Ανακατασκευη ενισχυτη, τα φωτα σας!!

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Καλημέρα, ειχα εναν ενισχυτη του οποιου δεν γνωριζα ακριβως τα χαρακτηριστικα, δεν αναγραφοταν πουθενα κατι για την αποδοση του. τωρα τον εχω κανει κομματακια και εχω σκευτει ενα πολυ ομορφο design αλλα θα χρειαστει αρκετη δουλιτσα, αυτο που γνωριζω προς το παρον ειναι οτι χρησιμοποιει 3 MJ15004 και 3 MJ15003 ανα καναλι, δηλαδη 6 και 6 απο το καθενα συνολικα. Μεχρι πριν λιγο που το εψαξα πιστευα οτι ειναι 2Χ250 Βαττ, μολις ομως διαβασα οτι το καθε τρανζιστορ ειναι 250 Βαττ και εχει μεσα συνολικα 12... :violent-smiley-030:

Αξιζει τον κοπο σαν μηχανημα η τσαμπα τρωω το χρονο μου?? Με βαση αυτα τα λιγα μπορει καποιος μπακαλικα να πει τι παιζει αυτο το πραγμα?? (παντως κατι παλια 30αρια sony που εβαλα για να δοκιμασω μονο αν παιζει δεν εχουν πια κωνο!!!:angel:)
PS: Υπαρχουν δυο φωτο εδω: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=71162
 

Κώστας Ο.

Senior Member
21 July 2006
308
αν έχεις ξαναασχοληθεί με το σπορ (κατασκευές κλπ κλπ) θα έλεγα ότι είναι καλούτσικη περίπτωση.. Για μέτρησε τα rails (πάνω στους πυκνωτές). Αν θες να ασχοληθείς, πας για ολικό restoration, αλλαγή όλους τους ηλεκτρολυτικούς κλπ κλπ, αλλά πρώτα ένα γερό καθάρισμα.. Σχέδιο μήπως υπάρχει? Θα σε βοηθήσει πολύ σε όλη τη διαδικασία..

Αν προσέξεις λίγο στο restoration, μπορείς να καταλήξεις με ένα μουλαρομηχάνημα με καλή ισχύ για όλες τις δουλειές με αρκετά λογικό κόστος - γιατί όχι?
 
Last edited:

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Παραθετω μερικες φωτο, αυτο ειναι το ενα καναλι, και ο μ/σ του..

Θελω να το κανω στο 1/3 του αρχικου του μεγεθους, σκευτομαι να βαλω το ενα καναλι στον πατο 3 χιλιοστων με παθητηκη ψυξη και το αλλο στο πανομοιο καπακι. Παραθετω ενα σχεδιο.
Επισης σκευτομουν να βαλω δυο μικροτερους μ/σ αντι για εναν σε καθε καναλι για να μειωσω και το υψος της κατασκευης. Παραθετω επισης σχεδιο.
 

Attachments

  • amp (1).jpg
    amp (1).jpg
    80.1 KB · Views: 115
  • tra.jpg
    tra.jpg
    29.2 KB · Views: 48
  • box.jpg
    box.jpg
    37.8 KB · Views: 69
  • amp (2).jpg
    amp (2).jpg
    44.1 KB · Views: 81
  • amp (5).jpg
    amp (5).jpg
    84.7 KB · Views: 88
  • amp (3).jpg
    amp (3).jpg
    93.2 KB · Views: 84

Κώστας Ο.

Senior Member
21 July 2006
308
Παραθετω μερικες φωτο, αυτο ειναι το ενα καναλι, και ο μ/σ του..

Θελω να το κανω στο 1/3 του αρχικου του μεγεθους, σκευτομαι να βαλω το ενα καναλι στον πατο 3 χιλιοστων με παθητηκη ψυξη και το αλλο στο πανομοιο καπακι. Παραθετω ενα σχεδιο.
Επισης σκευτομουν να βαλω δυο μικροτερους μ/σ αντι για εναν σε καθε καναλι για να μειωσω και το υψος της κατασκευης. Παραθετω επισης σχεδιο.

όπως θες να το κάνεις, δεν φτάνει η ψύξη ούτε για πλάκα.. Επίσης, οι ψύκτρες που´έχει ήδη είναι πιθανόν οριακές για λειτουργία χωρίς ανεμιστηράκι. Αν θες ντε και καλά να το ξεφορτωθείς το ανεμιστήρι, προσανατολίσου σε τοπογραφικό με τις δύο ψύκτρες στα πλάγια του κουτιού, έτσι ώστε να έχουν μια κάποια ροή αέρα - πάλι βέβαια στριμωγμένα.. για να μειώσεις το ύψος μπορείς να αλλάξεις τους μ/τ σε τοροιδείς, οπότε όσο μεγάλους και να βάλεις δεν ξεφεύγεις πάνω από 70mm ύψος.. αλήθεια, οι μ/τ έχουν στοιχεία? οι πλακέτα πόσο μήκος έχει?
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
αν έχεις ξαναασχοληθεί με το σπορ (κατασκευές κλπ κλπ) θα έλεγα ότι είναι καλούτσικη περίπτωση.. Για μέτρησε τα rails (πάνω στους πυκνωτές). Αν θες να ασχοληθείς, πας για ολικό restoration, αλλαγή όλους τους ηλεκτρολυτικούς κλπ κλπ, αλλά πρώτα ένα γερό καθάρισμα.. Σχέδιο μήπως υπάρχει? Θα σε βοηθήσει πολύ σε όλη τη διαδικασία..

Αν προσέξεις λίγο στο restoration, μπορείς να καταλήξεις με ένα μουλαρομηχάνημα με καλή ισχύ για όλες τις δουλειές με αρκετά λογικό κόστος - γιατί όχι?

Εχω ασχοληθει με διαφορες κατασκευες και μοντες πολυ περιπλοκες αλλα με ηχο δεν εχω κανει ποτε κατι..
Τωρα για το σχεδιο, ειναι τοσο απλο μηχανημα που δεν νομιζω να δυσκολευτω και χωρις αυτο!! γνωριζει καποιος για τους πυκνοτες τροφοδοσιας το κοστος?? Ειναι 2x10.000uf 63V για καθε καναλι... Ευχαριστω!!
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
όπως θες να το κάνεις, δεν φτάνει η ψύξη ούτε για πλάκα.. Επίσης, οι ψύκτρες που´έχει ήδη είναι πιθανόν οριακές για λειτουργία χωρίς ανεμιστηράκι. Αν θες ντε και καλά να το ξεφορτωθείς το ανεμιστήρι, προσανατολίσου σε τοπογραφικό με τις δύο ψύκτρες στα πλάγια του κουτιού, έτσι ώστε να έχουν μια κάποια ροή αέρα - πάλι βέβαια στριμωγμένα.. για να μειώσεις το ύψος μπορείς να αλλάξεις τους μ/τ σε τοροιδείς, οπότε όσο μεγάλους και να βάλεις δεν ξεφεύγεις πάνω από 70mm ύψος.. αλήθεια, οι μ/τ έχουν στοιχεία? οι πλακέτα πόσο μήκος έχει?
Οι ψυκτες που εχει ειναι πολυ μικρες, για αυτο και σκευτηκα να το κανω καπως ετσι, δεν ειμαι σπιτι τωρα να μετρησω, το βραδυ που θα παω!! Οι μετασχηματηστες δεν αναγραφουν κατι... Θα ψαξω λιγο καλυτερα μηπως και βρω καποια στοιχεια και θα βαλω φωτο απο τις ψυκρτες!! Ευχαριστω για το ενδιαφερον!! :)
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Εδώ θα δεις κάποια κουτιά με ψήκτρες http://www.audiokit.it/ITAENG/Cabinet/HI-FI2000/HI-FI2000-PesDiss.htm … οικονομικά δε τα λες αλλά από τον ‛ιταλό’ έχουν παραγγείλει αρκετοί συν-φορουμίτες.
Όπως και να έχει, μπορείς να σκεφτείς μια αντίστοιχη κατασκευή με ψήκτρα στο πλάι.
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Λοιπον οι διαστασεις της πλακετας ειναι 37 επι 8 και της ψυκτρας 39 επι 9 μια φωτο της ψυκτρας και μια μαζι με την πλακετα.
Για αγορα ετοιμου ουτε λογος, προτιμω στα ιδια λεφτα και ισως και λιγοτερα να φτιαξω ακριβως αυτο που εχω στο μυαλο μου!
Υπολογισα οτι η συνολικη επιφανεια της ψυκτρας ειναι 1480 τετραγονικα εκατοστα και το παχος της στα φτερα ειναι πολυ μικρο 1.5 χιλιοστα στο κεντρο τους(λεπταινουν). Για την ιδια επιφανεια με παχος 4 χιλιοστα (τελικα) θα χρειασω πολυ μικροτερες διαστασεις απο οσο εχω υπολογισει(πολυ πιθανον να φτασω στο διπλασιο), +στην κατασκευη διοτι θα ειναι αμοβολη με καλυτερη αποβολη θερμοτητας ενω η ψυκτρα ειναι βαμμενη...

Αν παρολα αυτα πιστευετε πως υπαρχει ακομη θεμα, τα πλαινα θα γινουν ψυκτρες και θα μπει παστα στην ενωση τους με τον πατο και το καπακι, αν και σκευτομουν να γινουν πλαινα πισω και μπροστα με αλουμινιο παχους 1 εκατοστο. Θα ηθελα να παραμεινω στην ιδια διαμορφωση για λογους διαστασεων
Σκευτομουν ιδανικες για μενα διαστασεις 40 30 10 εναντι 45 45 15,
1 προς 2,53 δηλαδη.
Θα υπαρχει μικρο ανεμιστηρακι και εγκοπες στο πισω μερος για δροσια στο εσωτερικο.

Ευχαριστω!
 

Attachments

  • coll (1).jpg
    coll (1).jpg
    53.4 KB · Views: 57
  • coll (2).jpg
    coll (2).jpg
    52.1 KB · Views: 58
Last edited:

Κώστας Ο.

Senior Member
21 July 2006
308
Λοιπον οι διαστασεις της πλακετας ειναι 37 επι 8 και της ψυκτρας 39 επι 9 μια φωτο της ψυκτρας και μια μαζι με την πλακετα.
Για αγορα ετοιμου ουτε λογος, προτιμω στα ιδια λεφτα και ισως και λιγοτερα να φτιαξω ακριβως αυτο που εχω στο μυαλο μου!
Υπολογισα οτι η συνολικη επιφανεια της ψυκτρας ειναι 1480 τετραγονικα εκατοστα και το παχος της στα φτερα ειναι πολυ μικρο 1.5 χιλιοστα στο κεντρο τους(λεπταινουν). Για την ιδια επιφανεια με παχος 4 χιλιοστα (τελικα) θα χρειασω πολυ μικροτερες διαστασεις απο οσο εχω υπολογισει(πολυ πιθανον να φτασω στο διπλασιο), +στην κατασκευη διοτι θα ειναι αμοβολη με καλυτερη αποβολη θερμοτητας ενω η ψυκτρα ειναι βαμμενη...

Αν παρολα αυτα πιστευετε πως υπαρχει ακομη θεμα, τα πλαινα θα γινουν ψυκτρες και θα μπει παστα στην ενωση τους με τον πατο και το καπακι, αν και σκευτομουν να γινουν πλαινα πισω και μπροστα με αλουμινιο παχους 1 εκατοστο. Θα ηθελα να παραμεινω στην ιδια διαμορφωση για λογους διαστασεων
Σκευτομουν ιδανικες για μενα διαστασεις 40 30 10 εναντι 45 45 15,
1 προς 2,53 δηλαδη.
Θα υπαρχει μικρο ανεμιστηρακι και εγκοπες στο πισω μερος για δροσια στο εσωτερικο.

Ευχαριστω!

ΙΜΗΟ, απ τη στιγμή που θα βάλεις ψύκτρες στα πλαινά, τότε το πιο λογικό είναι να βάλεις την πλακέτα πάνω σε γωνία που θα είναι βιδωμένη πάνω στην ψύκτρα.

Μην ξεχνάς ότι αυτές οι ψύκτρες έχουν την επιφάνεια που λές, αλλά και το ανεμιστηράκι να φυσάει..

αν δεν χρησιμοποιήσεις τις ήδη υπάρχουσες (που είναι ανεπαρκείς, είναι μάλλον το προφίλ sk08 της fischer ή πανομοιότυπο) πάς για ψύκτρα μήκος 400mm και ανάλογη αλουμινογωνία για να πατήσει η πλακέτα. Χμμμ για τσέκαρε λίγο τιμές πρώτα.. πχ σε fischer SK479 ή SK93.. http://www.fischerelektronik.de/
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Λοιπον οι διαστασεις της πλακετας ειναι 37 επι 8 και της ψυκτρας 39 επι 9 μια φωτο της ψυκτρας και μια μαζι με την πλακετα.
Για αγορα ετοιμου ουτε λογος, προτιμω στα ιδια λεφτα και ισως και λιγοτερα να φτιαξω ακριβως αυτο που εχω στο μυαλο μου!

Και με την επιμονή σου είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις :) Απλά μελέτησε λίγο την ψύξη και σκέψου το κουτί όσο μπορείς.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
αν το 30 ειναι το βάθος που θελεις να έχει το κουτι σου, το βλέπω πολυ λιγο και θα βαρεθεις να κάνεις ασκησεις επι χάρτου για να τα χωρέσεις όλα. Θα σου πρότεινα να ξεκινησεις τις διαστασεις συμφωνα με τις απαιτησεις ψυξης και χωροταξιας και μετα βλεπεις αν και απο που θα κόψεις. Ειναι κρίμα να κανεις δουλεια για να διαπιστώσεις μετα οτι κρεμάει ο ενισχυτης λογο θερμοκρασίας.
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Θεμα χωρου δεν τιθεται, με τα 30 εκατοστα(εξωτερικες διαστασεις) εχω και 8 εκατοστα κενο χωρο αναμεσα σε μ/σ και πλακετα αλλα και 12 εκατοστα αναμεσα στους μετασχηματιστες(τους μαμα, οι οποιοι χωρανε με 11.5 εκατοστα υψως εξωτερικα και σκευτομαι να τους κρατησω) Εχω υπολογισει και το παχος των τοιχωματων σε ολες τις διαστασεις και εχω δωσει και λιγο χωρο για λαθη(0,5 εκ πλατος μηκος και 0,2 υψος)

Ο λογος που κανω τα τοιχωματα με παχος ενα εκατοστο ειναι για να γινει αυτη η γωνια που λετε, θα ενωθουν με παστα και θα σφιχτουν καλα με πατο και καπακι, αν στην πορεια χρειαστει ψηκτρα θα κουμπωθει στα πλαινα και εληξε το θεμα της ψυξης(νομιζω!!)
και ενα σχεδιακι:

(μπορω να μετρησω τα τρανζιστορ να δω αν ειναι οκ??? αν ναι πως??)
Ευχαριστω!!
 

Attachments

  • box3.jpg
    box3.jpg
    44.3 KB · Views: 50
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: Ανακατασκευη ενισχυτη, τα φωτα σας!!

Θεμα χωρου δεν τιθεται, με τα 30 εκατοστα(εξωτερικες διαστασεις) εχω και 8 εκατοστα κενο χωρο αναμεσα σε μ/σ και πλακετα αλλα και 12 εκατοστα αναμεσα στους μετασχηματιστες(τους μαμα, οι οποιοι χωρανε με 11.5 εκατοστα υψως εξωτερικα και σκευτομαι να τους κρατησω) Εχω υπολογισει και το παχος των τοιχωματων σε ολες τις διαστασεις και εχω δωσει και λιγο χωρο για λαθη(0,5 εκ πλατος μηκος και 0,2 υψος)

Ο λογος που κανω τα τοιχωματα με παχος ενα εκατοστο ειναι για να γινει αυτη η γωνια που λετε, θα ενωθουν με παστα και θα σφιχτουν καλα με πατο και καπακι, αν στην πορεια χρειαστει ψηκτρα θα κουμπωθει στα πλαινα και εληξε το θεμα της ψυξης(νομιζω!!)
και ενα σχεδιακι:

(μπορω να μετρησω τα τρανζιστορ να δω αν ειναι οκ??? αν ναι πως??)
Ευχαριστω!!

Όχι μόνο δεν έληξε το θέμα της ψύξης, αλλά προκαλείς την τύχη σου. Γωνιές, καπάκια κλπ, έχουν θερμική αντίσταση. Αν δε δεν εφαρμόζουν απόλυτα, θα εκπλαγείς πολύ δυσάρεστα.
Και επειδή ο ενισχυτής είναι σίγουρα τάξης Β, δεν θα έχεις πρόβλημα σε ηρεμία, αλλά αν ανεβάσεις στάθμες, υπάρχει θέμα.

Έχεις ειδικές ψύκτρες για ΤΟ-3 και θα βάλεις γωνίες και πάστες?

Α, μην το ξεχάσω, κάτω από 4 χιλ γωνία απλά ξέχασέ το, αν θέλουμε βέβαια να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα μας βρει κανένα κακό.
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Re: Απάντηση: Re: Ανακατασκευη ενισχυτη, τα φωτα σας!!

Όχι μόνο δεν έληξε το θέμα της ψύξης, αλλά προκαλείς την τύχη σου. Γωνιές, καπάκια κλπ, έχουν θερμική αντίσταση. Αν δε δεν εφαρμόζουν απόλυτα, θα εκπλαγείς πολύ δυσάρεστα.
Και επειδή ο ενισχυτής είναι σίγουρα τάξης Β, δεν θα έχεις πρόβλημα σε ηρεμία, αλλά αν ανεβάσεις στάθμες, υπάρχει θέμα.

Έχεις ειδικές ψύκτρες για ΤΟ-3 και θα βάλεις γωνίες και πάστες?

Α, μην το ξεχάσω, κάτω από 4 χιλ γωνία απλά ξέχασέ το, αν θέλουμε βέβαια να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα μας βρει κανένα κακό.

Εδω με επιασες ασχημα... δεν ειχα σκευτει καν να βαλω γωνιες, να κανει γωνια το καπακι και ο πατος με τα πλαινα εννοουσα... Πατατα ε??? :stupid: Θα δοσω σε φιλο μου με τορνο το καπακι και τον πατο μαζι με τις μαμα ψυκτρες για να μου κανει ακριβως τις τρυπες και τις εφαρμογες για TO-3 και την πλακετα.. ο ιδιος θα μου πλανισει και τις ενωσεις και θα μου φτιαξει τις βολτες για να δεσουν ολα γερα.
Στο <<Έχεις ειδικές ψύκτρες για ΤΟ-3 και θα βάλεις γωνίες και πάστες?>> δεν καταλαβα την σημασια του, θες να πεις αν εχω τις ψυκτρες για να το κανω ή οτι εχω ψυκρες ετοιμες και παω να κανω πατατα?? Το κουτι θα ειναι φουλ αλουμινιο με πατο-καπακι 4 χιλιοστα παχος και πλαινα μπροστα 1 εκ. οπως περιπου φαινεται στο σχεδιο.
Οπως και να χει με το θεμα ψυξη, ακομη και μηδενικη επαφη να εχω στα πλαινα, εχω μια επιφανεια για καθε καναλι 40χ30, ας πουμε οτι τα 8 τα χανω απο τα ΤΟ-3 (αφινω και 4 εκατοστα αερα να ειμαι μεσα) εχω 40χ22.

Τελευταια σκεψη, για να μην μπλεκω με ψυκτρες και ενωσεις και να παραμεινω εκει που αρχικα ηθελα, ειναι να αγγαρεψω τον φιλο μου, το 4mm να γινει 1 εκ. Να πλανιστει μια λωριδα 8 εκ σε παχος 4mm και το υπολοιπο να χαραχτει σε βαθος 6 mm ανα 5 χιλιοστα για να γινει μια αρκετα μεγαλη αλλα ταυτοχρονα διακριτικη ψυκτρα! Εσεις τι λετε? Κανει δουλεια ετσι?
 

Attachments

  • box111.jpg
    box111.jpg
    29.1 KB · Views: 24
28 June 2006
2,941
Ότι και να κάνεις, βάλε τα ισχύος πάνω στις ψύκτρες και ξεκίνα τη σχεδίαση με αυτό σαν δεδομένο. Ότι και να παρεμβληθεί ανάμεσα, ζημιά κάνει, εκτός αν μιλάμε για χοντρή (4-5 χιλ) γωνία που πιάνει όλη την ψύκτρα και εφαρμόζει ΤΕΛΕΙΑ.
 

Κώστας Ο.

Senior Member
21 July 2006
308
η πιο λογική λύση είναι να δουλέψεις ψύκτρα με μήκος 40cm και ανάλογη γωνία αλουμινίου 6-8mm με πλευρές 80(όπου θα πατήσουν τα ΤΟ3 και η πλακέτα) και ~60, που θα πατήσει με πάστα στην ψύκτρα.. κυρίως επειδή ψύκτρα ικανής απόδοσης για ΤΟ3 δεν ξέρω..

Καλά Χριστούγεννα!!!
 

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Ότι και να κάνεις, βάλε τα ισχύος πάνω στις ψύκτρες και ξεκίνα τη σχεδίαση με αυτό σαν δεδομένο. Ότι και να παρεμβληθεί ανάμεσα, ζημιά κάνει, εκτός αν μιλάμε για χοντρή (4-5 χιλ) γωνία που πιάνει όλη την ψύκτρα και εφαρμόζει ΤΕΛΕΙΑ.

η πιο λογική λύση είναι να δουλέψεις ψύκτρα με μήκος 40cm και ανάλογη γωνία αλουμινίου 6-8mm με πλευρές 80(όπου θα πατήσουν τα ΤΟ3 και η πλακέτα) και ~60, που θα πατήσει με πάστα στην ψύκτρα.. κυρίως επειδή ψύκτρα ικανής απόδοσης για ΤΟ3 δεν ξέρω..

Καλά Χριστούγεννα!!!
Καλα Χριστουγεννα παιδια και οτι επιθυμειτε!!!

Δεν ξερω αν προσεξατε το σχεδιο παραπανω, μιλαμε για πατο και καπακι ψυκτρα πλεον με διαστασεις 30χ40 και αψογη εφαρμογη με τα ΤΟ-3.
Αν δειτε το σχεδιο θα καταλαβετε περιπου!!
Πως μπορω να δω αν οι πυκνωτες ειναι ενταξει?? να τους φορτισω με τους μ/σ και να δοκιμασω με μια λαμπα 220βολτ 50 βαττ?? Ποσο πρεπει να κρατησει περιπου για να ειναι ενταξει???? Του μικρους θα τους αλλαξω, 6 ειναι ολοι κ ολοι!!
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι ελληνικης κατασκευης δια χειρος Αστεριου Δεμτσικα ..

Ο Στεργιος ειναι ο καλυτερος "Κλεφτης" ολων των ελληνικων εποχων ... με παρα πολλα χρονια παρουσια στον χωρο και ειναι ο Μaster της καλης αντιγραφης .

Στο παρελθον εχει αντιγραψει και εχει βαλει σε παραγωγη σχεδια απο διαφορες εταιριες οπως και αυτο που κρατας στα χερια σου . Ο Στεργιος παρολο που τα σχεδια δεν ηταν δικα του ειχε παντα το σεβασμο και την ευθυνη να υπολογιζει σωστα τα μηχανηματα του σε οτι αφορα την θερμοκρασια τα τροφοδτικα, και παντα βαζωντας ενα ζευγαρι τυρανσιστορ απραπανω για ασφαλεια κλπ κλπ ....

Επισης δεν εκανε συμβιβασμους με το κοστος .... μπορει να μην χρησιμοποιουσε εξωτικα υλικα αλλα σιγουρα δεν εβαζε σαβουρες μεσα στα μηχανηματα του .

ΑΡΑ
τα μονα πραγματα που θα μπορουσες να κανεις σε αυτο το μηχανημα ειναι τα παρακατω διοτι ολα τα υπολοιπα τα εχει ηδη απο μονος του ( το να πειραξεις ψυκτρες και σχεδιαση δεν εχει απολυτως κανενα νοημα αυτα ειναι αρκετα και σωστα υπολογισμενα απο τον κατασκευαστη )

---- αλλαγη σε ολους τους μικρους ηλεκτρολυτικους επελεξε κατι καλης ποιοτητας και με μεγαλη διαρκεια ζωης .... σιγουρα στους 105
---- αλλαγη και στους μεγαλους αν αυτοι παρουσιαζουν φθορες η θλεις να βαλεις εκει κατι μεγαλυτερο

---- επιλεκτικα αλλαγες σε ολες οσες αντιστασεις ειναι κρισιμες σε διαφορικους, πηγες ρευματος με αντισασεις υψηλης ακριβειας μεταλ φιλμ

---- επιλεκτικα αλλαγες σε ολους τους κεραμικους που υπαρχουν μεσα με εξελιγμενα υλικα οπως myltileyer styroflex silver mika σε φιλτρα εισοδου vas , miller

---- ελεγχο σε ολα τα τρανσιστορ τα οποια ειναι συμμετρικα απο διαφορικο ντριβερ vas αλλα ακομα και εξοδου αν ειναι ματσαρισμενα ... ( αυτο και μονο σαν κινηση θα σηκωσει το μηχανημα σου απο την κατηγορια του σκληρου επαγγελματικου σε μια πιο hi end προσεγγιση αλλα ειναι κοστοβορο και χρονοβορο

---- ελεγχο αν μπορεις να αλλαξεις τα ντριβερ με κατι πιο γρηγορο αλλα οχι υπερβολες

----- αντικατασταση των ρυθμιστικων ρευματων ηρεμιας και οφσετ με πολυστροφα για μεγαλυτερη ακριβεια στις ρυθμισεις ....

περα απο τα παραπανω εγω δεν θα πειραζα απολυτως τιποτα αλλο

sakis
 
Last edited:

3r4ndo

Established Member
12 December 2010
138
Ν. Κόσμος
Ευχαρισω πολυ για τις απαντησεις!! Καλη χρονια σε ολους και οτι επιθυμειτε για το νεο ετος!! Φιλε Σακη (ειμαστε και γειτονες, οι γονεις μου μενουν μαραθωνα!!) ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση!! Δεν καταλαβα καποια πραγματα απο αυτα που ειπες οντας αρχαριος..
Συγκεκριμενα:


---- ελεγχο σε ολα τα τρανσιστορ τα οποια ειναι συμμετρικα απο διαφορικο ντριβερ vas αλλα ακομα και εξοδου αν ειναι ματσαρισμενα ...:huh2: Αυτο θα ηθελα να το κανω, αν μπορουσε καποιος να μου δωσει ορους για να ψαξω στο νετ, να μαθω και τιποτα, να αποκρυπτογραφησω την προταση θα ημουν υποχρεος!! ( αυτο και μονο σαν κινηση θα σηκωσει το μηχανημα σου απο την κατηγορια του σκληρου επαγγελματικου σε μια πιο hi end προσεγγιση αλλα ειναι κοστοβορο και χρονοβορο

---- ελεγχο αν μπορεις να αλλαξεις τα ντριβερ με κατι πιο γρηγορο αλλα οχι υπερβολες
:hmmmm2: εδω μια επεξηγηση αν ειναι ευκολο!!!

Τα υπολοιπα πιστευω τα εχω!! Αν μπορει παλι να μου πει καποιος που θα βρω τα εξαρτηματα που αναφερονται παραπανω, (σε οσο γινεται λογικες τιμες!!) να κανω καμια προοδο επιτελους!!! Ευχαριστω!!