[Επίσημο] Samsung Galaxy SII

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Από τα πιο δημοφιλή smartphones της Samsung, το Galaxy S πούλησε πάνω από 10 εκατομμύρια συσκευές και φυσικά το πλήρωμα του χρόνου φέρνει τον διάδοχο του που παρουσιάζεται από σήμερα στην έκθεση Mobile World Congress. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Galaxy S2 είναι απλά απίστευτα και σε συνδυασμό με τη τελευταία έκδοση του Android 2.3 Gingerbread το καθιστούν ένα από τα κορυφαία smartphones της αγοράς.

Φυσικά τα μάτια μας πέσανε κατευθείαν πάνω στην capacitive οθόνη 4.3' ιντσών (480x800) τεχνολογίας Super AMOLED Plus. Όπως μας εξήγησαν, η διαφορά με την προηγούμενη τεχνολογία είναι 50% περισσότερα sub-pixels με αποτέλεσμα καλύτερη ανάγνωση κάτω από ήλιο και καθαρότερο κείμενο. Τα χρώματα παραμένουν κορυφαία, ειδικά το μαύρο που κυριαρχεί στο Android. Εντύπωση μας έκανε το λεπτό του μέγεθος καθώς και το ελαφρύ του βάρος.

P1000853.JPG



Από την εποχή των διπύρηνων επεξεργαστών στα κινητά τηλέφωνα δε θα μπορούσε να λείπει η Samsung που εξοπλίζει το κορυφαίο της smartphone με δικής της κατασκευής επεξεργαστή στο 1GHz, μνήμη 512mb, GPS, οι γνωστοί αισθητήρες και εσωτερική μνήμη 16gb επεκτάσιμη μέσω καρτών microSD. Η κάμερα των 8megapixel υπόσχεται κορυφαίες φωτογραφίες αλλά και εγγραφή Full HD (1080p) video το οποίο όπως είδαμε αναπαράγεται χωρίς κανένα πρόβλημα. Η μπροστινή κάμερα των 2 megapixel είναι κατάλληλη για βιντεοκλήσεις τις οποίες υποστηρίζει πλέον το Android.

Πολύ όμορφες οι προσθήκες της Samsung στο περιβάλλον του Android με καλύτερη διαχείριση των widgets και ωραία animation. Η κυκλοφορία του όπως μας ενημέρωσαν τοποθετείται μέσα στο πρώτο τετράμηνο του 2011 ενώ δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με την τιμή του.

Δείτε τις πρώτες μας εντυπώσεις από το Galaxy S2 στο βίντεο που ακολουθεί.


www.insomnia.gr
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,737
Αθήνα
Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Χμμμ, τελικά λιγότερα χαρακτηριστικά απ' ότι προέβλεπαν.....
http://www.slashgear.com/samsung-ga...z-720p-super-amoled-display-and-more-0592814/

Αντε να το δούμε στα χέρια μας πως πάει.

Πάντως για να πω την αλήθεια, βαριέμαι αφάνταστα μετά από 4 χρόνια iPhone να ξαναμαθαίνω νέα κόλπα από την αρχή...γιατί μην μου πείτε ότι δεν χρειάζονται κόλπα και σ' αυτό....

Υ.Γ. Το 4.3" πάντως θα ναι μούρλια :worshippy:
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,332
Αθήνα
Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Πολύ λιγότερα κόλπα, από το iPhone φίλε Τάσο, στο λέω έχοντας κάνει το switch πρίν μερικούς μήνες... Ακόμα κι αν χρειασθεί να αγοράσεις εφαρμογή (μεγάλο αν), ξεπερνάς το θέμα market κατευθείαν από το site του πωλητή. Πρόσβαση στο τηλέφωνο έχεις με όποιο τρόπο γουστάρεις εσύ (και όχι ο Jobs ας πούμε), οπότε το να γίνεις root δεν είναι και τόσο απαραίτητο όσο το jailbreak στο iOS, άσε που είναι πανεύκολο δηλαδή, και δεν χρειάζεσαι Cydia και διάφορα repos αμφιβόλου ταυτότητας και ποιότητας. Έχεις κανονικό bluetooth, wifi, usb, external memory card, παίζεις ΟΛΑ τα αρχεία ήχου και εικόνας με Ελληνικούς υπότιτλους, έχεις TV out (Samsung και άλλοι), βλέπεις όλα τα έγγραφα από MSOffice και OpenOffice, κ.λ.π.... Τι άλλο θέλεις?
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,332
Αθήνα
Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Ξεχάστηκα! Το θέμα μας είναι το Galaxy S II... άπαιχτο, θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ οι υπόλοιποι...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Τασό, Δεν υπάρχεις λογος να το σκεφτεσαι πια..... εκτος αν το 5αρι εχει πραγματικα να πει κάτι σε λίγους μήνες..
 
Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα δυνατοτήτων, αλλά συνήθειας.

Iphone εχω εδω και ενα χρόνο και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Νομίζω ότι ο steve θα κάνει πάλι το θαύμα του...

Το 5ρι δε θα έχει κάτι το εξαιρετικό, αλλά το...6ρι θα είναι η νέα τάξη πραγμάτων που θα τρέξουν όλοι να αντιγράψουν...


Το καλό είναι πάντως ότι πλέον ο κόσμος έχει πολλές επιλογές...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,332
Αθήνα
Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Και το android market το τελευταίο τετράμηνο είχε αύξηση εφαρμογών 30-35%, φθάνοντας τις 150.000! Ελάχιστες (χρήσιμες) του λείπουν πλέον... Συγνώμη για το off topic.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα δυνατοτήτων, αλλά συνήθειας.

Iphone εχω εδω και ενα χρόνο και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Νομίζω ότι ο steve θα κάνει πάλι το θαύμα του...

Το 5ρι δε θα έχει κάτι το εξαιρετικό, αλλά το...6ρι θα είναι η νέα τάξη πραγμάτων που θα τρέξουν όλοι να αντιγράψουν...


Το καλό είναι πάντως ότι πλέον ο κόσμος έχει πολλές επιλογές...

Ακριβως θέμα συνήθειας ειναι αλλα δε μου πηρε πανω απο 2-3μερες να εγλιματιστω και 1 μηνα να καταλάβω οτι κακώς δεν εκανα το switch νωρίτερα....
 

soprano

Established Member
8 January 2011
166
Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Πολύ ωραίο φαίνεται, ειδικά ο σχεδιασμός του είναι πολύ όμορφος. Αλλά όπως είπατε, ας το δούμε πρώτα στα χέρια μας.
 

ZACHARIS

AVClub Enthusiast
12 May 2009
702
Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Πολύ λιγότερα κόλπα, από το iPhone φίλε Τάσο, στο λέω έχοντας κάνει το switch πρίν μερικούς μήνες... Ακόμα κι αν χρειασθεί να αγοράσεις εφαρμογή (μεγάλο αν), ξεπερνάς το θέμα market κατευθείαν από το site του πωλητή. Πρόσβαση στο τηλέφωνο έχεις με όποιο τρόπο γουστάρεις εσύ (και όχι ο Jobs ας πούμε), οπότε το να γίνεις root δεν είναι και τόσο απαραίτητο όσο το jailbreak στο iOS, άσε που είναι πανεύκολο δηλαδή, και δεν χρειάζεσαι Cydia και διάφορα repos αμφιβόλου ταυτότητας και ποιότητας. Έχεις κανονικό bluetooth, wifi, usb, external memory card, παίζεις ΟΛΑ τα αρχεία ήχου και εικόνας με Ελληνικούς υπότιτλους, έχεις TV out (Samsung και άλλοι), βλέπεις όλα τα έγγραφα από MSOffice και OpenOffice, κ.λ.π.... Τι άλλο θέλεις?

καλημέρα φίλε cacau, να σε ρωτήσω, σε iphone δεν τα έχεις όλα αυτά? σε ρωτάω διότι ποτέ δεν είχα iphone, και το πρώτο μου smartphone (samsung galaxy 3) ειναι σε android...
πάντως το galaxy tab 2, φαίνεται να είναι απο άλλον γαλαξία, άπαιχτο μηχάνημα δηλαδή
:award: :SFGSFGSF: :BDGBGDB55: :BDGBGDB55: :BDGBGDB55: :BDGBGDB55:
 
17 June 2006
23,737
Αθήνα
Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Παιδιά εμένα μου λέει φίλος μου με το Galaxy ότι πέφτουν τα φλασαρίσματα βροχή για να σουλουπωθεί και να έρθει στα ίσα του....κάτι kernels κάτι kies χάλια συγχρονισμούς με το pc.... Και δεν έχω κανέναν λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενά του.
Με αυτά που μου λεγε, τα σπασίματα του iPhone μπροστά του είναι αστεία.

