Audio PC (MacMini vs Shuttle)

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Ανοίγω αυτό το thread σε συνέχεια της κουβέντας που εχουμε ξεκινήσει στο thread για HiFace περι Audio PC και για να μην βγώ :eek:fftopic: ...

http://global.shuttle.com/product_series.jsp?PCI=19&FCI=43&FI=205

Κάνοντας μια πρώτη ερώτηση σε διάφορα μαγαζιά στη Στουρνάρη για το MacMini σε κάποιο κατάστημα μου πρότειναν ως εναλλακτική είτε το πολύ φθηνότερο και σαφώς όχι τόσο υψηλών προδιαγραφών ASRock ION 330 (http://www.asrock.com/nettop/spec/ion 330.asp ..το οποίο μου το είχε προτείνει και ο αγαπητος Musicalicius στο thread για το HiFace)
αλλά και την λύση των pc της Shuttle τα οποία μπορέις να τα φτιάξεις όπως θές με κόστος απο νορμάλ μέχρι και ........

Οσο το εψαξα στο site έχω χάσει λίγο την μπάλα γιατί οι επιλογές είναι πααααρα πολλές...

Η σκέψη μου είναι οτι μήπως τελικά μπορεί να φτιαχτεί ενα Shuttle XPC Prima Series (βλ. link) με προδιαγραφές ακόμα και ανώτερες του Mac Mini με χαμηλότερο κόστος;;;

ΟΚ το προφανές μειονέκτημα είναι οτι δεν θα μπορώ να παίξω με το Amarra.... απο κεί και πέρα;;

Σαφώς ο παράγοντας κόστος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο...

Λοιπόν;;;
 
26 June 2006
14,830
Athens
Έχω το παρακάτω setup:

Asus eee b202 (atom 1.6, 1 GB RAM) > foobar2k > m2tech hiface > external DAC και δουλεύει εξαιρετικά καλά. Πριν την αγορά του Asus, σκεφτόμονυ και γω την αγορά του ASrock. Δεν χρειάστηκε όμως, και με ελάχιστα χρήματα (260 Ε) έχω απροβλημάτιστη αναπαραγωγή από το PC.

Δε ξέρω αν σε βοήθησα κάπως..
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Asus eee b202 (atom 1.6, 1 GB RAM) > foobar2k > m2tech hiface > external DAC και δουλεύει εξαιρετικά καλά...

Εκτός απο το pc (εγώ έχω laptop, το οποίο θέλω να αντικαταστήσω με ενα μικρό σε διαστάσεις desktop συσνδεδεμένο στο συστημα) έχουμε το ίδιο set-up... το οποίο και σε εμένα δουλεύει εξαιρετικά καλά...
Ρωτάω για το ακόμα καλύτερο...



Ας μην γίνουν άλλες προτάσεις παρακαλώ... θα ήθελα την γνώμη σας για τις συσκευες που αναφέρω στην αρχική μου ερώτηση!!!
(@Στ. Τρύπης: Γενικά το λέω ετσι; Οχι για την δική σου απάντηση... προς αποφυγή παρεξήγησης -bye-)
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Το Shuttle που σου πρότεινε ο μη σχετικός με το θέμα πωλητής έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα Ο ΘΟΡΥΒΟΣ.
Εκτός αν θέλεις στα χαμηλά περάσματα να ακούς ανεμιστηράκια...
Στη βασική επιλογή Mac Mini-AS IOS υπάρχει και ένα άλλο πλεονέκτημα δεν θέλεις το HiFace γιατί και τα δύο οδηγούν άριστα τo Dac μέσα από την οπτική τους έξοδο.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Απο το site... μία απο τις επιλογές ψήξης:
# OASIS Cooling Technology
Within the best performing platform is the top performance cooler, the newly designed Shuttle OASIS Cooling Technology delivers just that. Specially designed 3-part heat-sinks interconnected by convection cooling pipes covering the North Bridge, South Bridge and MOSFET modules effectively dissipate heat without the use for fans. Featuring all-new heat pipe designs, Shuttle OASIS allows users to enjoy longer component lifetime through lower temperatures and added system stability all in a silent operational environment.

Σε σχέση με την οπτική συνδεση επέτρεψέ μου να εχω τις αμφιβολίες μου...με τα φτηνα ομολογουμένως ψηφιακά καλώδια που εχω κάνει τις δοκιμές μου η οπτική σαφώς ακουγεται χειρότερα και απο το cd (ως τρανσπορτ) και απο το pc...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
...επίσης...

# SilentX PSU
Shuttle XPC systems have always been famous for their quiet running. But now we've made our PCs even quieter with the new SilentX power supply.
SilentX originally debuted with the ST61G4, based on ATI's RADEON 9100 IGP chipset. The new power supply design is lighter than previous models yet increases the peak wattage to 400W in order to accommodate today's more demanding components. At the same time, we integrated two near-silent 40 mm fans into the power supply, one at each end to create a sort of pull-push airflow. Additionally, air vent design is newly optimized to prevent noise from air turbulence. The end result is a high-performance fan that outputs a mere 32 dB under a full system load. When running at a regular idle, the power supply is so quiet that you'll need to put your ear up to it in order to make sure that the fans are working!
SilentX power supplies are also updated to accommodate the latest device needs, such as dedicated 12V power and a SATA power connector for the latest hard drives. The design has proven so popular with existing XPC users that we've made the SilentX power supply available as a stand-alone upgrade for over a dozen models dating all the way back to the SS40G.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Εάν σηκώνει η τσέπη σου τσίμπα ένα μακάκι και είσαι ΟΚ , με το άλλο θα καταντίσεις σαν το αβαταρ σου με χιλιάδες κουμπάκια και παραφενάλεια και άκρη δεν θα βγάζεις ..



επίσης


ΚΑΙ αθορυβο και πισι ... δεν ...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Εάν σηκώνει η τσέπη σου τσίμπα ένα μακάκι και είσαι ΟΚ , με το άλλο θα καταντίσεις σαν το αβαταρ σου με χιλιάδες κουμπάκια και παραφενάλεια και άκρη δεν θα βγάζεις ..



επίσης


ΚΑΙ αθορυβο και πισι ... δεν ...

Φίλε μου αν το σήκωνε νομίζεις οτι θα καθόμουν να παίδευομαι;
Λέω μπας και φτιάξω κάτι εφάμιλο με πιο λίγα χρήματα...
Γιατί "δεν";; Τοσα γράφουν αυτοι στο site... Ρωτάω ..δεν ξέρω ετσι;




Το avatar αν και δεν φαίνεται στο πάνω κουτι γράφει... Men και στο κατω Women!!!!
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Απο το site... μία απο τις επιλογές ψήξης:
# OASIS Cooling Technology
Within the best performing platform is the top performance cooler, the newly designed Shuttle OASIS Cooling Technology delivers just that. Specially designed 3-part heat-sinks interconnected by convection cooling pipes covering the North Bridge, South Bridge and MOSFET modules effectively dissipate heat without the use for fans. Featuring all-new heat pipe designs, Shuttle OASIS allows users to enjoy longer component lifetime through lower temperatures and added system stability all in a silent operational environment.

Σε σχέση με την οπτική συνδεση επέτρεψέ μου να εχω τις αμφιβολίες μου...με τα φτηνα ομολογουμένως ψηφιακά καλώδια που εχω κάνει τις δοκιμές μου η οπτική σαφώς ακουγεται χειρότερα και απο το cd (ως τρανσπορτ) και απο το pc...


Kαι πόσο κοστίζει ενα τέτοιο Shuttle με αθόρυβο σύστημα ψύξης.
Λιγότερα από αυτό
Δεν νομίζω
Για video δεν πολύ κάνει αλλά για audio μια χαρά είναι, αθόρυβο,δεν υπερθερμαίνεται,καίει ελάχιστα και είναι πολύ κομψό για ντο βάλεις χωρίς φόβο σχολίων στο σαλόνι σου.
Όσο για την οπτική πολύ απλά δεν έχεις ακούσει μια καλή γυάλινη οπτική και μια δοκιμή θα σε πείσει...
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Kαι πόσο κοστίζει ενα τέτοιο Shuttle με αθόρυβο σύστημα ψύξης.
Λιγότερα από αυτό
Δεν νομίζω
Για video δεν πολύ κάνει αλλά για audio μια χαρά είναι, αθόρυβο,δεν υπερθερμαίνεται,καίει ελάχιστα και είναι πολύ κομψό για ντο βάλεις χωρίς φόβο σχολίων στο σαλόνι σου.
Όσο για την οπτική πολύ απλά δεν έχεις ακούσει μια καλή γυάλινη οπτική και μια δοκιμή θα σε πείσει...

Αυτό τί Windows σηκώνει?Τα 7ρια θα τα σηκώνει άνετα αν βάλεις καμιά εξτρά μνήμη?Είναι τελείως αθόρυβο?Ενδιαφέρον φαίνεται..
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Την νεώτερη έκδοση αναβαθμισμένη σε όλα σχεδόν την δίνουν με 7άρια.
Και τα πάει αρκετά καλά σε αναπαραγωγή εικόνας !
Και η προηγούμενη με αύξηση μνήμης μπορεί να τα φορέσει διαφορετικά και τα ΧΡ μια χαρά είναι για audio.
Ξαναδίνω την σελίδα του κατασκευαστή.

http://www.youtube.com/watch?v=I_1XzG6qM84&feature=related
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Kαι πόσο κοστίζει ενα τέτοιο Shuttle με αθόρυβο σύστημα ψύξης.
Λιγότερα από αυτό
Δεν νομίζω
Για video δεν πολύ κάνει αλλά για audio μια χαρά είναι, αθόρυβο,δεν υπερθερμαίνεται,καίει ελάχιστα και είναι πολύ κομψό για ντο βάλεις χωρίς φόβο σχολίων στο σαλόνι σου.
Όσο για την οπτική πολύ απλά δεν έχεις ακούσει μια καλή γυάλινη οπτική και μια δοκιμή θα σε πείσει...

Μακράν περισσότερα Γιώργο... τα Shuttle ετσι όπως τα υπολογίζω παίζουν στην τιμή του Mac Mini ...και πολύ πιο πάνω βέβαια!!!


Που θα μου πάει όλο και κάποιον θα βρω να μου δανείσει μία γυάλινη να δοκιμάσω..
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Τι διαφορά έχει αυτό:
http://www.asrock.com/nettop/overview.asp?Model=ION 330-BD

απο αυτό:
http://www.asrock.com/nettop/overview.asp?Model=ION 330HT-BD
;;;

Ομολογώ οτι αυτά τα δυο μου κέντρισαν το ενδιαφέρον...

Ίδια είναι με Blu-ray/HD-DVD αλλά είναι για ταινίες εξοπλισμένα αυτά.
Για μουσική το φτηνό που κάνει 250 ευρώ μαζί με ένα τέτοιο ασύρματο πληκτρολόγιο είναι ότι πρέπει κατά την γνώμη μου.
Καλό το Mac mini αλλά σαν μεταχειρισμένο για τη δουλιά που το θέλουμε γιατί στη Έλλάδα από τιμή του έχουν ρίξει στα αυτιά.
Βέβαια και το τελευταίο ASROCK VISION 3D δεν πάει πίσω σε αυτό το θέμα !
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
ΚΑΙ αθορυβο και πισι ... δεν ...

Ελα βρε Bill ολάκερη κατηγορία htpc έχουμε, δε πεταλώνουμε μύγες :)

Μια χαρά αθόρυβο pc μπορεί να φτιάξει κανείς εάν το επιδιώξει.

Τώρα για μικροσκοπικό….
Καλά όλα τα μικροσκοπικά κουτιά άλλα εάν έχετε χώρο, ξεκινήστε με ένα καλό στιβαρό όμορφο κουτί.
Αλλά μιας και είχατε ξεκινήσει για μικρό κουτί δείτε και εδώ http://www.silverstonetek.com/products/enclosure.php?area=
Passive τροφοδοτικό (ή αρκετά αθόρυβο)
Μητρική με ενσωματωμένη vga – λ.χ. amd780G, 880G κ.ο.κ.
Ένα επεξεργαστή low energy
Λίγη RAM 2-4 Gb για win7
Και ένα αθόρυβο δίσκο για λειτουργικό (2.5’’ ή ssd).
Ψήκτρα με 9αρι ανεμιστήρα minimum για το cpu (αν όχι μεγάλη passive) και πιθανά ένα καλό ανεμιστήρα (noiseblocker, noctua) –
Και υπόσχομαι ότι δε θα ακούγεται τίποτα στο 1,5 μέτρο απόσταση.
Αν προσέξετε αρκετά την ψύξη μπορεί να μην το ακούτε καθόλου και να το ξεχνάτε ανοιχτό – προσοχή lol

Άσε που μετά ανοίγουν οι ορέξεις για blu ray και δε συμμαζεύεται,
Και έχοντας ένα στιβαρό κουτί μπορείτε να αναβαθμίζετε για χρόνια.

Τώρα εάν θα βάλετε usb audio interface ή κάρτα ήχου επαγγελματική, αυτό είναι επιλογή σας.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Ίδια είναι με Blu-ray/HD-DVD αλλά είναι για ταινίες εξοπλισμένα αυτά.
Για μουσική το φτηνό που κάνει 250 ευρώ μαζί με ένα τέτοιο ασύρματο πληκτρολόγιο είναι ότι πρέπει κατά την γνώμη μου.
Καλό το Mac mini αλλά σαν μεταχειρισμένο για τη δουλιά που το θέλουμε γιατί στη Έλλάδα από τιμή του έχουν ρίξει στα αυτιά.
Βέβαια και το τελευταίο ASROCK VISION 3D δεν πάει πίσω σε αυτό το θέμα !

Ναι το ξέρω οτι ειναι με blue ray... μεταξυ τους ρωτάω τι διαφορά έχουν!

Αν είναι να πας σε κάτι τέτοιο να μην έχει και ενα BR βρε παιδί μου;;
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Ναι το ξέρω οτι ειναι με blue ray... μεταξυ τους ρωτάω τι διαφορά έχουν!

Αν είναι να πας σε κάτι τέτοιο να μην έχει και ενα BR βρε παιδί μου;;


Εδώ για ήχο ξεκινήσαμε να συζητάμε και φτάσαμε στις ματρόσκες !
Εγώ δεν θεωρώ απαραίτητο το BR αρκεί να παίζει σωστά foobar να βγάζει bit perfect και να μαιάζει με τις άλλες συσκευές στο rack μου.-bye-