Προτάσεις αγοράς νέου ή αναβάθμιση εξοπλισμού - Διαβάστε το 1ο Post!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
*24/01/2017: ΠΡΟΣΟΧΗ! Με αφορμή το κλείσιμο γνωστού ιντερνετομάγαζου "grey market", θα θέλαμε να επισημάνουμε την ιδιαίτερη προσοχή που πρέπει να δίνουν οι υποψήφιοι αγοραστές στους όρους της όποιας εγγύησης, καθώς και στο αν καλύπτονται για service (έστω επί πληρωμή) από τις εγχώριες αντιπροσωπίες*

Επειδή παρατηρήθηκε ότι τον τελευταίο καιρό, ανοίγει σχεδόν καθημερινά καινούριο νήμα στο οποίο ζητούνται συμβουλές και απόψεις για αγορά φωτογραφικών μηχανών κάθε είδους, ανοίγει το παρόν sticky στο οποίο θα μεταφέρονται στο εξής τα σχετικά νήματα.

Παρακαλούνται όλοι οι φίλοι να βοηθήσουν με τις γνώσεις και την εμπειρία τους.

Από τους διαχειριστές της κατηγορίας

*26/10/2019: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για όποιον προβληματίζεται για να αγοράσει πρώτη φορά mirrorless ή να αλλάξει εξοπλισμό:https://luminous-landscape.com/the-...systems-or-add-mirrorless-for-the-first-time/
 
Last edited by a moderator:

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

τελικα την εκανα την αλαγη βεβαια σε αυτο με εσπρωξε η κορη(εχω βεβαια την μανια να ειμαι αναποφασηστος αγοραστης) απο την canon sx30 is πηγα στη canon 550d ,με φακο 18--55

απο πρωτες δοκιμαστικες λυψεις μεχρι να εξοικειωθω με την μηχανη
μου αρεσε πολυ το πιασημο της .περιμενω την ευκαιρια να την δοκιμασουμε και εξω το video ακομα δεν το εχω δοκιμαση (λογο χρονου)

πυστευω τελικα οτι εκανα καλη αγορα τα 460 που εκανε sx30-is μου φανηκαν πολλα (οπως διαβασα στο νημα του φορουμ απο πολλους φυλους)
τα λεφτα δεν βγαινουν ευκολα τωρα εχω παισει στο διαβασμα για το μανουαλ της μηχανης για να την μαθουμε οσο μπορουμε

πυστευω στο μελον να με βοηθησετε αν συναντισω δυσκολια η απορια
ευχαριστω ολα τα μελη για την βοηθεια τους

νασυπληρωσω γιατην canon estyla imeil γιατην sx 30is οτι το μανουαλ ειχε μονο τα βασικα και μου το ταχυδρομισανε ,αυτο δειχνει οτι
σεβετετους πελατες της
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

Καλορύζικη η νέα σου μηχανή, πόσο την πήρες και με ποιον φακό;

Τι δεν σου άρεσε στην canon sx30 και πήρες dslr;

Ψάχνομαι και εγώ και δεν ξέρω τι να πάρω...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

Πέτρο καλορίζικη η 550, και καλές λήψεις - εννοείται ότι περιμένουμε δείγματα και φωτογραφίες στα διάφορα θέματα στο νήμα "φωτογραφία"!

Ευκαιρίας δοθείσης, μια επανάλειψη κάποιων κριτηρίων επιλογής (copy-paste από παλαιότερο νήμα που κάποιος φίλος ρωτάει για αγορά compact):

1.Για τι είδους φωτογραφία ενδιαφέρομαι. Το σούπερ ζούμ που όλοι (νομίζουν ότι) χρειάζονται, αν δεν έχεις σαν κύρια θεματολογία τον αθλητισμό ή το bird watching, χρησιμοποιείται ελάχιστα έως καθόλου. Ειδικά μετά τα 250mm εάν δεν έχεις ιδανικές συνθήκες φωτισμού οι φωτογραφίες "στο χέρι" βγαίνουν κουνημένες λίγο έως πολύ. Αντιθέτως το να έχεις κάτω όριο 24/25mm είναι σημαντικό πλεονέκτημα, μια και πολλές φωτογραφίες κοινωνικών εκδηλώσεων, δρόμου, αρχιτεκτονικής, τουρισμού, τοπίου... μπλα-μπλα-μπλα, "χωράνε" καλύτερα.

2.Η "ποιότητα εικόνας". Προσοχή εδώ γιατί πολλοί την μπερδεύουν με την φωτογραφική ποιότητα, που είναι διαφορετική παράμετρος - το ότι δηλαδή αποκτώ μια μηχανή που είναι ικανή να αποδώσει σωστά ΔΕΝ με κάνει να τραβάω "ωραίες φωτογραφίες", απλά μου δίνει την δυνατότητα... Συνεχίζοντας λοιπόν, μια άριστη compact όπως αυτές που αναφέρονται παραπάνω (Canon S90/95 και G11/12, Panasonic LX3/5 κ.λ.π.) ή και μια απλά καλή (π.χ. Sony WX1, καλές travel zoom), καλύπτουν με το παραπάνω τις ποιοτικές απαιτήσεις του φωτογράφου που θα τυπώσει σε μέγεθος από 10Χ15cm έως Α4, και θα βλέπει τις φωτογραφίες του σε HD (1920 X 1080p). Η απόδοση σε χαμηλό φωτισμό, που είναι το new baby της φωτογραφικής βιομηχανίας, ανάγεται πάλι στα ίδια μιά και κάποια προχωρημένα έτοιμα σετ ρυθμίσεων (scenes), αποδίδουν εξαιρετικά - με τις προϋποθέσεις που έχουμε βάλει στο μέγεθος των εκτυπώσεων κ.λ.π.

3.Η ευκολία χρήσης. Χμμμ... τι θα πει αυτό? Διαφορετικά πράγματα ανάλογα με την προσέγγιση. Για κάποιους σημαίνει άμεση πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις - για άλλους ο πλήρης αυτοματισμός - πατάω το κουμπί και βγαίνει το πουλάκι. Προσωπική μου άποψη (και πολλών άλλων): Να την έχεις μαζί σου όσο πιο συχνά γίνεται - δηλαδή πάντα! Άρα μηχανή τσέπης, και οι παραπάνω μηχανούλες χωράνε όλες ( οι G11/12 σε μεγάλες τσέπες).

Τα παραπάνω τα έχω ξαναγράψει κι εγώ, και άλλοι φίλοι εδώ στο AVClub, με περισσότερη εμπειρία και γνώσεις. Απλά τα ξαναπαραθέτω συγκεντρωμένα, ώστε να βοηθηθούν όλοι οι υποψήφιοι να ασχοληθούν με το άθλημα
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

ενας απο τους λογους ειναι οτι θεωρησα υπερβολικο το ποσο για κομπατ μηχανη μαλιστα η g11 --g12 konta sto 500 σαρικο οι εταιριες με προσχημα την φορητοτητα σε καλα μοντελα ζητανε οτι θελουν ,τα χρηματα αυτα ειναι (πρωσωπηκη γνωμη φυσικα) ειναι για μηχανες με περισωτερα κριτιρια αλαγη φακων φιλτρα κ.λ.π που σεκομπατ γυνεται σε ελαχιστα μοντελα το λεει και χρηση τους
εγω δεν θα την αλαζα ,αλλα με εψυσε η κορη (χαζομπαμπας πρωτα )εχω και τη μιγα σαν τεχνικος που ειμαι ?(ηλεκτρολογος στο επαγγελμα) ειναι ποιονεα φυσικα απο μενα
παντος ευχαριστω ολα τα μελη φωτο θα στυλω μολις μπορεσω
 

tsourakis13

Established Member
4 January 2011
230
ATHENS
Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

Γεια σας παιδιά...εγώ και πολύ καιρό σκοπεύω να πάρω την Sony WX1 αλλά σε πολλά reviews έχω διαβάσει ότι η ποιότητα της τη μέρα δεν είναι αρκετά καλή, νομίζω σου δίνει μία soft αίσθηση σε αντίθεση με το αδερφάκι της την TX1 που τη μέρα είναι καλύτερη.(εάν χρησιμοποιώ iso 80 δεν θα έχω καλύτερα αποτελέσματα από 125. 200, 400....?) Αντιθέτως τη νύχτα έχει εξαιρετικές επιδόσεις για την κατηγορία της χάρη στον Exmor. Όμως τον τελευταίο καιρό έχω δει και την Canon SX130 IS, μία κατά τη γνώμη μου καλή travel zoom με πολλές manual λειτουργίες που μου χρειάζονται, με φωτινό φακό, ένα 12x zoom, με 12.4 mp, με DIGIC IIII επεξεργαστή, HD βίντεο που μου χρειάζεται κ.ά. ....Έτσι λοιπόν έχω έρθει σε δίλημμα και θα ήθελα τη γνώμη σας....( με βοήθησε και ο cacau αλλά θέλω κι άλλες γνώμες) Ποια έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας...? Και σαν σύνολο ποια είναι καλύτερη...?? Εσείς έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη στα χαρακτηριστικά της canon που να κοστίζει 200 και λιγότερο..??

Αρνητικά Sony WX1 (που ενοχλούν εμένα):

1) Είναι εντελώς αυτόματη ενώ εγώ θέλω να έχει και κάποιες manual λειτουργίες όπως εστίαση
2) Έχει μικρή οθόνη 2.7" σε σχέση με τις 3" της άλλης
3) Έχει μέτρια ποιότητα εικόνας τη μέρα
4) Είναι Made in China σε σχέση με την SX130 που είναι made in Japan
5) Έχει μόνο 5x zoom
6) Όταν κάνεις ζουμ είναι σαν να ακούς τανκ να περνάει από δίπλα σου(εντάξει το παράκανα αλλά ακούγεται περίεργα :p)
7) Παίρνει μόνο memory stick duo pro για να οικονομάει η Sony (!)

Καλά μόνο τα 5 πρώτα με απασχολούν πιο πολύ πολύ...


Αρνητικά Canon SX130 IS:

1) Τη νύχτα δεν βγάζει φωτογραφίες όπως η άλλη (αλλά τη μέρα βγάζω πιο πολύ)
2) Έχω διαβάσει σε πολλά reviews ότι τελειώνουν γρήγορα οι μπαταρίες αλλά άμα χρησιμοποιείς eneloop δεν έχεις πρόβλημα (επαναφορτιζόμενες πάντα)
3) Δεν υπάρχει σε ροζ χρώμα χιχιχι(δεν ήξερα τι άλλο να γράψω και έβαλα αυτό!!!)

Σας υπενθυμίζω ότι θέλω να μου πείτε ποια είναι καλύτερη με πρωταρχικό ρόλο την ποιότητα εικόνας-χρωμάτων...

Canon review: http://www.infosyncworld.com/reviews/digital-cameras/canon-powershot-sx130-is/11371.html

Sony review: http://www.photographyblog.com/reviews/sony_cybershot_dsc_wx1_review/image_quality/

Δείτε και εικόνες από τα reviews, και άμα θέλετε δείτε τις και στο dpreview.
Εάν κάποιος είναι κάτοχος μιας εκ των δύο θα ήθελα και τη δική του γνώμη..!

Γιώργος.-
 

aggelosvan

New member
2 July 2009
82
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

Μιας και γω είμαι στο ίδιο δίλημμα, νομίζω θα προτιμήσω την sony wx1 γιατί εκτός του ότι έχει μπαταρία λιθίου, έχει cmos αισθητήρα (που με "τραβάει") και μια επίσης ενδιαφέρουσα (για μένα) λειτουργία, το sweep panorama.. Πάντως ας μας διαφωτίσουν και οι πιο ειδικοί για την επιλογή της καλύτερης μηχανής σε αυτό το επίπεδο τιμής.. (~200 )
 

nikvits

Established Member
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

Μιας και γω είμαι στο ίδιο δίλημμα, νομίζω θα προτιμήσω την sony wx1 γιατί εκτός του ότι έχει μπαταρία λιθίου, έχει cmos αισθητήρα (που με "τραβάει") και μια επίσης ενδιαφέρουσα (για μένα) λειτουργία, το sweep panorama.. Πάντως ας μας διαφωτίσουν και οι πιο ειδικοί για την επιλογή της καλύτερης μηχανής σε αυτό το επίπεδο τιμής.. (~200 )

