Λήψη atlantic bird 5w

keros76

Established Member
20 October 2009
168
καλημέρα σε όλους

ήθελα να μου πείτε αν με σταθερό πιάτο 1 μέτρο και με ήδη εγκατεστημένα 2 lnb (hotbird, astra), μπορώ να πιάσω με την προσθήκη ενός τρίτου lnb τον atlantiv bird.
επίσης αν είναι εφικτή η λήψη του θα ήθελα να μου πείτε σε ποιο περίπου σημείο θα τοποθετήσω το lnb ώστε να μη χρειαστεί να φωνάξω τεχνικό.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
καλημέρα σε όλους

ήθελα να μου πείτε αν με σταθερό πιάτο 1 μέτρο και με ήδη εγκατεστημένα 2 lnb (hotbird, astra), μπορώ να πιάσω με την προσθήκη ενός τρίτου lnb τον atlantiv bird.
επίσης αν είναι εφικτή η λήψη του θα ήθελα να μου πείτε σε ποιο περίπου σημείο θα τοποθετήσω το lnb ώστε να μη χρειαστεί να φωνάξω τεχνικό.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Να το δούμε ρεαλιστικά ...

Ακόμα και με κέντρο 13Ε (δηλαδή Hotbird), ο ΑΒ στις 5W απέχει 18 μοίρες. Δεν είναι απαγορευτικό, αλλά απο την άλλη και ο ΑΒ δεν είναι και ο ισχυρότερος δορυφόρος στην ζώνη Clark !
Αν λοιπόν το κάτοπτρο είναι πραγματικά 1 μέτρο (που σημαίνει 1,00 x 1,10-15) τότε ΙΣΩΣ να πιάσεις κάτι με ένα πολύ καλό LNB και τέλειο κεντράρισμα (και ασφαλώς αν το κάτοπτρό σου είναι καλής ποιότητας), μιας και η Super δεσμη θεωρητικά μπορεί να ληφθεί τέλεια απο Αθήνα με κάτοπτρο 95cm.

Αν έχεις κεντράρει στις 19,2Ε (δηλαδή στον Astra) τότε το ξεχνάς....

Για να το τοποθετήσεις μόνος σου θα πρέπει να είσαι εφοδιασμένος με τα κατάλληλα εργαλεία (πεδιόμετρο, κατάλληλη βέργα/λάμα στήριξης LNB κλπ).
Δεν υπάρχει κάποιος τυφλοσούρτης ώστε να το κάνεις χωρίς εργαλεία, οπότε δεν μπορεί κανείς να σου πεί πού ΑΚΡΙΒΩΣ να τοποθετήσεις το LNB.

Προετοιμάσου για κάποιες ώρες στην ταράτσα (φραπέ, κουλουράκια κλπ) αν τελικά αποφασίσεις να το εγκαταστήσεις μόνος σου !
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Εγώ το βλέπω σχεδόν απίθανο να πιάσεις atlantic bird 5w.
Ο δορυφόρος δεν είναι και πολύ ισχυρός, απέχει και παρα πολύ από το κεντρικό σου lnb.
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Απάντηση: Λήψη atlantic bird 5w

Εγώ το βλέπω σχεδόν απίθανο να πιάσεις atlantic bird 5w.
Ο δορυφόρος δεν είναι και πολύ ισχυρός, απέχει και παρα πολύ από το κεντρικό σου lnb.

Απίθανο ΔΕΝ είναι...
Απο EIRP, η Super δέσμη είναι στα 47dBW που αντιστοιχούν σε 75cm κάτοπτρο με LNB 0,6-0,7 dB και η Wide στα 45dBW που αντιστοιχούν σε κάτοπτρο 90 cm (και ίδια με τα παραπάνω χαρακτηριστικά LNB).

Δεδομένου ότι ένα καλό σημερινό LNB έχει μέσο θόρυβο 0,2-0,3 dB σε όλο το φάσμα της Ku Band, είναι δυνατή η παράκεντρη λήψη, τουλάχιστον της Super δέσμης αν το κάτοπτρο του φίλου μας είναι πραγματικά ενός μέτρου ! Αλλά απαιτεί πολύ μεγάλη ακρίβεια στη ρύθμισή του και δεν είναι τίποτε εγγυημένο !
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Εκτός από το μέγεθος έχει να κάνει και με την απολαβή του κατόπτρου όμως.Η εξασθένηση λόγω lnb πολλές φορές φτάνει στα 0,1 db.Όπως τόνισε και ο Φίλιππος,θεωρητικά μπορείς να κατεβάσεις τα περισσότερα κανάλια του.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Μιλάμε για κλασικό κάτοπτρο 1,00 x 1,10 και όχι κάποιο multi που έχει καλή απόδοση στα άκρα.

Έχω τρία κάτοπτρα σε τέτοιες διαστάσεις, έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στην παράκεντρη λήψη.
Από τις τρεις κεραίες η μια και υπό προυποθέσεις ίσως να έβγαζε κάποιες συχνότητες.
Για τις άλλες δυο δεν το συζάταω καν.

Εκτός από κάτοπτρο 1,00 x 1,10 χρειάζεται να είναι και καλό στις παράκεντρεις λήψεις.
 
Last edited:

theofilosk

New member
23 September 2010
49
Αθήνα
Με την εμπειρία μου για το συγκεκριμένο δορυφόρο, στην Αθήνα η λήψη του με 85cm και με inverto black ultra single (κέντρο 5w) δεν είναι εφικτή για όλες τις συχνότητες. H super beam είναι ασθενέστερη. Για 24 ωρη λήψη όλων των συχνοτήτων (ακόμα και της δέσμης της Αλγερίας) εγώ εβαλα gibertini op100 με inverto black ultra. Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο lnb είχε 10% -15% τουλάχιστον παραπάνω quality από το MTI high line στο συγκεκριμένο δορυφόρο.
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Υπαρχει καποιος με εμπειρια στην παρακεντρη λήψη του 5W?
Εχω ήδη κατοπτρο 1μ στο οποίο κέντρο είναι οι 9Ε και παρακεντρα 19.2Ε, 1,9Ε, 0.8W. Στις 0,8W ικανοποιητική λήψη, σίγουρα γύρω στο 70%, και έβαλα δίπλα του ένα inverto ultra black για τον atlnantic bird μηπως και πιασω τα γαλλικα/ιταλικα multistream αλλα τίποτα.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
καταρχην για να κανεις ληψη αυτων των συχνοτητων θα πρεπει να εχεις δεκτη με δυνατοτητα ληψης MIS δηλαδη να εχει ο δεκτης σου tuner s2x - εχεις τετοιο δεκτη?
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
καταρχην για να κανεις ληψη αυτων των συχνοτητων θα πρεπει να εχεις δεκτη με δυνατοτητα ληψης MIS δηλαδη να εχει ο δεκτης σου tuner s2x - εχεις τετοιο δεκτη?

Έχω τον Primo IP S2 με τον οποίο λαμβάνω αντίστοιχα κανάλια στις 39Ε
 
  • Like
Reactions: Gyorgos77

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
παρακεντρα τα γαλικα ειναι δυσκολο εως αδυνατο, σκεψου οιι με το OP150s κινητο κεντρο και εχω 75% σημα στον VU+ Zero, ισως να μπορεις να κατεβασεις τα Ιταλικα αλλα οχι το συνολο.

δοκιμασε την 11179 V https://www.flysat.com/e5wa.php
DVB-S2/8PSK
MPEG-2
MPEG-4
Multistream
PLS: Root
16416
PLS: Gold
131070
ACM/VCM
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Τόσο χάλια ε; Σύμφωνα με το satbeams το footprint του 5W στην Super θέλει 75αρι πιάτο (κέντρο φυσικά) στη Χαλκιδική αλλά απ ότι φαίνεται όσο πιο ακρη πάω τόσο πιο αδύνατο.
 
  • Like
Reactions: Gyorgos77

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
εγω κανω ληψη Αθηνα / Καλλιθεα, βορειοτερα μπορει να ειναι καλυτερη η ληψη