Ιερά "τέρατα" της ελληνικής μουσικής....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Μιας και δεν βλέπω κάποιο νήμα, για την "ιστορία"(ως προς τα πρόσωπα) της ελληνικής μας μουσικής, είπα να δημιουργήσω ένα...

Θα παρακαλέσω να κρατηθούμε στα πρόσωπα που πήγαν το ελληνικό τραγούδι και μουσική μπροστά, με τις ερμηνείες τους, με τα τραγούδια τους(στίχους, μουσική) και με το ήθος που τα περιέβαλαν...

Δηλαδή μην μου βάλετε Πολίνα ή Καιτη Γαρμπή ας πούμε...Μπορούμε να φτιάξουμε άλλο νήμα με την ποπ-λαική κουλτούρα, ας πούμε....

Τι λέτε....ξεκινάμε???
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Η απόλυτη και "μοναδική", ως προς το συναίσθημα(και όχι μόνο) εκτέλεση του Δημητράτου....

Ένα τραγούδι στολίδι για την Ελλάδα του πόνου, του καημού και γενικώς των "παθών".....

Απο έναν τεράστιο Ξαρχάκο και έναν τεράστιο Γκάτσο...


http://www.youtube.com/watch?v=k8nLLqMibc8

Στίχοι: Νίκος Γκάτσος
Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος
Πρώτη εκτέλεση: Νίκος Δημητράτος
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Ποτέ ο Θάνατος δεν ακούστηκε τόσο όμορφος.

Τι να πρωτοθαυμάσεις?
Την δωρική σύνθεση,την ανατριχιαστικά υποβλητική ενορχήστρωση,τους στίχους/μαχαιριά ή την ανυπέρβλητη ερμηνεία?
Παιδάκι ημουν οταν τ άκουσα και μ έχει στοιχειώσει έκτοτε..

http://www.youtube.com/watch?v=a79GXF7J-4Y

Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος
Στίχοι: Νίκος Γκάτσος
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Απάντηση: Ιερά "τέρατα" της ελληνικής μουσικής....

Ποτέ ο Θάνατος δεν ακούστηκε τόσο όμορφος.

Τι να πρωτοθαυμάσεις?
Την δωρική σύνθεση,την ανατριχιαστικά υποβλητική ενορχήστρωση,τους στίχους/μαχαιριά ή την ανυπέρβλητη ερμηνεία?
Παιδάκι ημουν οταν τ άκουσα και μ έχει στοιχειώσει έκτοτε..

http://www.youtube.com/watch?v=a79GXF7J-4Y

Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος
Στίχοι: Νίκος Γκάτσος

Κόμπος στο λαιμό, ξεροκαταπίνω και ένα μικρό δάκρυ....

να σαι καλά Μητσάκο...

Υ.Γ Αυτό είχα σαν αυτοσκοπό όταν σκεφτόμουν τα άνοιγμα του νήματος...την ανάδυση συναισθημάτων και μυρωδιών...απο τραγούδια που γράφτηκαν με πόνο, χαρά, θλίψη και οργή..
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Να το βάλουμε και έτσι???

Γιατι οχι;Απλα επελεξα το πιο πανω λογω τρομερης αδυναμιας στην συγκεκριμενη εκτελεση.Ευχαριστω:ernaehrung004:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Να το βάλουμε και έτσι???

Αιμιλιε να σου πω και τον λογο που αγαπω ιδιαιτερα την εκτελεση που επελεξα.Πριν λοιπον περιπου 30 χρονια,μπηκε στο μαγαζι μου ενας πιτσιρικας κπατωντας κατω απο την μασχαλη του μερικα βυνιλια.Με ρωτησε αν ηθελα να αγορασω μερικα διοτι λογω του θανατου του πατερα του,η μητερα του αποφασισε για να παρει μερικα λεφτα να πωλησει μερικα πραγματα,μεταξυ των οποιων και τα βυνιλια που κρατουσε ο μικρος.Πωτησα τον μικρο που τα βρηκε και γιατι τα πουλαει,και μου απαντησε αυτα που ειπα πιο πανω.Μου λεει,κυριε ειναι καλοι δισκοι και ο πατερας μου τους προσεχε πολυ.Μονο μια λιρα ο ενας ειπε ,και εχω 5 δισκους.Τους εβαλε πανω στο γραφειο μου και μου ειπε να τους ελεγξω.Του λεω δεν χρειαζεται και του εδωσα 20 λιρες,οσο περιπου ηταν η τιμη για 5 βυνιλια τοτε.Ο μικρος εμεινε αφωνος.Του λεω τωρα που εχεις λιγα λεφτα,παρε το λεωφορειο και πηγαινε σπιτι να διαβασεις.Οι δισκοι του μικρου ηταν σε αψογη κατασταση.Μικρες Κυκλαδες,Η Ελλαδα τραγουδα Χατζιδακι,6+6 ,ενας της Σωτηριας Μπελλου,....τον αλλο δεν μπορω να τον θυμηθω τωρα.Ακομη βεβαια τους ακουω και παντα θυμαμαι τον πιτσιρικα.Ευχομαι να ειναι καλα.
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Αιμιλιε να σου πω και τον λογο που αγαπω ιδιαιτερα την εκτελεση που επελεξα.Πριν λοιπον περιπου 30 χρονια,μπηκε στο μαγαζι μου ενας πιτσιρικας κπατωντας κατω απο την μασχαλη του μερικα βυνιλια.Με ρωτησε αν ηθελα να αγορασω μερικα διοτι λογω του θανατου του πατερα του,η μητερα του αποφασισε για να παρει μερικα λεφτα να πωλησει μερικα πραγματα,μεταξυ των οποιων και τα βυνιλια που κρατουσε ο μικρος.Πωτησα τον μικρο που τα βρηκε και γιατι τα πουλαει,και μου απαντησε αυτα που ειπα πιο πανω.Μου λεει,κυριε ειναι καλοι δισκοι και ο πατερας μου τους προσεχε πολυ.Μονο μια λιρα ο ενας ειπε ,και εχω 5 δισκους.Τους εβαλε πανω στο γραφειο μου και μου ειπε να τους ελεγξω.Του λεω δεν χρειαζεται και του εδωσα 20 λιρες,οσο περιπου ηταν η τιμη για 5 βυνιλια τοτε.Ο μικρος εμεινε αφωνος.Του λεω τωρα που εχεις λιγα λεφτα,παρε το λεωφορειο και πηγαινε σπιτι να διαβασεις.Οι δισκοι του μικρου ηταν σε αψογη κατασταση.Μικρες Κυκλαδες,Η Ελλαδα τραγουδα Χατζιδακι,6+6 ,ενας της Σωτηριας Μπελλου,....τον αλλο δεν μπορω να τον θυμηθω τωρα.Ακομη βεβαια τους ακουω και παντα θυμαμαι τον πιτσιρικα.Ευχομαι να ειναι καλα.

:SFGSFGSF: Τα σέβη μου......

Να ξέρεις ότι ο πιτσιρικάς θα θυμάται για πάντα την καλοσύνη που του έδειξες, στις δύσκολες στιγμές του....