Ανακοινώθηκε το νέο Final Cut Pro X

 Νίκος

Supreme Member
αρουσιάστηκε χτες στην ΝΑΒ 2011 το νέο Final Cut Pro με την νέα ονομασία "X". To νέο αυτό FCP θα είναι καθαρόαιμο 64bit και θα ξεκινήσει η πώληση του τον Ιούνιο στα 299$ και μάλιστα διαθέσιμο και από το App store.

Μερικές φώτο από το event :


DSCN0141.jpg

DSCN0148.jpg

DSCN0155.jpg



Την παρουσίαση μπορείτε να την παρακολουθήσετε εδώ:

http://www.twitvid.com/XGZYF
 
22 June 2006
34,777
NEO HRAKLEIO
Πολυ , οχι λιγο !
Παμε ολοταχως για ενοποιηση λειτουργικων-λειτουργιων , Mac OSX + iOS !
Σε λιγα χρονια , θα εχουμε σιγουρα αυτες τις δυνατοτητες, κυριολεκτικα στα χερια μας (iPad X , Macbook X κλπ ) ....

Αφηνει πισω της την Avid, που κυριαρχει ετσι κι αλλιως σε broadcast επιπεδο και στοχευει στη consumer - prosumer - indie κατηγορια, που εχει πιο πολυ "ψωμι" .
 
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Ερώτηση: στα $299 περιλαμβάνονται και τα υπόλοιπα applications (DVD Pro, Motion, Compressor,...)?
Αυτά τι θα γίνουν? Θα βγουν αργότερα σαν σουίτα ή καταργούνται?
 
Last edited:
22 June 2006
34,777
NEO HRAKLEIO
Oχι, μονο το FCP X.
Tα υπολοιπα, αν τα θες , ξεχωριστα.
Ετσι ειναι και το σωστο, εγω πχ ποτε δεν δουλεψα το dvd studio pro ,ουτε soundtrack pro.
Γιατι να τα πληρωνω λοιπον ?
Το πιο πιθανο ειναι να βγουν ανανεωμενες εκδοσεις σε λιγο.
Aplle says " stay tuned" !
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Πάντως ρε παιδιά κακά τα ψέματα ποιός κάθεται σπίτι τώρα να κάνει τέτοια πράγματα; Ούτε 1% των χρηστών . Εδώ με το iMovie και πάλι ψαχνόμαστε.

Αυτά τα προγράμματα πρέπει να τα σπουδάσεις στην κυριολεξία για να πεις ότι κάνεις σοβαρή δουλειά και όχι να μένεις στο file- > open .........

Είναι σαν τα προγράμματα ζωγραφικής. Δεν πα να χεις τα κορυφαία προγράμματα και τις ακίδες..... Αν δεν έχεις γνώσεις ζωγραφικής βράστα....
 
22 June 2006
34,777
NEO HRAKLEIO
Tασο, θα σε μαλωσω ! :smash:

Το FCP οπως και ο Αvid , στοχευουν στην ημιεπαγγελματικη και επαγγελματικη αγορα καθαρα...
Ειναι ενας ατυπος πολεμος που κραταει χρονια.
Ο Mac κυριαρχουν στην επαγγελματικη αγορα (γραφιστες - φωτογραφοι -μοντερ κλπ)... δεν ειναι παιχνιδια !

Δεν εχει καμια σχεση με entry level μονταζ.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Καλά, όσο βλέπω τα βίντεο, τόσο παθαίνω την πλάκα μου!!
Πρέπει να είναι με διαφορά η καλύτερη version του Final Cut που βγήκε μέχρι τώρα :music-smiley-005:
 
22 June 2006
34,777
NEO HRAKLEIO
Ειναι οντως, και ακομη δεν ειναι τελικη version !
Παλι θα τρεχουν οι υπολοιποι ....

Η Apple γενικα, εχει ξεφυγει πολλυ απο τον ανταγωνισμο !

Περιμενουμε μεχρι τον Ιουνιο, και τα υπολοιπα προγραμματα (motion, soundtrack pro κλπ).
 
22 June 2006
34,777
NEO HRAKLEIO
Απιστευτες τιμες... το MOTION , ενα απο τα καλυτερα προγραμματα για ανιματιον και special effects , 40 ευρω !!!
Το after effects της Adobe κοστιζει δεκαπλασια .... οσο για τον Avid Composer, αντιπαλο του FCP PRO X κοστιζει πολλες χιλιαδες ευρω !!!!

Δεν ξερω τι πινουν εκει στην Apple.... εχω την εντυπωση οτι ειναι λαθος οι τιμες !!!-bye-
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Να κάνω μια άσχετη ερώτηση? Αν θέλουμε να κόψουμε τιμολόγιο από το app store, πώς το κάνουμε? Γίνεται ή μήπως δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα?

Edit: Λίγο που το έψαξα δεν βλέπω να υπάρχει η δυνατότητα αυτή...
 
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Είναι 2 μέρες τώρα που δουλεύω το νέο Final Cut Pro X και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές μέχρι τώρα.

Το πιο σημαντικό φυσικά από όλα είναι οι απίστευτα γρήγοροι χρόνοι rendering!!! Μιλάμε είναι η μέρα με τη νύχτα με το προηγούμενο. Το πιο κορυφαίο είναι ότι είναι πολύ γρηγορότερο ακόμα και από το iMovie!!!

Αγόρασα και το Motion 5 μαζί, αλλά ακόμα δεν το έχω δουλέψει για να πω τα συμπεράσματά μου.

Το μόνο αρνητικό που βρήκα μέχρι τώρα στο Final Cut είναι ότι κρασάρει όταν σε τίτλους πάς να βάλεις τόνους σε ελληνική γραμματοσειρά... Τα ελληνικά τα παίρνει κανονικά, αλλά όταν πας να βάλεις τόνο, τότε κλείνει αυτόματα το πρόγραμμα με error... Προφανώς θα φτιαχτεί σε update.

Επίσης μόλις το εγκαταστήσετε από το App Store, τότε μέσω Software Update κατεβάζετε αμέσως περίπου άλλο 1GB βοηθητικά αρχεία, τόσο για το Final Cut όσο και για το Motion.
 
22 June 2006
34,777
NEO HRAKLEIO
To εβαλα σημερα ... κι επαθα πλακα !

Κανω σεμιναρια σε συναδελφους και δεν πιστευουν αυτο που βλεπουν...

Κι εμενα κολλαει καποιες φορες, αλλα θα φτιαχτουν συντομα.

Ακομη το μαθαινω παντως, εχει πολλα ωραια πραγματα... και μονο που δεν χρειαζεται πια να κανεις transcoding (μετατρποπη) για να δεις τα video ειναι ΤΕΡΣΤΙΑ βελτιωση απο Avid kai παλιοτερα final cut.
Aπειρος χρονος κερδισμενος...
 
22 June 2006
34,777
NEO HRAKLEIO
Και σε μενα κανει το ιδιο με τα Ελληνικα, αλλα ελπιζω να φτιαχτει...

Εχεις μηπως βρει τροπο αν εχεις ενα κλιπ στο timeline, κι εχει βαλει μερικα εφφε πανω του, πως μπορεις ν αλλαξεις το κλιπ, κρατωντας τα εφφε (ν αλλαξεις δηλ. το περιεχομενο - βιντεο) ?
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Ανακοινώθηκε το νέο Final Cut Pro X

Και σε μενα κανει το ιδιο με τα Ελληνικα, αλλα ελπιζω να φτιαχτει...

Εχεις μηπως βρει τροπο αν εχεις ενα κλιπ στο timeline, κι εχει βαλει μερικα εφφε πανω του, πως μπορεις ν αλλαξεις το κλιπ, κρατωντας τα εφφε (ν αλλαξεις δηλ. το περιεχομενο - βιντεο) ?

Δεν έχει τύχει να το κάνω αυτό, αλλά δεν νομίζω να γίνεται...
Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν μπορείς όπως κάνεις "match" στο Color μεταξύ 2 clips, αν μπορείς να κάνεις το ίδιο και για τα effects που λες...