mts εισαγωγή βίντεο χωρίς μετατροπή !

22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Εδω και λιγο καιρο, εχοντας αγορασει κανα-δυο μηχανες HD που ταβανε σε AVCHD format και αρχει .mts, ειχα καποια θεματα να τα εισαγω στο imove 09-11 .

Πρωτον, το imovie θελει ολοκληρη τη δομη του Avchd δικσου (ή μνημης), πρεπει δηλ. να συνδεσεις μεσω usb τη μηχανη σου ή να βαλεις την SD καρτα στο reader για να εισαγει τα βιντεο (απο εκει παιρνει και πολλες πληροφοριες για την ημερομηνια, settings της καμερας και των αρχειων, κλπ).

Δεν μπορεις δηλ. να βαλεις απλα τα mts αρχεια στο δισκο και μετα να τα κανεις Import στο Imovie καποια αλλη στιγμη.

Η λυση μεχρι τωρα ηταν είτε να κανεις Backup ολοκληρη την Sd καρτα (με τη δομη της) ή να τα μετατρεψεις αργοτερα με καποιο προγραμμα σε .mov αρχειο.

Δευτερον, τα αρχεια που δημιουργουνται απο τη μετατροπη (απο το Imovie ή αλλο προγραμμα) ειναι μεν πιο ευκολα στο χειρισμο απο τα ιδια τα avchd , αλλα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Σε ενα τεστ που εκανα χτες , ενα αρχειο 70 ΜΒ .mts , εγινε 300 Mb οταν το εκανα import στο imovie !

Ετσι λοιπον βρηκα μια μεθοδο που λυνει τα χερια και μας γλυτωνει απο χρονο και χωρητικοτητα δισκου ...


Τι χρειαζομαστε ?

1) Το γνωστο perian ,http://perian.org/

2) To cligrab για Mac , http://clipgrab.de/download_en.html

3)Ενα automator script, Rewrap2M4V , https://public.me.com/catservant
Το τελευταιο το βαζουμε στο desktop μας.

Aφου κανουμε install τα 2 πρωτα (στo default directory Apps) , τραβαμε (drag n drop) τα αρχεια .mts που εχουμε βαλει πρωτα σε καποιο φακελο στο σκληρο μας δισκο, πανω στο script (Rewrap2M4V.app) που υπαρχει στο desktop μας, και σε λιγα δευτερα εχουμε (στον ιδιο φακελο με τα mts) τα νεα αρχεια με καταληξη .m4v , που μπορουμε τωρα να τα εισαγουμε στο imovie (χωρις μετατροπη κλπ).
Η διαδικασια κραταει πολυ λιγο, και κυριως δεν μετατρεπει τα αρχεια σε αλλο format , αρα δεν εχουμε χασουρα σε ποιοτητα , ουτε σε χωρητικοτητα).

Κατοπιν , μπορουμε να σβησουμε τα παλια αρχεια .nts.

Επισης, επειδη τα παραγομενα αρχεια ειναι της μορφης χχχχχ.mts.m4v , καλο ειναι να σβησουμε τη πρωτη τελεια και να τα ονομασουμε χχχχ.m4v

Σε μενα δουλεψε κανονικα, και αν εχετε μηχανημα με επαρκη μνημη και καλο επεξεργαστη δεν θα δειτε διαφορα στο χειρισμο των αρχειων.
Σε παλαιοτερα μηχανηματα, ισως υπαρχξει καποια καθυστερηση στο skimming ή στο γενικοτερο χειρισμο ... δοκιμαστε το και πειτε μας τις εντυπωσεις !

Imovie 11 rules !!!:firstprize:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Απάντηση: mts εισαγωγη βιντεο χωρις μετατροπη !

Ωραιος ο Ρομποτζον! Θα το δοκιμασω μολις βρω χρονο..
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
To δοκιμασα και δουλευει!
Το κουφο ειναι οτι πλεον το imovie 11 μου αναγνωρισε κανονικα ως movie archive, το folder που ειχα στο σκληρο μεσα στο οποιο ειχα κοπιαρει το περιεχομενο μιας sd καρτας με footage τραβηγμενο με την Canon του Μπαμπη!
Κοινως, δεν χρειαζομαι πλεον το workaround του Γιαννη!
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
To χρειαζεσαι... γιατι αν δεις τα αρχεια που παραγει το imovie 11 , ειναι 5πλασια σε μεγεθος.
επιπλεον, αργει πολυ για να τα μετατρεψει.
 
Last edited:
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Για να το διαπιστωσεις , αφου κανεις import το clip (με το δικο σου τροπο) , πατα δεξι κουμπι πανω του και Reveal in finder... συγκρινε το μεγεθος και θα δεις μεγαλη διαφορα !
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Το κάνω, παράγονται τα xxx.m2ts.m4v αλλά με drug and drop δε μπαίνουν στο imovie. Όταν τα βάζω με ιμπορτ movie τα κάνει mov με πολλαπλάσιο μέγεθος. Κάνω κάτι λάθος;;
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Και με αυτό convert πρέπει να κάνεις.

Από τις FAQ του:

Will it work with iMovie, Final Cut Express or Avid?
ClipWrap 1.1 adds transcoding support which will allow you to convert your m2t files into a format these applications can open.
 

Parcifal

New member
6 October 2009
7
Αθήνα
Καλησπέρα,
Ασχολούμαι, τελευταίως, με οικογενειακό βίντεο και φωτογραφία. Για βίντεο χρησιμοποιώ μία panasonic hdc-sd800 (1920 – 1080, 50p) και για φωτογραφία την canon eos 550.
Σε υπολογιστή Mac και με πρόγραμμα επεξεργασίας το fcp x φτιάχνω διάφορα βιντεάκια-πρότζεκτς (τα οποία αποτελούνται από βίντεο, φωτογραφίες, μουσική τρασμίσιονς, εφέ, τίτλοι κτλ).
Καθόσον άσχετος με διάφορα φορμά, αρχεία και τρόπους συμπίεσης αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος έτσι ώστε να μην χάνω ποιότητα στο βίντεο που εξάγω ή μήπως αυτό είναι αναπόφευκτο; Και εάν είναι αναπόφευκτο ποιό είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί να πάρει κάποιος και με ποιους παραμέτρους στις ρυθμίσεις.
Π.χ. όταν εισάγω το βίντεο από την κάμερα στο fcp x χάνω ποιότητα; Αν ναι, υπάρχει Κάποιος τρόπος εισαγωγής που να κρατά την αρχική ποιότητα;
ή όταν Κάνω εξαγωγή στο βίντεο που έχω ήδη κάνει edit χάνω πάλι ποιότητα στην εξαγωγή του; και εάν ναι, υπάρχει τρόπος να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, χάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερο σε ποιότητα.
Ψάχνω να αρχίσω από καπου για να χτίσω γνώσεις σχετικά και ζητάω, εάν Κάποιος γνωρίζει, να μου δώσει τις βασικές κατευθύνσεις.
Ευχαριστώ πολύ
Πάνος.

ΥΓ. καινούριος στο site, εάν δεν είναι σχετικό με το θέμα το post μου, παρακαλώ να μετακινηθεί.
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Στο fcpx , πηγαινε στα preferences και μην επιλεξεις τιποτα στο transcoding.
Το ιδιο και οταν κανεις import τα βιντεο σου απο τη καμερα.
Ετσι θα εχεις το υλικο σου στην αρχικη μορφη.
Ομως, αυτο προυποθετει πολυ δυνατο μηχανημα και αρκετη μνημη, καθως αυτα τα αρχεια ειναι πολυ δυσκολα και βαρια….
Στο δικο μου mbp 2011 , i7 kai 16gb RAM με SSD δισκο, ζοριζεται αρκετα.

Επισης στα Prefs του project που ανοιγεις , το render format να ειναι Αpple Pro Res 422 , τουλαχιστον.
 
Last edited:

Parcifal

New member
6 October 2009
7
Αθήνα
Γιάννη σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου. Αυτή τη στιγμή δεν βρίσκομαι μπροστά στο μηχάνημά μου για να δοκιμάσω αυτά που μου προτείνεις. Μόνο δύο τρεις, από μνήμης, επισημάνσεις, και εάν έχεις την καλοσύνη θα ήθελα τη γνώμη τη δική σου ή όποιου άλλου γνωρίζει:α) εάν δεν επιλέξεις transcoding σημαίνει ότι δεν συμπιέζει, εάν το έχω καταλάβει σωστά, και δεν μετατρέπει το αρχείο σε .mov; τότε θα μπορέσει το fcp x να αναγνωρίσει το format της panasonic;β) επειδή είπες ότι το (ασυμπίεστο) edit απαιτεί δυνατό μηχάνημα γνωρίζεις εάν μπορείς κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας να επιλέξεις proxy απο τα prefer. να κάνεις την επεξεργασία, και μετά να επανέλθεις στις αρχικές ρυθμίσεις, επανακτώντας την ποιότητά σου;γ) Κατά τη γνώμη σου το pro res 422 είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή; Εάν θέλω να στείλω βιντεάκι σε pc σε τι να το εξάγω (σε h. 264);Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
οπως σου ειπα, οταν δεν επιλεξεις transcoding, το fcpx απλα κανει copy - paste το αρχειο στη βιβλιοθηκη του, χωρις συμπιεση, απλα αλλαζει wrapper δηλ. απο mts το κανει mov (χωρις ν αλλαζει κατι στη δομη του αρχειου).
Αν δεν εχει πολυ δυνατο μηχανημα, μπορεις να επιλεξεις proxy και στο τελος , να το γυρισεις στη κανονικη του ποιοτητα για εξαγωγη.
Η συμπιεση prorew 422 (kai 444 αν εχεις γραφικα , μασκες κλπ) ειναι η καλυτερη σου επιλογη και δεν εχει αισθητη απωλεια .
Στο τελος , αν δεν θελεις αλλη επεξεργασια με αλλα προγραμματα, to h.264 ειναι μια πολυ καλη επιλογη για το αρχειο σου και συμβατη με pc , media players κλπ.

YG.... Προσοχη, στο τελος του μονταζ, οταν θελεις να εξαγεις το βιντεο , μη ξεχασεις να γυρισεις το υλικο σου στο original format (sta prefs - οπως δειχνει και το παρακατω βιντεο)) !

http://www.youtube.com/watch?v=aL7gE-my4_c
 
Last edited:

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Καλησπέρα,
Καθόσον άσχετος με διάφορα φορμά, αρχεία και τρόπους συμπίεσης αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος έτσι ώστε να μην χάνω ποιότητα στο βίντεο που εξάγω ή μήπως αυτό είναι αναπόφευκτο; Και εάν είναι αναπόφευκτο ποιό είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί να πάρει κάποιος και με ποιους παραμέτρους στις ρυθμίσεις.

Καλωσήρθες!

Επειδή μιλάς για οικογενειακά video, αναρωτιέμαι πόση ποιότητα θες και πόσο είσαι διατεθειμένος να την "πληρώσεις" σε χώρο, και φυσικά χρόνο επεξεργασίας. Δες το παρακάτω thread που ρωτούσα κάτι σχετικό για το export και πράξε ανάλλογα:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/103368-FCP-X-or-Compressor

Ο λόγος ποιότητας/μέγεθος για τα δικά μου δεδομένα πάντως είναι υπερ αρκετός για οικογενειακά videos που σκοπεύω να τα βλέπω σε media center, όταν χρησιμοποιώ συμπιεσμένα αρχεία. Μόνο στις σκοτεινές σκηνές είναι φανερή η συμπίεση.

Αν μιλάμε για επαγγελματικά projects φυσικά αλλάζουν τα δεδομένα!
 

Parcifal

New member
6 October 2009
7
Αθήνα
Καλησπέρα,
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Γιάννη πολύ κατατοπιστικές οι οδηγίες, όπως και η παραπομπή σου. Με βοήθησες πολύ να βρω μια άκρη και σε ευχαριστώ πολύ.
Axrst, όντως ασχολούμαι από χόμπι και η θεματική μου περιορίζεται στην οικογένειά μου, ωστόσο με ενδιαφέρει να μην χάνω ποιότητα. Εχω κάνει και εγώ δοκιμές με τον compressor μιας και όπως σωστά επισημαίνεις το master file είναι αφύσικα μεγάλο, ενώ το 1080p for use with Apple devices δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν δουλεύει (κολλάει στο 5% export). Θα δοκιμάσω και το muster file H 264 που λέει ο Γιάννης.
Ευχαριστώ πολύ
Καλές γιορτές
Πάνος
 

Parcifal

New member
6 October 2009
7
Αθήνα
Γιάννη καλημέρα,
εάν έχεις την καλοσύνη, το παρακάτω πως το παίρνω; γιατί έχω δυσκολίες.
"Ενα automator script, Rewrap2M4V , https://public.me.com/catservant"
Ευχαριστώ πολύ