Καλυτερος raw converter για καθε μηχανη?

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
να μαζεψουμε ποιον θεωρει ο καθενας καλυτερος για καθε μηχανη και γιατι?
εγω παντως διαβαζω τωρα για την Canon 7d που με ενδιαφερει αλλα φανταζομαι θα ηταν χρησιμο να ειναι καπου ολα μαζεμενα
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Καλυτερος raw converter για καθε μηχανη?

Capture One της Phase One.

100 ευρώ και θα δεις τη δουλειά στο PS να πέφτει στο μισό.

Μαζικές μετατροπές σε φώτο με παρόμοιες συνθήκες φωτισμού μπορείς να κάνεις ? Γιατί λίγο που είχα ασχοληθεί παλιά μόνο μία μία είχα καταφέρει να επεξεργάζομαι . Και δεν θυμάμαι αν έσωζε σε jpeg κατευθειαν ή σε tiff.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,340
Αθήνα
Capture One, με μεγάλη διαφορά, ιδανικό για batch processing, σώζει κατευθείαν σε ότι θέλεις. Επίσης το καταπληκτικό χαρακτηριστικό του - για μένα - είναι ότι δίνεις εντολή επεξεργασίας, και ενώ δουλεύει εσύ πας σε άλλη φωτογραφία κάνεις copy τις ρυθμίσεις, μικροπροσαρμογές, εντολή επεξεργασίας, επόμενη... Δηλαδή εκτός από το batch , έχει και πολύ γρήγορη επεξεργασία που ενώ οι βασικές διορθώσεις είναι ίδιες, θέλεις να αλλάξεις μία από αυτές!
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Kαποιες φορες ο καθενας μπορει να θεωρησει βεβαια καλυτερο αυτο που τον βολευει, που εχει συνηθισει, που το χειριζεται γρηγορα και αποτελεσματικα.

Αλλα ολα εχουν διαφορες και στο χειρισμο και στην ταχυτητα και στη διαχειριση χρωματος και πανω απ ολα στην εικονα την ιδια.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,696
Kαποιες φορες ο καθενας μπορει να θεωρησει βεβαια καλυτερο αυτο που τον βολευει, που εχει συνηθισει, που το χειριζεται γρηγορα και αποτελεσματικα.

Αλλα ολα εχουν διαφορες και στο χειρισμο και στην ταχυτητα και στη διαχειριση χρωματος και πανω απ ολα στην εικονα την ιδια.
Όλα ξεκινούν από το τέλος, δηλαδή την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος: εκεί, οι εμπειρότεροι, έχετε διαπιστώσει διαφορά με το Capture One σε σχέση με το Lightroom για παράδειγμα;
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Όλα ξεκινούν από το τέλος, δηλαδή την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος: εκεί, οι εμπειρότεροι, έχετε διαπιστώσει διαφορά με το Capture One σε σχέση με το Lightroom για παράδειγμα;

Eχεις δικιο , αλλα μη το λες απολυτα γιατι ναι μεν η τελικη εικονα εχει διαοφρα φυσικα αλλα αν ειναι για μια εικονα να κανω επιπλεον ας πουμε 5λεπτα στην καθεμια δηλαδη μετρα ποσο θελει για μια φωτογραφιση μοδας με περ.300 φωτο και κανε λογαριασμο....

Αν δηλαδη για μια διαοφρα πχ 10% θελεις πολυ παραπανω χρονο κ κοπο κ μανουρα για ρυθμισεις κτλπ ε τοτε??
Ασε που πρεπει να λογαριασεις κ ποσο γρηγορα κανει το export...

Ναι , για μενα προσωπικα το C.1 ειναι το καλυτερο με διαφορα.
Δες μονο ποσοι επαγγελματιες σε μεγαλα Studio ανα τον κοσμο το χρησιμοποιουν, που ο χρονος εκει ειναι τρελλο χρημα...
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Και περα απο αυτο εμενα το ενδιαφερον μου ειναι να δουμε αν για καθε ειδους RAW/μηχανης υπαρχει και διαφορετικο προγραμμα που να ειναι το 'ιδανικο' (με βαση τα τελευταια updates των προγραμματων)
Ψαχνω για κανενα προσφατο συγκριτικο,αν βρω θα το ανεβασω
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Και εγω το Lightroom χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος !
Δεν μπορω να προτεινω κατι αλλο καλυτερο από προσωπικη εμπειρια δικη μου...
Δυσκολευτηκα λιγο στην αρχη να μαθω ολες τις λειτουργιες, αλλα μου εδειξε ενας γνωστος μου που ειναι φωτογραφος τα βασικα, και μετα το εψαξα και μονος μου και πραγματικα κανει θαυματα ! :grandpa:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Εγω το χρησιμοποιω και ειδικα το 6 το βρισκω και πολυ καλο... δοκιμασα το λαιτρουμ, αλλα δεν με βολεψε το interface.

Μαλιστα το ACR σε ομαδικη επεξεργασια δινει περισσοτερες επιλογες απο το λαιτρουμ μια και μπορεις να κανεις περισσοτερες επι μερους ρυθμισεις στο συνολο των φωτογραφιων. Δεν ξερω αν γινεται αυτο και στο λαιτρουμ. Δηλαδη, ενω εχεις πολλες φωτο να πας στο develop...

Το C1 το ειδα λιγο αλλα δεν μου αρεσε επισης η λειτουργικοτητα του...

Το DPP της κανον δεν το δουλεψα καθολου...

Το θεμα βεβαια ειναι, ποιο προγραμμα δινει καλυτερο αποτελεσμα στη μετατροπη... και εκει θελει πολυ ψαξιμο για να καταληξει κανεις σιγουρα...

Καπου ειχα διαβασει, οτι τα μανισια προγραμματα ειναι τα πιστοτερα γιατι οι αλγοριθμοι των raw και nef δεν δινονται πληρως στις τριτες εταιρειες, οποτε κανουν και λιγες μαντεψιες απο μονες τους... με οχι και τοσο πιστα αποτελεσματα...
 
Last edited:

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Καπου ειχα διαβασει, οτι τα μανισια προγραμματα ειναι τα πιστοτερα γιατι οι αλγοριθμοι των raw και nef δεν δινονται πληρως στις τριτες εταιρειες, οποτε κανουν και λιγες μαντεψιες απο μονες τους... με οχι και τοσο πιστα αποτελεσματα...

Νομιζω οτι ειναι πολυ αδικημενα.
Υστερουν λιγο σε ταχυτητα οταν εχεις ογκο, αλλα πολυ λιγο.

Εκει που χανουν τελειως ειναι οταν εχεις αρχεια απο διαφορετικες μαρκες μηχανων που πρεπει να τα επεξεργαστεις μαζι.

Μου εχει τυχει γι'αυτο το λεω.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Και περα απο αυτο εμενα το ενδιαφερον μου ειναι να δουμε αν για καθε ειδους RAW/μηχανης υπαρχει και διαφορετικο προγραμμα που να ειναι το 'ιδανικο' (με βαση τα τελευταια updates των προγραμματων)
Ψαχνω για κανενα προσφατο συγκριτικο,αν βρω θα το ανεβασω

Οπως γραφει και ο Ilias, συνήθως τα μανίσια προγράμματα είναι καλύτερα προσαρμοσμένα στις ιδιαιτερότητες και ιδιοτροπίες της κάθε μηχανής. Ομως ιδανικά δεν είναι. Ουτε τους καλύτερους αλγόριθμους demosaic έχουν, ούτε τον καλύτερο χειρισμό στον θόρυβο/οξύτητα κλπ.

Συνήθως τα γενικής χρήσης δεν είναι καλά προσαρμοσμένα τουλάχιστον τον πρώτο καιρό απο την εμφάνιση ενος μοντέλου.

Κυρίως δεν τα καταφέρμουν στα χρώματα, είναι δύσκολο να μετρήσουν την απόκριση των φίλτρων R,G,B του Bayer σε όλες τις φωτιστικές συνθήκες.

Αλλά και σε ιδιοτροπίες όπως τον καθορισμό του μάυρου και του λευκού σημείου σε όλα τα ISO των Raw δεδομένων, μη γραμμικότητα στο φωτεινό άκρο - ματζέντες στα λευκά, βλέπε Οlympus (1*) -, ανισοσταθμία στα 2 πράσινα κανάλια - banding στην 7D (2*), λαβίρυνθοι σε αισθητήρες της Panasonic (3*).

1*. http://www.rawness.es/reparacion-de-alinealidades-del-sensor/?lang=en

2*. http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1019&message=37022144

3*. http://www.rawness.es/equilibrado-de-canales-verdes/?lang=en.

Μια λυση για πιστα χρώματα είναι το color-profiling των μηχανών απο τους χρήστες, πολλές φορές τα profile που προκύπτουν είναι καλύτερα απο αυτά που συνοδεύουν τα προγράμματα γενικής χρήσης.

Τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ την εξέλιξη του Rawtherapy.
Γίνεται μεγάλη εξέλιξη και ήδη έχει 2 κορυφαίους αλγόριθμους demosaic (Amaze, DCB - ευκρίνεια χωρίς (σχεδόν) τεχνουργήματα), εργαλεία για χρηση Blackframes ώστε να εξουδετερώνεται όποιος μόνιμος θόρυβος, εξουδετέρωση του RAW banding, εξισσορρόπηση των πράσινων καναλιών, αυτόματη διώρθωση χρωματικών εκτροπών, εξουδετέρωση Hot-Dead pixel, αποκατάσταση επαναφορά καμμένων. Ολα τα προαναφερθέντα εργαλεία επενεργούν στα RAW δεδομένα πριν το Demosaic.

Mετα το demosaic έχει επίσης εξελιγμένα εργαλεία adaptive contrast-sharpening, adaptive denoise, Decomvolution sharpening και όλα αυτά σε LAB color space... Υποστηριζει color profiling.... klp klp ...

Πολύ καλό ακούγεται, είναι και δωρεάν, AΛΛΑ είναι ΑΡΓΟΟΟΟΟ και επίσης η σταθερότητα δεν είναι ακόμη σε καλά επίπεδα.
Πάντως αν συνεχιστεί με του ίδιους ρυθμούς η εξέλιξη σε λίγους μηνες θα είναι κορυφαίο σε λειτουργικότητα-ποιότητα. Και μια και είναι open source αρκεί να βρεθούνκαναδυο developers με ικανότητα να μεταγράψουν σε assembly τις χρονοβόρες ρουτίνες....

Με την ευκαιρία αυτού του νήματος τί θα λέγατε για έλεγχο-πιστοποίηση των διαφόρων προγραμμάτων πανω σε raw αρχεία απο το image resource όπως αυτό http://www.imaging-resource.com/PRODS/D7000/D7000LL001003.NEF.HTM
για έλεγχο εικρίνειας-χρωματικής πιστότητας ή και το γνωστό still life σε χαμηλά και ψηλά ISO για έλεγχο συμπεριφοράς στο θόρυβο κλπ.