Μπλεντάζ αποκόλησης, Braid Desoldering

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
..που μπαίνει σε κολλητήρι και ξεκολλάει εύκολα τελεστικούς ξέρει κανείς που θα βρω παίδες..?Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς τί ψάχνω..:BDGBGDB55:..
 
Last edited by a moderator:

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Ματζαφλάρι..

..που μπαίνει σε κολλητήρι και ξεκολλάει εύκολα τελεστικούς ξέρει κανείς που θα βρω παίδες..?Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς τί ψάχνω..:BDGBGDB55:..
Μηπως θες το ματζαφλαρι που ναι καπως τετραγωνο και ειναι για να ξεκολαει smd?..αλλα εκει θες σταθμο αερα,
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Re: Ματζαφλάρι..

Εάν έχω καταλάβει καλά υπάρχει ένα εξάρτημα που το κοτσάρεις σε κολλητήρι και ισομετρικά ζεσταίνει 8 μικρές επιφάνειες (στα ποδαράκια ουσιαστικά) κι αυτό κάνει για να ξεκολλάει τελεστικούς εύκολα..Ελπίζω να μην έχω καταλάβει λάθος..
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Ματζαφλάρι..

Συνήθως για αυτές τις δουλειές χρησιμοποιείς τρόμπα.
Ή βγάζεις το μπλεντάζ από ένα καλώδιο και το χρησιμοποιείς για να μαζεύεις τη κόλληση.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: Ματζαφλάρι..

R157018-01.jpg

Antex Electronics
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Ματζαφλάρι..

Θες και Antex κολλητήρι για αυτά.
Επίσης αν τελικά καταφύγεις σε λύση τρόμπας ή σύρματος διάλεξε καλύτερα σύρμα - πλεξούδα αποκόλλησης (desolder braid).
Α! Κι αν δε λιώνει η παλιά κόληση πέρασε τη με λίγη καινούρια. Έτσι λιώνει πιο γρήγορα και δεν υπερθερμαίνεις την πλακέτα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Ματζαφλάρι..

αυτό το σύρμα πως λειτουργεί?
το βάζεις πάνω στην παλιά κόληση και την κρατάει?

από τι είναι φτιαγμένο ?
Δεν ζορίζεται το προς εξαγωγή εξάρτημα?
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,102
Ελλάδα
Re: Ματζαφλάρι..

το ακουμπάς πάνω στην κόλληση , ζεσταίνεις με το κολλητήρι και αυτό "τραβάει" την κόλληση

κάθε φορά μπορείς να κόβεις την άκρη ή απλώς να το "τρέχεις" και

στην αρχή "χαλάρωσε" το λίγο να αραιώσει η πλέξη ωστε να "τραβάει" καλύτερα ...

http://www.youtube.com/watch?v=AcbezX8TrOU
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: Ματζαφλάρι..

Αρα...
τώρα μπορώ να χαλάω ελεύθερα ε?

Αν αντέχει η πλακέτα :bigcry:
διοτι ανταλλακτικά βρίσκεις σχεδόν τα πάντα,
πλακέτα όμως; :BDGBGDB55:
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ματζαφλάρι..

Α! Κι αν δε λιώνει η παλιά κόληση πέρασε τη με λίγη καινούρια. Έτσι λιώνει πιο γρήγορα και δεν υπερθερμαίνεις την πλακέτα.

O καλύτερος τρόπος, απλά γυρνάς μετά τη πλακέτα και πέφτει το εξάρτημα!
Απλά θες δυνατό κολλητήρι να μπορεί να θερμάνει μεγάλη επιφάνεια ταυτόχρονα. Πάλευα κι εγώ με τις τρόμπες και τα braids μέχρι που είδα αυτό το σύστημα από έναν έμπειρο του χώρου και κατάλαβα...
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: Ματζαφλάρι..

δεν πέφτει ο τελεστικός μόνος του που να πάρει πυρκαγιά όλη η πλακέτα

η μεθοδος της αντεξ με το ματζαφλαρι είναι η κορυφαία ...



επίσης πάιζει το σενάριο η πλακέτα να είναι 3-4 επίπεδα και να υπάρχει σύνδεση στο δέυτερο ας πουμε οπότε θέλει προσοχή να μην καταστρέψεις τον χαλκό ανάμεσα στο σαντουιτς του βακελίτη .... και τότε αντε γειά !!!!
 
Last edited:

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Re: Ματζαφλάρι..

Εντωμεταξύ εγώ ήξερα για την τρόμπα αλλά Desoldering Braid δεν ήξερα ότι υπάρχει.

Μου φαίνεται η καλύτερη λύση για τέτοια δουλειά μιας και η τρόμπα είναι μπακάλικη λύση.

Tonal και Δημήτρη ευχαριστώ. -bye-
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: Ματζαφλάρι..

Δεν δουλεύει τόσο καλά όσο ακούγεται .. πρώτον , και δεύτερον όπως προανέφερα δεν υπάρχει απλή πλακέτα πλέον

θα είναι τουλάχιστον διπλής ( 99 τα εκατό ) οπότε δεν ..
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Ματζαφλάρι..

εγω παντως εχω μια καλη τρομπα, των 15ε, και δουλευει ταμαμ..καμια σχεση με τις απλες..
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Ματζαφλάρι..

Τρόμπα σε διπλής δε κάνει δουλειά γιατί πάντα θα μένει κόλληση από την άλλη μεριά αφού ο αέρας που τραβά κρυώνει την κόλληση και τη στερεοποιεί πάλι και υπάρχει και ο κίνδυνος λόγω της απότομης κίνησης αν ακουμπά η μύτη της τρόμπας να γίνει ζημιά στους χαλκοδιαδόμους της πλακέτας (μου έχει τύχει).
Με τη πλεξούδα και ένα πέρασμα προηγουμένως με φρέσκια κόλληση η δουλειά γίνεται ευκολότερα γρηγορότερα και μερικές φορές όντως το εξάρτημα πέφτει μόνο του.