Current output vs voltage output

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
Η έξοδος ρεύματος αφορά μόνο την έξοδο του ολοκληρωμένου κυκλώματος DAC (IC) η οποία σε κάποιο σναλογικό στάδιο εντός της συσκευής μετατρέπεται τελικά σε τάση και όχι στην έξοδο της συσκευής η οποία είναι πάντα τάση.
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Γεια σου μάστορα.
Όταν η εσωτερική αντίσταση της πηγής (DAC) είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με το θεωρητικό φορτίο η τελευταία λέγεται πηγή ρεύματος και πρακτικά χρειαζόμαστε ένα στάδιο ακόμη (πχ. έναν τελεστικό) για να πάρουμε έξοδο τάσης (I/V conversion). Στην αντίθετη περίπτωση που η εσωτερική αντίσταση είναι μικρή σε σχέση με το φορτίο έχουμε πηγή τάσης και η έξοδος του DAC μπορεί να οδηγηθεί απ' ευθείας (μέσω κάποιων φίλτρων) στο επόμενο στάδιο.
 

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Ας πουμε στο bufallo διαβαζω για current mode και voltage mode...
αν θυμαμαι καλα, μιλαει για current mode πριν την πλακεττα με τα σταδια εξοδου, και voltage mode μετα απο αυτα τα σταδια
 

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Γεια σου μάστορα.
Όταν η εσωτερική αντίσταση της πηγής (DAC) είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με το θεωρητικό φορτίο η τελευταία λέγεται πηγή ρεύματος και πρακτικά χρειαζόμαστε ένα στάδιο ακόμη (πχ. έναν τελεστικό) για να πάρουμε έξοδο τάσης (I/V conversion). Στην αντίθετη περίπτωση που η εσωτερική αντίσταση είναι μικρή σε σχέση με το φορτίο έχουμε πηγή τάσης και η έξοδος του DAC μπορεί να οδηγηθεί απ' ευθείας (μέσω κάποιων φίλτρων) στο επόμενο στάδιο.

Γεια σου και σενα μαστορα!
Μαζι γραφαμε!
Αν δηλαδη οδηγησουμε την εξοδο απο το chip του dac σε μετασχηματιστη, ειναι μια καλη ιδεα;
Το κινητρο ειναι για να αποφυγουμε μια ακομα βαθμιδα στην πορεια του σηματος...
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Ρε συ κι ο Μ/Σ δεν είναι βαθμίδα, έστω και παθητική?
Και μάλιστα απ' τις χειρότερες (τώρα θα με φάνε :D).
Πρέπει να εξασφαλίσουμε την καλή οδήγηση του επόμενου σταδίου (=χαμηλή αντίσταση εξόδου και ικανά ρεύματα), άσε που στα περισσότερα τσιπάκια είναι επιθυμητό να δώσουμε κι extra gain. Γίνεται, αλλά προσωπικά δε θα το έκανα, θα προτιμούσα πχ. ένα στάδιο με διακριτά...
 
Last edited:

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Ρε συ κι ο Μ/Σ δεν είναι βαθμίδα, έστω και παθητική?
Και μάλιστα απ' τις χειρότερες (τώρα θα με φάνε :D).
Πρέπει να εξασφαλίσουμε την καλή οδήγηση του επόμενου σταδίου (=χαμηλή αντίσταση εξόδου και ικανά ρεύματα), άσε που στα περισσότερα τσιπάκια είναι επιθυμητό να δώσουμε κι extra gain. Γίνεται, αλλά προσωπικά δε θα το έκανα, θα προτιμούσα πχ. ένα στάδιο με διακριτά...

Απο τις χειροτερες;;; αμαν! μας την ειπανε!:D
Αληθεια γιατι απο τις χειροτερες;
Για πες, για πες...
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Γιατί είναι δύσκολο να βρούμε-φτιάξουμε τέλειο Μ/Σ.
Λόγω πολλών παραγόντων παρουσιάζουν μη γραμμικότητες, περιορισμένο εύρος ζώνης κτλ.
Σε μια πολύ καλή (και ακριβή, πάνε μαζί) κατασκευή Μ/Σ μπορεί αυτά να είναι σχεδόν μη αντιληπτά, αλλά αυτό το ξέρεις μόνο αφού τον αγοράσεις και τον ακούσεις (μετρήσεις). Προσωπικά θα ένοιωθα πολύ πιο ασφαλής με ένα ενεργό στάδιο, ειδικά στην πηγή.
 

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Εγω εχω μετατρεψει την dalanced εξοδο του bufallo, σε single ended με μετασχηματιστες.
Συγκεκριμενα τους lundahl LL1592.
Πηρα περισσοτερα δυναμικα και αναλυση.
Μετρησεις ομως δεν εχω κανει.
 

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Απλα σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα να παρακαμψω τα ενεργα σταδια, και να οδηγησω την εξοδο του dac κατ'ευθειαν στους μετασχηματιστες
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Τα ενεργά στάδια σου δίνουν πολύ καλή δυνατότητα οδήγησης, αλλά εξαρτάται απ' το τι έχεις μετά (ποτενσιόμετρο, μήκος interconnect, αντίσταση εισόδου προενισχυτή). Δεν θα είναι και πολύ δύσκολο (βέβαια πρέπει να γίνει προσαρμογή αντιστάσεων κτλ) να τα κάνεις bypass, μια δοκιμή και μια ακρόαση θα μας πείσει :D
 
Last edited:

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Ο lundahll παντως δινει διαφορες συνδεσμολογιες για τα πρωτευοντα.
Η πλακεττα ομως ειναι λιγο μυστηρια και δεν ξερω αν το mod. θα ειναι αναστρεψιμο.
Παντως εχει χωρο για παιχνιδι :ears:
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Πάντως Σάββα κι εγώ και άλλοι που το έχουν παίξει και λίγο σκέτο το ΒΙΙ, το θεωρούμε αν μη τι άλλο εξίσου καλό και σκέτο, μη σου πω και καλυτερο...ενώ οδήγησε κατευθείαν χωρίς κανένα πρόβλημα τον τελικό μου.
Αξίζει μια δοκιμή...
 

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Πάντως Σάββα κι εγώ και άλλοι που το έχουν παίξει και λίγο σκέτο το ΒΙΙ, το θεωρούμε αν μη τι άλλο εξίσου καλό και σκέτο, μη σου πω και καλυτερο...ενώ οδήγησε κατευθείαν χωρίς κανένα πρόβλημα τον τελικό μου.
Αξίζει μια δοκιμή...

Γεια σου και σενα μαστορα!
Στην δικη μου πλακεττα ειναι δυσκολο να γινει, γιατι πρεπει να γινει κοψε-ραψε στις χαλκογραμμες.
Δεν ξερω μαλιστα μηπως εχει και κανενα εσωτερικο layer...
 

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Πάντως Σάββα κι εγώ και άλλοι που το έχουν παίξει και λίγο σκέτο το ΒΙΙ, το θεωρούμε αν μη τι άλλο εξίσου καλό και σκέτο, μη σου πω και καλυτερο...ενώ οδήγησε κατευθείαν χωρίς κανένα πρόβλημα τον τελικό μου.
Αξίζει μια δοκιμή...

Τον οδηγησε σωστα ομως;
Ποση εξοδο σου δινει ο twisted pair?
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Μια χαρά τον οδήγησε!! 3V το dac σκέτο. Από το μάνουαλ:

" It is not recommended to use the Buffalo II output directly, but it is possible. The output can be used as a voltage source into a high impedance but THD+N will suffer. THD+N as a voltage source is about 108db whereas when used with a very low input impedance current to voltage stage such as the IVY-III it can achieve -120db THD+N in mono mode.
Each analog output at 0DBFS is equivalent to a voltage of approximately 92.4% of AVCC in series with 195Ω. So given 3.3VDC AVCC it will be about 3.05Vpp across 195Ω."

Τώρα αυτά τα "THD+N will suffer" κλπ. τί να σου πω, εμένα μου ακούστηκε υπέροχο....
 

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
Μια χαρά τον οδήγησε!! 3V το dac σκέτο. Από το μάνουαλ:

" It is not recommended to use the Buffalo II output directly, but it is possible. The output can be used as a voltage source into a high impedance but THD+N will suffer. THD+N as a voltage source is about 108db whereas when used with a very low input impedance current to voltage stage such as the IVY-III it can achieve -120db THD+N in mono mode.
Each analog output at 0DBFS is equivalent to a voltage of approximately 92.4% of AVCC in series with 195Ω. So given 3.3VDC AVCC it will be about 3.05Vpp across 195Ω."

Τώρα αυτά τα "THD+N will suffer" κλπ. τί να σου πω, εμένα μου ακούστηκε υπέροχο....

Eμενα μου δινει 4vpp και με 1v ευαισθησια του τελικου, εχει αρκετα χαμηλοτερη ενταση απο οτι μεσω του προ.
Οχι βεβαια οτι ειναι ευκαταφρονητη αυτη η ενταση...
Θα ηθελα παντως να ακουγα παντως πως θα επαιζε με bypass το ενεργο σταδιο...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
σε βραδυνές ακροάσεις το σκέτο δεν λέει.
Δεν υπάρχει δύναμη, δεν υπάρχει σώμα.
Αντίθετα σε μεγάλη ένταση του προ ήταν πολύ καλό.
Είναι τελικά θέμα του πως ακούει ο καθένας.

Ειδικά και μόνο λόγω των χαμηλών ακροάσεων προτίμησα τις λάμπες ή το legato.
 

crazycamber

Senior Member
19 August 2007
484
Αθηνα
σε βραδυνές ακροάσεις το σκέτο δεν λέει.
Δεν υπάρχει δύναμη, δεν υπάρχει σώμα.
Αντίθετα σε μεγάλη ένταση του προ ήταν πολύ καλό.
Είναι τελικά θέμα του πως ακούει ο καθένας.

Ειδικά και μόνο λόγω των χαμηλών ακροάσεων προτίμησα τις λάμπες ή το legato.

Καταλαβαινω πολυ καλα τι θελεις να πεις.
Αυτο μαλλον κατι σε κακη προσαρμογη με το επομενο σταδιο μου κανει...
(αυτο που περιεγραφε πιο πανω και ο Νικος)
Λαμπες τι;