Excalibur by John Boorman

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
http://www.amazon.com/Excalibur-Blu...6JXA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1299536386&sr=8-1

Τι να πω...

Με είχε πάει ο πατέρας μου στον κινηματογράφο να τη δούμε... Ήμουνα δεν ήμουνα 1η δημοτικού... Φοβερή εμπειρία... Φοβερή μουσική...

Φυσικά την είχα προ παραγγείλει και μου ήρθε μήνυμα από Amazon ότι ξεκίνησε...

(είχα πάρει και το DVD, όταν είχε πρωτοβγεί, φυσικά - από HD στο δίκτυο κυκλοφορεί μόνο μία έκδοση 720p από την HDDVD έκδοση)....

Καλώς να έρθει :a0210:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Excalibur σε Blu Ray

Με είχε πάει ο πατέρας μου στον κινηματογράφο να τη δούμε... Ήμουνα δεν ήμουνα 1η δημοτικού... Φοβερή εμπειρία... Φοβερή μουσική...

Tυχερε...Ξεκινησες με πολυ μεγαλη ταινια τα βηματα σου στον κινηματογραφο...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,477
Εκεί ψηλά.....
Re: Excalibur σε Blu Ray







Εγω την εχω μακραν σαν την πιο αγαπημενη μου ταινια ever.


Εγινε καινουργιο transfer ? γιατι αυτο που κυκλοφορουσε ηταν για τον καιαδα...
 
Last edited:

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Excalibur σε Blu Ray

Άγνωστο στο Amazon ακόμα δεν λέει τίποτα.... (για τα specs)
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Excalibur σε Blu Ray

Από εδώ:
http://www.thecinemalaser.com/brd_2011/excalibur-brd.htm

"Warner Home Video has made EXCALIBUR available on Blu-ray Disc in a 1.78:1 aspect ratio presentation that has been encoded onto the disc with the AVC codec. EXCALIBUR features a fine 1080p presentation that makes the most of the film’s diffuse/misty/gauzy cinematography. With an intact grain structure, there are no indications that the image has been further softened in the digital realm, with the picture producing a textured appearance. In high definition, EXCALIBUR demonstrates better image detail than I have ever witnessed on this title previously. Colors are somewhat subdued, and look absolutely correct considering early eighties film stocks and the other stylistic choices being made by Boorman and cinematographer Alex Thomson. Blacks are reasonably accurate, as are the whites. Contrast looks good, but is a little flat due to the afore mentioned stylistic choices. Shadow detail is acceptable, but can drop off into the abyss in places. The elements from which EXCALIBUR has been mastered appeared relatively clean. Grain is ever present, and is sometimes a little heavy, which maintains the film-like quality of the presentation.

EXCALIBUR is presented on Blu-ray Disc with a 5.1 channel DTS-HD Master Audio soundtrack. Considering that EXCALIBUR originated in the Dolby Surround era, the soundtrack has been very nicely upgraded.

.......
Commentary with co-writer/director John Boorman. A Theatrical Trailer close out the extras.

EXCALIBUR is an earthy and bloody adaptation of Arthurian legend that has lost none of its power after thirty years. The Blu-ray offers the finest home presentation of EXCALIBUR that I have ever seen. Recommended.

Excalibur [Blu-ray] (1981)"

και το blubrew.com

"The transfer loses a few points, however, as a result of the inexplicable cropping of the image from the original aspect-ratio of 1.66:1 to 1.78:1. The unnecessary cropping causes the framing too look noticeably tighter (here for example), with heads often ‛cut’ in half near the top of the screen. Overall this is a good transfer, hampered by unnecessary cropping."


Εν ολίγοις...
διαβάζονται και άλλα reviews για το BR...
Κρόπαραν την ταινία από το 1.66:1 σε 1.78:1... το οποίο δημιούργησε προβλήματα..
Η αρχική ταινία είχε αρκετό grain το οποίο έχει εξαληφθεί αρκετά στο BR... και η εικόνα έχει γίνει πιο μαλακή..

Καλώς να έρθει να το δω... και να κρίνω....
 
Last edited:

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Re: Excalibur σε Blu Ray

Και αυτο το transfer ειναι για το Καιαδα...παρα πολυ grain δυστυχως..

Να σου πω...

το grain ήταν στην αρχική ταινία...

πολλοί γράψανε ότι μεγάλο μέρος του grain έφυγε... κακώς... :)

προσωπικά μου αρέσει το grain (όπως και στο BSG 2003, Planet Terror)...

αλλά όταν γράφεται ότι τελικά μόνο η έκδοση VHS είχε το σωστό aspect ratio και όχι η DVD ή η Blu Ray εκεί χαλιέμαι .... :smash:
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Απάντηση: Excalibur σε Blu Ray

30η επετειακή έκδοση!

Κυκλοφορία: 30/03/2011

Audio Visual

avclub1excalibur.jpg
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Excalibur σε Blu Ray

Και η πλακα ειναι οτι ο Μπουρμαν ξεκινησε να γυριζει τον...Αρχοντα των Δαχτυλιδιων.Απλα τελικα δεν τα βρηκε στα δικαιωματα και ειπε.....αφου μου εμειναν τα κοστουμια δεν γυριζω το μυθο του Αρθουρου...
Και ιδου το Αριστουργημα...Πολυ θα'θελα να'βλεπα τη δικια του βερσιον στον Αρχοντα...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,477
Εκεί ψηλά.....
Re: Excalibur σε Blu Ray

excalibur_ver2.jpg
excalibur.jpg





Πρεπει να εχει πεσει καταρα στο καστινγκ της καλυτερης ταινιας που εγινε ποτε για τον Αρθουρο και την στρογγυλη τραπεζα (επικαιρο μετα απο την μπουρουχα του Γκαι Ριτσι που εκανε φετος)


Εκτος της Ελεν Μιρεν του Πατρικ Στιουαρτ του Λιαμ Νισον και του Γκαμπριελ Μπερν (σε μικρους ρολους ολοι ομως εκτος της Μιρεν) ολοι οι πρωταγωνιστες εχουν αφησει τον τοπο τουτο. Μονον αυτοι οι δυο και ο Μπουρμαν ακομα στεκονται βλεποντας μαλλον το αριστουργημα τους να μενει για χρονια ακομα ως η πιο σημαντικη ταινια που εγινε ποτε για τον μυθολογικο θρυλο των Βρεττανων.

Και δεν θα ξεπεραστει και ποτε πιστευω. Κριμα να μην δουμε ενα σοβαρο restoration της κοπιας του 81 δεν ειναι και τοσο παλια αλλωστε.



Υπαρχει και ενα ντοκυμανταιρ για το πως γυριστηκε το φιλ με τιτλο "Behind the Sword in the Stone"
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αυτο δεν ειναι μονο φιλμ. Ειναι καθαρη και ξαστερη ποιηση.

Απο τα (πολυ) αγαπημενα μου.