Novabox+ Pace 865 HD PVR

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

taz_s

New member
3 November 2010
12
Καλησπερα,

Ειχαν πει οτι τον Οκτωβριο θα βγαλουν τον Nova HD PVR.
Μπηκε Νοεβριος και δεν βλεπω εξελιξη. Ξερει κανεις κατι ? :huh2::huh2::huh2:

Ευχαριστο
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Nova HD PVR

Καλησπερα,

Ειχαν πει οτι τον Οκτωβριο θα βγαλουν τον Nova HD PVR.
Μπηκε Νοεβριος και δεν βλεπω εξελιξη. Ξερει κανεις κατι ? :huh2::huh2::huh2:

Ευχαριστο

Εδώ δεν έχουν φτιάξει τα προβλήματα με τον κανονικό HD δέκτη. Το βλέπω να αργεί ακόμα.
 

kospap13

New member
27 July 2010
32
Re: Nova HD PVR

SORRY για το off-topic....

μηπως γνωριζει κανεις αν μπορώ ακόμα να βάλω to nova pvr (οχι το hd) και αν ναι που μπορω να το βρω?? Πρέπει να μιλη´σω με αντιπροσώπους?? Είμαι ήση συνδρομητης Nova...

Ευχαριστώ....
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Nova HD PVR

SORRY για το off-topic....

μηπως γνωριζει κανεις αν μπορώ ακόμα να βάλω to nova pvr (οχι το hd) και αν ναι που μπορω να το βρω?? Πρέπει να μιλη´σω με αντιπροσώπους?? Είμαι ήση συνδρομητης Nova...

Ευχαριστώ....

λιγο δυσκολο να τον βρεις,διοτι ουσιαστικα εχει σταματησει η διαθεση του.
μονο εαν εχει μεινει πουθενα stock.
ΠΡΟΣΟΧΗ:εαν εισαι παλιος με ελευθερη καρτα,
no problem..
εαν εισαι καινουργιος και-προφανως-παντρεμενος,το ξεχνας,εκτος και εαν γινεται να παντρεψουν την καρτα σου με τον Pvr(χλωμο αλλα λεμε..).
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Nova HD PVR

Nova Box HD PVR 865 από την Τετάρτη 17 Νοέμβρη (συμβολική η ημέρα ????? :D) θα διατίθεται ο δέκτης.

Συσκευασία με καλώδιο HDMI & Scart, σκληρό δίσκο 318 γίγα με ελεύθερα προς χρήση τα 218 γίγα, εγράφη ζωντανά σε ένα κανάλι μόνο, παράλληλα μπορούμε να παρακολουθούμε ένα άλλο κανάλι.

Τιμή δέκτη μάλλον στα 258 ευρώ.

Για τους τωρινούς συνδρομητές pvr θα υπάρξει ειδική προσφορά....

Αυτά....
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Nova HD PVR

Nova Box HD PVR 865 από την Τετάρτη 17 Νοέμβρη (συμβολική η ημέρα ????? :D) θα διατίθεται ο δέκτης.

Συσκευασία με καλώδιο HDMI & Scart, σκληρό δίσκο 318 γίγα με ελεύθερα προς χρήση τα 218 γίγα, εγράφη ζωντανά σε ένα κανάλι μόνο, παράλληλα μπορούμε να παρακολουθούμε ένα άλλο κανάλι.

Τιμή δέκτη μάλλον στα 258 ευρώ.

Για τους τωρινούς συνδρομητές pvr θα υπάρξει ειδική προσφορά....

Αυτά....

Δύο tuner ο δέκτης ή ένα; Λογικά 2, αλλά επιβεβαίωσε.
 

ioannisz

New member
25 June 2010
41
Re: Nova HD PVR

αν εχω ενα καλωδιο απο πιατο θα παιζει?

γιατι ο παλιος ηθελε 3
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Nova HD PVR

Nova Box HD PVR 865 από την Τετάρτη 17 Νοέμβρη (συμβολική η ημέρα ????? :D) θα διατίθεται ο δέκτης.

Συσκευασία με καλώδιο HDMI & Scart, σκληρό δίσκο 318 γίγα με ελεύθερα προς χρήση τα 218 γίγα,
εγράφη ζωντανά σε ένα κανάλι μόνο, παράλληλα μπορούμε να παρακολουθούμε ένα άλλο κανάλι.Τιμή δέκτη μάλλον στα 258 ευρώ.

Για τους τωρινούς συνδρομητές pvr θα υπάρξει ειδική προσφορά....

Αυτά....

αν εχω ενα καλωδιο απο πιατο θα παιζει?

γιατι ο παλιος ηθελε 3

οπως αναφερει ο Αντωνης,απο την στιγμη που βλεπουμε ενα και γραφουμε ενα-προφανως-σημαινει 2 tuner,οποτε κατεβαινουν και 2 καλωδια.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Nova HD PVR

To pvr θέλει 2 καλώδια, αργότερα που θα έρθει και το multiview για όσους έχουν pvr θα χρειαστεί άλλο ένα καλώδιο + ένα καλώδιο που θα συνδέει τους δύο δέκτες....
 

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Re: Nova HD PVR

Πρίν λίγο μου είπαν 249 ευρώ ο δέκτης και 7,75 ευρώ το multiview. Το είδα και γραμμένο σε έντυπο της nova.

Στο ίδιο κατάστημα υπήρχαν και 2 PVR από τα παλιά (υπήρχαν στοκ) για εγκατάσταση αύριο, κανονικά με κάρτα "εργένικη"!
 

john44ath

Established Member
28 August 2010
219
Re: Nova HD PVR

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες? το multiview βγαινει μαζι με τον δέκτη? τι εντυπο της νοβα ηταν αυτο και σε ποιο καταστημα?



Πρίν λίγο μου είπαν 249 ευρώ ο δέκτης και 7,75 ευρώ το multiview. Το είδα και γραμμένο σε έντυπο της nova.

Στο ίδιο κατάστημα υπήρχαν και 2 PVR από τα παλιά (υπήρχαν στοκ) για εγκατάσταση αύριο, κανονικά με κάρτα "εργένικη"!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Nova HD PVR

Nova Box HD PVR 865 από την Τετάρτη 17 Νοέμβρη (συμβολική η ημέρα ????? :D) θα διατίθεται ο δέκτης.

Συσκευασία με καλώδιο HDMI & Scart, σκληρό δίσκο 318 γίγα με ελεύθερα προς χρήση τα 218 γίγα, εγράφη ζωντανά σε ένα κανάλι μόνο, παράλληλα μπορούμε να παρακολουθούμε ένα άλλο κανάλι.

Τιμή δέκτη μάλλον στα 258 ευρώ.

Για τους τωρινούς συνδρομητές pvr θα υπάρξει ειδική προσφορά....

Αυτά....

Διορθώνω την τιμή ......... 249 ευρώ ο δέκτης....

Το multiview θα έρθει αργότερα αλλά μέσα στο 2010...
 

strikal

Senior Member
22 March 2009
338
Re: Nova HD PVR

Σε επικοινωνια που ειχα με το τεχνικο τμημα της nova και φενεται οτι μιλησα με ενημερωμενο εκπροσωπο της nova εχουμε τα εξης:

1. ο δεκτης κυκλοφορει πιθανοτητα απο Δευτερα, τιμες και οτι αλλο εχει υποθει πιο πανω ισχυουν...

2. Αρχες του 2011 η nova θα περασει στην λογικη του multiview το οποιο θα ειναι διαθεσιμο μεσα στο πρωτο τριμηνο του 2011

3. πληροφοριες - διευκρυνησεις για το MULTIVIEW

α) θα λειτουργει με εναν οι περισσοτερους δεκτες συνδεδεμενους μεταξυ τους, οι δεκτες πρεπει να ειναι nova hd ή nova hd pvr. Σε ερωτηση μου αν μπορει να χρησιμοποιηθει παλιοτερος δεκτης της nova με καποιον απο τους νεους για να εχουμε multiview η απαντηση ηταν αρνητικη (ο παλιος δεκτης panasat παει στα σκουπιδια)

β) το multiview θα χρεωνεται σαν υπηρεσια οπως χρεωνεται τωρα η υπηρεσια pvr. Η τιμη θα κυμανθει απο 7 ευρω εως 10 ευρω (καπου εκει)...
Σημαντικο: οπως με διαβεβαιωσαν πληρωνοντας την υπηρεσια multiview θα περιλαμβανονται και οι σημερινες λειτουργιες pvr Δηλαδη πληρωνοντας συνδρομη multiview θα εχουμε θεαση σε δευτερη τηλεοραση, εγγραφη, timeshift κτλ...

γ) η λογικη του multiview ειναι να εχουμε σε καθε τηλεοραση του σπιτιου διαφορετικο καναλι nova τοποθετωντας σε καθε τηλεοραση εναν απο τους νεους δεκτες με δικη του καρτα ο καθενας και συνδεδεοντας τους δεκτες μεταξυ τους να εχουμε το επθυμητο αποτελεσμα
Δηλαδη θα πληρωνουμε την συνδρομη του πακετου nova που εχουμε επιλεξει και για καθε τηλεοραση που θα εχουμε nova θα πληρωνουμε και την υπηρεσια multiview...
η παραπανω υπηρεσια μπορει να υλοποιηθει σε παραπανω απο 2 τηλεορασεις εντος της οικιας μας π.χ. 3 ή 4 ακομα και 5 αρκει να πληρωνουμε την συνδρομη multiview για καθε μια απο αυτες

δ) για οποιον συνδρομητη θελει να εχει multiview θα του δινονται οι επιπλεον δεκτες σε προνομιακη τιμη (δεν εχει διυκρυνηστει ακομα αλλα μου ειπαν σε χαμηλοτερη τιμη απο οτι κυκλοφορει στην αγορα, σαν παραδειγμα μου αναδεραν τιμες 50 με 60 ευρω τον επιπλεον δεκτη)

Τελος εθεσα το ερωτημα "αφου παει στα σκουπιδια ο παλιος μου δεκτης pvr γιατι να μην μου τον ξεκλειδωσουν με καποιο τροπο ετσι ωστε να εχω ολες τις λειτουργιες που εχει ουτως η αλλος για ελευθερα καναλια";;;;

Η απαντηση ηταν: "δεν εχει τεθει το θεμα απο πολλους συνδρομητες ετσι ωστε η εταιρεια να κανει κατι τετοιο"

Αυτα τα νεοτρα τα συμπερασματα δικα σας
 

john44ath

Established Member
28 August 2010
219
Re: Nova HD PVR

δηλ.τωρα που θα βγει ο HD PVR δεν θα υπαρχει εξτρα συνδρομη 7,75?
μονον το multiview θα χρεωνεται? οταν θα βγει.
πως θα ενωνονται οι δεκτες μεταξυ τους στο multiview?
δηλ.με ποια τεχνικη?
η αναφορα οτι καθε επιπλεον θεαση εντος οικιας θα χρεωνεται ξεχωριστα ειναι απολυτως σωστη. δηλ. θελεις 4 ανεξαρτητες θεασεις εντος σπιτιου?
θα πληρωνεις multiview 4Χ10ΕΥΡΩ=40ευρω επιπλεον της συνδρομης σου.
επισης σωστο οτι το multiview (ή multivision) θα γινεται μονον με τους
HD 831 & HD PVR 865 και σε ολους τους συνδιασμους μεταξυ τους.
Για να εχεις δηλαδη υπηρεσιες pvr και στις 2 τηλεορασεις , θα πρεπει να εχεις 2 HD PVR 865 συνδεδεμενους.



Σε επικοινωνια που ειχα με το τεχνικο τμημα της nova και φενεται οτι μιλησα με ενημερωμενο εκπροσωπο της nova εχουμε τα εξης:

1. ο δεκτης κυκλοφορει πιθανοτητα απο Δευτερα, τιμες και οτι αλλο εχει υποθει πιο πανω ισχυουν...

2. Αρχες του 2011 η nova θα περασει στην λογικη του multiview το οποιο θα ειναι διαθεσιμο μεσα στο πρωτο τριμηνο του 2011

3. πληροφοριες - διευκρυνησεις για το MULTIVIEW

α) θα λειτουργει με εναν οι περισσοτερους δεκτες συνδεδεμενους μεταξυ τους, οι δεκτες πρεπει να ειναι nova hd ή nova hd pvr. Σε ερωτηση μου αν μπορει να χρησιμοποιηθει παλιοτερος δεκτης της nova με καποιον απο τους νεους για να εχουμε multiview η απαντηση ηταν αρνητικη (ο παλιος δεκτης panasat παει στα σκουπιδια)

β) το multiview θα χρεωνεται σαν υπηρεσια οπως χρεωνεται τωρα η υπηρεσια pvr. Η τιμη θα κυμανθει απο 7 ευρω εως 10 ευρω (καπου εκει)...
Σημαντικο: οπως με διαβεβαιωσαν πληρωνοντας την υπηρεσια multiview θα περιλαμβανονται και οι σημερινες λειτουργιες pvr Δηλαδη πληρωνοντας συνδρομη multiview θα εχουμε θεαση σε δευτερη τηλεοραση, εγγραφη, timeshift κτλ...

γ) η λογικη του multiview ειναι να εχουμε σε καθε τηλεοραση του σπιτιου διαφορετικο καναλι nova τοποθετωντας σε καθε τηλεοραση εναν απο τους νεους δεκτες με δικη του καρτα ο καθενας και συνδεδεοντας τους δεκτες μεταξυ τους να εχουμε το επθυμητο αποτελεσμα
Δηλαδη θα πληρωνουμε την συνδρομη του πακετου nova που εχουμε επιλεξει και για καθε τηλεοραση που θα εχουμε nova θα πληρωνουμε και την υπηρεσια multiview...
η παραπανω υπηρεσια μπορει να υλοποιηθει σε παραπανω απο 2 τηλεορασεις εντος της οικιας μας π.χ. 3 ή 4 ακομα και 5 αρκει να πληρωνουμε την συνδρομη multiview για καθε μια απο αυτες

δ) για οποιον συνδρομητη θελει να εχει multiview θα του δινονται οι επιπλεον δεκτες σε προνομιακη τιμη (δεν εχει διυκρυνηστει ακομα αλλα μου ειπαν σε χαμηλοτερη τιμη απο οτι κυκλοφορει στην αγορα, σαν παραδειγμα μου αναδεραν τιμες 50 με 60 ευρω τον επιπλεον δεκτη)

Τελος εθεσα το ερωτημα "αφου παει στα σκουπιδια ο παλιος μου δεκτης pvr γιατι να μην μου τον ξεκλειδωσουν με καποιο τροπο ετσι ωστε να εχω ολες τις λειτουργιες που εχει ουτως η αλλος για ελευθερα καναλια";;;;

Η απαντηση ηταν: "δεν εχει τεθει το θεμα απο πολλους συνδρομητες ετσι ωστε η εταιρεια να κανει κατι τετοιο"

Αυτα τα νεοτρα τα συμπερασματα δικα σας