Samsung UE D8000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Re: SAMSUNG UE55D8000 LED TV 3D 55''

Υπάρχει η ρύθμιση Smart led(Microdimming);Από κίνηση πως τα πάει;Τα επίπεδα μαύρου;
 

fedon22

New member
27 January 2010
24
Η εμπειρία μου είναι μικρή με τηλεοράσεις θα την χαρακτήριζα ερασιτεχνική.
Σε λίγες ώρες που την δούλεψα λίγα πραματα μπόρεσα να τσεκάρω.
Το μαύρο σε σχέση με μια LCD που έχω είναι σαφέστατα καλύτερο.
Το χρώμα και η ευκρίνεια με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα.
3D δεν μπόρεσα να δω λόγω έλλειψης υλικού.
Η μετατροπή 2D σε 3D δεν με ικανοποίησε ίσως με δική μου ευθύνη γιατί
δεν είχα τον χρόνο να κάνω ρυθμίσεις.
Δούλεψα με εξωτερικό σκληρό με ταινίες και φωτογραφίες.
Ταινίες μόνο από 720p και πάνω ήταν γι αυτήν την τηλεόραση.
Οι φωτογραφίες από 14 MP σε W ήταν άψογες.
Ο ήχος αρκετά ικανοποιητικός .
Με αυτά που διάβασα τον περίμενα χειρότερο.
Φυσικά χρειάζεται τον ενισχυτή .
Τα γραφικά πάρα πολύ καλά .
Την παρήγγειλα Παρασκευή στο Πλαίσιο και την Τρίτη την παρέλαβα όπως ακριβώς υποσχέθηκαν.
Εύχομαι να βοήθησα με τις παρατηρήσεις μου.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Εγω ειδα την D7000 στον Κωτσοβολο και εχω να καταθεσω δυο πραγματα απο την πολυ γρηγορη ματια που της εριξα.
(Κανω την παραδοχη οτι εχει σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα με την 8000)
1. Δυστυχως το crosstalk παραμενει εντονοτατο (επαιζε monsters vs aliens απο νεο blu ray της σειρας D)
2. Εντυπωσιαστηκα απο το 3D γενικοτερα και το βαθος πεδιων. Ενιωσα οτι αντικειμενα εβγαιναν στην κυριολεξια απο την οθονη ενω επισης το αντοστοιχο βαθος ηταν παραπανω απο τελειο.
Επειδη εχω την C8000 και ξερω τι μπορει να κανει το 3D της πιθανολογω οτι η διαφορα εχει να κανει με το νεο χαρακτηριστικο Hyper Real 3D engine που δεν ειχε η σειρα C.
Να δουμε τι θα πουν και τα παιδια που θα την αγορασουν.
Αισθητικα τοσο η 7000 οσο και η 8000 ειναι πανεμορφες.
Νικος
 

gPaska

AVClub Addicted Member
23 November 2010
1,699
Την ειδα χθες στο Πλαισιο, στολιδι πραγματικα αντε να βγει και η pana να δουμε που θα καταληξουμε.

Σε τι αποσταση την εχεις?
Και πες μας αν μπορεις για το clouding που ειπαν τα παιδια πιο πανω.
 

fedon22

New member
27 January 2010
24
To clouding νομίζω ότι ειναι σε καλα επιπεδα.
Το crosstalk θα το τεσταρω συντομα.
Βρηκα κάτι καρτες για να κάνω την σχετικη δοκιμή.
Το design δεν παιζεται.
Είναι πανεμορφη TV.
 

fedon22

New member
27 January 2010
24
gPaska ..
Δοκίμασα σε διάφορες θέσεις.
Αν η ποιότητα εικόνας ειναι καλή και στο ένα μέτρο δεν έχεις πρόβλημα.
Λόγω μεγεθους 55'' και ανάλογα με τον θεατή πιστεύω ότι από 2,5 μέτρα και πάνω είναι καλά.
Η δική τελικη μου θέση θα ειναι 3-4 μέτρα.
Σήμερα συνέδεσα και τον δορυφορικό δέκτη χωρίς κανένα πρόβλημα με το προσθετο εξάρτημα απο e sata σε σκάρτ .
Φάνηκε καθαρά σε πολλα δορυφορικά κανάλια η καλύτερη ποιότητα εικόνας.
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Μπορεις να βγαλεις καμια φωτο στο σκοταδι με την οθονη αναμενη χωρις εικονα να δουμε κατα ποσο ειναι το clouding ανεκτο?

Ευχαριστω.
 

aleister

New member
10 November 2008
11
Καλησπέρα.

Ξέρει κανείς αν η 55D8000 υποστηρίζει VESA wall mount? Γιατί είδα στο manual ότι οι 55'' TV της Samsung δεν υποστηρίζουν VESA mounting αλλά στο
www.samsung.co.uk φαίνεται ότι υποστηρίζεται. και όλα αυτά γιατί θέλω να πάρω μια της Vogle's.

Αν κάποιος ξέρει με σιγουριά

Ευχαριστώ πολύ

Μάκης
 

alxkd

Established Member
6 November 2010
143
πολυ ομορφη πραγματι και design και ποιοτητα ισως η ποιο ομορφη που εχω δει ποτε ,την χαζευα και εγω στο πλαισιο στο mall. σαν να εχεις ανοιξει παραθυρο σπιτιου και να κοιτας εξω ειναι τοσο ζωντανη.
βεβαια 2500 ευρω τηλεοραση ( η 55') και να μην σου καλυπτει 0 pixel ειναι απαραδεκτο, και πριν αρχιζετε να μου λετε οτι ειναι δυσκολο να καει πιξελ κλπ :grandpa:,ριξτε μια ματια στην συγκεκριμενη στο κεντρο της οθονης οσοι περασετε.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Εκμεταλεύεσαι σε αυτή την περίπτωση το DOA των 7 ημερών...εάν δεν σου κάνει πάει πίσω...και έστω,παίρνεις την ίδια..
 

jarule

New member
20 March 2011
21
Καλήμερα σας

Απο χτες το πρωί είμαι ενας περήφανος!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κάτοχος μιας UE46D8000.

1 Σιγά που δεν έχει clouding!!! εχει και παραέχει, οτα βλέπεις ταινίες με μαύρες μπάρες πανω κάτω εχει και ειναι ενοχλητικό στα σκούρα μαυρα χρώματα.
αν εχει κάποιος ρυθμίσεις να το μαζέψω θα του χρωστάω χάρη.
2 Το WEB ειναι καλο αλλα δύσχρηστο γιατι το control ειναι απλο και δεν βοηθάει καθόλου.Το iphone εχει aplication tv control samsung αλλα και αθτο ειναι λιγο δύσχρηστο.
3 Ο ηχος ειναι πολυ καλος η TV ειναο όμορφη και οι ρύθμισης ειναι πολύ εύκολες και το media player καλο,αν εχεισ WD MEDIA PLAYER ειναι καλύτερο.

θεωρό οτι εχω καν ει βλακεία και έπρεπε να παρω plasma και οτι ειναι πολυ Ακριβή για αυτο που ειναι, μια μετρια TV.

όταν αρχίσω να βλέπω 3D θα σας ξαναγράψω.
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Δοκιμασε να κατεβασεις λιγο το backlight απο το μενου μπας και στρωσει. Αρχιζω να πιστευω οτι το clouding στα ευρωπαικα d8000 υπαρχει λογο του οτι δεν εχει το microdimming plus. Κοινως χωρις το hardware κομματι δεν κανουμε δουλεια.
 

Soul_Giannis

New member
14 October 2010
73
Να ρωτησω επειδη ειμαι σε σκεψη να παρω την 55αρα το χειριστηριο που δινει μεσα ειναι
bn59-01079a-genuine-remote-control-for-samsung-tv-3d97a.JPG
αυτο?
Γιατι σε μια παρουσιαση ειχα δει ενα αλλο κοντρολ με touch!
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Καλήμερα σας

Απο χτες το πρωί είμαι ενας περήφανος!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κάτοχος μιας UE46D8000.

1 Σιγά που δεν έχει clouding!!! εχει και παραέχει, οτα βλέπεις ταινίες με μαύρες μπάρες πανω κάτω εχει και ειναι ενοχλητικό στα σκούρα μαυρα χρώματα.
αν εχει κάποιος ρυθμίσεις να το μαζέψω θα του χρωστάω χάρη.
2 Το WEB ειναι καλο αλλα δύσχρηστο γιατι το control ειναι απλο και δεν βοηθάει καθόλου.Το iphone εχει aplication tv control samsung αλλα και αθτο ειναι λιγο δύσχρηστο.
3 Ο ηχος ειναι πολυ καλος η TV ειναο όμορφη και οι ρύθμισης ειναι πολύ εύκολες και το media player καλο,αν εχεισ WD MEDIA PLAYER ειναι καλύτερο.

θεωρό οτι εχω καν ει βλακεία και έπρεπε να παρω plasma και οτι ειναι πολυ Ακριβή για αυτο που ειναι, μια μετρια TV.

όταν αρχίσω να βλέπω 3D θα σας ξαναγράψω.


Δοκίμασε να δεις εάν υπάρχει ρύθμιση Smart LED στο menu.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Δοκιμασε να κατεβασεις λιγο το backlight απο το μενου μπας και στρωσει. Αρχιζω να πιστευω οτι το clouding στα ευρωπαικα d8000 υπαρχει λογο του οτι δεν εχει το microdimming plus. Κοινως χωρις το hardware κομματι δεν κανουμε δουλεια.

Το microdimming δεν μπορεί να φτιάξει το clouding. Μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα γνωστής (εκ των προτέρων) γεωμετρίας, όπως το halo του spot dimming. Αν και το τι μπορεί να κάνει και εκεί, είναι αμφισβητήσιμο.

Η τεχνολογία αυτή είναι χρήσιμη, αλλά για να αντιμετωπίσει άλλο πρόβλημα από αυτό που περιέγραψε ο Μάνος του fullhd.gr.