Προτάσεις για αγορά CDP μέχρι €4.000 ...

dpoly

Senior Member
19 June 2006
317
Αθήνα
Θέλω να φτιάξω μια λίστα με υποψήφια CD player για ακρόαση μέχρι τα 4 χιλιάρικα.

Σκοπός είναι η αναβάθμιση του συστήματος, που αυτή τη στιγμή αποτελείται από:

- ASR Emitter I
- Sonus Faber Auditor M
- Atoll CD100

Ακούω προτάσεις ...
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Χαλαρά SONY SCD-XA5400ES
Το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν πιστεύω τα αυτιά μου
Περιμένω να στρώσει ( 300-400 ωρες ) και θα γράψω εντυπώσεις
Κάνε αν θες μια έρευνα στο web σχετικά με αυτό το cd player
 

KYSER

Established Member
8 May 2010
221
rhodes
Το weiss dac 202 sta 3000.To atoll cd στον ρολο του τρανσπορτ για τωρα,και αργοτερα ψαχνεις για κατι καλυτερο(Τρανσπορτ)
 

quader

Senior Member
1 May 2010
359
Θέλω να φτιάξω μια λίστα με υποψήφια CD player για ακρόαση μέχρι τα 4 χιλιάρικα.

Σκοπός είναι η αναβάθμιση του συστήματος, που αυτή τη στιγμή αποτελείται από:

- ASR Emitter I
- Sonus Faber Auditor M
- Atoll CD100

Ακούω προτάσεις ...
Αγαπητε φιλε,δεν θα σου πω πια μαρκα να αγορασεις,ομως θα σου πω οτι πρεπει να ειναι οπωσδηποτε sacd.Το απλο cd format,εχει εγγενη προβληματα τα οποια με διαφορους τροπους οι κατασκευαστες προσπαθουν να εξωρα´ι´σουν χωρις μεγαλη επιτυχια.Αν δεν εχεις ακουσει βινυλιο(LP) ισως να μην μπορεις να αντιληφθεις αυτο που σου λεω,μπορεις ομως να ακουσεις το ιδιο δισκακι σε cd και sacd και τοτε ισως καταλαβεις.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Αν θέλεις μόνο CD το Leema Antila II.
Αν θέλεις και SACD πας για Esoteric SA-50.
Αν θέλεις και εικόνα στο μεγάλο universal bluray Denon ή Marantz.

Εναλλακτικά παίρνεις μόνο ένα καλό DAC, όπως το Weiss.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
Re: Προτάσεις για αγορά CDP μέχρι 4.000 ...

Χαλαρά SONY SCD-XA5400ES
Το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν πιστεύω τα αυτιά μου
Περιμένω να στρώσει ( 300-400 ωρες ) και θα γράψω εντυπώσεις
Κάνε αν θες μια έρευνα στο web σχετικά με αυτό το cd player

+1

Αντώνη, έχω την εντύπωση ότι χρωστάς κέρασμα ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
Re: Προτάσεις για αγορά CDP μέχρι 4.000 ...

Πάντως δεν νομίζω ότι χρειάζονται τόσα πολλά χρήματα ... για δες και το νέο audiolab με τους βούβαλους στα 900 ευρώ :

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=69428

τσέκαρε πριν εκταμιεύσεις, επ' ουδενί νομίζω ότι η (τυχόν) ακουστική διαφορά θα δικαιολογεί 3 Κ παραπάνω ....
 

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
Re: Προτάσεις για αγορά CDP μέχρι 4.000 ...

Θέλω να φτιάξω μια λίστα με υποψήφια CD player για ακρόαση μέχρι τα 4 χιλιάρικα.

Σκοπός είναι η αναβάθμιση του συστήματος, που αυτή τη στιγμή αποτελείται από:

- ASR Emitter I
- Sonus Faber Auditor M
- Atoll CD100

Ακούω προτάσεις ...
Esoteric sa-60
Marantz sa -11s2 or ki pearl
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Χαλαρά SONY SCD-XA5400ES
Το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν πιστεύω τα αυτιά μου
Περιμένω να στρώσει ( 300-400 ωρες ) και θα γράψω εντυπώσεις
Κάνε αν θες μια έρευνα στο web σχετικά με αυτό το cd player

Αυτό κοστολογείται περί τα 1500 ευρώ; Ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της Sony; Θυμάμαι στην ετήσια υπεραγορά του Ήχου στην τελευταία σελίδα δεν είχα καταφέρει να τον βρω. Είναι η Sony Hellas; Άρα το ακουμε μόνο από μεταπωλητή;
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Re: Προτάσεις για αγορά CDP μέχρι 4.000 ...

