OPPO BDP-95EU (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Δεν θα μας αφήσουν ήσυχους ποτέ... :flipout::flipout:

Για καλαμπούρι γκούγκλαρα και να τι βρήκα...

Από εδώ...

attachment.php


- ESS Sabre DAC.
- Βalanced stereo outputs.
- Power supply section with a large toroidal transformer at its core.

Tην άνοιξη κοντά στα 1000 USD... άντε να κάνει 1200-1300Ε (???) σε μας...

Με τις υγείες μας...
 

Attachments

  • aoppobdp95.jpg
    aoppobdp95.jpg
    16.1 KB · Views: 1,801

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
Απάντηση: Οppo BD 95

παντως σιγα σιγα η oppo...μπαινει και τιμολογιακα..στο club των μεγαλων πολυδιαφημισμενων εταιρειων του χωρου
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Οppo BD 95

Αν πάνε καλά 2-3 πραγματάκια με τις δοκιμές του 93 και εγώ σφαίρα θα το πάρω...

Ίσως να είναι η πρώτη φορά που θα πάρω μηχάνημα, πρώτη κυκλοφορία...
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
Απάντηση: Οppo BD 95

maratz..sony...pioneer κ.α. στην κατηγορια δικων τους προιοντων πανω απο το 1000χιλιαρικο..βεβαια υπαρχει μια ουσιωδης διαφορα η oppo βγαζει ενα μοντελο ..δεν εχει κλιμακωση προιοντων με διαφορετικα χαρακτηριστικα για ολα τα βαλαντια..οπως κανουν οι αλλες εταιριες..οποτε οκ.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Οppo BD 95

Mα ακόμα και έτσι...
βγάζουν αυτοί 3d ΒD, με δύο ΗDMI 1.4, με media player, τσιπάκια αντίστοιχα των sabre+Qdeo και τέτοια τροφοδοσία? Έχει γίνει αντιληπτό ότι (αν ευσταθούν οι προδιαγραφές και αποτυπωθεί το αναμενόμενο αποτέλεσμα στα ηχεία και τις τηλεοράσεις μας) το 95 δεν θα έχει αντίπαλο και θα συγκρίνεται μόνο με συνδυασμό συσκευών συνολικά διπλάσιας (+...) αξίας?

Η μόνη παραφωνία στο όλο θέμα είναι η διαφορά τιμής του 93US - 93EU... όλα τα άλλα μοιάζουν με όνειρο... Οι υπόλοιποι μακάρι να βάλουν μυαλό και να προσφέρουν αντίστοιχα μηχανάκια. Τώρα που τελειώσαν οι μοντιφιές και οι εισαγωγές τα πράγματα θα είναι μάλλον δύσκολα γι' αυτούς...
 

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Re: Οppo BD 95

Μια συγκριση με το panasonic 300 που θεωρειται κορυφαιο για την τιμη του πως θα κατελειγε?Θελω να παρω BD player με HDMI εξοδους και ειμαι ετοιμος να παρω το panasonic......
Λετε να περιμενω?.....
Το κακο ειναι οτι ειμαι απο επαρχια και δεν εχω δει ποτε καποιο oppo εν ωρα δρασης.......
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Οppo BD 95

Αν σε ενδιαφέρει το κομμάτι media player ή universal player αλλά όχι οι πολύ υψηλές ηχητικές επιδόσεις υπάρχει και το 93 (δες διπλανό νήμα) με τα μισά περίπου λεφτά σε σχέση με το 95...

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις του σαν media player, universal player και οι πολύ υψηλές ηχητικές επιδόσεις... τσάμπα λεφτά θα δώσεις και για το 93 και για το 95...

Το ΒDT-300 είναι και αυτό εξαιρετικό player και ξεχωρίζει στη κατηγορία τιμής του...

Είναι καθαρά θέμα του τι ζητάς...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Οppo BD 95

Αν και φαίνεται καλή περίπτωση, θα έλεγα να μην κάνουμε βιαστικές κινήσεις ακόμη και να περιμένουμε περισσότερες αξιολογήσεις απο έξω μεριά.

Εννοείται Γιάννη!

Απλά αν παίξει καλά το τμήμα video του 93 τα sabre είναι εγγύηση για τον ήχο του 95...

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν θέλω να γυρίσω στον αναλογικό πολυκάναλο και υπάρχει DAC για τον δικάναλο... άρα μάλλον θα τα γλυτώσω τα έξοδα... :rolleyes::D
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Οppo BD 95

Έρχεται τέλος Απριλίου... πες Μάιο για να είσαι μέσα...

Μερικές φωτογραφίες από τα σωθικά του...

oppo_bdp95_audio.jpg


oppo_bdp95_inside.jpg


Τυχεροί όσοι δεν άλλαξαν του παλαιούς receivers τους... τα sabre 32 είναι εξαιρετικά!

Έως τώρα τα σημαντικότερα θέματα του 93 είναι η αναγνώριση υποτίτλων σε media files (μάλλον λύνεται με ενσωμάτωσή τους...) και ότι δεν παίζει iso files...
Τα ίδια αναμένονται και για το 95...

τιμή 1150-1200Ε...

πηγή twindigital.gr
 
2 March 2007
375
OPPO BDP-95EU

Πριν απο λιγες ημερες παρελαβα το αρτι αφηχθεν στην Ελλαδα oppo -95 και θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου.
Αρχικα να ενα μεγαλο μπραβο στον ελληνα αντιπροσωπο για την αψογη εξυπηρετηση.Η παραλαβη εγινε στον χρονο που ειχε πει,και επι τοπου μου εκανε επιδειξη ,τις πρωτες αρχικες ρυθμισεις,και περαστηκε και η τελευταια αναβαθμιση.
Οταν το εφερα στον χωρο μου οι συνδεσεις που εγιναν ειναι οι εξης:
1)Μεσω της hdmi 1(παιζει ρολο γιατι στην hdmi 1 εκμεταλευομαστε τον scaler του oppo QDEO)στον PIONEER LX-83(με ρυθμιση να παιζει ο QDEO και οχι ο scaler του PIONEER).
2)Μεσω τον ξεχωριστων stereo audio out rca-xlr με τον προενισχυτη μου VAC RENAISSANCE για να χρησιμοποιειται και ως cd/sacd.
Εδω αξιζει να πουμε οτι το oppo χρησιμοποιει δυο dac SABRE32 Reference Audio DAC.
Ενα για τις 7.1 audio out, και ενα για τις stereo audio out rca-xlr.
Κατασκευαστικα ειναι αρκετα στιβαρο και προσεγμενο χωρις ομως να φτανει το απιστευτο επιπεδο κατασκευης του PIONEER LX-91 που αντικατεστησε.
Οσον αφορα τις δυνατοτητες αναγνωσης ειναι απιστευτα γρηγορο σε σημειο που να αναρωτιεμαι γιατι το 91 αργουσε τοσο πολυ ακομα και σε cd.
Απο πλευρας εικονας μπορω να πω οτι ειναι ποιο ευκρινες απο το 91 και παιζει επιπλεον και 3D.
Ως CD παιζει πολυ καλα (χωρις να φθανει το YAMAMURA μου)αλλα εχω την εντυπωση οτι μερα με την ημερα ο ηχος ανοιγει και βελτιωνεται οποτε θα του δωσω λιγο χρονο.
Ως SACD ειναι παρα πολυ καλο,προσωπικα για μενα ειναι ενα μεγαλο ατου του.
Απο πλευρας συνδεσεων πιστευω οτι ειναι πληρες.
Αυτα τα ¨ολιγα¨απο εμενα.