Τέλος το οικιακό NOVA card sharing??

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Από την Τρίτη που μας πέρασε καθημερινά και σε τακτά χρονικά διαστήματα οι 4 δέκτες μου μένουν από κλειδιά. Δηλαδή παίρνω το μήνυμα (κωδικοποιημένο κανάλι) και σε 1 λεπτό περίπου ξανά ανοίγουν. Δουλεύουν 5- 15 λεπτά και άντε πάλι τα ίδια. Μίλησα με την nova η οποία με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην κάρτα μου και στην σύνδεση μου. Σήμερα όμως ο προμηθευτής του card splitter που μίλησα μαζί του, με διαβεβαίωσε ότι το splitter είναι μια χαρά και θα πρέπει να αφαιρέσω ένα δέκτη από τους 4. Έτσι και έγινε. Από την ώρα που παίζει με 3 δέκτες δεν έχει κάνει κανένα κόλλημα. Να πω ότι έχω ενσύρματο card splitter και έως σήμερα έπαιζε 4 δέκτες ανάμεσα τους και ο patatasat 990. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό? Είναι πολιτική τις nova? Μήπως ήρθε η ώρα να την κόψω και να βλέπω και εγώ παράνομα? Τελικά αυτό τους αξίζει.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Αυτό γίνεται εδώ και καιρό, απορώ πως η κάρτα σου έπαιζε ταυτόχρονα σε 4 δέκτες !!!!!
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Στην αρχή το surf lock είχε ρυθμιστεί στο 4,5. Μετά άλλαξε και πήγε στο 3,3. Η κάρτα του φίλου μάλλον είχε χάσει αυτό το 2ο update και το πήρε πρόσφατα.

Φίλε μου, δε γίνεται κάτι άλλο. Μέχρι 3. Νομίζω για οικιακό είναι υπέρ αρκετό.
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Αυτό γίνεται εδώ και καιρό, απορώ πως η κάρτα σου έπαιζε ταυτόχρονα σε 4 δέκτες !!!!!

Ειλικρινά έπαιζε μέχρι την τρίτη που ξεκίνησαν τα προβλήματα!!!
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Στην αρχή το surf lock είχε ρυθμιστεί στο 4,5. Μετά άλλαξε και πήγε στο 3,3. Η κάρτα του φίλου μάλλον είχε χάσει αυτό το 2ο update και το πήρε πρόσφατα.

Φίλε μου, δε γίνεται κάτι άλλο. Μέχρι 3. Νομίζω για οικιακό είναι υπέρ αρκετό.

Δεν τα γνωρίζω εγώ αυτά τα κόλπα αδελφέ μου. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο πάππους Θα μήνη χωρίς animal planet. Ποιος των ακούει. Ισχύει αυτό που μου είπαν ότι το πάνε και για 2 δέκτες να παίζει μόνο?
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Μήπως ήρθε η ώρα να την κόψω και να βλέπω και εγώ παράνομα? Τελικά αυτό τους αξίζει.

Δηλαδή με το συμπάθιο, είναι νόμιμο δηλαδή να μοιράζεις τα κλειδιά με το card splitter σε 3 ή 4 δέκτες????????????
 

tsdinos

Established Member
25 December 2010
115
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Δηλαδή με το συμπάθιο, είναι νόμιμο δηλαδή να μοιράζεις τα κλειδιά με το card splitter σε 3 ή 4 δέκτες????????????

Οχι δεν ειναι, αλλα οι συνδρομητες με τον παλιο pvr δεκτη οπου εχουν την δυνατοτητα να βλεπουν νομιμα σε 2η τηλεοραση του σπιτιου πληρωνοντας extra την υπηρεσια μπορουν να χρησιμοποιησουν μεχρι 3 tuners ταυτοχρονα.
1 στην πρωτη tv,
2 στην ταυτοχρονη εγγραφη αλλου καναλιου,
3 στην δευτερη tv

Γιαυτο λοιπον η nova πρεπει να αφησει το surf lock στο 3 (συγκεκριμενα 3,3 βαζει και λιγο παραπανω για ασφαλεια)
ωστε να μην επηρεαζονται οι 100% νομιμοι συνδρομητες τους
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Δηλαδή με το συμπάθιο, είναι νόμιμο δηλαδή να μοιράζεις τα κλειδιά με το card splitter σε 3 ή 4 δέκτες????????????
Δηλαδη ειναι νομιμο να μου παιρνει η nova 60 + ευρω το μηνα που θεωρειτε μια απο τις ακριβωτερες πλατφορμες;
Στο κατω κατω στο σπιτι μου το μοιραζω οχι στον γειτονα.με την λογικη της η κυρια θα με κανει ομως να παω σε κανα server με 22 ευρω το μηνα. -1 πελατης για αυτους.Τωρα τι λες θα ειμαι νομιμος η παρανομος;
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

αφου μπορει καλα κανει.

Είναι δικαίωμα του καθένα να κάνει ότι θέλει και μην νομίζεις ότι δεν ξέρω τα του splitter και όλες τις λοιπές μεθόδους.

Το σχόλιο ήταν απλά για να δείξω την αντίφαση στα λεγόμενα του και να του υπενθυμίσω ότι εκτιθέμεθα από τα γραφόμενα μας
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Δηλαδη ειναι νομιμο να μου παιρνει η nova 60 + ευρω το μηνα που θεωρειτε μια απο τις ακριβωτερες πλατφορμες;
Στο κατω κατω στο σπιτι μου το μοιραζω οχι στον γειτονα.με την λογικη της η κυρια θα με κανει ομως να παω σε κανα server με 22 ευρω το μηνα. -1 πελατης για αυτους.Τωρα τι λες θα ειμαι νομιμος η παρανομος;

Είναι νόμιμο αφού έχει πάρει άδεια να το κάνει.
Πρόσεχε μόνο μην πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Είναι νόμιμο αφού έχει πάρει άδεια να το κάνει.
Πρόσεχε μόνο μην πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
Βάζω τελεία εδώ, γιατί εγώ φίλε μου είμαι μια (ψείρα) μπροστά στα sharing που γίνονται και θα γίνονται πάντα με τεράστια οικονομικά κέρδη. Θα μου πεις τώρα ότι εγώ είπα να καταφύγω σε τέτοια λύση? Ναι όταν με φέρνουν στο αμήν, λέω διάφορα. Στο κάτω κάτω 15 χρόνια τους πληρώνω και απαιτώ η κάρτα μου να παίζει σε οποιο δέκτη θέλω εγώ και σε όποια δωμάτια του ΣΠΙΤΙΟΥ μου θέλω εγώ. Όπως πολύ σωστά είπες και εσύ όμως άντε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας, η καλύτερα ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Μη ξεχνάς και κάτι άλλο, το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του πρέπει να αφορά αυτόν και μόνο αυτόν !!!!!

Όταν δημοσιοποιείς πράγματα και καταστάσεις η κουβέντα μπορεί να ξεφύγει και να πάρει άλλη τροπή....

Πιστεύω ότι σε καλύψαμε με αυτά που σου γράψαμε στα πρώτα δύο ποστ μετά από εσένα...
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Μη ξεχνάς και κάτι άλλο, το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του πρέπει να αφορά αυτόν και μόνο αυτόν !!!!!

Όταν δημοσιοποιείς πράγματα και καταστάσεις η κουβέντα μπορεί να ξεφύγει και να πάρει άλλη τροπή....

Πιστεύω ότι σε καλύψαμε με αυτά που σου γράψαμε στα πρώτα δύο ποστ μετά από εσένα...

Aγαπητέ AFam [FONT=&quot]Ήδη έχω Βάλη τελεία. Ζητώ συγνώμη αν έχω ξεφύγει, σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ. Αν χρειαστεί κάποιος [/FONT][FONT=&quot]mod[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]ας το διαγράψει (κλειδώσει) κιόλας. Νάσαι πάντα καλά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου [/FONT]
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Δεν ξέφυγες βρε, ο παππούς την πλήρωσε !!!!:D
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Πάντως εγώ συμφωνώ με τον φίλο bykrie. Είναι απολύτως νόμιμος να βλέπει στο σπίτι του σε όσους δέκτες θέλει, ακόμη και η προγιαγιά του που λέει ο λόγος. Δεν εμπορεύεται την συνδρομή και δεν κερδίζει χρήματα από αυτή. Άρα δεν έχει να φοβηθεί τίποτε. Ο παράνομος στη φάση αυτή είναι η Nova, η οποία μέσω δορυφορικών αναβαθμίσεων, αλλάζει το προϊόν που έχει αγοράσει ή ενοικιάσει ο συνδρομητής και μαζί και τις δυνατότητές του.
Τέλος, νομίζω ότι ένα από τα καλά των φόρουμ είναι η δυνατότητα που δίνεται στους χρήστες να υποβάλουν τα παράπονά τους για ένα προϊόν ή μια υπηρεσία, δεδομένου ότι δεν έχει κάπου αλλού να την κάνει. Οι μεγάλοι φωνή έχουν... οι μικροί όμως όχι!
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Φίλε Αργύρη,

φωνή έχουν όλοι. Και το forum τους δίνει τη δυνατότητα να την ακούσουν κι άλλοι αυτή τη φωνή. Ενίοτε μάλιστα, ενώνουν κι άλλοι τις δικές τους και η διαμαρτυρία βγαίνει και επίσημα προς τα έξω !

Αλλά πρίν κατηγορηθεί η Nova (και η οποιαδήποτε Nova) για παρανομία ανοιχτά κι επίσημα, θα πρέπει περαν του ηθικού να βρεθεί και νομικό έρεισμα.
Και αυτό το ξέρεις καλά οτι δεν έχει βρεθεί ακόμη.
Και γώ συνδρομητής της είμαι και αν βρεθεί θα είμαι μέσα στη μήνυση, πίστεψέ με !

Κατα τα άλλα, θα παρακαλέσω να εκλέιψουν συζητήσεις για "σερβιτόρους" και άλλα τέτοια... γιατί αυτά ΕΙΝΑΙ παράνομα !
Ετσι, για να είμαστε αγαπημένοι :smile:
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Δηλαδή με το συμπάθιο, είναι νόμιμο δηλαδή να μοιράζεις τα κλειδιά με το card splitter σε 3 ή 4 δέκτες????????????

Το οικιακό sharing δε παραβιάζει κάποιο νόμο. Το μόνο που ενδεχομένως παραβιάζει είναι η σύμβαση που έχεις με την εταιρεία, συνεπώς η εταιρεία δύναται να σου διακόψει τη σύνδεση.

Αν αρχίσουμε να αποκαλούμε "παράνομο" κάθε αλλοίωση διμερούς σύμβασης - η οποία ενδεχομένως να ήταν και καταχρηστική κατά την σύνταξή της - τότε δημιουργούμε λαθεμένες εντυπώσεις.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΟΙΚΙΑΚΟ NOVA card sharing??

Είναι δικαίωμα του καθένα να κάνει ότι θέλει και μην νομίζεις ότι δεν ξέρω τα του splitter και όλες τις λοιπές μεθόδους.

Το σχόλιο ήταν απλά για να δείξω την αντίφαση στα λεγόμενα του και να του υπενθυμίσω ότι εκτιθέμεθα από τα γραφόμενα μας

Δεν υπάρχει καμιά αντίφαση γιατί μέσα στο σπίτι σου είναι δικαίωμα σου και καθόλου παράνομο. Αν τώρα μιλάμε για άλλο διαμέρισμα ακόμα και στην ίδια πολυκατοικία (πχ αν ο Παππούς του μένει στο διπλανό διαμέρισμα) τότε ναι είναι παράνομο... έχουν γίνει αυτές οι συζητήσεις 100δες φορές γιατί γίνονται οι ίδιες και οι ίδιες ερωτήσεις πραγματικά απορώ..

Ίσα ίσα θεωρώ ανόητο το ότι εφόσον πλέον σου επιτρέπουν μέχρι 3 δέκτες και φαντάζομαι ότι μπορούν να ελεγχθούν και τα hops ανάμεσα τους (ώστε να μην είναι σε άλλα σημεία) θα μπορούσαν να τις είχαν ανοιχτές τις κάρτες για οικιακό sharing για να μπορώ να δώσω και εγώ ο κακομοίρης στην κρεβατοκάμαρα μου, να μπορώ να βάλω τον δέκτη που γουστάρω και να μπορώ να πάρω την κάρτα μου στο εξοχικό μου χωρίς να παίρνω παραμάσχαλα τον δέκτη.. αλλά θα μου πεις πως θα πουλήσουν το multivision πως στο καλό θα το λένε μετά...
 
Last edited: