High-end Show 2010

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Εδώ ανεβάζουμε εντυπώσεις και σχόλια από την φετινή Εκθεση..
Οσοι πιστοί προσέλθετε!
 
Last edited:

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!
Mόλις γύρισα σπίτι από τις 12:30 το μεσημέρι

Το δωμάτιο του ΚΟΨ είχε εξαιρετικό ήχο ίσως τον καλύτερο της έκθεσης.
Το XTZ στο Θέμη είναι όντως φονέας γιγάντων καμμία σχέση η απόδοση με την κατηγορία τιμής του...
Επίσης τα ATC 25 ήταν πολύ μεγάλη έκπληξη για μένα !

Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις... Αύριο η συνέχεια

Χαιρετίσματα σε όλους τους φίλους που είδα σήμερα και τα λέμε αύριο πρωί -bye-

ΥΓ Μην ξεχάσω και το Reqiuem του Verdi με τον Guiliani σε βινύλιο πρώτη έκδοση Angel που αγόρασα από τον Λουκά !!
 
Last edited:

billarm

Established Member
27 April 2010
102
Αγαπητοί συμφορμίτες καλησπερίζω. επισκέφθηκα σήμερα το πρωί την έκθεση. Οι εντυπώσεις μου θα έλεγα ότι είναι μέτριες.πανάκριβα μηχανήματα που εμένα εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων δεν με εντυπωσίασαν. Κορυφαία όλων πιστεύω ήταν τα VAC με τα focal όπως και τα ενισχυτικά της aries cerat από την Κύπρο .Αυτά που μου άρεσαν πολύ και είναι προσιτά σε τιμή ήταν τα SPENDOR SP3 με τα roksan. Μουσικότατα και με πολύ καλό χαμηλό για τον όγκο τους.Επίσης είχα και την ευκαιρία να γνωρίσω κάποια παιδιά από το avclub
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
ωπααα οτι και θα το ξεχναγα!! αυτο το σ/κ εεε??? οκ να δουμε ποτε θα ρθω τωρα γιατι κυριακη εχουμε κ τα ντερμπι!!! :a0210::a0210::a0210:
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Προσωπικά, και σαν πολύ αρχάριος στο χώρο του high-end η έκθεση μου έδωσε μερικά καλά μαθήματα:

A. ΠΟΤΕ δεν αγοράζεις κάτι πρίν το ακούσεις. Ζευγάρια ηχείων αρκετών χιλιάδων ευρώ μου ακούστηκαν μέτρια.

Β. Τα λεφτά δεν είναι μέτρο σύγκρισης. Κάποια πανάκριβα σετ δεν με εντυπωσίασαν καθόλου.

Γ. Δεν έχουν όλοι το ίδιο ακουστικό "προφίλ". Η απόδοση ενός ηχείου είναι αρκετά υποκειμενική υπόθεση.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
σωστές παρατηρήσεις.
ιδίως η Γ.
διότι οι ΑΒ είναι λίγο πολύ αναμενόμενες και λογικές
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Περασα απο τα περισσοτερα δωματια γενικα στα γρηγορα. Τα τρια καλυτεροτερα για μενα:

Το συστημα του Γιωργου (ΚΟΨ), με τα hansen, λαμπατους cat, τα puccini (το εγραψα σωστα?), με το macbook pro + αμαρα, υπεροχο !!

Το rack της stepcom στο δωματιο με τα μικρο συστημα ΑΠΙΘΑΝΟ !!

Εκει ομως που επαθα της πλακα μου ηταν τα ενεργα 20αρια της ATC.
Δεν εχω την εμπειρια να κρινω, γενικα απεχω απο ορολογιες τυπου "χαμηλες", "μεσουψηλες", "κοιλιες", αλλα απο οτι (λιγο) εχω ακουσει μεχρι σημερα, βαλτε με να ορκιστω, ειναι ο,τι καλυτερο εχω ακουσει. Με ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΑΝ αγρια....
Την "ακουσα" για τα καλα με δαυτα, δυστυχως δεν εχω 7500 ευρω....
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
p { margin-bottom: 0.08in; } Kαλησπέρα! Μόλις μπήκα σπίτι από την έκθεση. Δεν ξέρω αν θα ξανακατέβω και αύριο...

Πρώτες εντυπώσεις ήταν μέτριες. Αν εξαιρέσεις τον χώρο της MBL και τρία δωμάτια με κόρνες μόνο δύο δωμάτια με εντυπωσίασαν. Το ένα ήταν τα της Stepcom με το μαύρο ηχείο της Leema. Δλδ αν ήταν να αγοράσω κάτι από την έκθεση που άκουσα θα ήταν αυτό.

Το δεύτερο sorry δεν θυμάμαι ποιό ήταν αλλά θυμάμαι ότι ήταν δύο πόρτες μετά τα NAIM...Πολύ καλά ηχεία δεν περίμενα να πάιζουν έτσι. Οταν ο Magellan ανεβάσει τις φωτό θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις γιατί έχω και ένα κεφάλι κουνουπίδι.

Δεν πήγα στα ΝΑΙΜ και στα Pioneer, στα πρώτα λόγω χρόνου στα δεύτερα γιατί τα ξέρω...

Μην πάτε στον 2ο όροφο πρώτη πόρτα αριστερά όπως βγαίνεις από το ασανσέρ, που παίζουν το CD/SACD της MARANTZ και ο ολοκληρωμένος της με ηχεία της HECO. Ο πωλητής νομίζει ότι είναι ο θεός, ότι παρουσιάζει τον παράδεισο, μιλάει σαν να πρόκειται για τοστιέρες. Είναι πανάθλιος, πανάσχετος. Σε ερωτήσεις μου πχ. για τα χαρακτηριστικά των καλωδίων (αφού μου είπε ότι έκαναν 1500 ευρώ και μου κίνησε την περιέργεια) δεν ήξερε να μου πεί, μόνο ότι ο ήχος είναι κρυστάλλινος (πρέπει να το πε ίσα και με 20 φορές σε 10 λεπτά που έκατσα) και ότι είναι Hi-End. Μα έλεος!! και τα ηχεία μου άφησαν κάκιστη εντύπωση. Για μένα το χειρότερο δωμάτιο της έκθεσης μακράν....

Περισσότερα όταν ανέβουν οι φωτογραφίες....

ΥΓ : Το Audio το εμπεδώσαμε, το Video πού ήταν? Γιατί αν τα δωμάτια της LG ήταν το video της έκθεσης με τις προβληματικές τηλεοράσεις και το πανάθλιο 3D καήκαμε....
 

nikolouzosr

Senior Member
11 September 2008
466
Απάντηση: Re: High-end Show 2010

Αγαπητοί συμφορμίτες καλησπερίζω. επισκέφθηκα σήμερα το πρωί την έκθεση. Οι εντυπώσεις μου θα έλεγα ότι είναι μέτριες.πανάκριβα μηχανήματα που εμένα εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων δεν με εντυπωσίασαν. Κορυφαία όλων πιστεύω ήταν τα VAC με τα focal όπως και τα ενισχυτικά της aries cerat από την Κύπρο

Φίλε, ούτε να είχαμε συνεννοηθεί, τα ίδια έχω να πω και εγώ. Παντώς δεν ήταν avshow. Μόνο audio ήταν. Ολόκληρη Epson μόνο έναν προτζέκτορα;;; Τι να πω...
 

nikolouzosr

Senior Member
11 September 2008
466
Απάντηση: Re: High-end Show 2010

Μην πάτε στον 2ο όροφο πρώτη πόρτα αριστερά όπως βγαίνεις από το ασανσέρ, που παίζουν το CD/SACD της MARANTZ και ο ολοκληρωμένος της με ηχεία της HECO. Ο πωλητής νομίζει ότι είναι ο θεός, ότι παρουσιάζει τον παράδεισο, μιλάει σαν να πρόκειται για τοστιέρες. Είναι πανάθλιος, πανάσχετος. Σε ερωτήσεις μου πχ. για τα χαρακτηριστικά των καλωδίων (αφού μου είπε ότι έκαναν 1500 ευρώ και μου κίνησε την περιέργεια) δεν ήξερε να μου πεί, μόνο ότι ο ήχος είναι κρυστάλλινος (πρέπει να το πε ίσα και με 20 φορές σε 10 λεπτά που έκατσα) και ότι είναι Hi-End. Μα έλεος!! και τα ηχεία μου άφησαν κάκιστη εντύπωση. Για μένα το χειρότερο δωμάτιο της έκθεσης μακράν....

+10
Τι ηχεία ήταν αυτά τα HECO? Χάλια ήταν. Εγώ απλά γέλασα και έφυγα (αφού άκουσα dire straits). Τα έχουν και 3.400 ευρώ ενω με ένα skroutzάρισμα τα βρίσκει κανείς με 2.960. Ντροπή
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Re: High-end Show 2010

+10
Τι ηχεία ήταν αυτά τα HECO? Χάλια ήταν. Εγώ απλά γέλασα και έφυγα (αφού άκουσα dire straits). Τα έχουν και 3.400 ευρώ ενω με ένα skroutzάρισμα τα βρίσκει κανείς με 2.960. Ντροπή

Μα δεν έιχε τίποτα. Ούτε στερεοφωνία, ούτε έκταση, ούτε ύψος, τίποτα τίποτα τίποτα.

Το μοναδικό καλό ήταν μια εγγραφή για κλήρωση ενός προτζέκτορα!! :flipout:
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Καλημέρα!

Φεύγω για την Εκθεση..ραντεβού εκεί παίδες!
Μην ξεχάσετε όσοι βρεθήτε εκεί σήμερα, ότι στις 15.00
έχουμε το event στη μεγάλη αίθουσα στο -1 με καλεσμένο μας το Δ.Σταματάκο..




υγ: Να δω πότε θα αρχίσω να ποστάρω φωτογραφίες!!
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
p
Μην πάτε στον 2ο όροφο πρώτη πόρτα αριστερά όπως βγαίνεις από το ασανσέρ, που παίζουν το CD/SACD της MARANTZ και ο ολοκληρωμένος της με ηχεία της HECO. Ο πωλητής νομίζει ότι είναι ο θεός, ότι παρουσιάζει τον παράδεισο, μιλάει σαν να πρόκειται για τοστιέρες. Είναι πανάθλιος, πανάσχετος. Σε ερωτήσεις μου πχ. για τα χαρακτηριστικά των καλωδίων (αφού μου είπε ότι έκαναν 1500 ευρώ και μου κίνησε την περιέργεια) δεν ήξερε να μου πεί, μόνο ότι ο ήχος είναι κρυστάλλινος (πρέπει να το πε ίσα και με 20 φορές σε 10 λεπτά που έκατσα) και ότι είναι Hi-End. Μα έλεος!! και τα ηχεία μου άφησαν κάκιστη εντύπωση. Για μένα το χειρότερο δωμάτιο της έκθεσης μακράν....

....

Παρακαλώ, όχι βαρείς χαρακτηρισμούς..Ο καθένας κάνει ή προσπαθεί να κάνει
τη δουλειά του όπως μπορεί, αν μπορεί...
Ολα είναι μέσα στο πρόγραμμα..
 

jadisboy

Senior Member
24 May 2010
558
εγω μετα απο μια γρηγορη βολτα αλλα οχι σε ολα τα δωματια μεχρι στιγμης μου αρεσαν του Κοψ -tune audio -stepcom xavian mini
καλατο μικρο ειναι απιστευτω στην μεσαια περιοχη -ταχυτατο
ο γιωργος εχει ακριβεια -καθαροτητα -δυναμικα -λεπομερεια -ειναι παρα πολυ καλο παιζοντα σε ενα δωματιο με ολο προβληματα και με ενα ηχειο με αστειρευτα δυναμικα
Ο μανωλης εχει μια αλλα αποψη η ιποα δεν με αφησε καθολου αδιαφορο μαλιστα εκπληκτο θα ελεγα
Μπραβο παιδια και τα ενυσχητικα και το ηχειο ειναι σε παρα πολυ καλο επιπεδο
με μια ενστασουλα λιγα περισοτερα βατακια
δε η μπομπινα δεν εχω λογια να το περιγραψω
ειναι μεσα στα επομενα σχεδια μου
good work guys
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Mόλις γύρισα σπίτι από τις 12:30 το μεσημέρι

Το δωμάτιο του ΚΟΨ είχε εξαιρετικό ήχο ίσως τον καλύτερο της έκθεσης.
Το XTZ στο Θέμη είναι όντως φονέας γιγάντων καμμία σχέση η απόδοση με την κατηγορία τιμής του...
Επίσης τα ATC 25 ήταν πολύ μεγάλη έκπληξη για μένα !

Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις... Αύριο η συνέχεια

Χαιρετίσματα σε όλους τους φίλους που είδα σήμερα και τα λέμε αύριο πρωί -bye-

Συμφωνώ απόλυτα!!! Ειδικά το συστημα του ΚΟΨ... wow!!!

Επίσης μου άρεσε το συστημα με το player της Playback! Τα ηχεία δυσανασχετούσαν λίγο στον χώρο αλλά είχε πολύ καλά στοιχεια. Θα ήθελα να ακούσω και τα μικρότερα με τις ίδιες μονάδες!
Επίσης τα "διαμαντένια" 805... πανάκριβα όμως ειδικά αν σκεφτεί κανεις πόσο κάνουν τα ΧΤΖ!
Πλάκα είχε η "ζημιά" που πάθαιναν ορισμένοι οταν άκουγαν πόσο ήχο μπορούσαν να βγάλουν τα μικρουλια της Leema!!

Γμτ κόλλησα με το πληκτρολόγιο .... πάω για τον δευτερο γυροοοοοοοοο!!!!!!!
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Στα πολύ γρήγορα, πέρασα χθες από δυο τρία δωμάτια... του Κοψ πολύ καλοστημένο, όπως και του Μορφέα και των Τσιτιμακαίων (μπράβο στα παιδιά). Εντυπωσιακότατα τα Aries Cerat, αν και δεν άκουσα εκτενώς και φυσικά... Rockport και Lamm στου Φουάση! (ομάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει)

Σήμερα θα "οργώσω" οπωσδήποτε Location και Stepcom και θέλω και μια βόλτα κι από Μασσέλο, Solid Foundation και Ορφέα (σιγά μην τον αποφύγεις :D).

Όσον αφορά την Τηλεοπτική: Εντάξει, τα Diamond είναι αλλού, αλλά κι ένα ηχείο της Linn βρε παιδιά βάλτε το μια φορά. Ή ακόμα καλύτερα, ένα ολοκληρωμένο σύστημα της Linn.


Θα επανέλθω...
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Θα συμφωνήσω με κάποιους προλαλήσαντες για τα πανάκριβα και απλησίαστα συστήματα που έχουν στηθεί. Εντάξει, κάνεις οφθαλμόλουτρο, ακούς συστήματα που υπό άλλες προϋποθέσεις δε θα άκουγες , αλλά μάλλον το 95% από μας δεν πρόκειται να τα αγοράσει ποτέ. Θεωρώ πιο ρεαλιστικό να στήνονται συστήματα έως 6000-7000 ευρώ όπου κινείται η συντριπτική πλειοψηφία (αν φυσικά δεν απατώμαι) ώστε να μπορέσει κάποιος να σχηματίσει μία κάποια άποψη και ει δυνατόν να προχωρήσει σε deal. Υπήρχαν και τέτοια βέβαια, αλλά όχι πολλά.
Κρατάω:
1) το σύστημα της audiovisual
2) Τα Kef Reference
3) Τα διαστημικά ηχεία της Pioneer
4) Tα μεγάλα PMC με προενισχυτή Mactone και τελικούς της ciaudio
5) Τη φοβερή εξυπηρέτηση του Ορφέα
6) Το ότι υπήρχαν πωλητές και αντιπρόσωποι όπου έπρεπε να μπεις με σκυμμένο κεφάλι στο χώρο τους και να τους πεις και ευχαριστώ.

Δυστυχώς την ώρα που πήγα δεν κατάφερα να ακούσω κάποιους Luxman και Densen που ήθελα.

Καλά να μαστε και του χρόνου!

Α και έμαθα ότι υπάρχουν ηχεία της Naim. Ειλικρινά δεν το ήξερα.
 
Last edited:

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Μου έκαναν φοβερή εντύπωση κάτι Αυστραλέζικα ηχεία τόσο με την απόδοσή τους όσο και με την τιμή τους (10.000 ευρώ) στο τρίτο όροφο.
Και ο μεγάλος ASR Emitter II Blue Version που δυσανασχετούσε τόσο με το δωμάτιο όσο και με τα ηχεία του.