M2Tech Hiface - resampling?

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Μόλις εκατέστησα στο Mac μου (MacBookPro - Snow Leopard 10.6.4) τον driver της M2Tech για το hiface. Στην εφαρμογή Audio Midi Setup η μόνη επιλογή στην ανάλυση είναι 32bit ενώ στο sample rate υπάρχουν όλες οι επιλογές από 44.1 μέχρι 192 kHz. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή η συσκευή δεν κάνει κανενός είδους resampling παρά μόνο usb to S/PDIF translating.
Είναι φυσιολογικό αυτό;
Δεν έχω ρυθμίσει κάτι σωστά;
Αν έχω κάνει κάτι λάθος ποιο είναι αυτό;
Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,882
Αν δε το κάνει η συσκευή "αναγκάζεται" να το κάνει το πρόγραμμα αναπαραγωγής ή στη χειρότερη περίπτωση το λειτουργικό.
Τα κακά του ασύγχρονου...
Οπότε αν μπορείς ρυθμίζεις στο πρόγραμμα αναπαραγωγής και στο m2tech τον ίδιο ρυθμό δειγματοληψίας.
 

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Το περίεργο είναι ότι αν και o dac μέσω της s/pdif υποστηρίζει αρχεία με ανάλυση μόνο μέχρι 24bit αναπαράγει κανονικά τα αρχεία.
Να υποθέσω ως εκ τούτου ότι δεν γίνεται resampling?
 

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Επίσης παρατήρησα ότι σε αναπαραγωγή αρχείων 16bit/44.1 kHz αυτά αναπαράγονατι κανονικά από το amarra junior αν και η ρύθμιση στο audio midi είναι στα 32bit.
Σημειωτέον ότι τι amarra junior αναπαράγει αρχεία με βάθος μόνο μέχρι 16 bit, οτιδήποτε άλλο το απορρίπτει και αυτόματα η αναπαραγωγή του γίνεται μέσω του itunes.

Σημαίνουν αυτά ότι αν και στο audio midi του mac δεν είναι δυνατή οποιαδήποτε άλλη επιλογή από τα 32bit η αναπαραγωγή είναι bit perfect?
 

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Διόρθωση: το amarra junior αναπαράγει αρχεία με sample rate 44.1 είτε είναι 16bit είτε είναι 24 bit και μάλλον παρακάμπτει τελείως τον core audio του Mac με αποτέλεσμα ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε ρύθμιση που κάνεις στο audio midi να αναπαράγει το αρχείο που του ζητάς στην native ανάλυσή του.
 
Last edited:

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Ακόμη ακριβέστερα : Το amarra junior αν το αρχείο που αναπαράγεται έχει δειγματοληψία 44.1 kHz το αναπαράγει σε αυτό το samaple rate ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις που έχουν γίνει στο itunes. Αν πάλι το αναπαραγόμενο αρχείο έχει ρυθμό δειγματοληψίας μεγαλύτερο από τα 48κΗz απενεροποιείται αυτόματα και αφήνει το itunes να αναλάβει οπότε το τελευταίο ακολουθεί τις ρυθμίσεις που έχουν γίνει στο audio midi setup.

Τέλος το HiFace φαίνεται ότι όσον αφορά το μήκος λέξης να μην επιτρέπει καμία αλλαγή όντας κλειδωμένη η σχετική ρύθμιση στο Αudio Midi στα 32bit. Συνεπώς πρέπει να υποθέσει κανείς ότι το αρχείο εξάγεται με την φυσική του ανάλυση μέχρι τα 24bit και πως το μόνο που έχει να κάνει για bit perfect αναπαργωγή μέσω του itunes ή του amarra mini (τουλάχιστο) αν πρόκειται για αρχείο υψηλής δειγματοληψίας (πάνω δηλαδή από 48 kHz) είναι να ρυθμίσει στο audio midi το sample rate ώστε αυτό να συμπίπτει με την δειγματοληψία του αναπαραγόμεμου αρχείου.

Σωστά;
 

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Απάντηση: Re: M2Tech Hiface - resampling?

Χρησιμοποίησε τον παρακάτω οδηγό Computer Audio για να σετάρεις το server σου:

http://www.dcsltd.co.uk/page/assets/dCS_Guide_to_Computer_Audio.pdf



εννοείται ότι δουλεύει με τα περισσότερα dacs.

Γιώργο κατ' αρχήν καλημέρα.
Έχω ήδη ακολουθήσει τα βήματα που αναφέρονται στον ανωτέρω οδηγό.
Ο προβληματισμός μου (για την bit perfect αναπαραγωγή) ξεκινάει όμως από το ότι όταν επιλέξω το hiface σαν εξ ορισμού συσκευή εξόδου του ήχου από το mac μου δεν μπορώ να επιλέξω το bit rate για το αναπαραγόμενο αρχείο αφού αυτό είναι κλειδωμένο μόνιμα στα 32bit και δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Το μόνο που μπορώ να ρυθμίσω είναι την δειγματοληψία (sample rate) από 44.1 μέχρι 192 kHz.
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface - resampling?

Γιώργο κατ' αρχήν καλημέρα.
Έχω ήδη ακολουθήσει τα βήματα που αναφέρονται στον ανωτέρω οδηγό.
Ο προβληματισμός μου (για την bit perfect αναπαραγωγή) ξεκινάει όμως από το ότι όταν επιλέξω το hiface σαν εξ ορισμού συσκευή εξόδου του ήχου από το mac μου δεν μπορώ να επιλέξω το bit rate για το αναπαραγόμενο αρχείο αφού αυτό είναι κλειδωμένο μόνιμα στα 32bit και δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Το μόνο που μπορώ να ρυθμίσω είναι την δειγματοληψία (sample rate) από 44.1 μέχρι 192 kHz.

