Μικρά Ηχεία Μεγάλος Ήχος

21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Τα (φ)ώτα σας για 7 λευκά μικρά ηχεία με μεγάλο ήχο (το .1 θα είναι μάλλον το B&W PV1 – Pearl White)

Οι υποψήφιοι:

1. B&W M1 http://www.skroutz.gr/c/9/hxeia-hi-fi.html?keyphrase=B&W+M1
2. Mirage OS3 SAT HG http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16882492027
3. ORB Mod2 HT http://www.orbaudio.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=28


Η γνώμη σας για τους υποψήφιους ή οι προτάσεις σας για new entry θα με βοηθήσει στην απόφαση αγοράς.
 
Last edited:

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Το πακετο νο. 1 το ειχα και ηταν καλο.

Το κυριως θεμα για ολα αυτα τα πακετα, ειναι ποσος ειναι ο χωρος που θελεις να καλυψεις, (παντα με βαση τις απαιτησεις σου).
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Δεν ξερω ποιες ειναι οι απαιτησεις σου, αλλα τα B&W (λεω για αυτα επειδη οπως ειπα τα ξερω), μαλλον ειναι "λιγα" για τα 30 τετραγωνικα...

Φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για τα αλλα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ντίνο αν κατάλαβα καλά ο φίλος θέλει 7.1, οπότε για ταινίες και μικρά ηχεία που ψάχνει μια χαρά είναι οι επιλογές του.

Έχω ακούσει τα Β&W, τα Mirage (Νanosat) και τα Focal και προτίμησα τα τελευταία, τα οποία σε 5.1 απέδωσαν μια χαρά σε 16τμ χώρο, μέρος μεγαλύτερου χώρου 24τμ + ενιαία κουζίνα 10τμ.

Στη τελική απόφαση να συνυπολογιστεί και ο κατάλληλος ΑV ενισχυτής!
Παίζει ρόλο, ειδικά για τα focal...
 

Nautilus

Established Member
20 March 2007
129
Αφου θα πας στο pv1 καλο θα ηταν να αγορασεις τα m1...τα ειχα και εγω πριν λιγο καιρο! Ειναι πολυ καλα ηχεια και δεν θα το ματανοιωσεις ποτε για την αγορα που εκανες!!!!Τα αλλα δεν τα γνωριζω....αλλα σαν fan της B&W προτεινω αυτη την επιλογη!!!!! Να τα ακουσεις ομως ολα και μετα να παρεις την τελικη σου αποφαση!!!!!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Μικρά Ηχεία Μεγάλος Ήχος

Ντίνο αν κατάλαβα καλά ο φίλος θέλει 7.1, οπότε για ταινίες και μικρά ηχεία που ψάχνει μια χαρά είναι οι επιλογές του.

Έχω ακούσει τα Β&W, τα Mirage (Νanosat) και τα Focal και προτίμησα τα τελευταία, τα οποία σε 5.1 απέδωσαν μια χαρά σε 16τμ χώρο, μέρος μεγαλύτερου χώρου 24τμ + ενιαία κουζίνα 10τμ.

Στη τελική απόφαση να συνυπολογιστεί και ο κατάλληλος ΑV ενισχυτής!
Παίζει ρόλο, ειδικά για τα focal...


oups...
Δεν προσεξα οτι παει για 7αδα.
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
Mirage!
εχω 15 απο αυτα και τα ξερω καλα....

αν μπορεις παρε τα οmd-5.
αν δεν υπαρχουν εδω μπορεις να τα φερεις απο αμερικη μεσω e-bay....
γυρω στα 300$ το κομματι πανε...
 

jimtrif

New member
14 March 2009
68
Δεν τα εχω ακουσει αλλα ειχα κανει μια ερευνα αγορας για "μικρα ηχεια" και βρηκα τα mission mcube. Ειναι πολυμικρα ηχεια και δυνατα απ'οτι γραφουν οι κριτικες . Αν δεν με ενοιαζε το κοστος θα προτιμουσα τη σειρα omd-5 που προτεινε ο φιλος garfield .
 
21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Έστειλα mail στην SKANDYNA και μου απάντησαν...5045$!!!!! είναι το κόστος του συστήματος που μου προτείνουν (αλήθεια δεν ξέρουν το ευρώ οι Δανοί; από το 1973 είναι στην ΕΕ).

Σήμερα άκουσα τα FOCAL dome σε νέο κατάστημα του χώρου (Golden Acoustics, Λ. Κύμης 67 - στο ύψος του ΟΑΚΑ) ενημέρωση είναι αυτό όχι διαφήμιση!!

Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από τον ήχο τους.
Τα άκουσα σε stereo διάταξη χωρίς sub (σε διάταξη 5.1 home cinema θα τα ακούσω μετά τις γιορτές γιατί το κατάστημα ουσιαστικά δεν είναι 100% έτοιμο).

Καθαρός αναλυτικός ήχος με πλούσιο σώμα στις μέσο-υψηλές (δεν έχω άποψη για πιο χαμηλά γιατί έλειπε το sub) πολύ καλό "στήσιμο" σκηνής και στερεοφωνικής "εικόνας", ξεκούραστες υψηλές που δεν σου "τρυπούν" τα αυτιά.

Εάν δεν τα έβλεπες μπορούσες να υποθέσεις ότι ο ήχος ήταν από μεγαλύτερο ηχείο.

Θα προσπαθήσω να ακούσω και τους άλλους υποψήφιους και θα σας ενημερώσω.
 
Last edited:

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Έστειλα mail στην SKANDYNA και μου απάντησαν...5045$!!!!! είναι το κόστος του συστήματος που μου προτείνουν (αλήθεια δεν ξέρουν το ευρώ οι Δανοί; από το 1973 είναι στην ΕΕ).

Γιατί δεν μιλάς με αντιπρόσωπο?
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
για τα skandyna ρίξε μια ματιά και εδώ

http://www.hifisound.de/oxid/oxid.p...b55f/cl/alist/cnid/d83443e1c2cebdec3.97301463

είναι αξιοπιστο μαγαζί, έχω αγοράσει πρόσφατα.

Τα dome τα είχα, είναι καλή λύση, αλλά θέλουν προσοχή και στον ενισχυτή που θα τα συνδιάσεις και ίσως και οχι το δικό τους subwoofeer.