Κινεζικο DAC, σκεψεις για υλοποιηση kit

Phatt

Established Member
10 March 2011
250
Σερρες
Λοιπον...Εχει εδω και μερικες μερες μου εχει σφηνωθει στο μυαλο να κανω ενα ξεχωριστο DAC.Θα πω εδω τις σκεψεις μου και οπου πιστευετε οτι λανθανω με διορθωνετε.Σκεφτηκα λοιπον, οτι, εφοσον το συγκεκριμενο DAC το θελω για να το δουλεψω ΜΟΝΟ με cd, δεν μου χρειαζεται να ψαξω σε επιλογες με μεγαλες αναλυσεις, και οτι μπορω να βαλω ενα μικρο, γιατι οχι και 16bit.Με μια μικρη ερευνα, ειδα οτι το TDA1541(A) εχει αφησει ιστορια, και καθοτι ειμαι ρομαντικος, αγαπαω τα παλια και λοιπα, λεω γιατι να μην υλοποιησω ενα κιτ με ολοκληρωμενο το οποιο αν και εχει αρκετα χρονια που σταματησε η παραγωγη του, συζητιεται ακομη...Ειδα λοιπον αυτο εδω το κιτ απο τους φιλους μας εξ ανατολας:

Analog Metric TDA1541A DAC kit


Εδω το σχεδιο(συγγνωμη για τη φωτο, δεν ειχε μεγαλυτερη)
1197019490061646883.JPG



Απ'οτι γραφει και ο ιδιος, τα υλικα του ειναι καλα.Δειτε οι γνωστες και τα υπολοιπα ολοκληρωμενα που εχει μεσα καθως και το σχεδιο για τυχον ενστασεις η διορθωσεις σε πραγματα που εγω δεν καταλαβαινω/γνωριζω.
Εαν και σκεφτομαι να το συνδεσω με καλωδιο μεσω BNC στο cd player, υπαρχει και η πιθανοτητα να προσθεσω και μια οπτικη εισοδο(σαν δευτερη επιλογη) για ακροαση/δοκιμες σε περιπτωση που δεν υπαρχει ψηφιακη εξοδος με καλωδιο.Ανοιχτος για προτασεις, διορθωσεις, οτιδηποτε...Ευχαριστω.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
μια χαρά είναι. το 1541 θελει τρομερη προσοχή στους πυκνωτές που εχει γύρω του(διάβασε σχετικά στο internet) και βέβαια θελει μετασχηματιστές και λάμπα στην έξοδο, αλλά αυτό είναι μια μελλοντική τροποποίηση. σαν βάση όμως ξεκινάς πολύ καλά με αυτό που παίρνεις.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Η έκδοση που έχεις στο λινκ είναι η Deluxe που χρησιμοποιεί το AD797 (κατά την γνώμη μου είναι το best value for money opa αλλά στο αναλογικό στάδιο αυτού του DAC δεν ξέρω τι μπορεί να αποδόσει).
H τροφοδοσία του είναι καλή χωρίς τίποτε ιδιαίτερο και τα υλικά της φωτοφραφίας είναι καλά.

Το θέμα είναι πόσα λεφτά θα ήθελες να ξοδέψεις. Το TDA1541 μαζί με το AD1865 είναι τα πιο "αναλογικά" τσιπάκια που υπάρχουν (στο 1541 ίσως φταίει και το ρολόφ που έχει στα πρίμα μετά τα 10KΗz) και θα μπορούσαν να ανταγωνιστούν οτιδήποτε υπάρχει εκεί έξω με τις κατάλληλες αναβαθμίσεις (=ανεβασμένο κόστος). Σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν χρησιμοποιούν opa στην έξοδο με εξαίρεση την έκδοση του Pedja με το AD844 που εξάλλου είναι υβριδική.

Μπορείς να αρχίσεις μ' αυτό και μετά να του κάνεις αναβαθμίσεις (αφαίρεση του φίλτρου, λαμπάτο στάδιο κτλ)
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
μην ασχοληθείς , για κινέζικο κίτ είναι ακριβό , και δεν πάιζει όπως πρέπει ,

τό έχω πάρει και εγώ και έχει πολλα θεματάκια ,
ένα είναι ο δέκτης smd και σου δίνει πλακέτα να τον κάνεις με το χέρι σου
, όσο μαστόρι και να είσαι το πλακέτάκι και μόνο απο τα κατάλοιπα της κόλλησης βγάζει θόρυβο και " σκουπίδια " στην 'εξοδο
δεύτερον το κίτ έρχετε με ότι υλικό έχει στην μπάντα ο κινέζος με αποτέλεσμα να σου βγει η ψυχή να βάζεις πυκνωτάκια σε θέση για 10 βολτ και εσυ να έχεις στα χέρια σου 500αρια , μετά το αναλόγικό στάδιο δεν είναι ζυγισμένο όπως πρέπει και δεν κάνει το i-v απο το tda σωστά
γενικά δεν κατάφερα να το φέρω σε λογαριασμό και το παράτησα

δεν το συνιστώ
 

Phatt

Established Member
10 March 2011
250
Σερρες
Ωραια, καταπως φαινεται βαδιζω προς τα εκει που μου αρεσει, δηλαδη ενα κιτ να φτιαξω και μετα ειμαστε ανοιχτοι προς βελτιωσεις.

Οσον αφορα τους πυκνωτες που αναφερει ο φιλος kontr, ειδα καποια πραματα, αλλα μαλλον ο καθενας βαζει οτι νομιζει απο τιμες, ειδα 2-3 παραλλαγες.Εαν εχεις προς τα καπου νε με προσανατολισεις θα το εκτιμουσα(καμια σελιδα να διαβασω σχετικα).

Σαββα στην τροφοδοσια ειδα και εγω πραγματα τα οποια δεν μπορω να τα εξηγησω, στο σχηματικο φαινεται οτι προτιμα να χρησιμοποιει μπερδεμενο τροπο στην τροφοδοσια ενω θα μπορουσε να το κανει πιο απλο...
Για τα λεφτα που λες, νομιζω οτι η τιμη του DAC προδιδει το ποσο που δυναμαι να ξοδεψω(σε πρωτη φαση).Μηπως εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα(εαν εννοεις οτι ειναι μια καλη βαση και κατοπιν χρειαζεται να δωσω καποια, αρκετα ισως λεφτα, καταλαβα σωστα :a0210:);Γενικα ειμαι της(λανθασμενης; ) αποψης "δεν εχει σημασια ποσα λεφτα θα πληρωσω, αλλα ποσα θα γλιτωσω" οταν θελω να αγορασω κατι αλλα εδω απλα σκεφτηκα: "θελω να κανω ενα DAC, αλλα προφανως να μην δωσω μια περιουσια.Τι παιζει στην πιατσα καλο και φτηνο;" Ειδα 2-3 επιλογες και αποφασισα αυτην...

Η αφαιρεση του φιλτρου τι ακριβως ειναι και τι κερδος εχουμε;Ποιο ειναι το φιλτρο;Βοηθατε εχω ομιχλη μπροστα μου.
Με το λαμπατο σταδιο εννοεις να βγουνε οι opamp και να μπει κυκλωμα λαμπατου τελεστικου;Αν ειναι ετσι, καλη περιπτωση ακουγεται.

Αναφερετε γενικα αναβαθμισεις, σε υλικα η και σχεδιο να εχω το νου μου, λατρευω τις αναβαθμησεις :love:

Παραλληλα δειτε και αυτο, επεσα εδω επανω ψαχνοντας, εχει ενδιαφεροντα σχολια απο ανθρωπους που το κατασκευασαν.Το εχει υλοποιησει καποιος απο σας το συγκεκριμενο κιτ;
 

Phatt

Established Member
10 March 2011
250
Σερρες
μην ασχοληθείς , για κινέζικο κίτ είναι ακριβό , και δεν πάιζει όπως πρέπει ,

τό έχω πάρει και εγώ και έχει πολλα θεματάκια ,
ένα είναι ο δέκτης smd και σου δίνει πλακέτα να τον κάνεις με το χέρι σου
, όσο μαστόρι και να είσαι το πλακέτάκι και μόνο απο τα κατάλοιπα της κόλλησης βγάζει θόρυβο και " σκουπίδια " στην 'εξοδο
δεύτερον το κίτ έρχετε με ότι υλικό έχει στην μπάντα ο κινέζος με αποτέλεσμα να σου βγει η ψυχή να βάζεις πυκνωτάκια σε θέση για 10 βολτ και εσυ να έχεις στα χέρια σου 500αρια , μετά το αναλόγικό στάδιο δεν είναι ζυγισμένο όπως πρέπει και δεν κάνει το i-v απο το tda σωστά
γενικά δεν κατάφερα να το φέρω σε λογαριασμό και το παράτησα

δεν το συνιστώ

Βασιλη γραφαμε μαζι!

Δεν πολυκαταλαβα το θεμα με το SMD εξαρτημα, εαν εχεις μια φωτογραφια απο την συγκεκριμενη περιπτωση θα το εκτιμουσα.

Επισης πες μου λιγο τι εννοεις με το θεμα του αναλογικου σταδιου γιατι δεν ειμαι τοσο προχωρημενος στα ηλεκτρονικα.Εαν εχεις να προτινεις κατι αλλο σε αυτο το χρηματικο ευρος θα εξυπηρετουσε πολυ.Ευχαριστω ολους.
 
Last edited:

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
εάν το recever το έχει πάνω σε πλακετακι αυτος και μόνο ειναι ενας λόγος να το αποφύγεις. δεν ειναι η δυσκολία στο μοντάρισμα αλλα ειναι ο θόρυβος που εισάγει.
το αναλογικό για εμενα είναι δευτερεύων γιατι ετσι και αλλιώς παει για φούντο.
πυκνωτές βάζουν solen wima ή rifa. αυτοι ειναι οι επικρατέστεροι που τοποθετούνται. τις τιμές δεν τις θυμάμαι αλλα το καλυτερο ειναι να αυξάνονται οσο πας προς τα πάνω και οχι να είναι ολοι ίδιοι.
ψαξε και για αλλα κιτ με το 1541. ειναι παρα πολυ καλο. βεβαια εξίσου καλο(μην με βρίζεται) ειναι και το 1543 αλλα πολύ φτηνότερο
 

Phatt

Established Member
10 March 2011
250
Σερρες
Την ειδα την φωτο με το θεμα, καταλαβα.Αιτια για την εισροη θορυβου τι ειναι ακριβως;Το οτι εχουμε συν ενα σταδιο κολλησεων η η πιστα της πλακετας;Μου φαινεται λιγο περιεργο το θεμα γιατι ολα τα υλικα βασιζονται σε κολληση και σε πιστα πλακετας...

Επισης σκεφτηκα λυση(μη βαρατε), να κολλησεις με ψιλο πηνιοσυρμα απο το SMD εξαρτημα κατευθειαν στις επαφες της μεγαλης πλακετας.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
δυστυχώς οσα dac εχω δει και έχουν καρφωτές πλακέτες εχουν αυτο το θέμα. μην ξεχνάμε οτι τα σήματα εδω ειναι πολυ ευαίσθητα και μεγάλων συχνοτήτων. γενικά τα ολοκληρωμένα πρεπει να ειναι οσο ποιο κοντα γίνεται. ενας λόγος πιστευω που το κινεζακι(λαμπουζερα)πχ παίζει καλα ειναι και η απλότητα της σχεδίασης του που επιτρέπει αυτο το πράγμα. εαν βάλεις παλμογράφο σε πλακετακια θα δεις αμέσως θορύβους στην γραμμή τροφοδοσίας που δεν κόβονται με τιποτα και ολα τα σηματα clk και data να ειναι αρκετα χαλασμένα.
δυστυχώς το πηνιοσυρμα δεν ειναι λύση και δεν μπορει να εφαρμοστεί σε τέτοιας απόστασης ποδαράκια.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Την ειδα την φωτο με το θεμα, καταλαβα.Αιτια για την εισροη θορυβου τι ειναι ακριβως;Το οτι εχουμε συν ενα σταδιο κολλησεων η η πιστα της πλακετας;Μου φαινεται λιγο περιεργο το θεμα γιατι ολα τα υλικα βασιζονται σε κολληση και σε πιστα πλακετας...

Επισης σκεφτηκα λυση(μη βαρατε), να κολλησεις με ψιλο πηνιοσυρμα απο το SMD εξαρτημα κατευθειαν στις επαφες της μεγαλης πλακετας.


Δεν κολλάει σωστά με τίποτα δυστυχώς , ουσιαστικά πρέπει να βάλεις και ποδαράκια στο πλακετάκι πάνω στο οποίο κάθετε ο δέκτης και μετά αυτά πρέπει να σφηνώσουν στην βάση πάνω στην main-board ,, άστο σου λέω ,,, είναι τέτοια η φύση του συγκεκριμένου σημείου που απαιτεί απόλυτα καθαρά και εφαρμοζόμενα σημεία γιατί αλλιώς παρουσιάζει πολλά προβλήματα , ξεκλειδώματα , βόμβους , θορύβους ,
επίσης δεν έχει την δυνατότητα εύκολα να δουλέψει nos και εκεί είναι όλα τα λεφτά με το tda 1541

ψάξε στο net για άλλα κιτάκια με λάμπα στην έξοδο και με δυνατότητα λειτουργίας nos ( δλδ άνευ oversampling ) ,,, στην ίδια τιμή και πιο φτηνα θα βρεις διάφορα
 

Phatt

Established Member
10 March 2011
250
Σερρες
Οκ θα αρχισω να σκαλιζω απο δω κι απο κει να δουμε τι θα βγει...Ευχαριστω για τις προσπαθειες συμμορφωσης.
 

Phatt

Established Member
10 March 2011
250
Σερρες
Μετα απο λιγο διαβασμα, προσπαθω ακομη να καταλαβω πως ακριβως δουλευει το DAC, τι ακριβως ρολο παιζει ο χρονισμος και λοιπα.Τα παω καλουτσικα εκτιμω, κανω και λιγο προπονηση στα αγγλικα μου.Μεχρι τωρα εγω ηξερα το NOS οτι σημαινει New Old Stock, τωρα ανακαλυψα οτι σημαινει και Νο(n) Oversampling.Αυτα γινονται οταν μπαινεις σε ξενα χωραφια και προσπαθεις να οργωσεις!
Εκτιμω οτι επειδη υπαρχει ορεξη θα βρεθει η ακρη, να με συμπαθατε εαν σας φαινονται στατικα αυτα που σας λεω αλλα δεν ειμαι ηλεκτρονικος, το hobby μου κανω, σας ευχαριστω που ασχολειστε και με ανεχεστε.Συνεχιζω το διαβασμα, θα επιστρεψω με αποριες.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
όπου upsampling , resampling , Oversampling , κτλ

σημαίνει μπακάλικα ότι το σήμα ταλαιπωρείται αλλάζει μετατρέπετε ,

η μούρλα που μας δέρνει είναι ότι θέλουμε το σήμα αγνό !! ( pure που λένε και στα χωριά )
μετά από πολλά και διάφορα κόλπα με το μασκάρεμα του ψηφιακού σήματος
όλοι καταλήγουν ότι όσο πιο λίγο το μπουρδουκλώνεις (dsp etc ) τόσο το καλύτερο , από την άλλη βέβαια υπάρχουν περιορισμοί και άλλα προβλήματα ,
πχ εάν καταργήσεις τo oversampling πρακτικά ακούς λεπτομέρεια έξτρα , θεωρητικά ακούς μαζί και ψηφιακές σκουπιδοαρμινικές (αrtifacts ) .. σε ένα ευαίσθητο σύστημα ίσως να ενοχλεί κιόλας ..


το πλατειάζω όμως και θα το χάσω ( όχι ότι το βρήκα και ποτέ απόλυτα με τα ψηφιακά ,, την πεπατημένη ακολουθούμε οι περισσότεροι )

keep walking
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Υπάρχουν αρκετά κιτ με σχετικά μικρό κόστος, αυτά που έχουν πάνω τους Wolfson και το 1794 (για το τελευταίο υπάρχει αναφορά σ' αυτό το φόρουμ).

Αν όμως θα ήθελες αναλογικό ήχο, τότε καλύτερα να κοιτάξεις προς TDA1541 ή AD1865 όπως ανάφερα. Οι καλές εκδόσεις αυτών των DAC (όπως η λεγόμενη "μπλε" έκδοση του TDA1541 που έχει από 1-4 τσιπάκια πάνω) θα σου κοστίσει αρκετά

Με ένα τσιπάκι
http://cgi.ebay.com/DAC-TDA1541A-WM...229?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aa94fe46d

Με δύο
http://cgi.ebay.com/DAC-DIR9001-TDA...806?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3365dcf5fe

Με τέσσερα
http://cgi.ebay.com/DAC-TDA1541-4-0...755?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3365af2b23

Υπάρχει κριτική κάποιου που έχει υλοποιήσει το τελευταίο και το αξιολογεί περίπου όπως και το Buffalo, αλλά το κόστος του είναι περίπου όπως το τελευταίο, κάτι λιγότερο από 500 ευρώ.

Τα ίδια περίπου θα κοστίσει και μια καλή υλοποίηση του AD1865.

To TDA1543 είναι κάπου στο ενδιάμεσο, μουσικό και πολύ καλή διαφάνεια και δυναμικά μετά από αναβάθμιση του αναλογικού σταδίου που επιδή δεν χρειάζεται να είναι ενεργό μας κοστίζει και λίγο (υπολογίζω 350 ευρώ μαζί με τις όποιες αναβαθμίσεις)

Γνώμη μου: Πρέπει ν' ακούσεις κάποιο απ' αυτά για να ξέρεις τι ήχο να περιμένεις περίπου, είναι καθαρά θέμα γούστου, ακόμα και το Buffalo που κατά την γνώμη μου είναι 'πασπαρτού', μπορεί εσένα, αν έχεις συγκεκριμένα γούστα, να σε αφήσει ανικανοποίητο.
 

Phatt

Established Member
10 March 2011
250
Σερρες
Λοιπον...Επιστρεφω λιγακι σοφοτερος πανω στα DAC, καθως επισης και με μια νεα επιλογη.Δειτε λιγακι αυτο Hifidiy.net TDA1541 NOS DAC Tube
Καποιος κυριος το κατασκευασε εδω
Πειτε αν θελετε μια αποψη, αν και απο οτι βλεπω ισως ξεφευγει απο το budget, αλλα μηπως γλιτωνει απο μελλοντικες μετατροπες(και το κοστος αυτων);

Βασιλη ναι, ειμαι και εγω μεγαλος οπαδος του μινιμαλισμου των κυκλωματων, και το σημα αγνο, signum incorruptus που λενε και στο χωριο μου :music-smiley-005:

Σαββα ευχαριστω, κατσε πρωτα να δουμε τι υπαρχει με το 1541(εχω φαει σκαλωμα) και κατοπιν θα δω και τα αλλα IC που προτεινεις(datasheet, πληροφοριες και κανενα review κατασκευης απο δω κι απο κει, καθως και τι κιτ υπαρχουν στην πιατσα).

Τωρα στις αποριες.Το να εχει ενα κυκλωμα επανω πανω απο 1 TDA, πως μας εξυπηρετει;Τι συμβαινει ακριβως;
Βλεπω οτι την λαμπα στο DAC την αναφερει ως LPF(low pass filter; );Αφου ειναι στο σταδιο της τελεστικης ενισχυσης, τι αλλο μπορει να σημαινει το LPF;
Υπαρχει καμια μετατροπη που να γινεται στο clock του DAC, ξερει κανεις;
Επισης(ψιλοασχετο), τι ακριβως κανει το HDAM της Marantz(με λιγες λεξουλες);Το εχει το cd-player μου μεσα...

Δεν μπορω να ξερω τι να περιμενω, δεν εχω ακουσει ποτε απο ξεχωριστο DAC, τωρα προσπαθω να φτιαξω το πρωτο μου σεβαστο για τα hi-fi δεδομενα συστημα, εκτιμω οτι η κινηση προς οποιαδηποτε τετοια κατευθυνση για μενα θα ειναι αποκαλυψη.Κανω μια προσπαθεια να αφαιρεσω ιδιοτητες, δηλαδη το να παιζει USB σημματα και αρχεια υπολογιστη(δηλαδη μεγαλυτερο bitrate) σε μια προσπαθεια να μειωθουν και οι επιλογες για να παρθει ευκολοτερα η αποφαση.Απλα επειδη δηλωνω αθεραπευτα ρομαντικος και...παλιοσχολιτης κοιταζω οσο γινεται το απλο και παλιο(οτιδηποτε κουβαλαει λαμπα ακομη καλυτερα).
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
καλά κάνεις και εχεις σκαλώσει με το 1541 αφου ειναι το αγαπημένο dac των μουσικοφιλων (βέβαια δεν ειναι το αγαπημένο των γκατσετακιδων).
ειναι dac που το ερωτεύεσαι και εθίζεσαι στον ήχο του. στο πρώτο πεντάλεπτο κάποια ακούγονται καλύτερα αλλά μετα την βδομάδα αντιστρέφονται τα πράγματα.
τα 2 dac απλα ειναι για dual mono χρήση. ειναι η υπερβολή που κανει και κάποια διαφορά.
τα περισσότερα απο δυο απλα ειναι παραλληλισμένα αλλα αυτο περιπλέκει τα πράγματα και δεν λέει.
Τα hdam ειναι ενα εμπορικό κόλπο της maranz το οποιο προσωπικά θεωρώ την μεγαλύτερη απάτη στον χώρο του hifi. ειναι απλώς ενα bufer στην εξοδο του μηχανήματος το οποίο όποιος ξήλωσε απο εκει εχει δει μεγάλες διαφορές προς το καλύτερο. Το εχω κανει σε δεκάδες μηχανήματα και παντα το αποτέλεσμα ηταν μια μεγάλη βελτίωση.
απο usb θα παίζεις, απλά θα παίζεις το 99% της μουσικής σου native και το υλικό υψηλής ανάλυσης με down sampling. Δεν χάθηκε και ο κόσμος.
 

Phatt

Established Member
10 March 2011
250
Σερρες
Οι γκατζετακηδες παντα μου εμοιαζαν οτι κυνηγουσαν διαφορα αλλα πραγματα εκτος απο την ουσια -δε τους πολυχωνευω.

Το dual mono dac ισως εχει κατι να μας πει...Παρ'ολα αυτα πως σας φανηκε το κιτ που δειχνω;Βρηκα και τα σχεδια, οριστε DAC KIT και TUBE LPF

Βρηκα και για το HDAM, ουσιαστικα ειναι τελεστικος ενισχυτης με τρανσιστορ, ισως ειναι καλυτερο απο opamp, δε ξερω, ισως πιο αγνο(; ) αλλα σιγουρα πολυς ντορος για το αποτελεσμα/ιδεα...
 
Last edited:

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
το θέμα ομως ειναι οτι δεν το χρησιμοποιεί σαν τελεστικό. βαζει τους τελεστικούς να κάνουν ολη τη δουλειά και αυτο το βάζει στην έξοδο σαν buffer. τι νόημα εχει να ακολουθεί εναν τελεστικό ενα buffer? ο ίδιος ο τελεστικός εχει ιδιαίτερη ικανότητα στην οδήγηση φορτίων. απλά τραβας μια γέφυρα απο την είσοδο στην έξοδο και δεν πιστεύεις στα αυτια σου.
Εσυ βέβαια μιλάς για τα hdam στην εξοδο του 1541 εκει σε σχεση με τελεστικό εχουν πλεονέκτημα αλλα δεν ειναι buffer κάνουν ολη τη δουλειά.μονο μια λαμπα μπορει να ειναι καλύτερη απο ενα καλό(οχι αυτο της maranz με τα fet) HDAM.