και εμενα το Hiface εγραφε μονιμως 32bit ενω το Vesta που χρησιμοποιω τωρα γραφει 24 bit μονιμως....
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface - resampling?

και εμενα το Hiface εγραφε μονιμως 32bit ενω το Vesta που χρησιμοποιω τωρα γραφει 24 bit μονιμως....

ΗιFace η Vesta λοιπον?
Απο πλευρας ηχου ποιο ειναι καλυτερο?
και ποσο καλυτερο? (αν αξιζει η διαφορα δηλαδη...):a0210:
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface - resampling?

ΗιFace η Vesta λοιπον?
Απο πλευρας ηχου ποιο ειναι καλυτερο?
και ποσο καλυτερο? (αν αξιζει η διαφορα δηλαδη...):a0210:

Vesta + αλλο καλωδιο firewire

το ποσο καλυτερο δε μπορω να στο απαντησω....

βεβαια το παιδι που αγορασε το Hiface ανακαλυψε οτι αυτο που ειχα ηταν αυτο με το προβληματικο ρολογακι οποτε μπορει το τωρινο μοντελο να παιζει το ιδιο καλα με το Vesta, δε το ξερω αυτο...
 
Last edited:

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,809
Αθηνα !!!!
Καλά το Vesta πλέον δεν έχει και τόσο νόημα καθότι για οικιακή χρήση αγοράζεις το INT202 με λιγότερα από 1,000 ευρώ (το Vesta αν δεν κάνω λάθος έχει λίγο πάνω από 2K) και έχεις δύο εισόδους firewire, δύο εξόδους AES/EBU και δύο εξόδους spdif και επιπλέον αν θες ψηφιακό volume
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Καλά το Vesta πλέον δεν έχει και τόσο νόημα καθότι για οικιακή χρήση αγοράζεις το INT202 με λιγότερα από 1,000 ευρώ (το Vesta αν δεν κάνω λάθος έχει λίγο πάνω από 2K) και έχεις δύο εισόδους firewire, δύο εξόδους AES/EBU και δύο εξόδους spdif και επιπλέον αν θες ψηφιακό volume

ετσι ακριβως. Το Weiss Int202 ειναι η προφανης επιλογη για καποιον που θελει να αγορασει firewire interface της Weiss και κοστιζει κατω απο 1000 Ευρω...
 

bart

Established Member
4 July 2006
252
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Re: Απάντηση: Re: M2Tech Hiface - resampling?

...... βεβαια το παιδι που αγορασε το Hiface ανακαλυψε οτι αυτο που ειχα ηταν αυτο με το προβληματικο ρολογακι ......

Πώς γίνεται να ξεχωρίσεις ένα hiface με προβληματικό ρολογάκι ??????


Bart
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Το άνοιξα, αλλιώς δεν γίνεται να το καταλάβεις, αφού ούτε η εταιρεία δεν έχει τους αριθμούς της "προβληματικής" παρτίδας, το οποίο το θεώρησα βέβαια...τραγικό! Τέσπα...
Nα ξέρετε πως έτσι πρέπει να είναι μέσα:
http://www.google.gr/imgres?imgurl=...7D2CA&esq=1&page=1&ndsp=66&ved=1t:429,r:1,s:0

κι όχι έτσι:

http://www.head-fi.org/forum/thread/446375/usb-24-192khz-m2tech-hiface/1320#post_6718773

Δηλαδή, πρέπει και τα 2 ρολόγια δίπλα στον pulse transformer να έχουν το ίδιο μεγάλο μέγεθος, αν ένα από αυτά ή και τα 2 είναι μικρά, τότε έχετε την έκδοση με το "κακό" ρολόι, λόγο προβλήματος του προμηθευτή της Μ2 για κάποια περίοδο το Πάσχα κι έχει μάλλον λίγο χειρότερη απόδοση, χωρίς να είναι καθόλου κακό φυσικά, ίσα ίσα...
Οι ίδιοι λένε βέβαια πως ο προμηθευτής τους τους εγγυήθηκε την ίδια ακριβώς απόδοση αλλιώς δεν θα το είχαν χρησιμοποιήσει...
Εγώ προσωπικά, που μετά από διαπραγμάτευση με τους Ιταλούς το άλλαξα πολύ πρόσφατα με το "καλό" δωρεάν, δεν έχω κατασταλάξει ακόμα πόσο καλύτερο είναι, αφού παίζει λίγες ώρες προς το παρόν...
 
Last edited:

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Επειδή το θέμα είναι η bit perfect αναπαραγωγή σε mac με το hiface ορίστε η άμεση απάντηση της M2Tech στο e-mail μου:
Hello Kostas,

32 bits is ok, as that is the data format between the player and the driver. As we usually listen to 24 or 16bits files, 32 samples are padded with zeros in the remaining bits (8 or 16), thus actually keeping the original value. So, listening to 16bits or 24bits data carried on 32bits words is bit-perfect.

Best reMarco Manunta
M2Tech Snc di Manunta & Marino
Via Giuntini, 63
I-56023 Navacchio di Cascina (PI)
Italy
www.m2tech.biz
gards,