταν θα τις χρειαστεις..!!!


Συμφωνώ απόλυτα με τον Χρήστο.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,135
Bratislava
Re: Απάντηση: Bασικές Ρυθμίσεις Αρχαρίων. 1) sharpness

Browser said:
Να σημειωσουμε εδω οτι το θεμα του sharpness εχει να κανει και με τα ματια του καθενος, οπως ολα βεβαια. Καποιος που εχει για παραδειγμα λιγο αστυγματισμο και δεν το γνωριζει, θα θελει λιγο πιο sharp την εικονα για να δει το ιδιο πραγμα με καποιον αλλον. Οχι βεβαια οτι η πραγματικη εικονα που θα προβαλετε δεν θα αλλαξει.

Χμμμμ... δεν ξέρω αν έχω αστιγματισμό ή είμαι τελείως τυφλός, αλλά χθες το βράδυ είχα μια σκηνή από ταινία στο pause και πήγαινα το sharpnes από το 0 στο +20 τόσο στο low band όσο και στο high band και ΔΕΝ έβλεπα καμμιά μεταβολή στην εικόνα, ούτε στα περιγράμματα, ούτε στα φόντα, ούτε σε λεπτομέρειες (προσώπου, μαλλιών, κτλ) και το ίδιο και με το vertical/horizontal sharpness......

Πήγα και μπροστά στην οθόνη και από τη θέση θέασης... ούτε καν αντιλήφθηκα κάτι να αλλάζει και ας είχα στο μυαλό μου τις εικόνες που πόσταρε ο Μπάμπης...

Είναι τα μάτια μου τόσο αναίσθητα (μήπως να πάρω dlp για καλύτερη εικόνα?), θέλει τόσο εξασκημένο μάτι το sharpness ή μπορεί να συμβαίνει κάτι με τα ρυθμιστικά???
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Κατα την ταπεινη μου γνωμη, με το pause μπορει να βγουν τελειως λαθος συμπερασματα, διοτι δεν μπορεις να ξερεις αν την στιγμη που το πατησες η εικονα ηταν εντελως ακινητη.

Ενας ακομα λογος που χρησιμοποιουμε πατερν και οχι ταινιες, ειναι διοτι σε καμμια απο τις ταινιες δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος οτι δεν εχουν χρησιμοποιηθει φιλτρα !!!!!!
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,135
Bratislava
Re: Απάντηση: Bασικές Ρυθμίσεις Αρχαρίων. 1) sharpness

Browser said:
Κατα την ταπεινη μου γνωμη, με το pause μπορει να βγουν τελειως λαθος συμπερασματα, διοτι δεν μπορεις να ξερεις αν την στιγμη που το πατησες η εικονα ηταν εντελως ακινητη.

Ενας ακομα λογος που χρησιμοποιουμε πατερν και οχι ταινιες, ειναι διοτι σε καμμια απο τις ταινιες δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος οτι δεν εχουν χρησιμοποιηθει φιλτρα !!!!!!

Δεν το ηξερα ότι πρέπει να είναι ακίνητη η εικόνα αλλά πρόσεξα και σε τραπέζια, κορνίζες στον τοίχο κτλ. και αν θυμάμαι η κάμερα ήταν σταματημένη...

Δηλαδή αν έχουν φίλτρα οι ταινίες δεν επηρεάζει το sharpness? ή δεν είναι τόσο ορατές οι αλλαγές αυτές? και έχουν όλες οι ταινίες φίλτρα που εξουδετερώνουν το sharpness? και αν είναι έτσι έχουν φίλτρα και για άλλες παραμέτρους της εικόνας που τις επηρεάζουν και δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε όπως μας αρέσει? και είναι λογικό να γίνεται αυτό?