Οδήγηση ATC SCM40

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Είναι γνωστό ότι όλα τα ATC έχουν ένα θέμα για την οδήγησή τους και έχει συζητηθεί συχνά και σε άλλα θέματα.
Υπάρχει η θεωρεία ότι τα ATC θέλουν 200 ποιοτικά Watt με το καλημέρα για να κουνηθούν αξιοπρεπώς.
Αλλά επειδή η πράξη μετράει καλό θα ήταν να ακούσουμε την εμπειρία των κατόχων ATC SCM40 με διάφορους ενισχυτές που δοκίμασαν.
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Σαν φορτία δεν θα έλεγα ότι είναι δύσκολα.Τα έχω οδηγήσει και με 40ρη Luxman και παίζανε μια χαρά εάν δεν έκανες abuse στο volume.Αλλά αν με ρωτήσεις για κάποιον που θέλει να ακούει τα πάντα και σε μεγάλες εντάσεις ο 150ρης ενισχυτής της ATC είναι το minimum..
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
Σαν φορτία δεν θα έλεγα ότι είναι δύσκολα.Τα έχω οδηγήσει και με 40ρη Luxman και παίζανε μια χαρά εάν δεν έκανες abuse στο volume.Αλλά αν με ρωτήσεις για κάποιον που θέλει να ακούει τα πάντα και σε μεγάλες εντάσεις ο 150ρης ενισχυτής της ATC είναι το minimum..

+1
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Πολυσυζητημένο θέμα. Τόσο πολυσυζητημένο που τείνω να καταλήξω στην πεποίθηση ότι σε τελική ανάλυση είναι εντελώς υποκειμενικό. Δεν μπορείς να καταλήξεις σε μία άποψη με γνώμονα μόνο τις προδιαγραφές των ηχείων και του όποιου ενισχυτή. Γνωρίζω άτομα που θεωρούν τα 200 watts απαραίτητα και άλλους που τα τρέχουν με 60άρηδες ενισχυτές.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Μήπως έχει δοκιμαστεί και κανένας ψηφιακός.

Εχουν δοκιμαστει 2-3 ψηφιακοι δικοι μου πριν χρονια σε 40ρια φιλων και το αποτελεσμα ηταν παντα μετριο εως κακο.
Ο τζιμισκης ξερει καλυτερα γιατι νομιζω ειναι απο τους λιγους που εχει δοκιμασει τοσους ενισχυτες πανω σε αυτα τα ηχεια.
 
Last edited:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Υπάρχει κάπoιος συνφορουμίτης που τα οδηγεί με ΑSR Emitter 1 Basis και είναι ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα. Παρόλη τη διαφορά τιμής τους.
 

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Ο Tzimisce έχει δοκιμάσει πολλούς ενισχυτές νομίζω με τα 40ρια του..Εγώ τα έχω ακούσει με ψηφιακό αλλά μια φορά και για 5 λεπτά.Δεν βγάζω πόρισμα έτσι.Τους 2 ενισχυτές που ανέφερα τους έχω δοκιμάσει εγώ προσωπικά και για αρκετό διάστημα.
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Να βοηθήσω λέγοντας αυτό που λέω συνήθως:
Όλα εξαρτώνται από πόσο μακρυά ακούμε και πόσο δυνατά συνηθίζουμε να ακούμε. Όπως ειπώθηκε ρεύματα ιδιαίτερα δεν χρειάζονται και η εταιρία τα συστήνει για πάνω από 50 βαττ.
Η δική μου γνώμη είναι, για απόστάσεις ακρόασης μέχρι 3,5μ, οτι τα 70-100 βαττ είναι αρκετά. Μην πληρώνετε για παραπάνω βαττ, αλλά για καλύτερη ποιότητα.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Υπάρχει κάπoιος συνφορουμίτης που τα οδηγεί με ΑSR Emitter 1 Basis και είναι ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα. Παρόλη τη διαφορά τιμής τους.

Ο Kpaiss δεν είναι; Μου φαίνεται έχει παρουσιάσει το πολύ ωραίο σύστημά του.
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Εχουν δοκιμαστει 2-3 ψηφιακοι δικοι μου πριν χρονια σε 40ρια φιλων και το αποτελεσμα ηταν παντα μετριο εως κακο.
Ο τζιμισκης ξερει καλυτερα γιατι νομιζω ειναι απο τους λιγους που εχει δοκιμασει τοσους ενισχυτες πανω σε αυτα τα ηχεια.

Στη Κρήτη μου είχε πεί ο back ότι οδηγούν ένα σαραντάρι με HYPEX 700.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Στη Κρήτη μου είχε πεί ο back ότι οδηγούν ένα σαραντάρι με HYPEX 700.

Ενα ζευγαρι με hypex και ενα με truepath σαν τον δικο μου πριν παραδωσει πνευμα.
Η λυση ειναι για μενα ειναι κουβαλημα τον ASR απο τον Σωτηρη ή αν βρειτε καποιον δυνατο Pass.
Χωρις να εχω ακουσει τους συνδιασμους πιστευω οτι θα ταιριαξουν.
 

Musicalicius

Banned
20 May 2008
1,429
Re: Απάντηση: Οδήγηση ATC SCM40

βρε σεις..με ξεχάσατε εμένα!!! :bigcry:

είχα ανοίξει το θέμα για να παρουσιάσω το καταπληκτικό ζευγάρωμα..τα οδηγώ με τον ATC και παίζουν καταπληκτικά!!!

ορίστε και το θέμα που άνοιξα τον Μάιο:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=60395

Εδώ νομίζω ότι είναι περισσότερο εξειδικευμένο το θέμα οδήγηση και μόνο.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,897
127.0.0.1
Τα ATC θέλουν κάτι να τα τροφοδοτήσει με μουσική.
Αν τους δώσεις λίγα αλλά σωστά watt θα ακούσεις σωστά αλλά σε χαμηλές εντάσεις.
Αν τους δώσεις πολλά αλλά χάλια watt θα ακούς χάλια αλλά σε δυνατές εντάσεις...
Εγώ προτίμησα να ακούω σχετικά χαμηλά αλλά λαμπάτα και τα οδηγώ με τον Copland και 2x50 W.
Και όντως, στην κατηγορία τιμής που παίζει ο ενισχυτής της ATC είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε τρανζίστορ πάνω σε αυτά τα ηχεία.
 

stoum

New member
11 August 2007
34
Ενα ζευγαρι με hypex και ενα με truepath σαν τον δικο μου πριν παραδωσει πνευμα.
Η λυση ειναι για μενα ειναι κουβαλημα τον ASR απο τον Σωτηρη ή αν βρειτε καποιον δυνατο Pass.
Χωρις να εχω ακουσει τους συνδιασμους πιστευω οτι θα ταιριαξουν.
Νομίζω και εγώ πως πρέπει να είναι πολύ καλός ο συνδυασμός των "αδέκαστων" ATC με τον "ευγενικό" ASR.

Πολύ ευχαρίστως να διαθέσω το "θεριό" για ακρόαση με ATC(είχα από τα τελευταία SCM20 βάσης και ξέρω), αν και είναι πολύ δύσκολη η μεταφορά του λόγω βάρους, πρέπει να υπάρχουν δυνατά μπράτσα για τη μεταφορά γιατί ζυγίζει 55 κιλά σύνολο και δε συγχωρεί παραπάτημα...

Επίσης, να μη λείψει και πολύ από τα Audiostatics γιατί... έχω στερητικό!:HTEHEH56:
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ τα έχω ακούσει με έναν υβριδικό της Unison Research 2x70W σε απόσταση ακρόασης περί τα 3m και έμεινα άφωνος.

Αν εξαιρέσεις ότι τα ηχεία δεν βλέπονται!!! :smash: