NOVA vs Cosmote TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Όπως λέει και ο τίτλος μπορείτε να φαγωθείτε ελεύθερα για τα δύο (ένα υπάρχον και ένα μελλοντικό) πακέτα....

Ως Έλληνες έχουμε το αποκλειστικό προνόμιο να τρωγόμαστε για κάτι που έχουμε ήδη και δεν μας αρέσει και κάποιο το οποίο έρχεται (πότε ?????).

Ελεύθερα παρακαλώ......:D


Για να μη μπερδεύουμε τα άλλα νήματα, θα παρακαλούσα την διαχείριση να μεταφέρει μερικά off topic ποστ από τα άλλα νήματα...
:Banane0:
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

:Banane0:_____________________________:Banane0:

_________________:fight:_______________________

:secruity:

:shakehands:


_____________________________________________ :2thumb22sup:
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Nova vs ποιό; Όταν υπάρξει κάτι να συζητήσουμε ...

Δεν υπάρχει Nova vs κάτι άλλο. Απλώς υπάρχουν οι pro-Nova και οι anti-Nova. Οι δε anti-nova είναι αμφίβολο αν θα είναι pro-OTESAT κάποια στιγμή. Μπορεί κάλλιστα να είναι τυπικοί γκρινιάρηδες και τσαμπατζήδες.
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Nova vs ποιό; Όταν υπάρξει κάτι να συζητήσουμε ...

Δεν υπάρχει Nova vs κάτι άλλο. Απλώς υπάρχουν οι pro-Nova και οι anti-Nova. Οι δε anti-nova είναι αμφίβολο αν θα είναι pro-OTESAT κάποια στιγμή. Μπορεί κάλλιστα να είναι τυπικοί γκρινιάρηδες και τσαμπατζήδες.


:SFGSFGSF: :ernaehrung004: :SFGSFGSF:
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Εμ; Νήμα για κόντρες ήθελες να ανοίξεις Αντώνη μ' ! :rofl:

Πάνο, ώρες-ώρες είσαι πολύ ωμός βρε παιδί μου :smile:


(Ξέρετε πόσες φορές έχω σκεφτεί να ανοίξω ένα νήμα να παίξουμε φραστικό ξύλο; Πάρα πολλές ... Και κάθε φορά το ξανασκέφτομαι και το παραπέμπω στις καλένδες ...)
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Και δεν το μετανιώνω Φίλιππα.....:D

δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις κόντρες αρκεί να είναι σε σωστό επίπεδο....

Κάπου δεν θα πρέπει να ξεσπάμε ?????:D

Δεν το πιάσατε όμως το υπονοούμενο !!!! Δείτε την παρένθεση στην δεύτερη σειρά......
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Δεν ξέρω πως θα είναι το δορυφορικό του ΟΤΕ, ως iptv όμως, που το είχα για ένα χρόνο, θα το χαρακτήριζα τουλάχιστον αποτυχία. Με πολλά προβλήματα στην εικόνα, φτωχό σε περιεχόμενο και όχι και τόσο φθηνό, αν αναλογιστεί κανείς πως έπρεπε να πληρώνεις και το ακριβό ιντερνετ του ΟΤΕ για να το έχεις, συν την ενοικίαση ταινιών (οι νέες παραγωγές δεν είναι δωρεάν). Έτσι διάλεξα τη nova (σε συνδυασμό με forthnet πληρώνω σχεδόν όσα έδινα πριν για connx-tv).
Βέβαια, στα αθλητικά η nova έχει συρρικνωθεί επικίνδυνα: έχει απομείνει μόνο η premier league και τα κύπελλα Ισπανίας, Ιταλίας, πέρα από το δικό μας πρωτάθλημα που δεν βλέπεται (δεν νομίζω να μπορεί κανείς να δει όλη αυτή τη σαβούρα κάθε Σ/Κ, μόνο τον αγώνα της ομάδας μας βλέπουμε όλοι..) Επομένως, με Primera, Serie A & Budesliga, ο ΟΤΕ στα αθλητικά έχει χωθεί επικίνδυνα. Αν πάρει και το Champions League, τότε το δίλημμα θα γείρει πάλι υπέρ του ΟΤΕ, μάλλον. Αλλά με τίποτα σε iptv.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Κάποιος πρόσφατα μου είπε ότι το μέλλον είναι το iptv.

Σαφώς του απάντησα, αλλά σε μια χώρα με σωστές υποδομές και δίκτυα....όχι στη δική μας...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Δεν υπάρχει Nova vs κάτι άλλο. Απλώς υπάρχουν οι pro-Nova και οι anti-Nova. Οι δε anti-nova είναι αμφίβολο αν θα είναι pro-OTESAT κάποια στιγμή. Μπορεί κάλλιστα να είναι τυπικοί γκρινιάρηδες και τσαμπατζήδες.

Ξεχασες να αναφερεις στους anti-nova οσους τους χαλασαν οι δουλειες με τις καρτες τελευταια.

Κάποιος πρόσφατα μου είπε ότι το μέλλον είναι το iptv.

Συνδεσεις οπτικων ινων δεν θα φτασουν ποτε στο καθε χωριο της Ελλαδας (και οποιας αλλης χωρας). Αντιθετα το δορυφορικο σημα φτανει παντου.
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Κάποιος πρόσφατα μου είπε ότι το μέλλον είναι το iptv.

Σαφώς του απάντησα, αλλά σε μια χώρα με σωστές υποδομές και δίκτυα....όχι στη δική μας...


Σωστός!!! :a0210:
 

the_player

Senior Member
14 November 2009
662
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

http://www.skai.gr/news/technology/article/125666/ΕρευνατουΣΚΑΪγιατησυνδρομητικήτηλεόραση19082009/

ρεπορταζ του σκαι εν μεσω διαμαχης με την κυρια για τα δικαιωματα πρωταθληματος. Το μοναδικο ρεπορταζ στα τόσα χρόνια λειτουργίας της εταιρείας.
Εγκάθετοι ή τσαμπατζήδες (κι αυτοί);

Η ωμή πραγματικότητα πάντως δεν αντικατοπτρίζεται με ρεπορταζ, την βλέπουμε καθημερινά

http://en.kingofsat.net/hdtv.php

Κάπου εκεί στις 13Ε φαίνεται σε 3 γραμμούλες το όνομα της ελληνικής εταιρείας. Ω τι τιμή για τη χώρα να εκπροσωπείται από τέτοιο κολοσσό! Πίσσα και πούπουλα στα τομάρια (τους τσαμπατζήδες) που τολμάνε να τα βάζουν μαζί του. Δόξα και τιμή στην πρώτη και μοναδική ψηφιακή πλατφόρμα στην ελλάδα. Πρώτη είναι, μοναδική να μείνει...:award:

..στη χώρα των θαυμάτων μόνο εταιρείες τύπου νοβας μπορούν να στεριώσουν. Ποιος ο λογος να ασχολούμαστε με τα δορυφορικά και τον οτε σε mpeg4 όταν υπάρχουν τέτοιες τιτανοτεραστιες πλατφόρμες..Να τη χαιρόμαστε.
Καληνύχτα μας (και ως χομπιστες και ως λαος γενικότερα)
Καλή Ανάσταση
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Η Nova προσφέρει ένα α επίπεδο περιεχομένου προς πολύ υψηλό αντίτιμο κατά την γνώμη μου.Ο ΟΤΕ πάει να προσφέρει κάτι αντίστοιχο σε πολύ μικρότερη τιμή.Η nova βέβαια έχει σαν + το ότι είναι στις 13 μοίρες...που οι περισσότεροι εκεί έχουν στραμμένο το πιάτο τους.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Κάποιος πρόσφατα μου είπε ότι το μέλλον είναι το iptv.

Σαφώς του απάντησα, αλλά σε μια χώρα με σωστές υποδομές και δίκτυα....όχι στη δική μας...

Το iptv σε συνδιασμό με το VDSL (100mbps πχ) είναι ότι καλύτερο...λόγω του πολύ μικρότερου κόστους μιας και δεν μισθώνεις χώρο σε δορυφόρο.Βέβαια VDSL δεν θα υπάρχει παντού,αλλά έστω και στις μεγάλες πόλεις μπορεί να γίνει δουλειά.HD σήματα μέχρι 40mbps (αυτούσιο BD δηλαδή μιας και αυτό είναι το μέγιστο bandwidth του) θα μπορούν να περάσουν.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Η Nova προσφέρει ένα α επίπεδο περιεχομένου προς πολύ υψηλό αντίτιμο κατά την γνώμη μου.Ο ΟΤΕ πάει να προσφέρει κάτι αντίστοιχο σε πολύ μικρότερη τιμή.Η nova βέβαια έχει σαν + το ότι είναι στις 13 μοίρες...που οι περισσότεροι εκεί έχουν στραμμένο το πιάτο τους.

Κάτι είναι ακριβό όταν υπάρχει κάποιος άλλος που παρέχει το ίδιο σε χαμηλότερη τιμή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης (τα ξένα πακέτα δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης για λόγους που έχω αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν) δε μπορούμε να μιλάμε για υψηλό αντίτιμο. Όσο για το τι θα δώσει ο ΟΤΕ, σε τι τιμές κτλ, καλύτερα να τα δούμε πρώτα.

Οι "γκρινιάρηδες" που ανέφερα παραπάνω διαμαρτύρονταν που έπρεπε να πληρώνουν full pack για να βλέπουν απλώς τα ελεύθερα επίγεια κανάλια σε περιοχές όπου η λήψη είναι κακή. Ζήταγαν υποπακέτα. Όταν έγιναν υποπακέτα, πάλι γκρίνιαζαν γιατί τα 20 ευρώ τους ήταν και πάλι πολλά. Το ήθελαν τσάμπα.

Ζήταγαν HD, αλλά τώρα γκρινιάζουν για το πάντρεμα κάρτας - δέκτη. Όμως και ο αναμενόμενος ανταγωνιστής το ίδιο θα κάνει, παντρεμένη κάρτα με το δέκτη θα έχει.

Είχα κάνει μία πρόβλεψη για το πακέτο του ΟΤΕ. Η πρόβλεψη ήταν πως όταν ξεκινήσει με όσα HD κανάλια κι αν έχει, η Nova θα έχει ήδη περισσότερα. Νομίζω θα επιβεβαιωθώ, αφού ο ΟΤΕ μάλλον ξεκινάει με 5 (έτσι φαίνεται στα τεστ του) και η Nova είναι ήδη στα 4 ενώ αδειάζει τις επόμενες μέρες την 12130 από SD εκπομπές για να τη γυρίσει σε 8PSK και να προσθέσει κι άλλα κανάλια HD (το τελευταίο SD κανάλι Disney ήδη εκπέμπει από την 11938).

Ο ανταγωνισμός δε ξέρω αν θα κάνει καλό. Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως 2 χρόνια πριν με το full pack έβλεπα όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα ενώ αν θέλω τώρα να έχω το ίδιο περιεχόμενο πρέπει να πληρώνω δύο πακέτα, όπου μάλιστα το ένα δεν είναι καν δορυφορικό αλλά iptv, με όλους τους περιορισμούς που αυτό έχει. Ας το σκεφτόμαστε κι αυτό λίγο.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Αλοίμονο και να υποστηρίξουμε ότι ο υγιής ανταγωνισμός ''βλάπτει''.Το ότι η nova δεν κατέβασε τις τιμές της παρότι μειώθηκε κατά πολύ το περιεχόμενο δεν το λαμβάνεις υπόψιν όμως.Τι κακό μπορεί να έχει μια IPTV πλατφόρμα;Χειρότερη ποιότητα εικόνας;Δεν θα το έλεγα...ίσα ίσα μάλιστα που επειδή είναι σε κωδικοποίηση mpeg-4 εκμεταλλεύεται καλύτερα το διαθέσιμο bandwidth.
 

the_player

Senior Member
14 November 2009
662
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Για τα ελεύθερα επίγεια κανάλια είναι τουλάχιστον ντροπή να ζητάς λεφτά τη στιγμη που σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο είναι δωρεάν και μέσω δορυφόρου. Όσο για τις 13e ποιός λέει οτι τα περισσότερα πιάτα είναι στραμμένα εκεί; Στην ευρώπη οι περισσότεροι βλέπουν astra πλέον, υστερα υπαρχουν κι αλλες εναλλακτικες όπως οι 7e ή οι 9e..
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Για τα ελεύθερα επίγεια κανάλια είναι τουλάχιστον ντροπή να ζητάς λεφτά τη στιγμη που σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο είναι δωρεάν και μέσω δορυφόρου. Όσο για τις 13e ποιός λέει οτι τα περισσότερα πιάτα είναι στραμμένα εκεί; Στην ευρώπη οι περισσότεροι βλέπουν astra πλέον, υστερα υπαρχουν κι αλλες εναλλακτικες όπως οι 7e ή οι 9e..

Το αίτημα να απευθυνθεί στην ΕΡΤ και στην Digea, όχι στη Nova. H Nova είναι ιδιωτική εταιρεία με σκοπό το κέρδος, δεν είναι φιλόπτωχο ταμείο. Μήπως ο ΟΤΕ θα δώσει δωρεάν τα επίγεια και δε το ξέρω;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Αλοίμονο και να υποστηρίξουμε ότι ο υγιής ανταγωνισμός ''βλάπτει''.Το ότι η nova δεν κατέβασε τις τιμές της παρότι μειώθηκε κατά πολύ το περιεχόμενο δεν το λαμβάνεις υπόψιν όμως.Τι κακό μπορεί να έχει μια IPTV πλατφόρμα;Χειρότερη ποιότητα εικόνας;Δεν θα το έλεγα...ίσα ίσα μάλιστα που επειδή είναι σε κωδικοποίηση mpeg-4 εκμεταλλεύεται καλύτερα το διαθέσιμο bandwidth.

H iptv με δεσμεύει να έχω internet/τηλεφωνία από τον πάροχο που παίρνω και την iptv. Επίσης, δεν έχω ελεύθερη επιλογή δέκτη (με το ζόρι αυτόν που δίνει ο iptv πάροχος), δεν έχω δυνατότητα αποκωδικοποιημένων εγγραφών, δεν έχω δυνατότητα θέασης σε δεύτερη/τρίτη τηλεόραση, δεν έχω δυνατότητα να βλέπω στο εξοχικό, δεν, δεν, δεν ...

edit: Δεν είπα ότι ο ανταγωνισμός βλάπτει, απλώς είπα πως σε ότι αφορά εμένα με τα ίδια χρήματα βλέπω λιγότερα ή για να τα βλέπω πάλι όλα χρειάζονται περισσότερα χρήματα. Ανταγωνισμό έχουμε και στην κινητή, αλλά όλο εναρμονισμένες αυξήσεις βλέπω.
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Nova vs OTEsat Φαγωθείτε ελεύθερα...

Το 50% των συνδρομητών της Ελλάδας είναι στον ΟΤΕ,οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...συνεχίζουμε,η nova όπως και ο ΟΤΕ σου δίνουν 2 δέκτες...ο ένας εκ των οποίων pvr.Εάν σηκώνει η σύνδεση σου μπορείς να δεις και με 2 δέκτες ταυτόχρονα....