Όταν ένας συμφωνιστής συνθέτει μια πολιτική όπερα: Fidelio του L.v. Beethoven

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Θα πρέπει να το παραδεχθούμε... O Beethoven δεν είναι ο πρώτος συνθέτης που μας έρχεται στο μυαλό, όταν ακούμε την λέξη όπερα. Υπήρξε όμως θαυμαστής του είδους (ειδικά του Mozart) και θεωρούσε την όπερα κορύφωση της μουσικής δημιουργίας.

Παρόλα αυτά, η μοναδική όπερα που μας άφησε ο Beethoven, επειδή είναι ακριβώς του Beethoven, την διατήρησε διάσημη και όχι αμελητέα; Νομίζω ότι ναι έχει αυτό την βαρύτητα του, αλλά ως μουσική δημιουργία, υπολείπεται (ας είμαστε ειλικρινείς) σε σχέση με πολλά έργα του είδους.

Τι την κάνει όμως σημαντική; Μόνο το ότι είναι έργο του Beethoven; Αυτό μπορεί να είναι αρκετό αλλά νομίζω ότι δεν είναι το μοναδικό. Ορίζει και σηματοδοτεί μια εποχή. Τους αγώνες της που έγιναν, αγώνες της ανθρωπότητας και μετέπειτα.

Όταν ξεκίνησε την όπερα, ήταν ακόμα νωπές οι αναμνήσεις και οι αγώνες της Γαλλικής επανάστασης. Το πνεύμα και η κριτική του Beethoven ήταν παρόν και σε άλλα έργα του (π.χ.η 3η, η ηρωική).

Το συγκεκριμένο έργο απασχόλησε τον Beethoven πολλά έτη και προεβεί σε πολλές αναθεωρήσεις, στο κείμενο, στην μουσική. Οι αναθεωρήσεις αυτές δεν ήταν απλές καλλιτεχνικές και μουσικές αναζητήσεις επάνω στο μουσικό είδος, που φαινόταν ότι δεν ήταν το ισχυρό του, αλλά νομίζω εξέφραζαν τις γενικότερες αντιλήψεις και προοπτικές που είχαν καλλιεργηθεί στον συνθέτη από τα εξελίξεις της εποχής. Εξελισσόταν μαζί με αυτές το έργο και ο συνθέτης.

Έχουμε 4(!) εισαγωγές που γράφτηκαν για την όπερα, η οποίες είναι συμφωνικά μέρη που ερμηνεύονται συχνά-πυκνά. Σε αυτά μπορεί κανείς να αντιληφθεί πολλά πράγματα. Για παράδειγμα στην Leonore III, μπορώ να διακρίνω, εντελώς σε μια εντελώς αυθαίρετη και προσωπική προσέγγιση, την αντίληψη και άποψη του συνθέτη για τα πολιτικά τεκταινόμενα της εποχής. Ακούω σε αυτήν την εισαγωγή, με τα δικά μου αυτιά και τις δικές μου γνώσεις, την θέση του Beethoven για το Συνέδριο της Βιέννης του 1815. Η άρια του Florestan (εμπεριέχεται ενορχηστρωμένη στην εισαγωγή Leonore III), δείχνει την απογοήτευση και την σκοτεινιά αλλά και την ελπίδα.

Επομένως, η επιτυχία της όπερας οφείλεται στην συμφωνική αισθητική της (υπέροχα συμφωνικά ενορχηστρωμένα μέρη), στο ότι για πρώτη φορά δίνεται πολιτικό στίγμα. Ακολούθησαν και άλλοι μεγάλοι οπερετικοί συνθέτες αυτήν την πορεία, όπως ο Verdi (όντας και πολιτικός), ξεκάθαρα και o Puccini στην Tosca του με πολύ πιο πετυχημένο το δραματικό στοιχείο και ο πιο αγαπημένος μου από όλους ο Mussorgsky με τις 2 όπερες του Boris Godunov και Khovanchina (όπου ο καλός και ο κακός ρόλος δεν διακρίνεται). Μια γενικότερη τοποθέτηση που θα μπορούσα να κάνω είναι ότι η ανομοιογένεια αυτής της όπερας κρύβει το μεγαλείο της.

Ας δούμε την συμφωνική όπερα από την αρχή.

Εισαγωγικά:

Ξεκινάει με την εισαγωγή, την οποία ο Beethoven αναθεώρησε 4 φορές. Έχουν τον τίτλο Leonore I, II, III και Fidelio. Η ιστορία διαδραματίζεται σε μια Ισπανική κρατική φυλακή κοντά στην Σεβίλλη. Εδώ ας δώσουμε και μια εξίσωση, παράλληλα με μια εισαγωγή στην υπόθεση: Leonore=Fidelio. Η Leonore, σύζυγος ενός πολιτικού κρατούμενου, του Florestan, έχει εισχωρήσει στις φυλακές που κρατείται ο σύζυγος, μεταμφιεσμένη ως νεαρός άνδρας. Έχει αναλάβει δεσμοφύλακας έχοντας κερδίζει την εμπιστοσύνη του αρχιδεσμοφύλακα Rocco, όπου ο Fidelio (Leonore) είναι βοηθός-παραγιός του.

1η πράξη

Βρισκόμαστε στο προαύλιο της φυλακής. Ο Αρχιδεσμοφύλακας Rocco έχει αρκετή δουλειά. Τον βοηθάει ο θυρωρός της φυλακής ο Jaquino, που είναι ερωτευμένος και λογοδοσμένος με την κόρη του Rocco, την Marzelline. Όμως η Marzelline είναι ερωτευμένη με τον Fidelio. Έτσι ο Joaquino εκφράζει την στεναχώρια του και τον καημό θα λέγαμε. Υπέροχα εκφρασμένο σε απλή άρια και ντουέτο με την Marzelline. H άρια του Rocco παρουσιάζει το πόσο σημαντικός είναι για την φυλακή και μας αποκαλύπτει ότι πρόκειται για ένα απλό, τίμιο άνθρωπο, χωρίς κακία. Εδώ υπάρχει το δραματικό κενό. Γνωρίζουμε το έρωτα του Joaquino για την Marzelline που αυτή όμως προτιμά το Fidelio (πού είναι μια γυναίκα αλλά δεν το γνωρίζει ακόμα). Αυτό το κωμικό-δραματικό στοιχείο δεν έχει καμμιά εξέλιξη και ολοκλήρωση. Ίσως ο Beethoven να ήθελε να δημιουργήσει κάτι αντίστοιχο με αυτό που γινόταν στους Γάμους του Figaro, με 2 ανταγωνιστικά ζευγάρια αλλά δεν του βγήκε λόγω σοβαρότητας της υποθέσεως.

O Fidelio-Leonore ήρθε στην φυλακή για να βοηθήσει να αποδράσει ο σύζυγός και πολιτικός κρατούμενος Florestan. Ο Florestan είναι και πολιτικός αντίπαλος του διοικητή της φυλακής, Don Pizarro. O Don Pizarro φυλάκισε παράνομα τον Florestan, έναν υπερασπιστή της αλήθειας και δικαίου, για να μην αποκαλυφθούν τα διάφορα εγκλήματα που διέπραξε. Υπάρχει εδώ η άρια του Don Pizarro που μας δείχνει την σκοτεινή ψυχή του και την κακία του. Έχει ενημερωθεί ότι έρχεται υπουργός για έλεγχο και θέλει να κρύψει τις παρανομίες τους και το κακό του έργο. Ζητά από του φύλακες στους πύργους να τον ειδοποιήσουν όταν θα έρθει ο υπουργός.
Σε αυτό σημείο έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στο εμβατήριο, σχεδόν μενουετικό, που έγραψε ο Beethoven για την είσοδο και το έλεγχο της φρουράς που κάνει ο διοικητής της φυλακής.

Αποχωρόντας o Don Pizarro, η Marzelline και o Fidelio πείθουν τον Rocco να βγάλει τους φυλακισμένους, όλοι πολιτικοί κρατούμενοι, στο προαύλιο. Ο σκοπός της Leonore είναι να βρει σε αυτούς, τον σύζυγό της. Πράγματι βγαίνουν οι κρατούμενοι, όπου εδώ έχουμε ίσως την κορύφωση του δράματος. Απομονωμένοι άνθρωποι, βλέπουν μετά από καιρό τον ήλιο και αναπνέουν καθαρό αέρα. Άνθρωποι ταλαίπωροι και ασθενής. Το χωροδιακό των φυλακισμένων είναι ένα από τα πιο συγκινητικά, δραματικά και πονόψυχα μέρη της όπερα. Ένα πραγματικό αριστούργημα. Οι φυλακισμένοι τραγουδούν " Τι ευτυχία να ανασαίνεις καθαρό αέρα". Να μπορείς να ανασαίνεις και απλώνουν τα χέρια τους στον ήλιο. "Τότε ο άνθρωπος έφτασε στο φως...!" είναι λόγια που ακούμε από τους κρατούμενους. Η μουσική αυτή είναι παρμένη από μία πένθιμη καντάτα που είχε γράψει ο Beethoven για το θάνατο του Αυτοκράτορα Ιωσήφ Β'. O Fidelio-Leonore αναζητά τον σύζυγο Florestan αλλά δεν τον βρίσκει. Είναι σε βαθιά απομόνωση στα πιο ανήλια μπουντρούμια της φυλακής.

