αναβαθμηση home cinema

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
ειμαι στη σκεψη αναβαθμησης του συστηματος μου ξεκιναω την κουβεντα τωρα ωστε εωσ αρχες δεκεμβριου να εχω καταληξει για να μου τα φερει ο αγ. βασιλης...χαχαχα....
λοιπον...
Denon AVC-A1 SE
frond speakers: jbl tlx-181
rear b&w thx (διπολα)
κεντρικο: b&w cdmc se
inofocus in-83
media player : xtreamer pro


σε πρωτη φαση θα αναβαθμησω η τα κυρια μπροστινα ηχεια η τον ενισχυτη..και τα δυο μαζι δεν αντεχουν τα οικονομικα μου

για ενισχυτη βαζω ταβανι τιμης στα 2300ε για αγορα απο την ελλαδα η απο το εξωτερικο και βεβαια ειμαι αναμεσα σε denon και pionner

για ηχεια στο ιδιο περιπου οριο ανωτατης τιμης αναμεσα σε b&w (CM SERIES),-focal (ELECTRA 1027S) -kef(XQ-40) -atc(SCM40)
 
Last edited:

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Θα γινω αιρετικος.

Αντι για ενισχυτη + κυρια ηχεια, συνολο οπως λες καπου στα 4600, αν ημουν στην θεση σου (που δεν ειμαι ομως), θα εβαζα κατι παραπανω, και θα αγοραζα:

3 απο αυτα

και ενα χιλιαρικο ακομα για εναν σωστο AV, και τελος


Οποτε, δεν θα εκανα τωρα αναβαθμιση, θα περιμενα να αυξηθει το μπαγιοκο πρωτα ;-)
 
Last edited:

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Θα γινω αιρετικος.

Αντι για ενισχυτη + κυρια ηχεια, συνολο οπως λες καπου στα 4600, αν ημουν στην θεση σου (που δεν ειμαι ομως), θα εβαζα κατι παραπανω, και θα αγοραζα:

3 απο αυτα

και ενα χιλιαρικο ακομα για εναν σωστο AV, και τελος


το θεμα ειναι οτι ουτε εγω ειμαι σε αυτη τη θεση....χαχαχα

ενα απο τα δυο θα παρω...η ηχεια η ενισχυτη...προς το παρον....

παντος αυτα που προτινεις δεν τα ειχα υποψη μου....για δωσε εντυπωσεις....
τι ειναι αυτα?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Δεν εχω εντυπωσεις απο τα συγκεκριμενα :D αλλα με ιντριγκαρει πολυ η ιδεα.
Εντυπωσεις μπορω να σου πω απο αυτα που ειναι στο ιδιο μηκος κυματος. Νομιζω οτι θα ειναι που κοντα (Αλλα οχι στην τιμη, μιας και κανουν 6500 το ζευγαρι)

Εντυπωσεις:
- Λερωθηκα (και μπροστα, και πισω)
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Δεν εχω εντυπωσεις απο τα συγκεκριμενα :D αλλα με ιντριγκαρει πολυ η ιδεα.
Εντυπωσεις μπορω να σου πω απο αυτα που ειναι στο ιδιο μηκος κυματος. Νομιζω οτι θα ειναι που κοντα (Αλλα οχι στην τιμη, μιας και κανουν 6500 το ζευγαρι)

Εντυπωσεις:
- Λερωθηκα (και μπροστα, και πισω)

ΑΣΤΑ /...ουτε ο αι-βασιλης δεν μπορει να τα πληρωσει αυτα...
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Δική μου πρόταση είναι να ασχοληθείς με τα ηχεία σε πρώτη φάση και μετά με τον ενισχυτή. Τα ηχεία είναι ο βασικότερο αντικείμενο σε ένα σύστημα.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
αυτη την εντυπωση εχω και εγω....
και αυτα που εχω ειναι ερκτα παλια...και ο denon αρκετα καλος για να αντεξει λιγο ακομη....
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Re: Απάντηση: αναβαθμηση home cinema

Ο denon είναι μια χαρά. Απλά δεν έχει τα συγχρονα "μπλιμπλικια".

ε..ναι...μου λυπουν οι hdmi για να μπορω να τα κοντρολαρς ολα απο εκει....
αλλα περα απο αυτο μια χαρα ειναι...ακομα...
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Με πρώτη σκέψη αυτό (για ... οικονομικό) και με δεύτερη αυτό (για λίγο ακριβό). Το πρώτο έχει και τις αναλογικές 7.1 (LPCM) εξόδους (νομίζω ότι ο denon έχει 7.1 αναλογικές είσόδους) αλλά και οπτικη έξοδο για ηχο αλλά είναι απλό swither. Το δευτερο είναι οικονομικό scaler που δεν σου προσφέρει ο ενισχυτής οπότε θα έχεις και μια επεξεργασια στην εικόνα (χωρίς το 7.1 αναλογικό).