Samsung WB600:a0210:
 

tsourakis13

Established Member
4 January 2011
230
ATHENS
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

Μιας και γω είμαι στο ίδιο δίλημμα, νομίζω θα προτιμήσω την sony wx1 γιατί εκτός του ότι έχει μπαταρία λιθίου, έχει cmos αισθητήρα (που με "τραβάει") και μια επίσης ενδιαφέρουσα (για μένα) λειτουργία, το sweep panorama.. Πάντως ας μας διαφωτίσουν και οι πιο ειδικοί για την επιλογή της καλύτερης μηχανής σε αυτό το επίπεδο τιμής.. (~200 )

άμα χρησιμοποιήσεις μπαταρίες enveloop xx, δεν έχεις κανένα πρόβλημα! είναι νέες με πάρα πολύ καλές επιδόσεις...!! και άμα αγοράσεις 4 και έχεις τις 2 επιπλέον μαζί σου θα είσαι οκ..!!! σκέψου πως μια μπαταρία για την wx1 θέλει 40 περίπου ευρώ...!!!
 

nikvits

Established Member
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

aperture: 3.2 (δεν είναι λίγο σκοτεινός ο φακός; )

Δες στο λινκ από κάτω τα υπέρ και κατά της κάθε μίας και αποφάσισε μόνος σου! Για μένα η Samsung έχει περισσότερα από αυτά που χρειάζομαι σε σχέση με τη Sony (zoom, Mp, LCD 3", σένσορας 1/2.5" κλπ)

http://snapsort.com/compare/Samsung_WB600-vs-Sony_Cyber-shot_DSC-WX1
 

aggelosvan

New member
2 July 2009
82
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

άμα χρησιμοποιήσεις μπαταρίες enveloop xx, δεν έχεις κανένα πρόβλημα! είναι νέες με πάρα πολύ καλές επιδόσεις...!! και άμα αγοράσεις 4 και έχεις τις 2 επιπλέον μαζί σου θα είσαι οκ..!!! σκέψου πως μια μπαταρία για την wx1 θέλει 40 περίπου ευρώ...!!!

δεν ξέρω.. έχω ψιλομπερδευτεί..
 

aggelosvan

New member
2 July 2009
82
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

Δες στο λινκ από κάτω τα υπέρ και κατά της κάθε μίας και αποφάσισε μόνος σου! Για μένα η Samsung έχει περισσότερα από αυτά που χρειάζομαι σε σχέση με τη Sony (zoom, Mp, LCD 3", σένσορας 1/2.5" κλπ)

http://snapsort.com/compare/Samsung_WB600-vs-Sony_Cyber-shot_DSC-WX1

το zoom και τα mp δεν είναι το παν. θα προτιμούσα να χα μια μηχανή που να βγαζε πολύ ωραίες φωτογραφίες και ας ήταν 8mp με 3x zoom
 

aggelosvan

New member
2 July 2009
82
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

η tx1 (πιο ακριβή από την wx1) έχει πιο θερμά χρώματα. δεν πάει να πει όμως ότι είναι τα πιο σωστά, που ανταποκρίνονται δηλαδή στην πραγματικότητα.
 

tsourakis13

Established Member
4 January 2011
230
ATHENS
Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

δεν μιλάω μόνο για τα χρώματα...και οι 2 έχουν 10 mp αλλά υπάρχει διαφορά...κάνε κλικ στη μεσαία πόρτα από τις 9 κάτω κάτω πάνω στον άγγελο και δες τι λεπτομέριες και σύγκρινέτες...ακόμα αν θες αποθήκευσε τις 2 φώτο κάντες ασπρόμαυρες και ξαναδές τες χωρίς να σε επηρεάζουν τα χρώματα...
 

aggelosvan

New member
2 July 2009
82
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

δεν μιλάω μόνο για τα χρώματα...και οι 2 έχουν 10 mp αλλά υπάρχει διαφορά...κάνε κλικ στη μεσαία πόρτα από τις 9 κάτω κάτω πάνω στον άγγελο και δες τι λεπτομέριες και σύγκρινέτες...ακόμα αν θες αποθήκευσε τις 2 φώτο κάντες ασπρόμαυρες και ξαναδές τες χωρίς να σε επηρεάζουν τα χρώματα...

Αρνητικά της tx1 κατά την γνώμη μου, απέναντι στην wx1
-f 3.5 σε σχέση με το 2.4 της wx1 (= πιο σκοτεινές βραδυνές φωτογραφίες)
-35 mm focal σε σχέση με το 24 mm της wx1 (=μισό κάδρο από ότι η wx1, δηλαδή με την wx1 τραβάς "διπλάσια περιοχή")
-burst mode δεν υπάρχει (όχι τόσο σημαντικό)
-8cm ελάχιστη απόσταση macro (αντί 5cm της wx1)
-4x zoom (αντί 5x zoom της wx1) (το λιγότερο σημαντικό)

Και επίσης
Να μερικές ενδιαφέρουσες φωτοφραφίες τραβηγμένες με την wx1

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
 

tsourakis13

Established Member
4 January 2011
230
ATHENS
Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

έτσι όπως πάω εγώ θα πάρω μια CANON s90 και δεν θα το σκεφτώ περαιτέρω..:)..!! μία ερώτηση ήθελα πάντως να κάνω...όταν κάνεις upgrade σε μια φωτογραφική μηχανή με δηλαδή νέο λογισμικό, τι αλλάζει...??
 

nikvits

Established Member
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

το zoom και τα mp δεν είναι το παν. θα προτιμούσα να χα μια μηχανή που να βγαζε πολύ ωραίες φωτογραφίες και ας ήταν 8mp με 3x zoom

Ρίξε μια ματιά στο λινκ (η WB650 με την WB600 διαφέρουν μόνο σε οθόνη και ύπαρξη GPS)

http://www.dpreview.com/reviews/Q210grouptravelzoom/
 

aggelosvan

New member
2 July 2009
82
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής μηχανής

έτσι όπως πάω εγώ θα πάρω μια CANON s90 και δεν θα το σκεφτώ περαιτέρω..:)..!! μία ερώτηση ήθελα πάντως να κάνω...όταν κάνεις upgrade σε μια φωτογραφική μηχανή με δηλαδή νέο λογισμικό, τι αλλάζει...??

πολύ καλή μηχανή, την σκέφτηκα και γω αλλά με προβλημάτισαν κάποια πράγματα για τα οποία δεν την διάλεξα (+ της τιμής που είναι λίγο τσιμπημένη):

-έχει ccd αισθητήρα (αλλά δεν παίζει και πολύ ρόλο γιατί βγάζει πολύ καλές φωτό)
-δεν έχει δυνατότητα για hd movie
-28 mm focal (αρκετά ευρυγώνιος αλλά ο 24άρης ακόμα καλύτερος :p)
-0.9 fps burst mode (όχι τόσο καλό)
-3.8x zoom (όχι τόσο σημαντικό)
-η θέση του φλας είναι ψιλοάβολη και εγώ δεν θα χα που να βάλω το αριστερό μου χέρι = όχι τόσο καλό κράτημα) (έχω ακούσει ότι μπορεί σε σκοτεινά μέρη όπου βγάζεις με φλας μένει ένα μικρό μέρος κάτω δεξιά που δεν φωτίζεται λόγω της θέσης του φλας)

ΟΜΩΣ
-έχει f2.0 (πολύ φωτεινό φακό)
-έχει boost iso (για σκοτεινά μέρη)
-τραβάει σε raw (καλύτερη επεξεργασία της εικόνας)
-μεγάλη οθόνη
και μεγάλο αισθητήρα..

Οφείλω να πω πως κατ' εμέ είναι μια καλή μηχανή.