Ο Don Pizzaro, αντιλαμβάνεται την αυτή την αυθαίρετη πράξη, επιπλήττει τον Rocco. Δίνει εντολή να επιστρέψουν οι φυλακισμένοι στα κελιά τους. O Rocco πρέπει να κατεβεί στα υπόγεια της φυλακής να σκάψει έναν τάφο. H Leonore ζητάει να τον βοηθήσει. O τάφος προορίζεται για τον Florestan!

2η πράξη

1η σκηνή
Στο υπόγειο κελί. Ξεκινάμε με συγχορδίες εγχόρδων σε μείζονα και ακολουθεί η άρια του Florestan. Οδύρεται για την σκληρή του μοίρα. Ο πόνος έχει να κάνει με το γεγονός του ότι υπήρετησε την αλήθεια και το δίκαιο και η ανταμοιβή του ήταν τα δεσμά. Η ελευθερία είναι το όνειρο του, η ανάγκη του... Και αυτή η ελευθερία έχει ένα πρόσωπο... Το πρόσωπο της γυναίκας του, της Leonore.

O Rocco και ο Fidelio σκάβουν το τάφο για τον μελλοθάνατο. Εμφανίζεται ο Florestan, τον οποίο δεν αναγνωρίζει μέσα στο σκοτάδι των υπογείων η Leonore. Παρά ταύτα, θέλει να το σώσει αυτόν φυλακισμένο, όποιος κι' αν είναι. Έχει κατεβεί και ο Don Pizzaro όπου θέλει να αποτελειώσει τον κρατούμενο. Ζητάει να τον σκοτώσει ο Rocco, που θέλει να υπακούσει αλλά δεν μπορεί. Ο Don Pizzaro αναλαμβάνει να εκτελέσει τον Florestan. Τότε μπαίνει ανάμεσα τους η Leonore και αποκαλύπτει την ταυτότητα της. O Don Pizzaro αδιαφορεί μπροστά σε αυτή την εκδήλωση συζυγικής αγάπης. Η Leonore έχει στρέψει το όπλο της προς τον Don Pizzaro. Εκείνη την στιγμή ακούγεαι ο ήχος της σάλπιγγας. Έφθασε ο υπουργός. O Don Pizzaro οπισθοχωρεί ηττημένος. To ζευγάρι σώζεται και πανηγυρίζει σε ένα ντουέτο O namenlose Freude!

Σε αυτό το σημείο μερικά πράγματα. Παρατηρούμε ότι την λύση του δράματος δεν την δείνει κάποια άρια ή κάποιο τραγούδι άλλα μια συμφωνική παρέμβαση (σαλπίσματος μέ χρήση τρομπέτα). Ασυνήθιστο για οπερετικό είδος όπου την λύση την δίνει πάντα η ανθρώπινη φωνή. Κάτι που δεν αρέσει καθόλου στους Hardcore οπερόφιλους.

Ένα άλλο σημείο είναι ότι η κορύφωση και ολοκλήρωση του δράμματος έρχεται σχετικά γρήγορα. Είχαμε μια 1η πράξη διάρκειας μιας ώρας και στην 2η πράξη, στην 1η σκηνή, το δράμμα κορυφώθηκε σε περίπου 20 λεπτά, όπου έπειτα θα ακολουθήσει ο επίλογος και η κορύφωση-πανηγυρισμός! Όχι και πολύ αρμονικό και αρκετά απότομο θα λέγαμε, άλλα όπως είπαμε το έργο έχει σημαντικά δραμματικά κενά.

Σε αυτό το σημείο ο Gustav Mahler, είχε δημιουργήσει μια παράδοση αντιλαμβανόμενος το κενός και την ασσυμετρία. Έτσι με τον τέλος της 1ης σκηνής της 2ης πράξης, κλείνει η σκηνή και η ορχήστρα μόνη της ερμηνεύει την μακροσκελή εισαγωγή Leonore III, που στην ουσία συνοψίζει όλα όσα έχουν συμβεί και καλύπτει το κενό και την ασσυμετρία. Μια πρακτική που άρχισε να εγκαταλείπεται (πολύ κακώς) για λόγους "αυθεντικότητας". Εγώ πάντως είμαι με τον Mahler!

2η σκηνή
To φινάλε είναι πανηγυρικό. Ο υπουργός, Don Fernando, ελευθερώνει τους φυλακισμένους, τους οποίους θεωρεί αδέλφια του. Αναγνωρίζει τον Florestan, αγαπημένο του φίλο και χαίρεται που είναι ζωντανός. O Don Pizzaro τιμωρείται όπως ακριβώς τιμωρούσε. Και το ξενέρωτο... η Marzelina επιστρέφει στον Joaquino.Στο τέλος όλοι τραγουδούν και υμνούν την συζυγική αγάπη. H Leonore βγάζει και πετάει τα δεσμά του Florestan.

