Logitech Squeezebox touch: Μία από τις αποκαλύψεις του 2010!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
7,544
Αγαπητοί μου φίλοι καλησπέρα….

μετά από δύο βδομάδες που ζω με το εξαιρετικό αυτό μηχάνημα αποφάσισα να σας το παρουσιάσω γιατί πιστεύω ότι είναι μια από τις αποκαλύψεις τη χρονιάς.

Τι ήταν αυτό-όμως-που με οδήγησε στην αγορά του?...αυτό ήταν η ανάγκη μου να ακούω τα high resolution flac-δηλαδή τα 24/96 flac-που έχω στην κατοχή μου και γενικότερα η απόκτηση ενός δικτυακού player που θα μπορούσε να συνδεθεί με coaxial έξοδο στο benchmark dac και να ακούω και με αυτό τον τρόπο μουσική.

Πληροφοριακά έχω δικτυωμένο έναν iMac 24άρι κι ένα laptop Sony Vaio που πρόσφατα απέκτησα. Τα 24/96 flac βρίσκονται στον σκληρό δίσκο του iMac και οι δύο υπολογιστές βρίσκονται στο γραφείο μου το δε Logitech squeezebox touch στο σαλόνι.

Ομολογώ ότι προβληματίστηκα από το θέμα που άνοιξε ο supersonic για το Logitech duet ,αλλά οι διθυραμβικές κριτικές που διάβασα στο ιντερνετ (Stereophile, Absolute Sound κ.α) με οδήγησαν να τολμήσω την αγορά του.Μιά απλή αναζήτηση να κάνετε στο διαδίκτυο αρκεί για να διαβάσετε τι λένε οι ευτυχείς κάτοχοι.Από την άλλη η αγορά πχ.το NaimUniQute ( που τοχα βάλει στο μάτι) για τις δικές μου ανάγκες θεωρώ ότι δεν αξίζει τα λεφτά του.

Το παράγγειλα από το αγγλικό Amazon και σε πέντε μέρες ήταν στο σαλόνι μου!!!..μου στοίχισε 298,52 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

Η αγωνία μου ήταν μεγάλη όταν ξεκίνησα το στήσιμο.
ε...λοιπόν δεν χρειάστηκαν ούτε 10 λεπτά για να στηθεί..αμέσως κλείδωσε το WiFi μου ζητώντας απλά τον κωδικό μου που τον πληκτρολόγησα στην touch οθόνη του….μου ζήτησε να κάνει αναβάθμιση του λογισμικού του την οποία και έκανα ,κατέβασα και εγκατάστησα το Logitech sqeezebox server με το squeezebox software στον iMac ...είδε αμέσως τον iMac και τα flac που είχα αποθηκευμένα και με πλοήγηση από το ωραίο remote του άρχισε να τα αναπαράγει ,αφού πρώτα τόχα συνδέσει με την coaxial με το benchmark. Φυσικά συνδέθηκε και με την βιβλιοθήκη του iTunes πουχω στον iMac και έβλεπα από την οθόνη των 4,3 ιντσών τα πάντα….εξώφυλλα,στίχους ,διάρκεια τραγουδιών,όλα τα info που υπήρχα αποθηκευμένα κλπ….

Φυσικά υποστηρίζει όλα τα μουσικά formats (MP3, FLAC, WAV, AIFF, WMA, Ogg Vorbis, HE-AACv2, HD-AAC, Apple Lossless,WMA Lossless, APE κ.α.) και ξανατονίζω αναπαράγει και τα 24/96 σαν 24/96 ( στην φυσική τους ανάλυση χωρίς να τα κάνει 16/44.1) τα δε 24/192 (όσα υπάρχουν) τα αναπαράγει σαν 24/96.

Στο πίσω μέρος του υπάρχουν usb θύρα, εξόδους coaxial και optical, θύρα ethernet , έξοδος για ακουστικά καθώς και αναλογικές stereo RCA (άρα έχει ενσωματωμένο dac που εγώ δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω) και πλάγια έχει SD card slot(για μουσικά αρχεία,φωτο κλπ).

Να σημειώσω ότι η 4,3 ιντσών οθόνη είναι 24-bit color οθόνη LCD και επίσης υπάρχει αισθητήρας που βλέπει τις συνθήκες του περιβάλλοντος και αναλόγως ρυθμίζει την φωτεινότητα της οθόνης.

Μετά ασχολήθηκα με το ιντερνετικό ραδιόφωνο..κλείδωσα σε πέντε λεπτά τους σταθμούς που ήθελα( Linn radio, Suisse ραδιο κ.α.). Οι σταθμοί κλειδώνουν είτε χειροκίνητα μέσω του remote,είτε αυτόματα ορίζοντας την περιοχή που θέλεις ( local ή οτιδήποτε άλλο) και φυσικά δείχνει όλα τα στοιχεία εκπομπής( kb, buffer,εικονίδια ,καλλιτέχνες κλπ) των σταθμών τους οποίους μπορείς-φυσικά- να τους αποθηκεύσεις στα favorites.

Μιλάμε για τον ορισμό της ευχρηστίας και της ευκολίας!!!...στο σημείο αυτό να τονίσω ότι η οθόνη του είναι full touch (εξού και...touch) αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει γιατί το χειρίζομαι από το remote ,από τον καναπέ μου,στα 3 μέτρα!!..βλέπω άνετα την οθόνη από αυτή την απόσταση!!!

Φυσικά το σύνδεσα και με τον σκληρό μου μέσω usb port και όλα ήταν εύκολα και γρήγορα!!!

Είναι άξιο απορίας πως δεν τόχουμε ανακαλύψει περισσότεροι από δω μέσα!!!...δυστυχώς ή ευτυχώς δεν το φέρνει κανένας στη χώρα μας,οπότε πρέπει να το παραγγείλουμε απ´έξω.

Ηχητικά είναι καταπληκτικό και με άφησε άφωνο με την απόδοσή του….τα ATC κελαηδούσαν!!!….επειδή πριν από μερικές μέρες απέκτησα και το hiface - το οποίο το πάντρεψα με το Vaio με foobar2000 ( το οποίο Vaio έπαιξε το ρόλο του touch) μπορώ να πω ότι ήταν ελάχιστα καλύτερο το touch ( ίσως ήταν και ψυχολογικό),όμως εκεί που το κέρδιζε κατά κράτος(το Vaio) ήταν στην ευχρηστία….το σύστημα Vaio-hiface δεν “μου κάτσε” όσο το touch….

Φυσικά οι ακροάσεις συνεχίζονται και ομολογώ ότι χάρις στο touch ακούω πάρα πολλή μουσική αυτές τις μέρες.

Η ερώτηση μετά από όλα αυτά είναι αν το μηχάνημα είναι HiEnd…ναι είναι HiEnd με την ουσιαστική έννοια του όρου….προσφέρει ένα καταπληκτικό πακέτο με μόλις 300 ευρώ που άλλες εταιρίες το δίνουν ζητώντας πενταπλάσια χρήματα!!!..νομίζω είμαι σαφής!!!

Τώρα πως ο supersonic ταλαιπωρήθηκε με το duet και γω βίωσα μια άλλη πραγματικότητα??..η απάντηση είναι προφανής: πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικές συσκευές που δεν έχουν-τελικά-σχέση μεταξύ τους!!..πλέον όμως με ιδιαίτερη χαρά διάβασα ότι έλυσε και εκείνος όλα τα θέματα με το duet-το του!!!

Και εδώ η ιστοσελίδα της Logitech: http://www.logitech.com/en-us/speakers-audio/wireless-music-systems/devices/5745

Μία προτροπη λοιπόν έχω να σας δώσω: σπεύσατε !!!!..πραγματικά αξίζει και το τελευταίο ευρώ που κοστίζει!!!

και οι καθιερωμένες φωτο...συγχωρέστε με ...τις τράβηξα με το iPhone (βαριόμουν να χρησιμοποιήσω την dslr)...
 

Attachments

  • IMG_0436.jpg
    IMG_0436.jpg
    162.2 KB · Views: 2,111
  • IMG_0449.jpg
    IMG_0449.jpg
    126.3 KB · Views: 2,109
  • IMG_0448.jpg
    IMG_0448.jpg
    150.2 KB · Views: 2,162
  • IMG_0446.jpg
    IMG_0446.jpg
    127.4 KB · Views: 2,039
  • IMG_0445.jpg
    IMG_0445.jpg
    127.5 KB · Views: 2,162
  • IMG_0443.jpg
    IMG_0443.jpg
    158.8 KB · Views: 2,120
  • IMG_0442.jpg
    IMG_0442.jpg
    153.7 KB · Views: 2,193
  • IMG_0440.jpg
    IMG_0440.jpg
    120.8 KB · Views: 2,083
  • IMG_0439.jpg
    IMG_0439.jpg
    82 KB · Views: 2,204
  • IMG_0438.jpg
    IMG_0438.jpg
    189.2 KB · Views: 2,183

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Νάσο καλορίζικο και καλοάκουστο. Ψάχνομαι και εγώ για μια λύση streaming και νομίζω ότι οι ευκολίες που δίνουν τα μηχανάκια της logitech είναι εξαιρετικές. Αν συνδυαστεί και με ένα αξιοπρεπές DAC τότε πιστεύω ότι μιλάμε για μια ολοκληρωμένη Hi-End λύση (τουλάχιστον με μή ακουστές διαφορές από λύσεις πολλαπλάσιου κόστους).

Ερωτήσεις (τώρα που σε βρήκα...)
Σύνδεση με NAS δοκίμασες; Έχω της Raidsonic (ICY BOX IB-NAS4210-B) και προσπαθώ να καταλάβω αν θα τον "δει" καθώς κατάλαβα ότι για να δει κάτι δικτυακά πρέπει να εγκατασταθεί το πρόγραμμα squeezecenter.
Από απόσταση μπορείς να περιηγηθείς στα folders; Είναι ευανάγνωστη η οθόνη;
Ευχαριστώ προκαταβολικά. Άλκης
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Καλοριζικο!!!

επιτελους βγηκε!!
διαβαζω για αυτο κανα χρονο τωρα...
αν κ δεν ξερω αν το χρειαζομαι...φαινεται πολυ ενδιαφερον..
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Logitech Squeezebox touch: Μία από τις αποκαλύψεις του 2010!!!

Νάσο καλορίζικο και καλοάκουστο. Ψάχνομαι και εγώ για μια λύση streaming και νομίζω ότι οι ευκολίες που δίνουν τα μηχανάκια της logitech είναι εξαιρετικές. Αν συνδυαστεί και με ένα αξιοπρεπές DAC τότε πιστεύω ότι μιλάμε για μια ολοκληρωμένη Hi-End λύση (τουλάχιστον με μή ακουστές διαφορές από λύσεις πολλαπλάσιου κόστους).

Ερωτήσεις (τώρα που σε βρήκα...)
Σύνδεση με NAS δοκίμασες; Έχω της Raidsonic (ICY BOX IB-NAS4210-B) και προσπαθώ να καταλάβω αν θα τον "δει" καθώς κατάλαβα ότι για να δει κάτι δικτυακά πρέπει να εγκατασταθεί το πρόγραμμα squeezecenter.
Από απόσταση μπορείς να περιηγηθείς στα folders; Είναι ευανάγνωστη η οθόνη;
Ευχαριστώ προκαταβολικά. Άλκης

Άλκη σ´ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!

έτσι όπως τα λες είναι..το συνδέεις με ένα καλό DAC και μιλάμε για Hi-End επιδόσεις!!!

Τώρα...με NAS δεν έχω ασχοληθεί, αλλά έκανα μια απλή έρευνα στο διαδίκτυο και διάβασα ότι είναι μια απλή υπόθεση(υπόθεση 5 λεπτών σε μια παρουσίαση διάβασα)...εξηγούν μάλιστα και τον τρόπο...

Ναι...η οθόνη είναι-σαφώς-ευανάγνωστη και φωτεινή και από τα τρία περίπου μέτρα που κάθομαι με το remote δεν έχω κανένα πρόβλημα!!!
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Logitech Squeezebox touch: Μία από τις αποκαλύψεις του 2010!!!

Καλοριζικο!!!

επιτελους βγηκε!!
διαβαζω για αυτο κανα χρονο τωρα...
αν κ δεν ξερω αν το χρειαζομαι...φαινεται πολυ ενδιαφερον..


soulkeeper σ´ευχαριστώ!!!

ομολογώ ότι πρόσφατα (πριν κανένα δίμηνο) το πήρα είδηση!!!....μόλις διάβασα τις δυνατότητές του, "γυάλισε" το μάτι μου!!!
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Σύνδεση με NAS δοκίμασες; Έχω της Raidsonic (ICY BOX IB-NAS4210-B) και προσπαθώ να καταλάβω αν θα τον "δει" καθώς κατάλαβα ότι για να δει κάτι δικτυακά πρέπει να εγκατασταθεί το πρόγραμμα squeezecenter.

Σε μερικά από τα NAS που κυκλοφορούν (π.χ. Qnap, eTrayz, κτλ.) μπορούν να εγκατασταθούν σε μορφή "πακέτων" ο Squeezebox Server για λόγους ευχρηστίας και streaming.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Φυσικά υποστηρίζει όλα τα μουσικά formats (MP3, FLAC, WAV, AIFF, WMA, Ogg Vorbis, HE-AACv2, HD-AAC, Apple Lossless,WMA Lossless, APE κ.α.) και ξανατονίζω αναπαράγει και τα 24/96 σαν 24/96 ( στην φυσική τους ανάλυση χωρίς να τα κάνει 16/44.1) τα δε 24/192 (όσα υπάρχουν) τα αναπαράγει σαν 24/96.

Στο πίσω μέρος του υπάρχουν usb θύρα, εξόδους coaxial και optical, θύρα ethernet , έξοδος για ακουστικά καθώς και αναλογικές stereo RCA (άρα έχει ενσωματωμένο dac που εγώ δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω) και πλάγια έχει SD card slot(για μουσικά αρχεία,φωτο κλπ).

Από την οπτική έξοδο αναπαράγει επίσης σε 24/96?
 
18 June 2006
7,544
Επίσης για τους κατόχους iPhone/ iPod touch υπάρχει το iPeng software (http://penguinlovesmusic.de/) που κοστίζει 7,99 ευρώ και με αυτό κάνεις το iPhone/iPod touch remote control του squeezebox touch!!!!....όσοι τόχουν κάνει λένε ότι το iPeng interface είναι πολύ καλό και αξίζει!!!!
 

paull

Established Member
9 September 2008
195
Να προσθέσω και εγώ τις δικές μου πάρα πολύ θετικές εντυπώσεις για το Logitech Squeezebox Touch. Το αγόρασα πριν περίπου 1 μήνα από ελληνικό κατάστημα, εγκαταστάθηκε πάρα πολύ εύκολα και λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής.
Το αγόρασα επειδή στο σαλόνι άκουγα μουσική μέσω ενός HTPC και αυτό απαιτούσε να είναι ανοικτή η τηλεόραση. Δεν μου άρεσε η ιδέα να έχω ανοικτή μιά τηλεόραση 50" για να ακούω μουσική και έτσι αγόρασα το Touch το οποίο μέχρι στιγμής έχει αποδειχθεί εξαιρετικό.
Είναι συνδεδεμένο με 2 NAS που έχω στο σπίτι. Ο ένας NAS είναι ο Synology 409 ο οποίος έχει το Squeezebox Server software που απαιτείται για την επικοινωνία με το το Touch. Ο δεύτερος server είναι custom server που έστησα εγώ, τρέχει το FreeNAS software και έχει το Squeezebox Server σαν extension. Και οι δύο NAS λειτουργούν μιά χαρά με το Touch, αν και ο FreeNAS είναι πολύ πιό γρήγορος λόγω καλύτερου επεξεργαστή.
Το επόμενο βήμα είναι να συνδεθεί με ένα καλό DAC έτσι ώστε το Touch να λειτουργεί σαν transport.
Και κάτι για όσους ξέρουν λίγο Linux: το Touch τρέχει Linux και σου επιτρέπει remote login μέσω SSH! :2thumb22sup:
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Ενδιαφερον.

Ειμαι σε αναζητηση μιας συσκευης που θα συνδεθει στο DAC Magic, και θα παιζει υλικο (.wav) απο δισκο συνδεμενο απευθειας πανω του, ή δικτυακα.

Το μεγαλο ζητουμενο ειναι το λειτουργικο μενου που θα επιτρεπει τη δημιουργια και αποθηκευση λιστων, και το browsing κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης, ιδανικα με την ιδια ευκολια που θα εδινε ενας υπολογιστης.

Η αναπαραγωγη βιντεο επιθυμητη ως δευτερεουσα δυνατοτητα.

Τα κοινα media player οπως φαινεται υστερουν πολυ αφου δεν ασχολουνται με τη μουσικη.

Σαν να λεμε, με αυτο το μηχανακι ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Μου εχει μπει μια <παραξενη ιδεα> και την εξεφρασα και στον supersonic.Ολα τα αρχεια που υποστηριζει flac κλπ και ειναι μεχρι 24/96 τα στελνει στο εξωτερικο dac ,μεσω ψηφιακης εξοδου σαν 24/96 η τα μετατρεπει? Αυτο αφορα και το duet,γιατι γραφει στις προδιαγραφες οτι παιζει τα διαφορα φορμα,και δεχεται μεχρι 24/96 ,το ζητημα ειναι τι δινει στη ψηφιακη εξοδο.Οποιος εχει τα απαραιτητα εργαλεια ας κανει μια δοκιμη
 
18 June 2006
7,544
Πέτρο ο κατασκευαστής λέει ξεκάθαρα ότι τα στέλνει στο dac σαν 24/96...δεν τα μετατρέπει...

και ο reviewer στο computeraudiophile.com το αποδεικνύει γιατί τόχε συνδέσει με το WeissDAC202.....διαβάστε το σχετικό link :

http://www.computeraudiophile.com/content/Logitech-Squeezebox-Touch-Review
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Ενδιαφερον.

Ειμαι σε αναζητηση μιας συσκευης που θα συνδεθει στο DAC Magic, και θα παιζει υλικο (.wav) απο δισκο συνδεμενο απευθειας πανω του, ή δικτυακα.

Καλησπέρα. Κοίταζα και εγώ εχθές το DAC Magic. Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε αυτό της Cambridge Audio. Πιστεύω ότι για τα χρήματα που θα δώσει κάποιος είναι μια πολύ καλή λύση.

Πάντως ψάχνομαι γενικά για να φτιάξω μια και καλή - αν μπορεί κάποιος φορές του ιού AV να το πει αυτό - ένα σύστημα από την αρχή το οποίο θα είναι κυρίως για μουσική χωρίς να χρειαστεί να πουλήσω το σπίτι μου. Ίσως είναι καλή ιδέα να το χτίσουμε σιγά σιγά καταθέτοντας όλοι τις απόψεις από ό,τι έχουμε. Ξεκινώντας με transport το Logitech. Ίσως να ανοίξουμε ένα νέο thread?
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Γενικως το συστημα χτιζεται αναποδα και ξεκινας απο τα ηχεια. Αν εννοεις αυτο.

Κατα τα αλλα απο οσο διαβαζω, η συσκευη αυτη στεκεται πολυ καλα και χωρις DAC. Προσωπικα αφου εχω ριπαρει ολα τα CD μου σε δισκο, ψαχνω ενα τροπο να τα παιζω απο εκει.

Μια λυση ειναι ενα πολυ φθηνο νεττοπ ή νετμπουκ, με USB στο DAC Magic. Σιγουρα κανει τη δουλεια. Μια ακομα λυση φαινεται πως ειναι αυτο. Αν ειναι συγκρισιμα και τι ειναι προτιμοτερο, δεν ξερω.

edit.
Ερωτηση:
Γιατι τελικα ειναι προτιμοτερο το Squeezebox απο ενα υπολογιστακι?
 
Last edited:

paull

Established Member
9 September 2008
195
Πράγματι το Squeezebox Touch προορίζεται κύρια για μουσική, παρόλα αυτά υπάρχουν διάφορες εφαρμογές τις οποίες μπορείς να προσθέσεις για να παίζει podcasts, να προβάλει φωτογραφίες κλπ. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι για να παίζει video, προφανώς δεν διαθέτει το κατάλληλο hardware για κάτι τέτοιο.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι είναι μιά σχετικά μικρή σε μέγεθος και αρκετά καλαίσθητη συσκευή και επομένως μπορεί εύκολα να γίνει αποδεκτή από τις συζύγους χωρίς πολλές φασαρίες. :a0210:
Επίσης όταν δεν χρησιμοποιείται για αναπαραγωγή μουσικής, μπορεί να λειτουργεί σαν σαν ένα ωραίο ψηφιακό ρολόι ή σαν ένα μικρό ψηφιακό κάδρο που θα εμφανίζει τις φωτογραφίες που έχουμε καθορίσει.