Αυτό κοστολογείται περί τα 1500 ευρώ; Ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της Sony; Θυμάμαι στην ετήσια υπεραγορά του Ήχου στην τελευταία σελίδα δεν είχα καταφέρει να τον βρω. Είναι η Sony Hellas; Άρα το ακουμε μόνο από μεταπωλητή;

http://www.skroutz.gr/s/75523/Sony-SCD-XA5400ES.html?from=suggest&keyphrase=Sony+SCD-XA5400ES
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Προτάσεις για αγορά CDP μέχρι 4.000 ...

+1

Αντώνη, έχω την εντύπωση ότι χρωστάς κέρασμα ...

Eγώ που το έχω στρώσει δηλώνω ευθαρσώς οτι παίζει το ίδιο καλά με πολλά και φημισμένα players του πεντοχίλιαρου, για να μην το τραβήξω άλλο και με πάρουν με τις πέτρες.

Πραγματικό φαινόμενο στο ενάμισι χιλιάρικο που εμένα προσωπικά με απάλλαξε οριστικά απο τον πόθο που είχα για το esoteric X-05 με το οποίο πάνε χέρι πόδι.

Σημαντικά επίσης και τα πολλά features όπως επιλογή ποιάς στρώσης θέλεις απο το δισκάκι να ακούσεις, cd text,αναπαραγωγή CDRW και αναπαραγωγή dsd discs που πλέον είναι πανεύκολο να φτιάξεις με ένα ssd recorder όπως το προσιτότατο KORG MR2 που χρησιμοποιώ εγώ απο τα βινύλια και τις μπομπίνες φίλων σου αλλα και live με αποτελέσματα που πρέπει να ακούσεις για να πιστέψεις.

Μεγάλο του ατού η αναπαραγωγή των απλών CD με ποιότητα εκπληκτικά κοντά με αυτή των SACD, μείον του η μεγάλη περίοδος στρωσίματος κατα την οποία οι διαφορές είναι τεράστιες, μετά απο τριακόσιες ώρες υπομονή όμως θα τρίβεις τα αυτιά σου και δεν θα πιστεύεις πως την γλύτωσες τόσο φτηνά με τον άξιο σύντροφο του εκπληκτικού σου ενισχυτή τον οποίο ξέρω πως παίζει και μπορώ να σου εγγυηθώ οτι θα του ταιριάξει απόλυτα.

Εγώ το χρησιμοποιώ με τον LuxmanL-590AII και τα B&W 803S οπου αντικατέστησε ένα βαριά μοντιφαρισμένο SONY XA555ES (αυτό με τον μηχανισμό τανκς) απο το οποίο έπαιξε καλύτερα και άστρωτο (το παλιό player δεν ήταν και κανένα τυχαίο) και πραγματικά δεν έχω καταφέρει να ακούσω κάτι άλλο ακόμα και εξωτικό σε ψηφιακό ικανό να με κάνει να το ποθήσω και να χάσω τον ύπνο μου μετά το Sony ακόμη και κάτι εξωτικό.
 
Last edited:

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,621
Kως
Θέλω να φτιάξω μια λίστα με υποψήφια CD player για ακρόαση μέχρι τα 4 χιλιάρικα.

Σκοπός είναι η αναβάθμιση του συστήματος, που αυτή τη στιγμή αποτελείται από:

- ASR Emitter I
- Sonus Faber Auditor M
- Atoll CD100

Ακούω προτάσεις ...
Επειδή και γώ είμαι σε αναζήτηση cd player και με την εμπειρία συμβίωσης με MERIDIAN,σου προτείνω το G 08 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΟ,έχει πάρει φοβερές κριτικές και από Δημ Σταματάκο,και από ξένα περιοδικά.Αν θυμάμαι καλά ο κ Δ.Σ. το κατέταξε σε μία από τις 3 καλύτερες ψηφιακές πηγές που άκουσε.Αν και βινιλιάκιας πιστεύω ότι είναι άξιο αγοράς,κάτι που δεν πέτυχα ,γιατί σ όλες τις προσπάθειες μου ,με πρόλαβαν(Αγγλία).
 

quader

Senior Member
1 May 2010
359
Φιλε GHORT,εχεις χρησιμοποιησει μηπως την εξοδο hdmi για να ενεργοποιησεις το φοβερο συστημα H.A.T.S,που απογειωνει τις επιδοσεις του συγκεκριμενου player?
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Όχι το χρησιμοποιώ αποκλειστικά ως δικάναλο μέσω της XLR αναλογικής εξόδου.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Re: Προτάσεις για αγορά CDP μέχρι 4.000 ...

Τι κρίμα πάντως που το Sony δεν έχει ψηφιακές εισόδους... Προσωπικά το θεωρώ must για να αγοράσω player και όχι DAC.

(Δεν το έχω ακούσει, αλλά είναι εντυπωσιακό, ανεξαρτήτως της γνώμης που έχει κανείς για τα περιοδικά του χώρου, ένα μηχανάκι των 1500$ να παίρνει Class A+ στο Stereophile...)