Clarke-Tech ET9000 με Ε2

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,229
var/etc/home
Clarke-Tech ET9000 Enigma 2 Twin Tuner
Available from 2nd Week of December! - The new generation of Linux Clarke-Tech!
The ET-9000, the German manufacturer presented a new Clarke-Tech HD Linux ENIGMA 2 twin tuner satellite receiver in a class.
Following the motto - LINUX FOR ALL - managed Clarke-Tech the benefits and opportunities of Enigma2 Linux operating system with simple operation and stable hardware in one device!
The ET-9000 is convincing, especially in terms of speed, compatibility, stability, and multimedia capabilities.
Thanks to the fast 400 MHz MIPS processor, the device is compatible with all Linux enigma2 plugins!

The twin tuner allows TV recording and watching a different program at the same time.
Another feature is the "permanent shift" function. The ET-9000 will automatically in the background and you can rewind at any time to stop the running program, or re nachvorspulen!
The picture in picture function is of course also included.
The 2nd TV-Tuner can be in contrast to many comparable Linux Twin Tuner devices with only one satellite line can be connected - the loop-through cable is shipped!

The ET-9000 offers an installable 3.5''SATA hard drive also possible to connect an external USB hard drive in NTFS, FAT32, Linux file system.
Further, via network (NAS, NFS) various network drives and PC drives will be mounted.
The digital video (stream) are thus living room thus no obstacles in the way of.
The media player now supports the formats already MKV HD, MKV, DivX HD, DivX, FLV (Youtube formats), MP3, JPG.

Another highlight is the housing construction. The device has a passive cooling system and is therefore not require a fan.

The universal remote control of the ET-9000 not only controls the receiver, but can also apply to the TV, the DVD Home Cinema System, or the AUX device to be programmed!
For pay TV, the device offers space for 2 Common Interface CA module, others are also 2 smart card reader integrated directly.

* 400MHz MIPS processor
* HDTV H.264 hardware
* Twin tuner satellite
* Linux Enigma 2 OSD operating system
* 10/100 Ethernet LAN port
* Graphic VFD front display 12 letters
* 3 x USB 2.0 ports for inter alia external HDD, keyboard, mouse, hub, DVD drive
* 1 x SATA for internal HDD
* 1 x eSATA External
* 1 x HDMI output
* 1 x YUV output
* 2 x Common Interface slots
* 2 x card readers installed
* Multimedia video / audio streaming over network
* S / PDIF Dolby Digital AC3 output
* 2 Scart (RGB, CVBS or S-Video)
* RS232 interface
8MB * Separate boat storage (bootloader can not be damaged!)
* 128MB Flash / 512 MB DDR Memory
* DiSEqC 1.0/1.1/1.2/1.3 USALS
* Media Player
* Direct Download Plugin

τιμη γυρω στα 500 ευρω
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ο δέκτης θα κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά με όνομα Xtrend ET9000 και πραγματικά "τα σπάει". Περισσότερα σε λίγες μέρες

Μερικά γρήγορα χαρακτηριστικά:

- Υποστήριξη PiP/PaP
- Υποστήριξη 3D OSD Display
- Υποστήριξη εμφάνισης δύο διαφορετικών καναλιών σε HDMI/SCART (twin TV view).
 
Last edited:

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: Re: Clarke-Tech ET9000 με Ε2

Ο δέκτης θα κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά με όνομα Xtrend ET9000 και πραγματικά "τα σπάει". Περισσότερα σε λίγες μέρες

Μερικά γρήγορα χαρακτηριστικά:

- Υποστήριξη PiP/PaP
- Υποστήριξη 3D OSD Display
- Υποστήριξη εμφάνισης δύο διαφορετικών καναλιών σε HDMI/SCART (twin TV view).

εδω..
 

kostheo

New member
5 November 2010
13
Παιδιά πριν μια εβδομάδα τον παρέλαβα από Ολλανδία!
Τον κανονικό Clarke Tech ET-9000 HD!
Στοίχισε 418,75 euros (μαζί με τα μεταφορικά 389+19,75)+ 8 euros η κατάθεση στην Τράπεζα.
Ο δέκτης τώρα που τον σετάρισα(4 μέρες πάλευα), πραγματικά τα σπάει σε όλους τους τομείς!
Με BlackHole e2 1.4.3. BH OE1.6 και **καμ 2.2.1 και 1080p.
Όλα τα plugins από Nabilo...
Με τους νέους drivers-14/2/2011 υποστηρίζει μέχρι και HDMI CEC Support!Στην τηλεόρασή μου(Samsung LED B8000) είναι το (Anynet+).Στις Sony ονομάζεται διαφορετικά (Bravia Sync)κ.λ.π.
Ήμουν έτοιμος να πάρω τον Vu+Duo και ευτυχώς το έψαξα λίγο και βρήκα αυτό το διαμάντι.
Όσο δε για την ποιότητα εικόνας και την ταχύτητα Ζαπινγκ, δεν το συζητώ.Έχω δει τα ίδια κανάλια σε vu duo, Azbox hd Premium+, DM800e hd.
Και μιλάω για τα SD σε 720p.Τα HD 1080 είναι άπαιχτα!
Μέχρι και το ***καμ πάει σφαίρα.Ειδικά μετά το πρώτο άνοιγμα, όποτε και να αλλάξεις κανάλι βλέπεις φως άμμεσα!
Γενικά όπως καταλάβατε είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά μου...
Δείτε και μια απλή σύγκριση:
 

Attachments

  • ct_et9000_comparison.jpg
    ct_et9000_comparison.jpg
    121.3 KB · Views: 439
Last edited:

kostheo

New member
5 November 2010
13
Ξέχασα να σας πω ότι οι Δέκτες που έχει στη mboard του, δεν είναι BROADCOM που έχουν οι υπόλοιποι δεκτες, αλλά
έχει τους AVL2108 (Availink) που είναι πιο ευαίσθητοι και
έχουν και Blindscan!!! Δείτε εδώ:http://www.availink.com/product1.aspx?id=2
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Όσο δε για την ποιότητα εικόνας και την ταχύτητα Ζαπινγκ, δεν το συζητώ.Έχω δει τα ίδια κανάλια σε vu duo, Azbox hd Premium+, DM800e hd.
Δηλαδη με autoresolution plugin εχει καλυτερη εικονα απο τους παραπανω δεκτες ; Γιατι αφου εχει E2 και παρομοιο hardware δεν θα επρεπε να εχει αισθητη διαφορα (π.χ katrein,lyngbox,vantage που εχουν σαφως καλυτερη εικονα).Μια τιμουλα ακομα :https://www.satshop.nl/catalog/product_info.php?products_id=391
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Η εικόνα είναι στα ίδια επίπεδα με DM800SE, DM500HD, αφού άλλωστε έχουν τον ίδιο επεξεργαστή.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Πανο,μιας και εχεις αποψη για τον δεκτη (ειδα οτι ποσταρες και στο openpli),αν εξαιρεσεις το twin tv,pip/pap πιστευεις οτι αξιζει να αλλαξει καποιος τον vuo duo με αυτον το δεκτη και γιατι ;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Πανο,μιας και εχεις αποψη για τον δεκτη (ειδα οτι ποσταρες και στο openpli),αν εξαιρεσεις το twin tv,pip/pap πιστευεις οτι αξιζει να αλλαξει καποιος τον vuo duo με αυτον το δεκτη και γιατι ;

Αν αγοράζει τώρα πρώτη φορά,είναι προτιμότερος ο ET9000. Αν έχει ήδη VU Duo, οι διαφορές είναι μικρές. Το PiP/PaP μπορεί να είναι σημαντικό για κάποιους και για κάποιους άλλους αδιάφορο. Για μένα η ποιο σημαντική διαφορά του ET9000 είναι το 3d osd display, κάτι που δεν έχει κανένας άλλος δέκτης. Αν λοιπόν έχετε 3d tv και πρόσβαση σε 3d κανάλια, το 3d osd είναι πολύ χρήσιμο. Φυσικά αυτή η κατηγορία χρηστών είναι πολύ μικρή αυτή τη στιγμή.

Έχω κάνει και το review του δέκτη αυτό το μήνα στο περιοδικό, θα διαβάσετε εκεί αναλυτικά. Φυσικά μπορώ να απαντήσω σε κάθε ερώτηση και εδώ.

edit: Έχω κάνει review τον Xtrend, όχι τον Clarketech (αν και είναι ουσιαστικά ίδιοι, μπορεί να υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές)
 
Last edited:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Mαλιστα,τωρα καταλαβα τι ειναι το 3d osd display.Αυτο με ενδιαφερει γιατι εχω 3dtv.Απο firmware πως τα παει ; O xtrend μαλλον ειναι ιδιος με τον clarketech,σε ενα shop site ελεγε οτι xtrend ειναι η εμπορικη ονομασια του clarktech για τις κατω χωρες.Eυχαριστω, για τις πληροφοριες.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
split screen (PaP)

splitscreenl.jpg


3d OSD display (ρυθμισμένο σε side by side format)

3dosdsetup1.jpg
 

kostheo

New member
5 November 2010
13
Δηλαδη με autoresolution plugin εχει καλυτερη εικονα απο τους παραπανω δεκτες ; Γιατι αφου εχει E2 και παρομοιο hardware δεν θα επρεπε να εχει αισθητη διαφορα (π.χ katrein,lyngbox,vantage που εχουν σαφως καλυτερη εικονα).
Έχουν την ίδια CPU BCM7405 μόνο με τον 800se και τον 500HD.O VuDuo έχει BCM 7335 που είναι κατώτερος.Ο CT έχει όμως διπλάσια μνήμη.Επίσης έχει άλλα tuners Και έχει και if out σε κάθε tuner.
Για τους δέκτες που αναφέρεις δεν μπορώ να συγκρίνω,γιατί δεν τους έχω δει να παίζουν.Μπορεί να έχουν καλύτερη εικόνα δεν ξερω.

Αγαπητε Kyrliot δεν εννοούσα να αλλάξουν κάποιοι τους VuDuo τους.'Αλλωστε και γω για VuDuo πήγαινα....
Έτσι την πάτησα με την TV μου.Έχω την Samsung B8000, και 1,5 μήνα αφού την αγόρασα βγήκε η C8000 3D!
 
Last edited:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Αγαπητε Kyrliot δεν εννοούσα να αλλάξουν κάποιοι τους VuDuo τους.'Αλλωστε και γω για VuDuo πήγαινα....
Μα η ερωτηση στον Πανο, ηταν παραπλανητικη :flipout:(αν αλλαξω καποιον θα ειναι τo 800αρακι).Αλλωστε αν δεν αγορασω 1 δεκτη καθε χρονο,δεν θα παει καλα η χρονια :flipout:-bye-
 

musicares

New member
8 January 2008
68
ξερουμε αν μπορει να κανει αναπαραγωγη μεταδωσεων 4 2 2 οπως ο azbox .. επισης το blindscan γινεται σε επιπεδο hardware h software
ποσο χρονο χρειαζετε πχ για ψαξει τις 10 μοιρες...

ευχαριστω..
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
ξερουμε αν μπορει να κανει αναπαραγωγη μεταδωσεων 4 2 2 οπως ο azbox .. επισης το blindscan γινεται σε επιπεδο hardware h software
ποσο χρονο χρειαζετε πχ για ψαξει τις 10 μοιρες...

ευχαριστω..

1. Κανένα broadcom chip δεν υποστηρίζει 4:2:2
2. Blind scan έχει δυνατότητα σαν hardware ο demodulator του tuner αλλά οι οδηγοί και το enigma2 δε το υποστηρίζουν ακόμη.