NOVA + MEDIA CENTER 7 + EPG = LOVE!

Saint

New member
15 February 2008
3
:afro:Να φτιάξεις το τέλειο media center στο σαλόνι σου δεν είναι και εύκολη υπόθεση. Χρειάζεται υπομονή, πολύ διάβασμα, αρκετά ευρώ και… υπομονή!
Προσπάθησα να βρω άκρη σε πολλά ελληνικά και ξένα φόρουμ διαβάζοντας κατεβατά από οδηγούς, οι περισσότεροι εκ των οποίων είτε δεν ταίριαζαν σε αυτό που ήθελα να φτιάξω, είτε ήταν ξεπερασμένοι.
Ιδιαίτερα για τα ελληνικά φόρουμ και πολλούς ένθερμους υποστηρικτές των δορυφορικών, με θλίψη διαπίστωσα πως προτιμούν να παραμένουν ένα «κλειστό» κλαμπ, όπου οι περισσότερες οδηγίες τους είναι συγκεχυμένες, σε μια δική τους ιδιαίτερη γλώσσα. Ακόμα χειρότερα, σε πολλές αναρτήσεις τους παρατηρούσα ένα "σνομπισμό" και μια μανία να υποβαθμίσουν προϊόντα και υπηρεσίες. Μια προσπάθεια να κακοχαρακτηρίσουν οτιδήποτε δεν τους έκανε αλλά και με εμμονές πολλές φορές να επιμένουν ότι τρέχοντας XP ας πούμε, στην εποχή των Windows 7, είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λύση.
Αποφάσισα λοιπόν να αναρτήσω ένα οδηγό, που εξηγεί, όσο καλύτερα και απλά γίνεται, πώς να στήσετε ένα Media Center στα Windows 7 χρησιμοποιώντας δορυφορική και ψηφιακή λήψη, μέσα από το Windows Media Center για να βλέπετε NOVA αλλά και να παίρνετε EPG πληροφορίες.

Τι θα χρειαστούμε σε Hardware:

-Ένα αξιοπρεπές σε δυνατότητες PC
-Κάρτα Tuner TV (DVB-T) (30 -60€)
-Κάρτα Δορυφορικής λήψης (DVB-S) (100 – 200€)
-Κάρτα υποδοχής CI(Κοντά στα 30€)
-Κάρτα module για IRDETO
-Συνδρομή NOVA Κάρτα + Πιάτο

Τι θα χρειαστούμε σε Software:
-Windows 7 (32 bit)
Λειτουργικό
-TV SOURCE από την DVBLOGIC(21€) http://www.dvblogic.com/tvsource.php
Επιτρέπει τη συνεννόηση του Windows Media Center και της κάρτας σε περίπτωση που δεν υπάρχει, ώστε χρησιμοποιώντας virtual tuners να δέχεται την αποκρυπτογράφηση των καναλιών της NOVA.
-EPG Collector (ΔΩΡΕΑΝ) http://sourceforge.net/projects/epgcollector/
Σε αντίθεση με άλλους grabber για EPG που λειτουργούσαν με κάποια ελληνικά site, το Collector συνδέεται κατευθείαν στην συχνότητα του δορυφόρου από όπου έρχεται το EPG, το κατεβάζει και το περνά με τη μορφή XML αρχείου μέσα στο Media Center ώστε να έχετε πληροφορίες προγράμματος 7 ημερών.
Ξεκινάμε:
1. Αφού έχετε εγκαταστήσει το λειτουργικό με όλες τις απαραίτητες αναβαθμίσεις εγκαθιστάτε και τους οδηγούς της κάρτας σας. (δορυφορικής και ψηφιακής/αναλογικής). Αν πίστευα ότι διάβαζα σε κάποια φόρουμ «ειδικών», ποτέ δεν θα αγόραζα την SKYSTAR 2HD DVB-S2. Και όμως την αγόρασα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τους τελευταίους drivers της συγκεκριμένης κάρτας τους κατέβασα από το site της TECHNISAT .
2. Βάζετε την κάρτα της NOVA στην υποδοχή CI και ελέγχετε πως όλα τα καλώδια είναι στη θέση τους.
3. Εγκαθιστάτε το πρόγραμμα TV Source. Αναλυτικότατες οδηγίες βήμα προς βήμα για την κάθε ρύθμιση του προγράμματος εδώ: http://www.dvblogic.com/download/Manuals/dvblink_tvsource_configuration.pdf
4. Προτού προχωρήσετε στην ρύθμιση του Windows Media Center,(σ. 23 του παραπάνω οδηγού) προτείνω να εγκαταστήσετε και το EPG Collector.
Για να ρυθμίσετε το EPG Collector ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες. (ANAMENONTAI ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ)
5. Συνεχίστε με τις ρυθμίσεις στον Windows Media Center.
6. Επιλέξτε ποια κανάλια θέλετε να φαίνονται ή όχι και είστε έτοιμοι.

ΓΙΑ ΤΟ EPG
-To TV Source έχει 3 τρόπους για να κατεβάσετε πληροφορίες προγράμματος. Ο πρώτος είναι η ρύθμιση του MC Guide Services. Σε εμένα δεν δούλεψε. Στον δεύτερο που είναι η ρύθμιση μέσα από το TV Source(Stream/EPG), δεν ανίχνευε πληροφορίες στη συχνότητα που του έδινα. Έτσι δοκίμασα τον τρίτο τρόπο που είναι το XLMTV (Source) και το οποίο συνεργάζεται με το EGP Collector.
-Μόλις κατεβάσετε από το EPG Collector το αρχείο XLM στον υπολογιστή σας, ανοίξτε το XLMTV από το TV Source και ορίστε του τον φάκελο που το έχετε σώσει.
Στο επόμενο Synchronize Channels που θα πατήσετε μέσα από τον Windows Media Center, θα εμφανιστεί στον οδηγό η EPG πληροφορία.
-Το πρόγραμμα θα το ανανεώνετε μία φορά την εβδομάδα από το EPG Collector και θα αντικαθιστάτε το αρχείο XLM που έχετε σώσει στον υπολογιστή σας.
-Είμαι σίγουρος πως έχω ξεχάσει πράγματα μιας και δεν είμαι «ειδικός» του χώρου. Μπορώ όμως να απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ στις ερωτήσεις που τυχόν θα έχετε.

Καλή διασκέδαση...



 

panoskarzas

New member
22 October 2007
85
Φίλε Saint πολλά μπράβο για τον οδηγό σου!
Χρησιμοποιώ και γω εδώ και αρκετό καιρό το συνδιασμό DVBLinkTVSource+EPG Collector και μπορώ να πω ότι με βοήθησε να ανέβω σε άλλο επίπεδο όσο αφορά το θέμα HTPC.

Από την εμπειρία που αποκόμισα, επίτρεψέ μου να κάνω δυο-τρεις παρατηρησούλες-προσθήκες στον οδηγό σου κυρίως για το EPG.
Ο EIT scanner του TV Source δεν υποστηρίζει το πρότυπο ISO 8859-7 που είναι η ελληνική γραμματοσειρά οπότε η επιλογή του EPG Collector είναι μονόδρομος για να έχουμε EPG στα ελληνικά. Επίσης για να έχουμε 7ήμερο EPG στη NOVA θα πρέπει στην αντίστοιχη ρύθμιση να βάλουμε custom PID τον αριθμό 5000 στον transponder 10930.
Τέλος για άλλα πακέτα όπως το SKY Italia που χρησιμοποιεί OPENTV EPG πάλι απαραίτητο είναι το EPG Collector.

Παρακάτω είναι οι ρυθμίσεις μου στον EPG Collector που αφορούν το EPG της NOVA:







Ό,τι θέλετε για τον EPG Collector εδώ

Για μένα δε νοείται HTPC χωρίς TV οπότε να πως θα πρέπει να βλέπετε τηλεόραση μέσα από τo MediaCenter των W7 (έτσι τουλάχιστον βλέπω εγώ).
Και φυσικά τα πάντα μόνο με το τηλεκοντρόλ:





Να και το 7ήμερο EPG:


Όσοι πιστοί λοιπόν προσέλθετε.......
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Να κάνω μια ερώτηση. Το TV source υποστηρίζει κίνηση μοτέρ ?
 

panoskarzas

New member
22 October 2007
85
Αν το TVSource υποστηρίζει την κάρτα σου, θα υποστηρίζει και κίνηση μοτέρ.

Εδώ μπορείς να δεις το hardware που υποστηρίζεται.
 

Saint

New member
15 February 2008
3
Φίλε Saint πολλά μπράβο για τον οδηγό σου!
Χρησιμοποιώ και γω εδώ και αρκετό καιρό το συνδιασμό DVBLinkTVSource+EPG Collector και μπορώ να πω ότι με βοήθησε να ανέβω σε άλλο επίπεδο όσο αφορά το θέμα HTPC.