Γι αυτό έγραψα παραπάνω ότι δεν είμαι σε φάση συνεχών δοκιμών ποιάς ομάδας το firmware θα κάτσει καλύτερα.
 
17 June 2006
23,737
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Ξεχάστηκα! Το θέμα μας είναι το Galaxy S II... άπαιχτο, θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ οι υπόλοιποι...

Απαιχτο σε τι;
διότι από hardware εμένα μου θυμίζει το HTC HD.
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Re: Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Παιδιά εμένα μου λέει φίλος μου με το Galaxy ότι πέφτουν τα φλασαρίσματα βροχή για να σουλουπωθεί και να έρθει στα ίσα του....κάτι kernels κάτι kies χάλια συγχρονισμούς με το pc.... Και δεν έχω κανέναν λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενά του.
Με αυτά που μου λεγε, τα σπασίματα του iPhone μπροστά του είναι αστεία.

Γι αυτό έγραψα παραπάνω ότι δεν είμαι σε φάση συνεχών δοκιμών ποιάς ομάδας το firmware θα κάτσει καλύτερα.

ενας μεσος χρηστης νομιζω οτι δε χρειαζεται να ασχοληθει με κατι τετοιο.
μονο θεμα ειναι οτι οταν κατεβαζει τις αυτοματες ενημερωσεις για τις εφαρμογες μαζεμενα σταματα να αποκρινεται,αλλα μετα το περας επανερχεται
το kies ειχε θεμα σε οσους ειχαν plug in που δεν χρειαζοταν και προσπαθουσαν να περασουν εκδοσεις σε τηλεφωνα που δεν υποστηριζαν.Εμενα ολα εγιναν οπως επρεπε χωρις θεμα.Το μονο που με χαλα ειναι οτι σε κινητο 512ΜΒ ram το εχουν με 320ΜΒ.
Επισης μην ξεχναμε οτι ο γαλαξιας ειναι ενα τηλεφωνο προσφατο και δεν μπορει να συγκριθει με το iphone που εχει αρκετα χρονια στην αγορα και 3γενιες.Πιστευω οτι ο 2 μονο καλυτερος θα ναι!
 

afilopou

New member
29 June 2006
86
Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Μιλάμε για το SGS 2 (το οποίο για ακόμα μια φορά δεν κατάφερε να ξεφύγει από το "τι μου θυμίζει ?τι μου θυμίζει? ααα το iphone", στο οποίο από ότι διαβάζω το file system θα είναι πάλι RFS??? Καταραμένο aroxol. Πάλι δηλαδή θα χρειαστούν custome kernels για να γίνει μετατροπή του file system και να αξιοποιηθούν οι δυνατότητες του κινητού. Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση στο SGS1 ήταν η γουαου οθόνη (τα χρώματα είναι πράγματι εντυπωσιακά) και φυσικα το pure Google android λειτουργικό. Όπου είχε βάλει το χεράκι της η samsung σε software ήταν κλάφτα Χαράλαμπε (τόσο στο software του κινητού, όσο και στο περίφημο Kies). Όλα τα παραπάνω δεν είναι εμμονές δικές μου, μπορείτε να μπείτε να τις διαβάσετε στο xda developers. Το κινητό βρήκε την υγειά του όταν έβαλα μια ρομ από κάποιους τύπους (cyanogenmod) οι οποίοι πήραν το pure google android os και το έστησαν για το galaxy s (ακομα δεν εχει τελειοποιηθεί και δεν ξέρουν αν θα τελειοποιηθεί λόγω των proprietary drivers της samsung).

Εν κατακλείδι αν και ξέφυγα λίγο από το θέμα:

Εντυπωσιακή οθόνη (σχεδιασμός αλα iphone ,κάτι που αντιπαθώ)

Ας βγάλει η samsung λίγο πιο σοβαρό software( θα προτιμούσα να μην είχε βάλει καθόλου το χεράκι της σε αυτό το κομμάτι)

Ας δώσουμε λίγο χρόνο ώστε να αρχίσουν να αναπτύσσονται εφαρμογές που θα χρησιμοποιούν τον διπύρηνο επεξεργαστή.
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Η οθονη του εμενα ποτε δε μου αρεσε... πολυ πουσαρισμενα χρωματα , εντονα και ψευτικα.
Αν ειναι ετσι και το καινουργιο να τη βρασω την amoled.
Οσον αφορα ταχυτητα, επεξεργαστες κλπ.... κινητο παιρνουμε οχι υπολογιστη.
Σ αυτες τις συσκευες αυτο που μετραει ειναι η απροσκοπτη λειτουργια του, η smooth αισθηση του λειτουργικου και η αξιοπιστια του.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

τι μας θυμιζει τι μας θυμίζει??? λογικο για καποιον που δεν εχει πιασει στα χερια του ενα android να το παροιμοιαζει με iphone, η μαλλον με ενα palm δεκαετίας.... τι μας θυμιζει αραγε το layout του Iphone το ειπε ποτε κανεις αυτο???

Οσο αφορα το smooth και την αισθηση, εδω το ταπεινο μου defy με τον 800αρη kai 2.1 στεκεται επαξια για κινητο τηλέφωνο, τρεχει τα παντα και αντέχει abuse πολυ abuse για κερασάκι.... ποσο μολλον ενα high end HD η galaxy / s...
 
Last edited:
17 June 2006
23,737
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Οσον αφορα ταχυτητα, επεξεργαστες κλπ.... κινητο παιρνουμε οχι υπολογιστη.

καλά άστο Γιάννη. Νομίζουμε ότι παίρνουμε κινητό λόγω μεγέθους. Τόσα χρόνια μας έχουν πλασάρει υπολογιστές κανονικότατα και δεν το χουμε πάρει χαμπάρι...:2thumb22sup:
Από συνήθεια τα λέμε κινητά. Τελευταία που ανακάλυψα και προγραμματάκι στο iPhone να κατεβάζω τα nzb και να τα ρίχνω στο NAS, ειλικρινά μόνο για θέμα μεγέθους οθόνης ανοίγω το laptop πλέον.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Ναι, υπολογιστες παιρνουμε, απλα λογω του εξαιρετικου implementation του σταθεροτατου λειτουργικου της apple, ξεχναμε οτι πισω απο το απλουστατο και super smooth interface, κρυβεται state of the art τεχνολογια...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,332
Αθήνα
Re: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

Kies v.2. ... no problem, τα προηγούμενα ήταν τραγικά.
 

afilopou

New member
29 June 2006
86
Re: Απάντηση: Samsung Galaxy S2 : Έρχεται και ταράζει τα νερά...

τι μας θυμιζει τι μας θυμίζει??? λογικο για καποιον που δεν εχει πιασει στα χερια του ενα android να το παροιμοιαζει με iphone, η μαλλον με ενα palm δεκαετίας.... τι μας θυμιζει αραγε το layout του Iphone το ειπε ποτε κανεις αυτο???

Οσο αφορα το smooth και την αισθηση, εδω το ταπεινο μου defy με τον 800αρη kai 2.1 στεκεται επαξια για κινητο τηλέφωνο, τρεχει τα παντα και αντέχει abuse πολυ abuse για κερασάκι.... ποσο μολλον ενα high end HD η galaxy / s...



Είναι εμφανής η προσπάθεια της samsung να μοιάζουν τα τηλέφωνα της (sgs1 και sgs2) με το iphone.Για παράδειγμα η htc έχει ξεφύγει από αυτό το τριπάκι.'Οσον αφορά το smooth απλά κόντεψα να το πετάξω από το μπαλκόνι όταν έκανα update από 2,1 σε 2,2 (τη ρομ της vodafone).To sgs1 έπαιξε απροβλημάτιστα μόνο όταν του έβαλα ρομ που δεν ηταν επίσημη για Ελλάδα και του άλλαξα kernel (speedmod για όποιον γνωρίζει).Και όταν λέω απροβλημάτιστα εννοώ πατάω το εικονίδιο στην οθόνη και ανοίγει άμεσα (γιατί αρκετές φορές με τη μαμά ρομ εμφανιζόταν ο κύκλος του θανάτου :) )
 
Last edited: