Magnepan 3.7

etav2000

Senior Member
11 December 2009
312
EΛΛΑΔΑ
Εχει ακουσει κανενας κυριος τα Magnepan 3.7 για να μου πει τη γνωμη του ?
Παιζουν καλυτερα τα 3.7 απο τα 1.7 ?
Εχω χωρο διαστασεων 4.00 Χ 9.00 μετρα.
Ηλιας
 
Τα 3.7 είναι μεγαλύτερα από τα 1.7

Σίγουρα βγάζουν περισσότερο "ήχο" από τα 1.7

Σίγουρα θέλουν πολλά περισσότερα λεφτά σε ενισχυτικά από τα 1.7

Σίγουρα τα 1.7 θα καλύψουν τα 36τμ

Σίγουρα δε θα κάνεις λάθος αγοράζοντας είτε το ένα, είτε το άλλο.
 

etav2000

Senior Member
11 December 2009
312
EΛΛΑΔΑ
Παιδιά μη με βαρέσετε,
Να το τολμήσω να πάρω τα 1.7 η τα 3.7 και να τα οδηγήσω με τα με λάμπες SET monoblock Cary 805ae ? είναι 2x50 w.
Ακουω σε χαμηλες σταθμες ,ατμοσφαιρικη μουσικη ,
Βαρέθηκα τα κουτιά,
Τι λετε ?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Αποκλείεται ... θα πετάξεις τα λεφτά σου ...

...το θέμα είναι να παίρνεις το 100% του σετ-απ, άντε από 90& και πάνω ... όπως τα λες θα είσαι πολύ παρακάτω ...
 
Απάντηση: Re: Magnepan 3.7

Παιδιά μη με βαρέσετε,
Να το τολμήσω να πάρω τα 1.7 η τα 3.7 και να τα οδηγήσω με τα με λάμπες SET monoblock Cary 805ae ? είναι 2x50 w.
Ακουω σε χαμηλες σταθμες ,ατμοσφαιρικη μουσικη ,
Βαρέθηκα τα κουτιά,
Τι λετε ?

Έτσι όπως τα γράφεις είσαι ταμάμ για Quad 2905.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Αν ακούς σε χαμηλές στάθμες, όπως λες, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με
κανένα από τα δύο Magnepan, ούτε και με το quad. Κατά την γνώμη μου,
ξέχνα το 1.7, κοίτα το 3.7 και το 2905.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Φίλε, ξεκίνησα το 1989 με τα μικρά smg/a και συνέχισα το 1995 με τα 2.5 ...

Τι θα πει χαμηλές στάθμες ;;; Για μένα ένα βασικό σημείο της μουσικής αναπαραγωγής είναι τα δυναμικά. Αυτές οι μεγάλες μεμβράνες θέλουν και ρεύμα για τον ακαριαίο έλεγχο τους για να αποδώσουν τα δυναμικά (που και πάλι δύσκολα θα φθάσουν καλό και μεγάλο ηλεκτροδυναμικό μεγάφωνο σε αυτόν τον τομέα) και βατ για να έχεις στάθμες ... Το 3.7 αν προάγει τις αρετές του καταπληκτικού 3.6 ( το οποίο έχω απολαύσει δεκάδες φορές σε φίλο) θα είναι τουλάχιστον εξαίσιο ... αλλά με 50 βατ και λάμπα, φοβάμαι ότι δεν θα πάρεις αυτό που ηχητικά ψάχνεις ...

Πρόταση μου : Παίζουν κάτι 3.6 στις αγγελίες εδώ και στο αντίστοιχο σάιτ, στα 2 -2.500 ευρώ. Παίρνεις αυτά και με τα πολλά ρέστα (σε σχέση με την τιμή καινουργούς του 3.7) παίρνεις ένα σετ καλών κινέζικων μονομπλοκ (πχ. όπως τα δικά μου xindak PA-1 στα 250 βατ ή κάτι ευκαιρίες σε κρελ και αντίστοιχα που συνέχεια βγαίνουν στις αγγελίες ) και απολαμβάνεις ...
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Α, και δεν χρειάζεται να πουλήσεις το παλιό σύστημα σε αυτές τις τιμές ...
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Eχεις ξοδέψει τόσα λεφτά το τελευταίο καιρό αλλάζοντας μηχανήματα, κάποιες φορές δεν είσαι και εσύ σίγουρος τι θες να αλλάξεις, χωρίς κάποιο προφανή στόχο στον ήχο που θες. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να ακους μηχανήματα να αποκτήσεις εμπειρίες και να καταλάβεις τι ήχο θες. Τότε τα πράγματα θα γίνουν πιο έυκολα.

Στα γράφω πραγματικά με ενδιαφέρον γιατί σε βλέπω ότι "ψάχνεσαι".
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Καλά, σοβαρολογείτε κύριοι?!
Να πουλήσει τα Cary και να πάρει Xindac?
Τα 50W του Set είναι ανεπαρκή?
Τι είναι αυτά που λέτε?!
Και τα τρία πάνελ που αναφέρθησαν έχουν ευαισθησία 82 - 83db (Magnepan)
και 84db (quad). H ελάχιστη τιμή εμπέδησης που παρουσιάζεται στα Magnepan
είναι περίπου 1.5Ohm στις υψηλές συχνότητες, Quad (3.5Ohm στα 10KHz και
άνω). Χαμηλές στάθμες (πάντα στην θέση ακρόασης), θεωρείται το οτιδήποτε
από 90dbspl και κάτω. Με αυτό σαν δεδομένο, κανένα από τα τρία ηχεία δεν
θα ζητήσει τίποτα παραπάνω από 30Wrms (Magnepan), 15 - 18Wrms (Quad).
Κάνε μιά ακρόαση φίλε, εσύ θα αποφασίσεις τι σου αρέσει! Όσων αφορά τα
μεταχειρισμένα πάνελ, μακρυά, εκτός αν έχεις άνθρωπο να τα τσεκάρει πρίν
τα πάρεις και βέβαια να τα φτιάξει σωστά και σε καλή τιμή, αν χρειάζονται
επισκευή!
 

etav2000

Senior Member
11 December 2009
312
EΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: Magnepan 3.7

Καλά, σοβαρολογείτε κύριοι?!
Να πουλήσει τα Cary και να πάρει Xindac?
Τα 50W του Set είναι ανεπαρκή?
Τι είναι αυτά που λέτε?!
Και τα τρία πάνελ που αναφέρθησαν έχουν ευαισθησία 82 - 83db (Magnepan)
και 84db (quad). H ελάχιστη τιμή εμπέδησης που παρουσιάζεται στα Magnepan
είναι περίπου 1.5Ohm στις υψηλές συχνότητες, Quad (3.5Ohm στα 10KHz και
άνω). Χαμηλές στάθμες (πάντα στην θέση ακρόασης), θεωρείται το οτιδήποτε
από 90dbspl και κάτω. Με αυτό σαν δεδομένο, κανένα από τα τρία ηχεία δεν
θα ζητήσει τίποτα παραπάνω από 30Wrms (Magnepan), 15 - 18Wrms (Quad).
Κάνε μιά ακρόαση φίλε, εσύ θα αποφασίσεις τι σου αρέσει! Όσων αφορά τα
μεταχειρισμένα πάνελ, μακρυά, εκτός αν έχεις άνθρωπο να τα τσεκάρει πρίν
τα πάρεις και βέβαια να τα φτιάξει σωστά και σε καλή τιμή, αν χρειάζονται
επισκευή!

Φιλε νομιζω οτι εχεις δικιο, Αυριο θα παω να παρω τα 3.7 ,πριν απο 2 μερες ακουσα τα 1.7 στον αντιπροσωπο επαιζαν με λαμπες πολυ ωραια ,δεν υπαρχει ηχειο που να παιζει ετσι με αυτα τα λεφτα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Re: Απάντηση: Magnepan 3.7

Καλά, σοβαρολογείτε κύριοι?!
Να πουλήσει τα Cary και να πάρει Xindac?
Τα 50W του Set είναι ανεπαρκή?
Τι είναι αυτά που λέτε?!
Και τα τρία πάνελ που αναφέρθησαν έχουν ευαισθησία 82 - 83db (Magnepan)
και 84db (quad). H ελάχιστη τιμή εμπέδησης που παρουσιάζεται στα Magnepan
είναι περίπου 1.5Ohm στις υψηλές συχνότητες, Quad (3.5Ohm στα 10KHz και
άνω). Χαμηλές στάθμες (πάντα στην θέση ακρόασης), θεωρείται το οτιδήποτε
από 90dbspl και κάτω. Με αυτό σαν δεδομένο, κανένα από τα τρία ηχεία δεν
θα ζητήσει τίποτα παραπάνω από 30Wrms (Magnepan), 15 - 18Wrms (Quad).
Κάνε μιά ακρόαση φίλε, εσύ θα αποφασίσεις τι σου αρέσει! Όσων αφορά τα
μεταχειρισμένα πάνελ, μακρυά, εκτός αν έχεις άνθρωπο να τα τσεκάρει πρίν
τα πάρεις και βέβαια να τα φτιάξει σωστά και σε καλή τιμή, αν χρειάζονται
επισκευή!

Εγώ αγαπητέ μου σοβαρολογώ ... ένας ισχυρότατος ενισχυτής (έστω και όχι τόσο διάσημης εταιρείας), είναι προτιμότερος, στην παρούσα περίπτωση, από ένα 50άρη με ξακουστό ταμπελάκι ...

Πολλοί φίλοι εδώ μέσα, επί χρόνια προτιμούν να οδηγούν τα maggie τους με τον (παρακατιανής προέλευσης) Behringer 1500, βλέποντας το φως το αληθηινό σε θέματα οδήγησης και αποποιούμενοι τα πανάκριβα επώνυμα ενισχυτικά τους ... Μπορώ χαλαρά να σου αναφέρω τρεις από δαύτους, που είναι και σούπερ ευχαριστημένοι με τον επαγγελματικάκο ... τα παλαιότερα μέλη θυμούνται τις ωραίες ιστορίες κα τις εκπλήξεις που επεφύλασσε η αλλαγή ...

Από κει και πέρα, προτάσεις κάνουμε, αν θέλει ο ενδιαφερόμενος ας τις αξιολογήσει, αλλιώς ας τις απορρίψει ...

Μεταχειρισμένο μαγνητοστατικό πάνελ, με γνωστή (λόγω κλαμπ) διαδρομή, δεν νομίζω ότι αποτελεί και τόσο μεγάλο ρίσκο ... δεν μιλάμε για τα ηλεκτροστατικά πάνελ της Κουάντ ...

Τώρα, τα περί χαμηλής στάθμης ακροάσεων θεωρώ ότι δεν μπορεί να αποτελούν τον κανόνα ... όλοι μας κάποιες φορές θέλουμε το κάτι παραπάνω, είτε σε κατά μόνας ακροάσεις είτε με παρέα ... και τότε θα έρθει η πίκρα .. ας μην κρυβόμαστε ... ξέρουμε την προσλαμβάνουσα 'ανικανοποίητου' που κατά βάση αυτό το χόμπυ προσφέρει ... ο αρχίσας το νήμα, θεωρώ ότι πρέπει να καταλαβαίνει καλύτερα ...
 

etav2000

Senior Member
11 December 2009
312
EΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: Magnepan 3.7

Eχεις ξοδέψει τόσα λεφτά το τελευταίο καιρό αλλάζοντας μηχανήματα, κάποιες φορές δεν είσαι και εσύ σίγουρος τι θες να αλλάξεις, χωρίς κάποιο προφανή στόχο στον ήχο που θες. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να ακους μηχανήματα να αποκτήσεις εμπειρίες και να καταλάβεις τι ήχο θες. Τότε τα πράγματα θα γίνουν πιο έυκολα.

Στα γράφω πραγματικά με ενδιαφέρον γιατί σε βλέπω ότι "ψάχνεσαι".

Μου αρεσει ο ηχος του SE λαμπας με πανελ ,ξερεις και εσυ οτι SE δεν ειναι για να ακους ΛΕΝΤ ΖΕΠΠΕΛΙΝ, ειναι ν ακους βιολια ,τρομπετες και φωνες ,πιστευω να με καταλαβατε ,ειμαι και εγω (αρρωστος) με το high end ψαχνoμαι εδω και 30 χρονια .
Να ειστε καλα ,
 

etav2000

Senior Member
11 December 2009
312
EΛΛΑΔΑ
Να τι γραφει ο κατασκευαστης

How much power do I need?

We are asked this question every day. But, individual tastes vary so greatly that a definitive answer is not possible. We are using a 35 watt receiver in the lobby to our factory. Therefore, can we honestly say that 35 watts is all you need?
You can get a lot of free advice in the chat rooms on the internet. Their power recommendations may be a influenced by their listening habits and room conditions. But, is that of any value to your specific situation? Unfortunately, there is no substitute for your first-hand experience. We also can not accurately advise you for your specific needs. Here is why----
For each increase of 3 db, the power must be doubled. So, 70 watts, 140 watts, 280 watts, etc. will progressively result in 3 db increases over the receiver we are using in our lobby. Personal tastes are "all over the map". We hear of customers that are perfectly happy with 25 watts and others using 1000 watts. Without the option of listening with you, we have no way to give meaningful advice. The most reliable way to answer this question for your particular needs is by visiting a dealer or arranging to hear a pair of Magneplanars. If you listen to your music at your normal volume, in a room that is approximately the same size as your room, with an amplifier similar to what you plan to use, an accurate power requirement can be determined for your listening habits. (Note-- The amplifier used in this test should have a similar 4 ohm rating as the amplifier you plan to use at home, but it is not necessary for it to be identical to your amplifier.)
 
φίλε μου εφόσον έχεις τους ενισχυτές κάνε ένα ντου και βρες κάποιον που έχει μάγκνεπαν για να τα ακούσεις.

Πιστεύω ότι με τα 1.7 θα βολευτείς, ούτως ή άλλως 50 "λαμπίσια" βατ δεν είναι και λίγα για νορμάλ καταστάσεις (όχι για μένα δηλαδή :flipout: )
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
αν μπορεις παρε τα μεγαλα magnepan που ειναι και ''μεγαλυτερα'' σε ολα απο τα 1,7 .....σε 36τ.μ ειναι μια χαρα ..... οσο για τα βαττ τα λεει ολα η ιδια η εταιρια αλλα σιγουρα χρειαζετε ενας ενισχυτης που να μπορει να διπλασιαζει την ισχη του στα 4 και 2 ομ ωστε να μπορει να τα ελεγχει καλυτερα και να ειναι πιο διαχρονικη λυση.....εμενα οι τελικοι μου που παιζουν τα 3,6 δεν διπλασιαζουν απο την μια αλλα εχουν 500 βαττ στο καναλι και δεν εχω προβλημα....αν ειχα τελικο με λιγα βαττ αλλα διπλασιαζε μεχρι το 1 ομ ας πουμε παλι δεν θα ειχα προβλημα.....
 
Last edited: