Exact Audio Copy & freedb

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Είχα καιρό να αναβαθμίσω το πρόγραμμα.
Στην τωρινή του έκδοση παρατήρησα ότι στα ελληνικά audio cd, οι τίτλοι, καλλιτέχνης και τα λοιπά σχετικά ελληνικά στοιχεία είναι στα περισσότερα μαντάρα.
Στην καλύτερη περίπτωση να κατεβάσεις την αγγλική μετάφραση των τίτλων, στη χειρότερη να χρειαστείς "επεξεργασία" όλων.

Δεν θυμάμαι παλαιότερα να είχα τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Μπορούμε να εισαγάγουμε άλλη βάση ανάκτησης των πληροφοριών;

attachment.php
 

Attachments

  • 2011-01-20_182025.jpg
    2011-01-20_182025.jpg
    20.3 KB · Views: 478

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ααα, δεν παίζεται!
Ότι ελληνικό cd του βάζω, η ανάκτηση από τη freedb βγάζει κινέζικα!

Δεν μπορεί να μην το έχει δει κανείς;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Η freedb ποτέ δεν ήταν αξιόπιστη. Ή τουλάχιστο ποτέ δε κάλυψε. Σε όλα μου τα rip έχω περάσει με το χέρι τα tags… από την εποχή των mp3. CD δεν παίζω από το drive του pc. Μόνο μια φορά τα κάνω rip. Κατά το rip τα γραφώ με το χέρι και τέρμα.
Δεν είναι μόνο με τα ελληνικά και τον 'Tcaikovsky' θα τον βρεις γραμμένο σε ρώσο-αγγλικά κ.ο.κ. ακόμα και σε πασίγνωστες παραγωγές.
Εναλλακτική βάση της freedb δωρεάν δε γνωρίζω, όλες είναι επί πληρωμής και σε ελληνικό ρεπερτόριο από όσο έχω άκουσε είναι για τα μπάζα. Ενώ συνήθως τα DBs αυτά ενδιαφέρονται να προσελκύσουν εταιρικούς πελάτες και όχι λιανικής. Φυσικά και θα με ενδιέφερε εάν κάποιος κάτι έχει να προτείνει που να είναι δωρεάν και αξιόπιστο.

Δες στο control panel -> region and language τις ρυθμίσεις σου.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Όχι Τάσο, δεν έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις γλώσσας του λειτουργικού, οι ρυθμίσεις είναι σωστές.
Στην αρχή νόμιζα ότι κάπου στο πρόγραμμα (eac) έχουν ενσωματώσει ρυθμίσεις γλώσσας, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

Έψαξα και στην τεκμηρίωση του προγράμματος και δεν βρήκα κάτι σχετικό εκτός του ότι στο CD-Title χρησιμοποιείται UTF-8.

Πρέπει να είχα κάποια έκδοση 0,9Χ και δεν θυμάμαι παλαιότερα τέτοιο χάλι.
Και όχι τίποτα άλλο πάνω που ξεκίνησα το ripping των ελληνικών της συλλογής μου, κόλλησα.
Σίγουρα θα τα περάσω με το χέρι, εάν τελικά δεν υπάρχει λύση από κάποιο μέλος του φόρουμ.
Μανόλης.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Σίγουρα θα τα περάσω με το χέρι, εάν τελικά δεν υπάρχει λύση από κάποιο μέλος του φόρουμ.

Τίποτε καλύτερο από το εργόχειρο, και θυμήσου το και όταν φτάσεις να κάνεις rip την κλασική.
Μη ξεχάσεις να ορίσεις ένα μόνιμο tag naming scheme. EAC->compression options->additional command line options (εφόσον έχεις επιλέξει flac) λ.χ.
-8 -V -T "ARTIST=%a" -T "TITLE=%t" -T "ALBUM=%g" -T "DATE=%y" -T "TRACKNUMBER=%n" -T "TOTALTRACKS=%x" -T "GENRE=%m" -T "ALBUMARTIST=%v" -T "ALBUM ARTIST=%v" -T "COMMENT=EAC Secure Mode, Test & Copy, AccurateRip, FLAC -8" %s
Σε CD με various artists επίσης μη ξεχνάς το να κάνεις tick την επιλογή Various Artists
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πρέπει να είχα κάποια έκδοση 0,9Χ και δεν θυμάμαι παλαιότερα τέτοιο χάλι.

Έχω στο σκληρό μου ver 0.95b4 και 0.99pb5 εάν θες να σου στείλω με mail.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σήμερα έφαγα σχεδόν όλη τη μέρα μου ψάχνοντας για το θέμα, αλλά και για το eac συνολικότερα (είχα χρόνια να ξανακάνω αυτή τη δουλειά με το πρόγραμμα).
Ανακάλυψα μάλιστα ότι το Plextor-ακι μου, δυστυχώς είχε αποδήμησει εις κύριο και έσφαλε ποικιλοτρόπως (να γιατί τους τελευταίους 2-3 μήνες πήγαινε αργά) - να' ναι καλά ο πιτσιρικάς με τα μικροπαιχνίδια που χώνει μέσα στα drive (το άνοιξα το καθάρισα αλλά δυστυχώς δεν επανέρχεται) - ευτυχώς με έσωσε ο άλλος οδηγός (ένα Teac DV-516D) το οποίο το είχα αγοράσει και αυτό γιατί είχε αποδώσει στα τεστ (τότε) πολύ καλά στο audio extraction.

Λοιπόν με τη βάση δεν υπάρχει λύση και όπως σωστά αναφέρει το μέλος SkyNett είναι μη σχετική με την έκδοση του προγράμματος. Οπότε παλαιότερα που θυμάμαι ότι τα πήγαινε καλά, απλά ήταν ενημερωμένη σωστότερα ενώ σήμερα κάτι άλλαξαν με την κωδικοποίηση. Ένα τίτλο που πήρα και το πέρασα στο notepad το αναγνώρισε ως unicode - με όποιον τρόπο και αν το έσωσα (ansi, utf-8) δεν ερχόταν σε κανονικά ελληνικά με τίποτα...οπότε το γύρισα στο "χειρονακτικό".

Υπόψη, μια εναλλακτική free βάση τίτλων που μπορείτε να προσθέσετε ως δεύτερη είναι η http://freedb.musicbrainz.org:80/~cddb/cddb.cgi
Εάν τη θέλετε ως δεύτερη επιλογή στο πτυσσόμενο μενού θα πρέπει μέσω registry να προσθέσετε στο HKEY_CURRENT_USER\Software\AWSoftware\EACU\Internet Options\Hosts παράλληλα με την ήδη υπάρχουσα βάση και το http://freedb.musicbrainz.org:80/~cddb/cddb.cgi

Για όσους ξεκινούν τώρα την ενασχόλησή τους με το eac, θα βρουν ένα καταπληκτικό οδηγό παραμετροποίησης στο http://blowfish.be/eac/

Τάσο, στην παραμετροποίηση των flac αυτά που έβαλα είναι: -V -8 -T "artist=%a" -T "title=%t" -T "album=%g" -T "date=%y" -T "tracknumber=%n" -T "genre=%m" %s

Βλέπω ότι διαφέρουμε στα: -T "TOTALTRACKS=%x" -T "ALBUMARTIST=%v" -T "ALBUM ARTIST=%v" -T "COMMENT=EAC Secure Mode, Test & Copy, AccurateRip, FLAC -8"

Θα τα κοιτάξω διεξοδικότερα.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Συμφωνώ για την παλιά έκδοση.. απλά την πρότεινα για λόγους περιέργειας.
Μανόλη, καλά κάνεις και ψάχνεις τις παραμέτρους.
Μην ανησυχείς εάν είναι διαφορετικοί από τους δικούς μου. Απλά καλό είναι όλη τη δισκοθήκη σου εσύ να την έχεις με τις ίδιες επιλογές.
ΤΝΧ και για τη misicbrainz. Εύχομαι να δίνει καλά αποτελέσματα!
 
Χθες πέτυχα σε ένα cd του Χατζηδάκι, από αυτά που δίνει η Καθημερινή, να κατεβαίνουν σωστά ελληνικά από τη freedb, μέσω του EAC 1.0. Αυτό σημαίνει, πως κάποιος είχε στείλει πρόσφατη ενημέρωση (ίσως μέσω ενός πρόσφατου EAC; - δε γνωρίζω) στη freedb και τα ελληνικά διατηρήθηκαν σωστά.

Συμβουλεύω λοιπόν, μετά τη διόρθωση των τίτλων, να επανυποβάλλουμε το περιεχόμενο στη freedb, μήπως τα αρχεία που δε φαίνονται σωστά είχαν σταλεί με παλαιότερη κωδικοποίηση (π.χ windows-1253), ενώ στα utf-8 διατηρεί την κωδικοποίηση σωστά.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Exact Audio Copy & freedb

Χθες πέτυχα σε ένα cd του Χατζηδάκι, από αυτά που δίνει η Καθημερινή, να κατεβαίνουν σωστά ελληνικά από τη freedb, μέσω του EAC 1.0. Αυτό σημαίνει, πως κάποιος είχε στείλει πρόσφατη ενημέρωση (ίσως μέσω ενός πρόσφατου EAC; - δε γνωρίζω) στη freedb και τα ελληνικά διατηρήθηκαν σωστά.

Μπράβο σε όποιον το έκανε :) αυτό σημαίνει συμμετοχή στην κοινότητα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Εάν ήταν ένα εκ των:
1) Απόψε αυτοσχεδιάζουμε (Pirandella)
2) 30 νυχτερινά
3) Το χαμόγελο της Τζοκόντας
4) Ο Μάνος Χατζιδάκις στη Ρωμαϊκή Αγορά

τα ανέβασα την εβδομάδα που μας πέρασε (ριπάρω τη συλλογή μου), με σωστά ελληνικά και όχι greeklish!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Κοινή προσπάθεια!
Νομίζω ότι η ελεύθερη βάση αξίζει τη συμμετοχή μας στη μητρική μας γλώσσα. Δεν μπορώ να βλέπω, σε τίτλους greeklish, είναι κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Συμφωνώ απόλυτα – αξίζει η συμμετοχή μας.

Και γενικά, χαίρομαι που σε αυτό το thread, ξεπεράσαμε το επίπεδο της γκρίνιας…

:SFGSFGSF:
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Κάτι που με απασχολεί είναι τo πεδίo Genre για τις ελληνικές δημιουργίες.

Ξέρω ότι το θέμα είναι διαμαχόμενο εδώ και πολλά χρόνια (κυρίως με αυτή την κατηγορία έντεχνο), αλλά τουλάχιστον έναν "μπούσουλα" γενικής χρήσεως.

Εάν κάποιος έχει κάτι να μου προτείνει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πώς είχες κατηγοριοποιημένα τα cd σου τόσο καιρό? Βιβλιοθήκη, cd-θήκη?
Γιατί σε ρωτάω θα μου πεις…
Προσωπικά έχω κάποια κατάλοιπα από τις cd-θήκες μου (cd-βαλιτσες).
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε όλοι. Εγώ ακολουθώ τον δικό μου τρόπο και ο αδερφός μου για παράδειγμα άλλο.

Αλλά ας δούμε ένα γενικότερο παράδειγμα τη Rock.
Εάν ήθελα να κατηγοριοποιώ σε όλες τις κατηγορίες alt, prog, classic, hard, early κ.ο.κ. προσωπικά θα χανόμουνα. Και θα κατέληγα με συγκροτήματα που έχουν ένα δίσκο στη μια κατηγορία και άλλο αλλού.
Ενώ προσπαθώ να έχω και τον κανόνα ότι κεντρικό directory = gentre. Καθώς θέλω να βρίσκω τα αρχεία εύκολα από οποιοιδήποτε Interface / pc / set top box.
Το αδερφάκι αποφάσισε δυο γενικές κατηγορίες. Μια Rock και μια Other Rock. Έτσι είχε τις cd-θήκες του και τελικά έτσι τον βόλεψε. Και ας μην είναι η ιδανική κατηγοριοποίηση. Το θέμα είναι ότι *ο ίδιος* όταν κάτι θέλει να βρει το βρίσκει άμεσα. Αντί να ψάχνει λ.χ. στην prog, phychedelic, classic για την ‛τυπικά ορθή κατάταξη’.
Θεωρώ ότι όλοι εμείς που έχουμε χρόνια μάθει να αποθηκεύουμε/κατηγοριοποιούμε τους δικούς και τα cd μας με συγκεκριμένο τρόπο, τελικά καλύτερα βολευόμαστε εάν αποκλίνουμε του ‛τυπικά ορθού’.
Τελικά που κατηγοριοποιούνται οι Pink Floyd? Θυμάμαι στο live Vesuvius οι ίδιοι δηλώνουν rock σκέτο rock. Ενώ φυσικά πολλοί τους κατηγοριοποιούν στο progressive. Δεν έχω πρόθεση να διαφωνήσω με κανέναν 

Αλλά εάν την κατηγοριοποίηση την κάνετε για τον εαυτό σας μπορείτε να παρεκκλίνετε και να εφαρμόσετε συνειδητές αποφάσεις/παρεκκλίσεις. ΙΜΗΟ έτσι θα θυμάστε καλύτερα τι έχετε και σε ποιο directory (=gentre για εμένα). Ενώ και ανά κατηγορία με τον αγαπημένο σας media player, θα τα βρίσκετε καλύτερα.
Εάν ακλουθήσατε πρότυπα άλλων τότε σίγουρα θα μπλέκεστε μεταξύ υποκατηγοριών του rock για παράδειγμα!!!

Πολλά από τα ελληνικά μου cd, όσα δεν έχω συνειδητά κατηγοριοποιημένα σε κεντρικές κατηγορίες όπως rock, συνήθως τα έχω σε υποκατηγορίες όπως Greek music και World music.

Θα μου πεις έχει σημασία τελικά ? IMHO Όχι, σημασία έχει να θυμάμαι *εγώ* που έχω κατηγοριοποιήσει το κάθε τι, και όχι απαραίτητα το τυπικά-ορθό.
Άρα θεωρώ ότι και εσύ τελικά θα αποκλίνεις του τυπικού, έχοντας σαν έμπνευση-συνήθεια το πώς κατηγοριοποιούσες τα φυσικά μέσα τόσο καιρό σπίτι σου.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν διαφωνώ καθόλου με το σκεπτικό σου, μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα τη βιβλιοθήκη: Κλασική, ξένη μουσική+κινηματογράφος, ελληνική μουσική, παλιά λαικά+δημοτικά.

Το μπέρδεμα της κατηγοριοποίησης με πολύκλοπο δενδρικό σχήμα είναι δεδομένο και σε αυτή την περίπτωση ίσως να προτιμούσα την αλφαβητική κατάταξη (κυρίως για την ελληνική μουσική που είναι εύκολη η ανεύρεση εκ της μνήμεως μας του είδους του έλληνα καλλιτέχνη).

Έχοντας όμως τη δυνατότητα ανεύρεσης (σε διάφορα media players + logitech) με βάση τον καλλιτέχνη, άλμπουμ, gentre για αυτό και προβληματίστηκα μήπως έχουμε κάποιο γενικό μπούσουλα για αυτό το πεδίο (γενικό όχι πολύπλοκο ειδικό). Προς το παρόν το αφήνω κενό.
 

skam

New member
28 April 2007
23
Έχει κάποιος νεότερα για την freedb & aec?
Έχω βάλει την 1 βετα 3.
Βλέπω αλαμπουρνέζικα, ούτε καν φραγκολεβαντίνικα.
Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος από το στήσιμο του προγράμματος ή δεν έχω άλλη λύση από το χέρι.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια από τα παρακάτω (παράδειγμα) που τα είχαμε ανεβάσει με σωστά ελληνικά; Γενικά από Χατζηδάκι έχουμε ανεβάσει αρκετά...

Εάν ήταν ένα εκ των:
1) Απόψε αυτοσχεδιάζουμε (Pirandella)
2) 30 νυχτερινά
3) Το χαμόγελο της Τζοκόντας
4) Ο Μάνος Χατζιδάκις στη Ρωμαϊκή Αγορά

τα ανέβασα την εβδομάδα που μας πέρασε (ριπάρω τη συλλογή μου), με σωστά ελληνικά και όχι greeklish!