Συμπεράσματα:

Έρωτα και πολιτική; Συμβιβάζονται; Ισχύουν; Κατά τον Beethoven ναι. Αυτό που μας μένει περισσότερο είναι η ελευθερία και το πόσο σημαντική είναι. Η πίστη που πρέπει να έχουμε για να πετύχει που βρήκε κάποιο (έστω και δραματικά ημιτελή) τρόπο να τα συνδέσει.

Το έργο έχει αρκετές κορυφώσεις και πολυ ενδιαφέρουσες άριες και ντουέτα. H συμφωνική μουσική είναι... Beethoven!

Αλλά πάντα θα μας θυμίζει.... όλα τα δικαιώματα κατακτούνται με αγώνες και οι άνθρωποι δεν πρέπει να το ξεχνάμε ούτε να το αγνοούμαι.

Λοιπά συμπεράσματα; Δικά σας!

Ερμηνείες (μίνιμαλ)

1. Otto Klemperer/Philharmonia. Έχουμε 2 καταγραφές. Μια στο studio με την Ludwing ως Leonore και μια ζωνταντή ηχογράφηση με την Sena Jurinac. Κορυφαίες και οι 2 και o Klemperer ταιριάζει απόλυτα στο συμφωνικό χαρακτήρα του έργου. Μια ελαφρια προτίμηση στην ζωντανή με την Sena Jurinac πιο δραματική σε σχέση με την πιο "μηχανική" ερμηνεία της Ludwig. Προφανώς κορυφαίες.
fidelio_testament.jpg
567364.jpg

2. Leonard Bernstein/Wiener Philharmonic: Ο Bernstein εδώ αντιμετωπίζει την όπερα σαν το σημαντικότερο έργο του Beethoven. O ρυθμός που ακολουθεί είναι καταπληκτικός και δεν σε αφήνει αδιάφορο. Υπάρχει σε DVD μια και ήταν από θρυλικότερες παραγωγές του στην Όπερα της Βιέννης αλλά και ηχογράφηση σε studio με τους ίδιους συντελεστές με την πολυτελή προσθήκη του Dietrich-Fischer Dieuskau στο ρόλο του υπουργού. H Gundula Janowitz είναι σε εξαιρετική φόρμα, ίσως η καλύτερη Leonore που έχω ακούσει.
9ebebeh1.jpg

3. Ferenc Fricsay/Bayerisches Staatsorchester. Ότι και να πεις για αυτό τον μαέστρο είναι λίγο. Καταπληκτικά τέμπι, υπέροχες φράσεις. Η πιο "μουσική" εκδοχή και πολύ αγαπημένη ερμηνεία.
41C4WNR15TL._SL500_AA300_.jpg

4. Hans Knappersbusch/Bayerisches Staatsorchester. Η μεγαλύτερη σε διάρκεια ερμηνεία του έργου. Αργά τέμπι από τον μάεστρο, τα οποία βοηθούν σε μεγαλύτερη κατανόηση και αποκωδικοποίηση του μουσικού κόσμου του Beethoven. Όχι η πρώτη επιλογή ακρόασης αλλά για κάποιων που γνωρίζει την όπερα και έχει ακούσει κάποια ερμηνεία της, η ακρόαση υπό τον Knappersbusch είναι αποκαλυπτική!
3bd3780fcd398ccdd30a306.jpg


Εν συντομία κάποιες άλλες ερμηνείες. Του Furtwangler είναι απίθανη με τα γνωστές του "παρεμβάσεις" που το κάνει πολύ ενδιαφέρον το έργο. Εξαιρετικός σε μια από αυτές τις ζωντανές ηχογραφήσεις του, o Julius Patzak που έθεσε θεμέλια και όρια στην ερμηνεία του ρόλου του Florestan.

Ο Karl Bohm δίνει μια βαγκενρική διάσταση στο έργο, στην προσπάθεια του να το αντιμετωπίσει και παρουσιάσει το έργο. Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση.

Όλες αυτές οι ηχογραφήσεις, είναι η τελική εκδοχή του έργου. Ως προς την πρώτη αρχική ίδεα της όπερας υπάρχει η ηχογράφηση του John Elliot Gardiner αλλά και του Herbert Blomstedt με την Staatskappelen Dresden. Η προτίμηση μου είναι στην 2η η οποία μπορεί να βρεθεί σε ένα εξαιρετικα οικονομικό κουτάκι από την Brilliant Classics μαζί με την τελική εκδοχή με τον Christoph von Dohnanyi /Wiener Philharmoniker (Decca recording). Μια πολύ καλή και συνεπής πρόταση για ολοκληρωμένη άποψη για το πως ξεκίνησε και πως κατέληξε η όπερα (η 1η εκδοχή έχει και αφηγητή). Πολύ καλή πρόταση

93213.jpg


Αυτά επί του παρόντος, στο τόλμημα μου για το άβατο της μουσικής κατηγορίας, την όπερα. Δεν φοβήθηκε και ούτε μια στιγμή σκέφτηκα αν είναι δύσκολο ή όχι ένα τέτοιο εγχείρημα (ίσως και επίκαιρο...). Λάθη αν υπάρχουν, είναι ανθρώπινα :cool4:
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043..
Θερμές ευχαριστίες.
Αυτά πρός τό παρόν μιάς καί είναι αργά..
Προσωπικά έχω καταλήξει και στίς δυό εκτελέσεις τού Klemperer καί σέ αυτήν τού Fricsay.(παρεπιπτόντως αυτός ό πρόωρα χαμένος μαέστρος δέν μέ έχει απογοητεύσει σέ οτιδήποτε έχω ακούσει)
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,287
Αθήνα
«Θεωρώ την όπερα τον Fidelio σαν την όπερα του πεπρωμένου μου. Με συντρόφευσε όλη μου την ζωή και χαίρομαι που θα την παρουσιάσω ακόμη μια φορά.
Στην Εταιρία Φίλων της Μουσικής στην Βιέννη κράτησα την αυθεντική παρτιτούρα της Ηρωικής στα χέρια μου. Ω Θεέ μου τι στιγμή!. Είδα πως είχε σκιστεί και πως ξανά κολληθεί η πρώτη σελίδα με την αφιέρωση στον Ναπολέοντα Βοναπάρτη. Ο Beethoven πολέμησε την τυραννία δεν υπέκυψε. Ήξερε ποιος ήταν.
Με τον Fidelio δεν πάλεψε για μια οποιαδήποτε ελευθερία αλλά για την προσωπική ελευθερία του ανθρώπου. Για αυτό αγαπώ τόσο αυτή την όπερα και προσπαθώ σε κάθε μου ερμηνεία να σας μεταφέρω αυτή μου την αγάπη. Εάν και εσείς την αγαπήσετε θα έχετε πάρει κάτι μεγάλο μαζί σας».
Karl Bohm

Το απόσπασμα είναι από το πρόγραμμα της όπερας του Μονάχου (Διευθυντής Wolfgang Sawallisch) 27 Φεβρουαρίου 1984 που παρακολούθησα καθισμένος στο ψηλότερο θεωρείο που μόνο η πρώτη σειρά μπορούσε να δει την σκηνή. Στις θέσεις ακροατών, όπως τις έλεγαν, παρέα με νέους που δεν έβλεπαν αλλά μόνο άκουγαν και ταυτόχρονα διάβαζαν τις παρτιτούρες τους.
Χαίρομαι που θυμήθηκα μια πολύ παραγωγική περίοδο της ζωής μου και σε ευχαριστώ για την παρουσίαση μιας όπερας που δεν έχει χαρακτήρες αλλά αρχέτυπα (συζυγική αγάπη-Leonore, αγάπη στην ελευθερία-Florestan, δικαιοσύνη-Don Fernando) πάνω στην ουτοπία της ελευθερίας.
Διαθέτω μόνο την ηχογράφηση του Karajan από το 1971.
 
Last edited by a moderator:
17 June 2009
3,594
Θερμά συγχαρητήρια αγαπητέ Μπρουκνερικέ και προσωπικές ευχαριστίες!!:grinning-smiley-043

Βλέπετε, ήρθε πάνω στην ώρα για μένα μιας και αυτές οι ημέρες είναι αφιερωμένες στην ακρόαση του Fidelio (put the blame on Damian :ernaehrung004: και το χορωδιακό του α' μέρους στην μουσική παρουσίαση που έκανε κατά την διάρκεια της έκθεσης), κι έτσι θα είναι ένα πολύ χρήσιμο βοήθημα.

Την ακούω από το Cd που αναφέρατε με Klemperer και την Christa Ludwig, το οποίο περιλαμβάνει και ένα πολύ προσεγμένο CD ROM με το λιμπρέτο και μια συνοπτική παρουσίαση του έργου.

Θα ήθελα να ακούσω και άλλη μια διαφορετική ηχογράφηση, αλλά δεν είμαι σίγουρη για το ποιά θα πρέπει να επιλέξω...
 
Last edited by a moderator:

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Θερμά συγχαρητήρια αγαπητέ Μπρουκνερικέ και προσωπικές ευχαριστίες!!:grinning-smiley-043

Βλέπετε, ήρθε πάνω στην ώρα για μένα μιας και αυτές οι ημέρες είναι αφιερωμένες στην ακρόαση του Fidelio (put the blame on Damian :ernaehrung004: και το χορωδιακό του α' μέρους στην μουσική παρουσίαση που έκανε κατά την διάρκεια της έκθεσης), κι έτσι θα είναι ένα πολύ χρήσιμο βοήθημα.

Την ακούω από το Cd που αναφέρατε με Clemperer και την Christa Ludwig, το οποίο περιλαμβάνει και ένα πολύ προσεγμένο CD ROM με το λιμπρέτο και μια συνοπτική παρουσίαση του έργου.

Θα ήθελα να ακούσω και άλλη μια διαφορετική ηχογράφηση, αλλά δεν είμαι σίγουρη για το ποιά θα πρέπει να επιλέξω...

Αγαπητή Κάλλη,

Εγώ προσωπικά θα πρότεινα μεταξύ Bernstein και Fricsay ή καλύτερα και τα 2 αν είναι δυνατόν.

Οι λόγοι λίγο-πολύ:

O Fricsay έχει μια μοναδική αρτιότητα ως προς την μουσική προσέγγιση του έργου. Αποτέλεσμα είναι να εκφράζει και μια όμορφη αισθητικά περίοδο της ανασυγκροτημένης Γερμανίας, όπου ανακάμπτει σε όλα τα επίπεδα και παρουσιάζει (λόγω και όπερα) πολύ όμορφα το έργο. Για μένα η πιο μουσική ερμηνεία.

Από την άλλη, o Bernstein μας δίνει την πιο ολοκληρωμένη καλλιτεχνικά ερμηνεία του έργου, η οποία φέρει την δικιά του σφραγίδα, ιδιαίτερα στη αισθητική. Αυτό ή το λατρεύεις ή το απορρίπτεις. Είναι μοναδικός πάντως και εγώ ανήκω στους πρώτους. Αντιλαμβάνεται τα καλλιτεχνικά κενά, τα αποδέχεται και ως ένα σημείο προσπαθεί να τα καλύψει. Προσωπικά με γοήτευσε η προσπάθεια του στο κορυφαίο ντουέτο της 1ης σκηνής της 2ης πράξης. Εκεί βγάζει λίγο και τον συνθέτη από μέσα του. Καθώς τελείωνει το ντουέτο με τα χάλκινα και ολοκληρώνεται, ήδη δίνει σήμα (ενώ ακόμα παίζουν τα χάλκινα) σε ομάδα εγχόρδων να παίξουν τις συγχορδίες της εισαγωγής Leonore III, παραλείποντας τον χαρακτηριστικό τυμπανισμό που έχει η εισαγωγή Leonore III, όπου εξελίσσεται σε συνέχεια και χωρίς παύση-διακοπή για μετάβαση από το ντουέτο στην εισαγωγή. Καλλιτεχνική παρέμβαση, υψηλής αισθητικής και ακολουθεί μια χειμαρρώδης ερμηνεία της Leonore III.

Ο Kna είναι για χαζά παιδάκια (like me) που έχουν ακούσει αρκετές εκδοχές (δεν ξέρω πόσες έχω), που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα και έχουν πλήρη άποψη (νομίζουμε...). Δεν αποτελεί προτεινόμενη αρχική ακρόαση άλλα όσοι έχουν εμπειρίες αρκετών ακροάσεων και ξέρουν το έργο, να προετοιμασθούν για ένα πολιτισμικό σοκ ή ζαβλαμά (εξαρτάται από την τοποθέτηση). Εγώ όταν θέλω να ακούσω Fidelio επανέρχομαι σε αυτήν την εκδοχή. Δύσκολος θα έλεγα, αλλά τον προτιμώ τελευταία.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
εξαιρετική δουλειά από τον Μπρουκνερικό, μου αρέσει η μεθοδικότητα με την οποία προσεγγίζει τα θέματα και η ψιλοβελονιά στα νοήματα του ...Εύγε !!!

για μένα παραμένει ένα δύσκολο έργο, δεν έχω καταφέρει ακόμη να μπω στον κόσμο του... ίσως υπάρχει διαφορά απόψεων μου με τα θεμελιώδη του ....
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Re: Απάντηση: Όταν ένας συμφωνιστής συνθέτει μια πολιτική όπερα: Fidelio του L.v. Bee

εξαιρετική δουλειά από τον Μπρουκνερικό, μου αρέσει η μεθοδικότητα με την οποία προσεγγίζει τα θέματα και η ψιλοβελονιά στα νοήματα του ...Εύγε !!!

για μένα παραμένει ένα δύσκολο έργο, δεν έχω καταφέρει ακόμη να μπω στον κόσμο του... ίσως υπάρχει διαφορά απόψεων μου με τα θεμελιώδη του ....

Μην προσπαθείς να μπεις στο κόσμο. Just listen ή αν αντέχεις δες μια παράσταση (αυτή του Bernstein είναι εξαιρετική και ευχάριστη). Αν είναι να μπει θα μπει μόνο του αλλιώς θα φύγει... Όλα δεν είναι Mahler... :music-smiley-004: (όχι δεν πετάω γάντι!)

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αν η Leonore ήταν ερωμένη, αρραβωνιάρα, παράνομη σχέση κ.λπ ίσως να είχε πιο ενδιαφέρον (το σκέφτηκα και εγώ). :flipout:Όμως η εποχή εκείνη την περίοδο δεν επέτρεπε πολλά και ήδη ο Beethoven ήταν πολύ οριακός λόγω θέματος και ιστορίας, ελευθερία σκέψης, λόγου, όχι στην καταπίεση, ανθρώπινα δικαιώματα κ.λπ.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Όταν ένας συμφωνιστής συνθέτει μια πολιτική όπερα: Fidelio το

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αν η Leonore ήταν ερωμένη, αρραβωνιάρα, παράνομη σχέση κ.λπ ίσως να είχε πιο ενδιαφέρον (το σκέφτηκα και εγώ). :flipout:Όμως η εποχή εκείνη την περίοδο δεν επέτρεπε πολλά και ήδη ο Beethoven ήταν πολύ οριακός λόγω θέματος και ιστορίας, ελευθερία σκέψης, λόγου, όχι στην καταπίεση, ανθρώπινα δικαιώματα κ.λπ.

Και όμως, το βίωμα μιας αγάπης που περνά μέσα από το καμίνι της ιστορίας, τροφοδοτεί μια πορεία με αυταπάρνηση, αφοσίωση, αγώνα, όνειρα κι' ελπίδα και στο τέλος κατορθώνει να ξανασμίξει, δε συγκρίνεται ούτε μ' όλα τα πηδήματα της λίστας του Λεπορέλλο! :BDGBGDB55: Ας μην πάμε μακριά. Η πρόσφατη ιστορία του τόπου μας, με τις τραγικές και αιματηρές πολιτικές συγκρούσεις έχει πολλά τέτοια παραδείγματα. Πιθανότατα, αυτή η ίδια αγάπη, όταν μπει στη ρουτίνα της καθημερινότητας να ξεφτίσει, ή να κανιβαλιστεί, αλλά η αξία του βιώματος της προηγούμενης διαδρομής της δεν ακυρώνεται. Δεν ισχύει πάντα πως τα στερνά τιμούν τα πρώτα. Απλά η εποχή μας έχει γίνει πολύ φθηνή, χυδαία.
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Όταν ένας συμφωνιστής συνθέτει μια πολιτική όπερα: Fideli

Και όμως, το βίωμα μιας αγάπης που περνά μέσα από το καμίνι της ιστορίας, τροφοδοτεί μια πορεία με αυταπάρνηση, αφοσίωση, αγώνα, όνειρα κι' ελπίδα και στο τέλος κατορθώνει να ξανασμίξει, δε συγκρίνεται ούτε μ' όλα τα πηδήματα της λίστας του Λεπορέλλο! :BDGBGDB55: Ας μην πάμε μακριά. Η πρόσφατη ιστορία του τόπου μας, με τις τραγικές και αιματηρές πολιτικές συγκρούσεις έχει πολλά τέτοια παραδείγματα. Πιθανότατα, αυτή η ίδια αγάπη, όταν μπει στη ρουτίνα της καθημερινότητας να ξεφτίσει, ή να κανιβαλιστεί, αλλά η αξία του βιώματος της προηγούμενης διαδρομής της δεν ακυρώνεται. Δεν ισχύει πάντα πως τα στερνά τιμούν τα πρώτα. Απλά η εποχή μας έχει γίνει πολύ φθηνή, χυδαία.

Χμ... έχεις πολύ μεγάλο δίκιο.. Και πόσο ακριβοπληηρωμένη είναι αυτή η φθήνια... Απλά σε δραματικό επίπεδο είχα στο μυαλό μου την Tosca, που μπροστά στα όρια και στην αγάπη της, έκανε τα πάντα ως και φόνο, που δεν ήταν σύζυγος, αλλά στην δυσκολία έκανε μια πράξη σκληρή και σωστή, παρότι τελικά αδικήθηκε. Αλλά και η Leonore έβγαλε το πιστόλι... Στις δύσκολες στιγμές, όποιοι και να είμαστε, βρίσκουμε πιο εύκολα το σωστό.
 

o-Zone

AVClub Addicted Member
1 August 2010
2,282
::...MilkyWay...::
Αγαπητέ Brucknerian, είστε ένας φωτισμένος μελομανής, που αγαπάτε με πάθος τη Μουσική! Με το πάθος σας, τις τεκμηριωμένες αναλύσεις και τις οξυδερκείς παρατηρήσεις σας, μας βοηθάτε πάρα πολύ στη προσέγγιση δυσπρόσιτων έργων. Σας ευχαριστώ και σας υποβάλλω τα ταπεινά μου σέβη. :smileJap:
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΡΧΕΤΑΙ!!!!!

fidelio_kaufmann.jpg


O Fidelio με τον Abbado, την ορχήστρα του Festival της Λουκέρνης και 2 από τους σπουδαιότερους ερμηνευτές του Γερμανόφωνου οπερετικού ρεπερτορίου της εποχής μας. Nina Steeme (ήταν η Ιζόλδη με τον Domingo ως Τριστάνο) ως Leonore και Jonas Kaufmann ως Florestan. Αλλά μόνο το γεγονός ότι ο Abbado "κάνει" Fidelio.

Μεσολάβησε εν τω μεταξύ μια πάρα πολύ καλή ερμηνεία του Fidelio με τον Karl Bohm από το 1963 στην Metropolitan όπου μετά από την πρεμιέρα (μου φαίνεται ο Mahler την είχε δώσει) ξαναερμηνεύτηκε με την συμμετοχή ενός Βαγκνερικού καστ. Εδώ η διεύθυνση του Bohm είναι υποδειγματικότατη, ζωηρή και καθόλου ακαδημαϊκή όπως ακούγεται η 15 χρόνια μεταγενέστερη ηχογράφηση του στην Δρέσδη. Ζωντανή ηχογραφήση από τις παραστάσεις με θόρυβο από το κοινό (το κοινό της ΜΕΤ από τότε ήταν και παρέμεινε αγράμματο).

0884977897760_230.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
[ (το κοινό της ΜΕΤ από τότε ήταν και παρέμεινε αγράμματο).



Λυπάμαι για το οφ τόπικ, αλλά θα διαφωνήσω κάθετα... οι αμερικανοί μουσικόφιλοι είναι ευγενέστατοι, ενημερωμένοι και ιδιαίτερα ανοιχτοί στο καινούριο ... η ΜΕΤ είναι ένας ναός που ο καθένας αισθάνεται καλοδεχούμενος, πράγμα που δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις των λοιπών μεγάλων πόλεων ...
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Λυπάμαι για το οφ τόπικ, αλλά θα διαφωνήσω κάθετα... οι αμερικανοί μουσικόφιλοι είναι ευγενέστατοι, ενημερωμένοι και ιδιαίτερα ανοιχτοί στο καινούριο ... η ΜΕΤ είναι ένας ναός που ο καθένας αισθάνεται καλοδεχούμενος, πράγμα που δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις των λοιπών μεγάλων πόλεων ...

Εμένα πάντως στην ηχογράφηση με ενόχλησε το γεγονός ότι ενδιάμεσα στην Leonore 3 ακουγόταν χειροκροτήματα, η οποία κατά τα άλλα ήταν καταπληκτική μια και το νεύρο που έβγαζε ο Bohm ήταν απίστευτο όπως και η ανταπόκριση από την ορχήστρα (ήξερε να αναγνωρίζει τελικά αρετές από την ορχήστρα και να το συνδυάζει, πολλοί λίγοι το κάνουν). That's it! Θα μπορούσαν αυτά να αποφευχθούν και φυσικά να ισχύει και αυτό που λες, το οποίο εννοείται ότι είναι ότι καλύτερο. Και αυτό γίνεται ακόμα και σήμερα. Το πετάν το χειροκρότημα στο άσχετο. Είναι παράδοση τελικά, όπου το αντίθετο ισχύει αλλού.
 
17 June 2006
14,350
θα διαφωνήσω κάθετα...

η έκφραση είναι πασοκιά και παρακαλώ να αποσυρθεί πάραυτα γιατί λερώνει την Κατηγορία.:icon15:
δεν υπάρχει "οριζόντια" και "κάθετη" διαφωνία.:aetsch:
την επινόησε ο ...μεγάλος τιμονιέρης που ήταν και γλωσσοπλάστης: "αιθεροβάμονες", "τα ρετιρέ της οικονομίας" κλπ
τέτοια άκουγε το πόπολο, πασπαλισμένα με ολίγη από Carmina Burana και λίγωνε. :rolleyes: