THX SELECT OR ULTRA ?

fm169

New member
23 October 2010
87
Athens-Greece
Σκοπεύω να αλλάξω τον ενισχυτή μου Pioneer VSX 5Ai(7.1) με THX Select πιστοποίηση για τον νεο pioneer LX83 (THX Ultra II). Θα συνδιαστεί μαλλον με τα ηχεία της Crystal Audio (T2 με πιστοποίηση ΤΗΧ Ultra τα front και Select τα υπόλοιπα) σε 7.1. Ο χώρο μου είναι περ. 30 m2 με τηλεόραση 50αρα plasma επίσης pioneer οχι HD.Θα "καταλάβω" καμμία ουσιαστική διαφορά στον ηχο ? Κυρίως για ταινίες απο BR και DVD. Η καλύτερα να βάλω μόνο τα ηχεία της Crystal Audio και να μείνω στον παλιό ενισχυτή ?
 

fm169

New member
23 October 2010
87
Athens-Greece
Να συμπληρώσω οτι ο ογκος του χώρου είναι πάνω απο 65 m3 αρα πάνω απο το οριο που θέτει η thx για το Select.

Που θα "δώ" τις διαφορές ?
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Να συμπληρώσω οτι ο ογκος του χώρου είναι πάνω απο 65 m3 αρα πάνω απο το οριο που θέτει η thx για το Select.

Που θα "δώ" τις διαφορές ?

Σου ξαναλέω μην δίνεις σημασία στο ΤΗΧ αλλά με την ουσία.

Διαφορές θα δείς σε πολλά αλλά κυρίως στα ρευματα (ή για να το πω ποιό απλά στην οδήγηση των ηχείων).
 

fm169

New member
23 October 2010
87
Athens-Greece
Ευχαριστώ man. Αρα να πάω προς lx83. Ειδα σημερα στο forum και εναν onkyo στα ιδια λεφτά 9. 2 με περίπου 2Κ ευρώ. Αξίζει τον κόπο να το ψάξω εχω ανώτατο ανώτατο οριο τα 2Κ ευρωδάκια. Καμμία αλλη πρόταση για AV ; Τα ηχεία t2 crystal σετ σε 7.1 πως σας φαινονται;
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Ο 83 είναι κορυφαίος av. Προχώρα άφοβα.
Σχετικά με τα ηχεία ότι και να σου πω εγώ δεν έχει σημασία. Εσύ είσαι που πρέπει να τα ακούσεις, να ακούσεις και πολλά ακόμα και να αποφασίσεις ποιό σε καλύπτει καλύτερα.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Τον ενισχυτή τι νόημα έχει να τον ακούσεις (με δεδομένο ότι δεν έχεις καταλήξει σε ηχεία)? Άσε που σπάνια θα δεις τέτοιους ενισχυτές demo (μονο στο pioneer center ίσως να υπάρχει ή αν μιλήσουμε για άλλους ενισχυτές μόνο στην αντιπροσωπεία τους και αν). Αλλά έστω και να υπάρχει demo (που ξαναλέω δεν) με τι ηχεία (μιλάω για γκάμα που μπορεί να έχει το κατάστημα) θα τον ακούσεις?
 

Crystal_Druid

Senior Member
17 June 2010
663
Σκοπεύω να αλλάξω τον ενισχυτή μου Pioneer VSX 5Ai(7.1) με THX Select πιστοποίηση για τον νεο pioneer LX83 (THX Ultra II). Θα συνδιαστεί μαλλον με τα ηχεία της Crystal Audio (T2 με πιστοποίηση ΤΗΧ Ultra τα front και Select τα υπόλοιπα) σε 7.1. Ο χώρο μου είναι περ. 30 m2 με τηλεόραση 50αρα plasma επίσης pioneer οχι HD.Θα "καταλάβω" καμμία ουσιαστική διαφορά στον ηχο ? Κυρίως για ταινίες απο BR και DVD. Η καλύτερα να βάλω μόνο τα ηχεία της Crystal Audio και να μείνω στον παλιό ενισχυτή ?

Καλησπέρα fm169!

Το καλύτερο που μπορώ να σου προτείνω με τη σειρά μου, είναι να περάσεις για μια ακρόαση στο studio της Crystal Audio, ώστε να κρίνεις ο ίδιος το τι παραπάνω μπορεί να σου προσφέρει ένα πλήρες σύστημα με πιστοποίηση ΤΗΧ. Ξεκάθαρα πράματα! :D

Το TX-T2-12 είναι συνδεδεμένο με ενισχυτή κατηγορίας Ultra2 Plus και σε περιμένει :smile:
Φυσικά, μπορείς να φέρεις μαζί και τα αγαπημένα σου δισκάκια :music-smiley-004:

Για να κλείσεις ένα ραντεβού, μπορείς να επικοινωνίσεις με το 210 6134767 ή να μου στείλεις ένα pm.

Να είσαι καλά! -bye-