Από την εμπειρία που αποκόμισα, επίτρεψέ μου να κάνω δυο-τρεις παρατηρησούλες-προσθήκες στον οδηγό σου κυρίως για το EPG.
Ο EIT scanner του TV Source δεν υποστηρίζει το πρότυπο ISO 8859-7 που είναι η ελληνική γραμματοσειρά οπότε η επιλογή του EPG Collector είναι μονόδρομος για να έχουμε EPG στα ελληνικά. Επίσης για να έχουμε 7ήμερο EPG στη NOVA θα πρέπει στην αντίστοιχη ρύθμιση να βάλουμε custom PID τον αριθμό 5000 στον transponder 10930.
Τέλος για άλλα πακέτα όπως το SKY Italia που χρησιμοποιεί OPENTV EPG πάλι απαραίτητο είναι το EPG Collector.

Παρακάτω είναι οι ρυθμίσεις μου στον EPG Collector που αφορούν το EPG της NOVA:







Ό,τι θέλετε για τον EPG Collector εδώ

Για μένα δε νοείται HTPC χωρίς TV οπότε να πως θα πρέπει να βλέπετε τηλεόραση μέσα από τo MediaCenter των W7 (έτσι τουλάχιστον βλέπω εγώ).
Και φυσικά τα πάντα μόνο με το τηλεκοντρόλ:





Να και το 7ήμερο EPG:


Όσοι πιστοί λοιπόν προσέλθετε.......

Άψογος. Ετοιμαζόμουν σήμερα να ανεβάσω τις ρυθμίσεις για τον Collector και με βοήθησες. Σε ευχαριστώ πολύ για τις προσθήκες σου που είναι απαραίτητες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Για τον φίλο manosfp: Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα 64 bit, απλά αυτά χρησιμοποιώ. Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει και με τα 64. Αν από ολόκληρο τον οδηγό είναι αυτό το μοναδικό εμπόδιο, νομίζω οτι ξεπερνιέται...:ernaehrung004:

Για τον φίλο suzakias: O σκοπός αυτού του οδηγού είναι να καταστήσει ανώδυνη την αποκρυπτογράφηση τουλάχιστον για αρκετούς. Όσο για το άλλο σχόλιο, νομίζω οτι η θέαση δορυφορικής εντάσσεται απόλυτα στη χρήση ενός σύγχρονου media center και όταν αυτά τα δύο συνδυάζονται τότε το αποτέλεσμα φαίνεται και στα attachments που μας έστειλε και ο panoskarzas.

Φιλικά
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Μια και βλέπω ότι είστε προχωρημένοι στο θέμα HTPC σε συνδυασμό με δορυφορική λήψη θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλύτερα να φτιάξω ένα δυνατό HTPC ή να πάρω ξεχωριστό δέκτη; για δορυφορική και pvr χρήση.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Δύσκολο ερώτημα έθεσες.
Αν θέλεις μια λύση "το βάζω και παίζει" μάλλον ο ξεχωριστός δέκτης είναι η καλύτερη λύση. Κρατάς ένα τηλεχειριστήριο και καθάρισες.
Αν όμως έχεις όρεξη,υπομονή και χρόνο τότε το HTPC θα αποδώσει περισσότερα.Βέβαια μαζί με το τηλεχειριστήριο κρατάς και κανά πληκτρολόγιο κάπου κάπου :)
Ζυγίζεις τις απαιτήσεις και τις ανάγκες σου και αποφασίζεις.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Η κάρτα αυτή δουλεύει στα Media Center και με extender;

Δηλαδή μπορώ σε ένα άλλο δωμάτιο να βάλω έναν extender (PC, Laptop, XBOX 360) και να έχω την ίδια λειτουργικότητα (timeshift - record) με το κυρίως PC;
 

panoskarzas

New member
22 October 2007
85
Αν και δεν κατάλαβα για ποια κάρτα μιλάς θα πρέπει να σου πω πως το DVBLink TV Source είναι ένα πρόγραμμα σχεδιασμένο κυρίως για δικτυακή χρήση. Η λογική του είναι να φορτώσεις το κυρίως PC (αυτό που έχεις στο δωμάτιό σου και χρησιμοποιείς για να παίζεις, για downloading, σαν home server και γω δεν ξέρω για τι άλλο) με διάφορες κάρτες, δορυφορικές και επίγειες, και να στείλεις στα υπόλοιπα δωμάτια το τηλεοπτικό σήμα σε άλλες συσκευές που μιλάνε με το κυρίως PC.
Το DVBLink είναι στην ουσία ένας server που επικοινωνεί με συμβατό software και hardware μέσω UPnP. Στο σαλόνι πχ έχω στο PC μόνο μια κάρτα γραφικών και τίποτα άλλο καθως πιστεύω πως το HTPC πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ και απλά εγκαθιστάς το DVBLink Network Pack και κάνεις τη δουλειά σου μέσω δικτύου. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά το κυρίως PC να είναι ανοιχτό συνέχεια αλλά αυτό ούτως ή άλλως συμβαίνει αφού κατεβάζουμε αβέρτα...
Πιο πάνω έδειξα πως βλέπεις τηλεόραση μέσω του Media Center αλλά αυτό μπορεί να γίνει και με τον WMP 12 (πιο απλοϊκά βέβαια) ακόμα και μέσω του internet, όχι μόνο σε LAN αλλά και σε WAN. Πας δηλαδή στη δουλειά σου και βλέπεις δορυφορική από το σπίτι σου οπότε τέλος το Justin TV που σου σπάει τα νεύρα...
Υπάρχουν βέβαια και πολλές συσκευές που είναι συμβατές με το DVBLink, εγώ το δοκίμασα με το PS3 και δουλεύει μια χαρά. Εδώ μπορείς να δεις ποιους UPnP players μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν clients.
Γενικά το DVBLink είναι πολύ απλό σαν ιδέα, αν το χρησιμοποιήσεις λίγο και καταλάβεις τη φιλοσοφία του μπορείς να κάνεις παπάδες...
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Ευχαριστώ για την ανάλυση, εννοώ την δορυφορική κάρτα και το software που έχει για τo Windows Media Center.

Βασικά ψάχνω μια λύση ώστε να έχω σε όλα τα δωμάτια TV μεσω ethernet. Εξυπακούεται ότι ο media server - κατεβαστήρι θα είναι συνέχεια ON και ότι στα άλλα δωμάτια θα υπάρχει συμβατή συσκευή (π.χ. pc)
 

panoskarzas

New member
22 October 2007
85
Όπως κατάλαβες το DVBLink είναι η απάντηση σ'αυτό που ψάχνεις.
Αν θες σαν client να χρησιμοποιήσεις PC και να βλέπεις τηλεόραση μέσω Media Center με όλα τα καλούδια που αυτό συνεπάγεται (timeshift, PVR, EPG), εγκαθιστάς στον client το DVBLink Network Pack και στον media server το DVBLink TV Source. Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο UPnP player ως client τότε βάζεις μόνο το DVBLink TV Source στο κυρίως PC και καθάρισες.
Δοκίμασέ το βέβαια και στην πράξη, αξίζει τον κόπο...
 

TheoMA

New member
21 February 2012
1
Μία "απλή" ερώτιση: Τι γίνεται με τις κάρτες που είναι "κληδομένες" σε HD δέκτη ? Πρέπει να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο απο τι NOVA?

Πάρα πολύ κατατοπιστικός οδηγός, ευχαριστώ!!:worshippy:
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
συγχαρητήρια για τον οδηγό
πρέπει να ενημερώσεις ότι η κάρτα nova πρέπει να είναι ανύπαντρη και δεν γίνετε σε νέες συνδρομές η κλειδωμένες κάρτες. Για το πόσες είναι αυτές η ελεύθερες κάρτες που παίζουν ακόμα και για πόσο ακόμα ας μην το αναφέρουμε γιατί είναι μερικές δεκάδες μόνο
πρέπει να ενημερώσεις ότι σε δίκτυο δεν γίνετε να δουν πάνω από ένα κανάλι
ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσουν emulators κάτι το οποίο θεωρείτε παράνομο από την nova


όσον αφορά το δίκτυο πλέων όλοι οι δέκτες με enigma 2 εκτός από τα άπειρα plugins, πραγματικά όμως άπειρα μπορούν πλέων να μοιράσουν εικόνα σε DLNA
μπορούν να μουν σαν source σε xbmc και boxee και να βλέπεις κανονικά epg κτλ
με ενα usb stick γίνονται και δέκτες dvb-t

οπότε προσωπική και μόνο άποψη είναι ότι οι δέκτες έχουν πάρα πολλά πλεονεκτήματα αλλά μπορούν να συζήσουν πολύ ευχάριστα με ένα htpc, δεν είναι ανάγκη το ένα να αντικαταστήσει το άλλο

edit: όλα τα παραπάνω εννοείτε ότι ισχύον μόνο σε δέκτες με ανοιχτό λογισμικό linux και όχι σε δέκτες πυροτεχνήματα και με κλειστά λογισμικά
 
Last edited:

graecus

New member
8 January 2013
3
Re: Απάντηση: NOVA + MEDIA CENTER 7 + EPG = LOVE!

Καλησπέρα, σκέφτομαι να το επιχειρήσω και εγώ αυτό το projecτ.
Επειδή στα προαπαιτούμενα είδα οτι χρειάζονται 4 κάρτες, είναι απαραίτητη η DVB-T κάρτα από την στιγμή που υπάρχει η DVB-S?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: NOVA + MEDIA CENTER 7 + EPG = LOVE!

Καλησπέρα, σκέφτομαι να το επιχειρήσω και εγώ αυτό το projecτ.
Επειδή στα προαπαιτούμενα είδα οτι χρειάζονται 4 κάρτες, είναι απαραίτητη η DVB-T κάρτα από την στιγμή που υπάρχει η DVB-S?

Δύσκολο (ή μάλλον αδύνατο) το βλέπω. Όπως έγραψε και ο kernel πριν ένα χρόνο, πρέπει η κάρτα της Νόβα να είναι "ανύπαντρη". Είδος υπο εξαφάνιση δηλαδή.
 

Steven185

New member
27 April 2011
4
Re: Απάντηση: NOVA + MEDIA CENTER 7 + EPG = LOVE!

Δύσκολο (ή μάλλον αδύνατο) το βλέπω. Όπως έγραψε και ο kernel πριν ένα χρόνο, πρέπει η κάρτα της Νόβα να είναι "ανύπαντρη". Είδος υπο εξαφάνιση δηλαδή.

Καλησπέρα. Διάβασα τον παραπάνω οδηγό και μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί με τον έλεγχο που ενα τετοιο setup θα μου έδινε. Προς το παρών οδηγώ την εικόνα μου ( live τηλεόραση, media, φωτογραφιες) μέσω pc στην τηλεόρασή μου, ενώ έχω απο διπλα τον αποδικωποιητή της νοβα για τα καναλια της νοβα. Καιρό τώρα σκεφτόμουν να τα ενοποιήσω όλα σε μια συσκευη/ ενα κομπιουτερακι που θα μου δινει απόλυτο έλεγχο.

Μόνο πρόβλημα θεωρώ την ψηλοαλητία που έκανε η νόβα με τις παντρεμένες/ανύπαντρες κάρτες. Απο τα λίγα που έψαξα δεν υπάρχει κάποιος εμφανής τρόπος που να μου δίνει τη δυνατότητα να ξεφορτωθω την ... μπαχατέλα αποκοδικωποιητή της νόβα (είναι παντερεμενη μαζί της η κάρτα μου).

Οπότε ερωτώ (μιας που είμαι άσχετος στο χωρο), θα είχε νόημα να ζητήσω απο την νόβα ανύπαντρη καρτα με τη λογική ότι ειναι δικό μου το προϊόν (καναλια της νοβα) και μπορω να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω (να τα βλέπω μέσω htpc) ή λέτε χαμένος ο κόπος?

Και αν δεν (γίνεται αυτό) θα μπορούσα τουλάχιστον να περνάω το σήμα απο τον αποκοδικωποιητή στην dvb-s κάρτα μου και μεσω εκείνης να τα περνάω στο pc μου (με epg και ότι άλλο θες), ή και αυτό είναι όνειρο θερεινής νυκτός και άδικα το ψάχνω?

Ευχαριστώ.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Κάρτα εσύ φυσικά μπορεις να ζητήσεις αλλα αυτοί φυσικά δεν θα σου δώσουν :p

Το άλλο θέμα είναι πολύ τεχνικό και δεν το κατέχω.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Το θέμα Nova+MC7+EPG=μας τελείωσε πλέον!

Σταδιακά από τον προηγούμενο Ιούνιο οι ανύπαντρες κάρτες έχουν αρχίσει να αχρηστεύονται για λόγους που δεν αφορούν βέβαια το παρόν thread, καθιστώντας το setup που περιγράφεται στο παρόν thread, ανέφικτο για την συνδρομητική τηλεόραση της Nova. Το ίδιο ισχύει και για τον ΟΤΕTV αλλά και για κάθε άλλο πακέτο που δεν επιτρέπει τη λειτουργία της κάρτας CI εκτός του ιδιοκτησιακού τους αποκωδικοποιητή.
Φυσικά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να λάβεις ανύπαντρη κάρτα από την Nova, ούτε βέβαια με τον υπάρχοντα εξοπλισμό σου (ή και μελλοντικό από την Nova) να κάνεις αυτό που θέλεις!

Δυστυχώς.