Νεα εγκατασταση gibertini op125.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
εχω λοιπον κατα 99% αποφασισει να βαλω το op125 αυριο το πρωι...
το παλιο καταφερα να το "επαναφερω" (http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1448327&postcount=70)
αλλα ειμαι σιγουρος οτι με τον πρωτο αγερα θα χαλασει παλι...
επειδη η εμπιστοσυνη μου στους ντοπιους τεχνικους εχει κλονιστει τα μάλα καποια tips θελω μηπως και καταφερω αυτη τη φορα να κανω σωστη εγκατασταση..

1) το δαπεδο που θα βιδωθει η βαση πρεπει να ειναι απολυτως επιπεδο (αλφαδιασμενο) ?

2) θα βαλω κεντρικα τον 19,2 και παρακεντρα 16 (αν χωρεσει το lnb) , 13 και 9...επειδη το βλεπω μπροστα μου να μου λεει "ατακες" τυπου "νταξει μωρε,τοσα καναλια πιανεις τι την θες την ταδε συχνοτητα..δεν βγαινει στο νησι κ.τ.λ....),
θελω να μου πειτε με το συγκεκριμενο πιατο για τους πιο πανω δορυφορους,υπαρχουν συχνοτητες δυσκολες-οριακες για σαντορινη...

3) εχω 3 καινουργια lnb...2 Ιnverto Βlack Premium single 0.2db και 1 MTI HIGH LINE AP8-T2NRC Single LNB 0dB....επισης,εχω 3 edison αγνωστων λοιπων στοιχειων(στη φωτο)..
τωρα εχω to mti στις 13 και τα inverto στις 19,2 και 9 (ετσι μου πε ο Αντωνης,δεν θυμαμαι το λογο)..:smash:....
να προτιμησω καποιο απο τα παραπανω για καποιον δορυφορο συγκεκριμενα?
θα ηθελα να μπορω να κατεβαζω και καποιες εστω συχνοτητες απο τις 7 (εχοντας παρακεντρα τον 9..)τωρα το κανω "θυσιαζοντας" λιγο σημα απο τον 9..

Ο,τι αλλο tip ευπροσδεκτο....
Εχω δουλεια αυριο..θα χρειαστω και την βοηθεια της Αγιας Αννας!!
 

Attachments

  • Photo 12.jpg
    Photo 12.jpg
    81.5 KB · Views: 156
Last edited:

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το MTI HIGH LINE AP8-T2NRC δεν θα σου πρότεινα να μην το βάλεις στις 19,2,στις 13 θα ταίριαζε καλύτερα.
Για τις 16 βάλε το πιο μικροκαμωμένο που έχεις,εγώ έβαλα στενής χοάνης για να έχω καλά αποτελέσματα.
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
:a0210:
το inverto πρεπει να ειναι πιο λεπτο απο το edison,οποτε θα δοκιμασω αυτο στις 16...

κατι αλλο που πρεπει να προσεξω κατα την εγκατασταση?
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Ομολογω οτι δεινω ιδιαιτερη προσοχη στα αποτελεσματα ληψης σου μιας και η Σαντορινη ειναι ακριτικη περιοχη για τον Astra 1H με OP125 και σε συγχαιρω που επιχειρεις να βγαλεις το ζουμι απ τη πετρα.:a0210:

Ενα απ' τα Inverto λοιπον να παει στις 19.2Ε. Φροντησε με μικρορυθμισεις στη στροφη (χονδρικα 15°, βλεπε http://www.satlex.net/el/azel_calc-...&lo=25.43&country_code=gr&diam_w=75&diam_h=80) να πετυχεις τη μεγιστη ποιοτητα σηματος στις δυσκολες του 1H. Ποιες μπορει να ειναι αυτες θα δεις καλυτερα στα μηνυματα του morfeas2002 (τοτε κατοικος Σητειας με 1.20m), του sotos65 (μονυμος κατοικος Χανιων με tecatel 1.10m) και φυσικα του adonis1 (μονυμος κατοικος Συρου με OP150) εδω: http://www.sdtv.gr/smf/index.php?topic=12088.0.

Το αλλο Inverto στις 16Ε μια χαρα ειναι, ισως εαν χορεσει το φαρδυτερο MTI αναμεσα 19.2Ε και 13Ε (οποιο και να βαλεις θα αποδοσει καλα) προτιμα εκεινο για να εχεις πιο εξω καλυτερα αποτελεσματα. Το κοβω δυσκολο αν οχι αδυνατο να πετυχεις με κεντρο 9Ε και ληψη καποιων των 7Ε. Κι εδω θελει δοκιμη ποσο δυτικοτερα απο τις 9Ε μπορεις να πας ωστε να μη χασεις καμια και να πετυχεις το μεγιστο απο τις 7Ε. Εφοσον δεν υπαρχουν κοινες συχνοτητες διευκολυνει τη δουλεια αφανταστα.

Διαλεξες παντως καλη μερα. Βλεπω εως 5bft και λιακαδα, ενω τις επομενες βροχες, καταιγιδες εως και 8bft ωστε η ιδανικη δοκιμασια για την σωστη στοχευση και στηρηξη του ανακλαστηρα. Αν μπορεις στησε την εκει οπου οι ανεμοι την πιανουν οσο λιγοτερο δυνατον.

Καλη επιτυχια. Περιμενουμε με παθος τα αποτελεσματα σου.
Χαιρετισματα απο τη ψιλοχιονισμενη Στουτγκαρδη.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Τώρα είδα ότι θέλεις και τις 9 και 7 μαζί,οπότε θα σου πρότεινα να βάλεις εκεί το MTI HIGH LINE AP8-T2NRC.
Το MTI HIGH LINE AP8-T2NRC είναι "χοντρό" lnb και όπου και να το βάλεις θα έχεις πρόβλημα.

Θα σου πρότεινα με τα lnb που έχεις:

19,2:Ιnverto Βlack Premium
16 :Ιnverto Βlack Premium
13 :edison
7-9 :MTI HIGH LINE AP8-T2NRC
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Καλημέρα.Χρήστο και @grekgrek nthanks!
Η εγκατάσταση τελικά ξεκινά σε καμία ώρα.Ελπίζω να προλάβω τον καιρό.
Όντως το mti είναι με διάφορα το πιο χοντρό οπότε μάλλον θα μπει στις 9..
Εντωμεταξυ,μου είπε για ένα LNb που του περισσεύει να μου το δώσει δώρο..σας λέω τι κατάφερα να καταλάβω ΑΠΟ το τηλέφωνο....φανφαρντ??υπάρχει τέτοια μάρκα..σε λίγο θα το δω κ ΑΠΟ κοντά..
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Λοιπον κυριοι,επιτελους εγινε εγκατασταση του πιατου την τεταρτη...
στα πολυ θετικα οτι περασε το ultimate crash test οσον αφορα στην σταθεροτητα του, την πεμπτη το απογευμα που ειχαμε ενα μινι τυφωνα εδω στο νησι και την εβγαλε καθαρη...
επειδη ομως μας επιασε βροχη την τεταρτη,δεν εγιναν οι τελευταιες μικρορυθμισεις (στροφη lnb κ.τ.λ)..συμφωνησαμε με τον τεχνικο να τεσταρω-ελεγξω το αποτελεσμα με την ησυχια μου (snr κ.τ.λ) και να επανελθουμε για τις τελικες ρυθμισεις...
βρηκα λοιπον χρονο σημερα να ασχοληθω και καταρχην διαβαζοντας το λινκ του Χρηστου για τις αναφορες ληψης μου λυθηκε η απορια που ειχα εκφρασει στις 2-3 τελευταιες σειρες αυτου του ποστ..
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1448327&postcount=70
δεν εχει λοιπον σχεση οτι ειναι ανω των 12khz κ.τ.λ ,αλλα ειναι θεμα δορυφορου 1H...
τσεκαρα λοιπον ολες τις συχνοτητες του 1h πριν απο λιγο και δυστυχως αρκετες δεν τις κατεβαζω...δεν ειχα κανει αναλογη αναλυτικη καταγραφη με το μικροτερο πιατο αλλα καποιες συχνοτητες που θυμαμαι να ειχα δοκιμασει , δεν τις κατεβαζω ουτε τωρα....
αυριο λεω να ρυθμισω το skew του lnb στις 15 μοιρες οπως προτεινετε (αν κ πρεπει να ειναι ηδη κοντα στις 15) οπως και να δοκιμασω το παλιο μου edison αντι του fracarro..
στον hotbird οπως επισης και στις 16 δεν φαινεται να εχω προβλημα...αν υπαρχει καποια δυσκολη συχνοτητα για εμας τους νοτιους ,πειτε μου για να ελεγξω..
για τον 9 πρεπει να ψαχτω κι αλλο ,διοτι θελω να κατεβαζω και καποιες απο 10 και 7...

ΥΓ η μετακινηση του lnb ,μπροστα ή πισω (2-3 εκ. που επιτρεπει η εκαστοτε βαση του),παιζει ρολο?
 

Attachments

  • gibertini.jpg
    gibertini.jpg
    104.9 KB · Views: 136
  • gibertini 1.jpg
    gibertini 1.jpg
    125.1 KB · Views: 139
  • gibertini 2.jpg
    gibertini 2.jpg
    92.7 KB · Views: 125
  • gibertini 3.jpg
    gibertini 3.jpg
    113.5 KB · Views: 124
  • gibertini 4.jpg
    gibertini 4.jpg
    83.2 KB · Views: 134
Last edited:

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Μπραβο και καλοριζικη :)

Κριμα που δεν βγαζεις πληρης 1H αλλα υπομονη, θα απαλλαχτουμε και απ' αυτον. Περασανε και χειροτερα.

Χαιρετισματα απο τη κατεψυγμενη Στουτγκαρδη.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Kαλορίζικη η κεραία!

Από ότι βλέπω θα χρειαστουν κάποιες μικρορυθμίσεις στην στροφή των lnb.

Σου έγραψα να βάλεις το MTI HIGH LINE AP8-T2NRC παράκεντρα 7-9E, γιατί πίστευα θα έχει πρόβλημα χώρου μεταξύ των lnb.
Εγώ σε τρεις κεραίες που έχω ,διαστάσεων κεραίες 1,05x1,15m, έχω πρόβλημα χώρου μεταξύ των lnb ,εσύ από ότι βλέπω δεν έχεις και μπορείς να βάλεις κάθε lnb όπου ταιριάζει περισσότερο.

Για παράκεντρη λήψη και λήψη δυο δορυφόρων από ένα lnb ,το MTI δεν από τα καλύτερα.
Στις 16Ε και 13Ε δεν θα έχεις πρόβλημα όποιο lnb και να βάλεις ,για 19,2Ε και 7-9Ε καλύτερα δοκίμασε ποιο ταιριάζει καλύτερα σε κάθε θέση.
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
να σται καλα Χρηστο και @greekgreek!!:smile:

πριν αρχισω λοιπον πειραματισμους με skew και εναλλαγες lnb,κουνησα ελαχιστα την κεραια ετσι οπως ηταν βιδωμενη και ειδα οτι ειχα καλυτερο snr οταν την "τσιμπαγα" λιγο προς τα πανω...
αφου λοιπον την σηκωσα παρα πολυ λιγο..την ξαναεσφιξα...με ενα γρηγορο περασμα απο ολες τις συχνοτητες του 1H (η tv ειναι απεναντι απο την κεραια οποτε ειχα αμεση εικονα) ειδα οτι ειχα σε ολες αυξηση..ακομα και σε αυτες που ειχα μηδεν τωρα πλεον με την ανυψωση ειχα σημα!
εβαλα στα γρηγορα το mti αντι του fracarro με skew στις 15-16 αλλα ειχε χειροτερη αποδοση ..δεν το περιμενα...οποτε επανεφερα το fracarro με skew στις 15-16...(ισως δοκιμασω και το inverto αυριο)
αν και θα επρεπε να κανω μια μια τις οποιες αλλαγες για να βγαζω σωστα συμπερασματα παρασυρθηκα και εκανα κι αλλες αλλαγες..εβαλα το mti στις 13 και στη θεση του το inverto...
χωρις να ασχοληθω εκτενως εχω την αισθηση οτι εχω χαμηλοτερο σημα και στους 2 δορυφορους (13-9) με την εναλλαγη...στην 12054 Η ας πουμε του 9 εχω 40% απο 68%...το κακο ειναι οτι δεν ξερω αν υπευθυνα ειναι τα lnb ή η ανυψωση της κεραιας...
εχω δουλεια ακομα μεχρι να βρω το ιδανικο!
παραθετω τις διαφορές στις συχνοτητες του 1Η..οι δευτερες τιμες ειναι μετα την ανυψωση του πιατου....

YΓ το μπρος-πισω του lnb ,επηρεαζει το σημα?
 

Attachments

  • astra 1H.doc
    17.5 KB · Views: 13

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
To μπρος - πίσω του lnb επηρεάζει το σήμα ,οι διαφορές είναι όμως μικρές.

Θα πρέπει να πάρεις υπόψη σου ότι πολλά lnb κεντράρουν διαφορετικά.
Άν κεντράρεις μια κεραία και απλά αλλάξεις το lnb χωρίς να κουνήσεις την κεραία πάνω - κάτω ,αριστερα - δεξιά, μπορεί να μην πάρεις το καλύτερο δυνατό σήμα.
To MTI HIGH LINE AP8-T2NRC είναι από αυτά τα lnb που κεντράρουν διαφορετικά .

Στον Astra 19,2 έχω παρατηρήσει ότι τα lnb που δίνουν μεγάλη ισχύ(π.χ mti) δεν έχουν καλή απόδοση.
Αντίθετα αυτά που δεν δίνουν (π.χ sharp,fracarro) έχουν καλή απόδοση.

Στον Astra 19,2 και εγώ fracarro έχω.
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Θα πρέπει να πάρεις υπόψη σου ότι πολλά lnb κεντράρουν διαφορετικά.
Άν κεντράρεις μια κεραία και απλά αλλάξεις το lnb χωρίς να κουνήσεις την κεραία πάνω - κάτω ,αριστερα - δεξιά, μπορεί να μην πάρεις το καλύτερο δυνατό σήμα.
To MTI HIGH LINE AP8-T2NRC είναι από αυτά τα lnb που κεντράρουν διαφορετικά.

δεν το ηξερα αυτο:a0210:. λες να κανω δοκιμη με το inverto που εβαλα προ καιρου; ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αλλα αν μου εδινε κατι παραπανω δν θα ελεγα οχι...
 

dpani

Senior Member
24 July 2008
608
Αθήνα
Re: Απάντηση: Νεα εγκατασταση gibertini op125.

To μπρος - πίσω του lnb επηρεάζει το σήμα ,οι διαφορές είναι όμως μικρές.

Θα πρέπει να πάρεις υπόψη σου ότι πολλά lnb κεντράρουν διαφορετικά.
Άν κεντράρεις μια κεραία και απλά αλλάξεις το lnb χωρίς να κουνήσεις την κεραία πάνω - κάτω ,αριστερα - δεξιά, μπορεί να μην πάρεις το καλύτερο δυνατό σήμα.
To MTI HIGH LINE AP8-T2NRC είναι από αυτά τα lnb που κεντράρουν διαφορετικά .

Στον Astra 19,2 έχω παρατηρήσει ότι τα lnb που δίνουν μεγάλη ισχύ(π.χ mti) δεν έχουν καλή απόδοση.
Αντίθετα αυτά που δεν δίνουν (π.χ sharp,fracarro) έχουν καλή απόδοση.

Στον Astra 19,2 και εγώ fracarro έχω.

Άραγε το Inverto black ultra κεντράρει επίσης διαφορετικά;
Θέλω να αντικαταστήσω ένα LNB Tecatel και ένα Maximum diamond με δύο αντίστοιχα Inverto αλλά μου έσπειρες το δρόμο με αμφιβολίες για το αν θα τα κάνω καλύτερα ή χειρότερα...:chinscratch:
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ασχοληθηκα πριν καμια 10 μερες παλι για βελτιστιποιηση ...
Επαιξα με skew κ καταληγω οπως φαινεται στη φωτο...

@greekgreek
ειχες σχολιασει σε προηγουμενο ποστ με βαση την τοτε φωτο οτι χρειαζοταν καποιες αλλαγες στο skew...
με βαση τη νεα φωτο βγαζεις καποιο συμπερασμα?

Επισης,διαβαζοντας ενα αρθρο στα Δορυφορικα Νεα φεβρ. για ρυθμιση lnb παρακεντρων ληψεων με τη βοηθεια ενος προγραμματος ,του sathunter...
αν κ δεν το εχω τρεξει ακομα,ειναι εμφανες απο τις φωτο στο περιοδικο οτι πρεπει υπαρχει μια διαφορα υψους μεταξυ των lnb...

δηλ. απο οτι καταλαβα για την δικη μου εγκατασταση,πρεπει καθε lnb δεξια του κεντρικου στον 19,2 να ειναι λιγο πιο ψηλα απο το προηγουμενο....
το θεμα ειναι οτι η δικη μου βαση lnb (της gibertini για 4 lnb) αν και εχει την απαιτουμενη "κουρμπα"/κλιση προς το πιατο,ετσι οπως βιδωνει στο πιατο δεν επιτρεπει την ανύψωσή της ...(οπως στο παλιο μου πιατο/βαση http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=471696&postcount=65)..

Να υποθεσω οτι πρεπει να την λυγισω ελαφρα?

ΥΓ εχει λιακαδα κ ελεγα να ασχοληθω λιγο τωρα..
 

Attachments

  • Γβ€ Γβ€°Γβ€žΓŽΒΏΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ―ΓŽΒ±-5.jpg
    Γβ€ Γβ€°Γβ€žΓŽΒΏΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ―ΓŽΒ±-5.jpg
    94.4 KB · Views: 77
  • Γβ€ Γβ€°Γβ€žΓŽΒΏΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ―ΓŽΒ±-6.jpg
    Γβ€ Γβ€°Γβ€žΓŽΒΏΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ―ΓŽΒ±-6.jpg
    168.3 KB · Views: 74
Last edited:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Βάλε το χέρι σου πάνω στο mti και δώσε λίγο πίεση προς τα κάτω να δεις πως θα σου ανέβει το σήμα στα παράκεντρα.

Είναι λίγο μπακαλίστικο αυτό αλλά θα σου δώσει μια ιδέα του πως θα κινηθείς...:D
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
μου το ειχες πει εσυ Αντωνη οτι ειναι μεν ποιοτικη η βαση της gibertini αλλα δεν επιτρεπει την ανυψωση αλλα στην ουσια μου την παρηγγειλε ο τεχνικος εδω χωρις να του το ζητησω...ειχα σκοπο να χρησιμοποιησω τη universal που μου ειχες στειλει....τεσπα...

Προς τα κατω ειπες?
εγω γιατι καταλαβα οτι πρεπει προς τα πανω??:confused:
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ανύψωση, Hotbird 45,7 ........ Astra 47,2. Οπότε έχεις μια μικρή διαφορά....

Τη universal βάλτη από την άλλη μεριά που έχεις κενά.......:D